بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٢/٢٦
رقابت همزمان بازارگردانان بر روی یک سهمگروه بورس- معصومه طاهرخانی-قرار است با ابلاغ دستورالعمل جدید بازارگردانی سهام، چند بازارگردان به طور همزمان برای بازارگردانی یک سهم رقابت کنند.
 

به گزارش خبرنگار ما، این دستورالعمل در حال حاضر در کارگروهی که در سازمان بورس با حضور مقامات سازمان و کارشناسان بازار تشکیل شده، در حال تدوین و بررسی است. «رقابت همزمان چند بازارگردان روی یک سهم»، « افزایش دامنه نوسان از حد فعلی»، «حذف صف‌های خرید و فروش» و ... از جمله ویژگی‌های دستورالعمل جدید بازارگردانی سهام است.


انتظار حذف صف‌های خرید و فروش
معاونت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اجرای دستورالعمل جدید بازارگردانی، گفت: انتظار ما بر این است که با پیاده‌سازی و عملیاتی شدن این دستورالعمل، صف‌های خرید و فروش برداشته شود.
دکتر قاسم محسنی، اضافه کرد: یکی از شروط اولیه تحقق یافتن این امر، افزایش دامنه نوسان است، چرا که رفع صف‌های خرید و فروش نیازمند تدابیر و راهکارهایی است که افزایش دامنه نوسان یکی از راه‌ها محسوب می‌شود.


وارد کردن همزمان دستورهای خرید و فروش
وی ویژگی دیگر دستورالعمل جدید را وارد کردن همزمان سفارش‌های خرید و فروش عنوان کرد و گفت: بازار ساز در قانون قبلی ملزم به وارد کردن یکطرفه دستورهای خرید و فروش بود، در حالی که مطابق قانون جدید بازارساز موظف است دستورهای خرید و فروش را به طور همزمان وارد کند.


رقابت چند بازارگردان روی یک سهم
«محسنی دمنه» رقابت چند کارگزار برای بازارگردانی یک سهم را نیز از دیگر ویژگی‌های دستورالعمل جدید برشمرد و اضافه کرد: در دستورالعمل جدید شرایطی فراهم شده که چند کارگزار بتوانند بازارسازی روی یک سهم را انجام دهند.


نگاه تعادلی جایگزین نگاه حمایتی


از سوی دیگر روح ا...حسینی‌مقدم، یک کارشناس بازار سرمایه نگاه دستورالعمل جدید بازارگردانی به بازار را کاملا متفاوت خواند و گفت: در کارگروهی که برای تدوین این دستورالعمل تعریف شده، نگاه تازه‌ای به بازار وجود دارد که سبب ایجاد وجوه تمایز زیادی با دستورالعمل قبلی شده است.
وی اضافه کرد: در تمامی بازارها بازارگردان وظیفه نقدشوندگی و تنظیم معاملات بازار را بر عهده دارد در صورتی که این رویه در ایران بیشتر به سوی حمایت از سهم هدایت شده است. بازارگردانی طی سه سال اخیر که در ایران در حال انجام است به سوی حمایت از قیمت سهم پیش رفته است.
وی در عین حال گفت: البته همین شیوه بازارگردان هم در شرایطی که بازار در وضعیت رکود به سر می‌برد، به نقدشوندگی سهم کمک می‌کند.


ضرورت آموزش سهامداران


وی دستورالعمل جدید را بسیار کارا دانست و افزود: ضروری است که قبل از اجرایی شدن دستورالعمل آموزش‌های لازم برای سهامداران داده شود تا همانند گذشته این تصور پیش نیاید که سهامی که بازارگردانی روی آن انجام می‌شود، سهام ضعیفی است.


سهامدار عمده لزوما بازارگردان نیست


وی اضافه کرد: در دستورالعمل جدید بازارگردان‌ها سود خود را از اختلاف قیمتی که به عنوان سفارش وارد می‌کنند، به دست می‌آورند.
همچنین با توجه به رقابتی که بین بازارگردانان برای رقابت یک سهم وجود دارد، لازم است دامنه نوسان از حدفعلی بیشتر شود.وی یادآور شد: در شیوه جدید بازارگردانی، بازارگردان می‌تواند سهامدار عمده سهم نباشد،چراکه در شیوه قبلی بازارگردانی این وضعیت وجود داشت که سهامدار عمده باید بازارگردانی سهم را انجام دهد.نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٢/٢٢
ابزارهای ویژة مدیریت خطرعلاوه برکارکرد تأمین مالی واحدهای اقتصادی دارای کسری، مقابله با ریسک همراه با سرمایه‌گذاری و به ویژه ریسک ناشی از نوسان‌های قیمتی از دیگر کارکردهای مهم بازار سرمایه است. این کارکرد بازار سرمایه، از طریق به‌کارگیری ابزارهایی تحت عنوان ابزارهای مشتق انجام می‌شود. اطلاق مشتق به این ابزارها به آن دلیل است که ارزش این ابزارها براساس، ارزش اوراق یا دارایی‌های دیگر تعیین می‌شود و در واقع مشتق از دارایی‌های دیگر است. اگر چه گروهی از سرمایه‌گذاران به منظور کسب سود این ابزارها را معامله می‌کنند، لیکن کارکرد اصلی این‌گونه ابزارها مقابله با ریسک همراه با نوسان‌های قیمت دارایی‌های مندرج در این ابزارهاست.معامله‌گران این ابزارها، بر آنند که با پذیرش هزینه‌ای اندک، از ریسک زیاد نوسان قیمت اجتناب کرده و آن را به سایر سرمایه‌گذاران منتقل کنند. مهمترین ابزارهای مشتق بازار سرمایه عبارتند از:  

-       قراردادهای اختیار معامله

اختیار معامله قراردادی دوطرفه بین خریدار و فروشنده است که براساس آن خریدار قرارداد حق (نه الزام و تعهد) دارد که مقدار معینی از دارایی مندرج در قرارداد را با قیمت معین و در زمانی مشخص بخرد یا بفروشد. بنابراین براساس این قرارداد، دو طرف توافق می‌کنند که در آینده معامله‌ای انجام دهند. در این معامله خریدار اختیار معامله، در ازای پرداخت مبلغ معینی، حق خرید یا فروش دارایی مندرج در قرارداد را در زمانی مشخصی با قیمتی که هنگام بستن قرارداد تعیین شده است، به دست می‌آورد. از طرف دیگر، فروشندة قرارداد اختیار معامله، در مقابل اعطای این حق به خریدار با دریافت مبلغ معینی هنگام عقد قرارداد، براساس مفاد قرارداد، آمادة فروش دارایی مذکور است.

چنان‌که از تعریف قرارداد اختیار معامله پیداست، دارنده قرارداد (خریدار) در اعمال حق خود مختار است و به عبارت دیگر هیچ تعهد و الزامی ندارد و در صورت صرف‌نظر وی از اجرای قرارداد، مبلغی را که در ازای این حق، پرداخته است از دست می‌دهد. از طرف دیگر فروشنده در صورت خواست خریدار، مجبور به اجرای قرارداد است. قراردادهای اختیار معامله به دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند:

 الف قرارداد اختیار خرید: دارندة این نوع اختیار معامله، حق دارد که مقدار معینی از دارایی مندرج در قرارداد را با قیمت مشخصی به قیمت توافقی در دورة زمانی معینی بخرد. در ادامه، دو حالت خرید و فروش قرارداد اختیار خرید در قالب مثال توضیح داده شده است.

حالتی را در نظر بگیرید که سرمایه‌گذار تصمیم می‌گیرد که اختیار خرید (از نوع اروپایی)[4] 100 سهم شرکت "الف" را با قیمت توافقی 10000 ریال بابت هر سهم، خریداری کند. فرض کنید قیمت جاری سهم مزبور 9800 ریال، تاریخ انقضای قرارداد چهار ماه، و قیمت قرارداد اختیار معامله بابت هر سهم 500 ریال است. بنابراین سرمایه‌گذاری اولیه برای خرید قرارداد 50000 ریال است. اگر قیمت سهم در تاریخ انقضای قرارداد کمتر از 10000 ریال باشد، مسلم است سرمایه‌گذار قرارداد را به اجرا نمی‌گذارد چون خریدن سهمی که قیمت روز آن کمتر از 10000 ریال است با قیمت توافقی 10000 ریال بخردانه نیست. در این وضعیت سرمایه‌گذار میزان سرمایه‌گذاری اولیة خود (50000 ریال) را از دست می‌دهد. اما اگر قیمت سهم در تاریخ سررسید بیشتر از 10000 ریال باشد، سرمایه‌گذار قرارداد را به اجرا می‌گذارد. فرض کنید قیمت سهم به 11500 ریال برسد. با اجرای قرارداد سرمایه‌گذار می‌تواند 100 سهم را با قیمت هر واحد 10000 ریال خریداری کند. اگر او در همان زمان سهم خود را در بازار به فروش برساند مبلغ 150000 ریال (1500 ریال بابت هر سهم) بدون در نظر گرفتن هزینه‌های معاملاتی سود می‌کند. با در نظر گرفتن هزینة اولیة خرید قرارداد اختیار معامله سود خالص سرمایه‌گذار 100000 ریال است.


[4] قراردادهای اختیار معامله از نظر سررسید به دو نوع آمریکایی و اروپایی تقسیم می‌شوند. اختیار معاملة آمریکایی قراردادی است که از هنگام عقد قرارداد تا سررسید آن، قابل اجراست. یعنی در طول دورة قرارداد هر وقت که خریدار بخواهد می‌تواند آن را به اجرا بگذارد. حال آن‌که اختیار معاملة اروپایی فقط در سررسید یا دورة کوتاهی که به مثابه دورة سررسید در نظر گرفته می‌شود قابل اجراست و خریدار فقط در دورة سررسید می‌تواند آن را به اجرا بگذارد.

ادامه دارد....نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٢/٢٢
خط فقر، ۴۰۰ هزار تومان در کشور ۷۸۰ هزار تومان در تهران تدوین گر نقشه جغرافیایی فقر کشور، خط فقر مطلق (شدید) سال 86 کشوری را بر حسب توزیع درآمد و مصرف خانوار، 400 هزار تومان اعلام کرد و گفت:

«خط فقر شدید استان تهران، برای یک خانوار پنج نفره در سال گذشته، 650 هزار تومان بوده است.» حسین راغفر، همچنین خط فقر مطلق (شدید) کشوری در سال 83 را 238 هزار تومان، 84 ، 276 هزار تومان، 85، 325 هزار تومان و در سال 86 نیز 400 هزار تومان برشمرد و با اعلام این که خط فقر مطلق شهر تهران هم، در سال 86 ، حداقل 770 تا 780 هزار تومان بوده است، گفت:

«خط فقر مطلق استان تهران نیز در سال 83 ، 400 هزار تومان، 84 ، 480 هزار تومان ، 85 ، 560 هزار تومان و سال 86 ، 650 هزار تومان و این ارقام بیانگر رشد سالانه 18 درصدی خط فقر در کشور است.»

متخصص حوزه رفاه اجتماعی، در عین حال رقم واقعی تورم را به مراتب بیش تر از رقم اعلام شده رسمی دانست و گفت:

«بانک مرکزی نرخ تورم سال 86 را حدود 20 درصد اعلام کرده بود.» وی بر پایه بررسی های مستند خود، درحالی افزایش شدید قیمت زمین و مسکن را از مهم ترین دلایل رشد فقر در جامعه برشمرد که زمین و مسکن از سوی بانک مرکزی در کالای سبد مصرفی خانوارهای ایرانی در نرخ تورم محاسبه نمی شود.

 راغفر در ادامه با اشاره به میزان افزایش درصد جمعیت زیر خط فقر مطلق در سالهای گذشته خاطرنشان کرد: «در سال 83، 4/29 درصد ، سال 84، 9/31 درصد، سال 85 ،6/33 درصد و سال 86، حداقل 35 درصد جمعیت کشور در زیر خط فقر مطلق به سر می بردند.»

به گفته وی صحبت از خط فقر یک و دو دلاری در کشور، مبنا و پایه ای ندارد؛ چرا که تعیین نرخ P.P.P (برابری قدرت خرید) بر حسب دلار پایه 1990 آمریکا محاسبه و در حال حاضر حدود 350 تومان در نظر گرفته می شود؛

در حالی که این 350 تومان به هیچ وجه برابر یک دلار امریکا نیست و استفاده از چنین تعابیری فقط توجیه است و موجب گمراهی می شود.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٢/٢٢

عشق و سیاست*


     دکتر محمود سریع القلم


شکسپیرمی‌گوید: «برخی انسانها بزرگ آفریده شده‌اند؛ برخی بزرگی را به دست می‌آورند و بر گروهی، بزرگی ناخواسته سوار می‌شود.» [1] عرصه سیاست در دو کانون اندیشه و سیاست‌مداری خلاصه می‌شود.

هرچند صاحبان اندیشه عموماً در دایره متفاوتی از سیاست‌مداران فعالیت می‌کنند، اما سیاست‌مدارانی نیز هستند که اندیشه هم تولید می‌کنند و دو کانون اندیشه و سیاست‌مداری را در میدان بزرگ‌تری گرد آورده‌اند. از یک منظر، تاریخ، خطی است که از عملکرد یک سیاست‌مدار به عملکرد دیگری پیوند خورده است؛

به درجه‌ای که سیاست‌مدار، بزرگ آفریده شده باشد و در زمان مناسبی به مدیریت و هدایت موضوعات تعیین‌کننده پرداخته باشد، نقطه و کانون تاریخی برجسته‌ای را به جای می‌گذارد.
 


باقی مطلب را در لینک زیر بخوانید!!!

http://www.rastak.com/showtext.php?id=1302
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٢/٢۱

شرکت مخابرات ایران

 

مقدمه

 

صنعت مخابرات، صنعتی راهبردی در توسعه پایدار کشورها با ویژگی­های مهمی نظیر فناوری پیشرفته، پرکاربرد در سایر صنایع، نرخ سریع برگشت سرمایه و اشتغال‌زایی، صنعت سبز و بدون آلودگی و دارای  اهمیت امنیتی است.

 

این صنعت یکی از کلیدی‌ترین صنایع و موتور محرک بسیاری از فناوری‌های پیشرفته است؛ لذا رشد دادن توانمندی داخلی در این زمینه و افزایش سهم داخلی از سرمایة 15 میلیارد دلاری که قرار است ظرف پنج سال برنامة چهارم در این حوزه هزینه شود، عاملی برای توسعة اقتصادی کشور خواهد بود.

 این صنعت در کشور ما، طی دو دهه‌ی اخیر توان علمی و فنی بالایی در زمینه‌ی تولید سامانه‌های سوئیچ تلفن ثابت حاصل شده است. این امر ابتدا ناشی از فعالیت‌های مهمی بود که برای شکل‌دهی صنعت داخلی انجام شد. در طی این فرآیند، دانش فنی این فعالیت‌ها از طریق مرکز تحقیقات مخابرات ایران و در همکاری با شرکت‌های بزرگ جهانی در زمینه تلفن ثابت انتقال یافته و بومی شد. یکی از مهمترین شرکت­های فعال در این صنعت، شرکت مخابرات ایران است. 

 

معرفی شرکت

 شرکت مخابرات ایران در سال 1350، با سرمایه‌ای بالغ بر 5 میلیارد ریال تأسیس شد. طبق مصوبه اسفندماه سال 1385 هیئت محترم وزیران، شرکت مخابرات ایران مشمول واگذاری به بخش خصوصی از طریق عرضه سهام آن در بورس اوراق بهادار گردیده است. هم­اینک گروه مخابرات شامل شرکت مادرتخصصی مخابرات ایران، شرکت‌های مخابرات استانی (30 شرکت) و شرکت ارتباطات سیار است. هم­اینک تعداد نیروی انسانی شاغل در شرکت مخابرات ایران و شرکت‌های زیرمجموعه 47.020 نفر است. 

 

موضوع فعالیت

 

موضوع فعالیت شرکت عبارت از انجام هرگونه فعالیت در راستای تأمین و ارائه‌ی خدمات مخابراتی مطمئن و اقتصادی اعم از سرمایه‌گذاری، مدیریت و نظارت بر ایجاد و بهره‌برداری از تأسیسات و انجام کلیه امور مربوط و لازم برای تحقق اهداف شرکت از طریق شرکت‌های زیر مجموعه و مدیریت سهام و سرمایه‌های شرکت در بخش مخابرات و فناوری اطلاعات است.

سرمایه و سهامداران

 در حال حاضر سرمایه‌ی ثبت شده‌ی شرکت مبلغ 967/36  میلیارد ریال منقسم به 159/967/36 هزار سهم یک‌هزار ریالی است که تمامی آن متعلق به دولت است.  

 

اطلاعات مالی شرکت

 

(مبالغ به میلیون ریال)

مهمترین اطلاعات مالی تلفیقی شرکت مخابرات ایران در 3 دوره مالی اخیر به‌شرح زیر است:
عنوان6 ماهه‌ی منتهیبه 31/6/138613851384
جمع دارایی‌ها141.071.530131.491.339130.857.485
سرمایه36.967.15936.967.1592.125.064
جمع حقوق صاحبان سهام62.662.37756.006.96250.630.064
سود (زیان) انباشته7.486.549765.536(696.145)
سود (زیان) خالص6.721.0138.740.6542.886.426
ارزش دفتری هر سهم-ریال1.6951.51523.825
سود هر سهم(EPS) - ریال1822361.358

·       پیش‌بینی سود هر سهم برای سال مالی منتهی به 29/12/1386، بالغ بر 191 ریال است که تا تاریخ 31/6/1386، حدود 95 درصد آن تحقق یافته است.

 

جایگاه و مزیت‌های شرکت مخابرات ایران

 

شرکت مخابرات ایران با تکیه بر سابقۀ فعالیت طولانی در کشور از نظر جایگاه و اعتبار حائز موقعیت تقریباً ممتازی است و علی‌رغم حضور سایر رقبا در این صنعت، در صورت ارائۀ خدمات همسنگ، کماکان به‌عنوان انتخاب نخست مشترکین مورد نظر می‌باشد. پشتوانه اعتماد آحاد عمومی به‌همراه تقاضای بالقوه و عظیم خدمات ابتدایی و پیشرفته صنعت مخابرات در ایران، در حال حاضر چشم‌انداز روشنی را برای فعالیت‌های شرکت مخابرات ایران ترسیم می‌نماید. عوامل مؤثر بر موفقیت شرکت مخابرات ایران را می‌توان به‌صورت زیر خلاصه نمود:

 

اعتبار بالا در بازار داخلی، کیفیت مطلوب خدمات در مقایسه با رقبای داخلی، شبکه وسیع ارتباطی، تنوع محصولات (تلفن ثابت، تلفن همراه و فن‌آوری اطلاعات)، همچنین مزیت‌های شناخته شدۀ جهانی که باعث رونق بازار محصولات مخابراتی می‌شود، در ایران به‌چشم می‌خورد. این مزایا عبارتند از:

 جمعیت جوان و پویا، روند صعودی سطح تحصیلات و دانش اجتماعی، پذیرش عمومی ارائه‌ی خدمات بدیع، روند صعودی درآمد سرانه ملی، بهبود روند توزیع ثروت. 

 

برنامه‌های توسعه شرکت

 

شرکت از تاریخ صدور پروانه اپراتور اول (ابتدای سال 1387) متعهد به اجرای طرح‌های توسعه‌ای در زمینه تلفن همراه، تلفن ثابت و ارتباطات داده و فناوری اطلاعات می‌باشد. در حوزه­ی تلفن همراه شرکت متعهد به دایر کردن 000/700/16 خط تلفن همراه تا پایان سال 1395 است. همچنین به‌لحاظ پوشش رادیویی در این حوزه شرکت متعهد به اجرای موارد زیر است:

 پوشش کلیه شهرهای کشور حداکثر یکسال پس از تاریخ صدور پروانهپوشش شهرهای جدید حداکثر 8 ماه پس از اعلام وزارت کشورپوشش کلیه جاده‌های اصلی کشور یکسال پس از تاریخ صدور پروانهپوشش کلیه جاده‌های ریلی کشور یکسال پس از تاریخ صدور پروانه

پوشش جاده‌های فرعی کشور (شهرهای بین مراکز شهرستان‌ها) حداکثر دوسال پس از تاریخ صدور پروانه

 

تعهدات توسعه‌ای شرکت در حوزه تلفن ثابت نیز دایر کردن 000/500/6 خط تلفن ثابت تا پایان سال 1392 است.

 
  • توسعه شبکه­ی فیبر نوری کشور
  • توسعه شبکه­ی تلفن همگانی
  • توسعه شبکه­ی فناوری اطلاعات
     
     

سازمان حسابرسی به‌عنوان حسابرس و بازرس قانونی برای سال مالی منتهی به 29/12/1386 انتخاب شده است.

 

شرکت کارگزاری بانک صنعت و معدن (سهامی خاص)، مشاور پذیرش شرکت مخابرات ایران جهت پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران است.

 

روزنامه‌ی منتخب برای درج آگهی‌های شرکت: دنیای اقتصاد و اطلاعات

 

مرکز اصلی شرکت واقع در تهران -  خیابان شریعتی نرسیده به پل سیدخندان - شرکت مخابرات ایران - ساختمان شماره 1  (کدپستی : 1631713761) است.

 سایت اینترنتی: http://www.irantelecom.ir   

عرضه سهام شرکت مخابرات ایران در بورس اوراق بهادار   

ابلاغ سیاست­های کلی اصل 44 قانون اساسی در حقیقت بیانگر تغییر نوع نگرش نظام به فعالیت­های اقتصادی و پدیدار شدن افقی جدید در برابر اقتصاد کشور است. هدف اصلی از ابلاغ این سیاست­ها، تبدیل اقتصاد فعلی کشور به یک اقتصاد پویا، توسعه‌ای و رقابتی است که با کاهش تصدی‌گری دولت امکان‌پذیر خواهد شد. در این راستا و در ادامه عرضه سهام شرکت‌های دولتی از طریق بورس، سهام شرکت مخابرات ایران به عنوان هفتمین شرکت صدر اصل 44 در خرداد ماه سال 1387 در بورس تهران عرضه خواهد شد. تاکید بر واگذاریها از طریق بورس اوراق بهادار در این ابلاغیه بیانگر توجه ویژه به بورس و اهمیت و کارکرد آن در اقتصاد ملی است زیرا سازوکارهای موجود در بورس زمینه لازم برای  تحقق این مهم را فراهم آورده است.

دادوستد سهام (اوراق بهادار) تحت ضوابط و مقررات خاص، نظارت مستمر توسط نهادهای ناظر، دستیابی به قیمت عادلانه برای سهام شرکت و فراهم شدن امکان دسترسی سرمایه‌گذاران به اطلاعات شرکت‌ها و غیره از مهمترین ویژگیهای بورس است؛ لذا سرمایه‌گذاران می‌توانند با اطمینان بیشتر به خرید سهام شرکت­های پذیرفته شده در بورس اقدام کنند و ضمن برخورداری از منافع و سود آن، در سرمایه‌گذاری­های مولد اقتصادی نیز مشارکت نمایند.   

این بازار در کنار شفافیت، کارایی و منصفانه بودن دارای مزایای دیگری برای سرمایه‌گذاران است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

  - حد سرمایه مجاز؛ به نحوی که هر فردی با هر میزان سرمایه امکان ورود به این بازار را خواهد داشت. به عنوان مثال در بورس اوراق بهادار شما به راحتی می‌توانید با مبلغ یک میلیون ریال بخشی ازسهام یک شرکت بزرگ و معتبر مانند شرکت مخابرات ایران را خریداری نمائید. اما با این مقدار وجه نقد به سادگی نمی‌توان به هیچ فعالیت اقتصادی اقدام نمود.

 

  - قابلیت نقد­شوندگى بالا؛ که موجب گردیده تا در شرایط عادی ورود و خروج شما به این بازار در کمتر از چند روز فراهم گردد. که بدون تردید با توسعه الکترونیکی بازار (که مقدمات آن درحال اجراست) این مدت می­تواند حتی به چند ساعت تقلیل پیدا نماید که چنین وضعیت مشابه‌ای به ندرت در سایر رویه‌های سرمایه‌گذاری یافت مى‌شود.

 

   مزایای دیگری نیز برای هر سرمایه­گذار با خرید سهام در بورس قابل ترسیم است. بطور خلاصه این مزایا عبارتند از:

 الف-  پوشش در مقابل تورم

 ب-  تخفیف مالیاتی

ج-  اعمال حق رأی و مشارکت در اداره امور شرکت

د-  احساس مشارکت در امور تولیدی و تجارتی

 لازم است تا سرمایه­گذاران محترم برای خرید سهام شرکت مخابرات ایران از طریق بورس، مواردی را که سازوکار عملیاتی خرید و فروش در بورس اوراق بهادار است رعایت فرمایند:

سهام شرکت مخابرات ایران در بورس تهران و از طریق کارگزاران معامله می­شود. کارگزاران، شرکت­های عضو بورس هستند که نقش واسطه بین خریداران و فروشندگان را ایفا می­نمایند. همه کارگزاران موظف به انجام وظایف خود در چارچوب قوانین و مقررات موجود هستند و سرمایه­گذاران محترم برای خرید سهام شرکت مخابرات کافی است تا حداقل دو روز قبل از عرضه سهام به این کارگزاران که دارای دفاتر و شعب مختلفی در اقصی نقاط کشور هستند مراجعه نمایند. کارگزاران در قبال انجام خدمات، تنها کارمزد مصوب که رقم ناچیزی معادل 5/0 درصد را دریافت خواهند کرد.

 لازم است تا سرمایه‌گذاران محترم توجه داشته باشند که دامنه نوسان قیمت­ها در بورس تهران در حال حاضر 2 درصد است و امکان افزایش یا کاهش قیمت سهام شرکت در روزهای آتی وجود دارد، لذا توصیه می­شود که دلایل افزایش یا کاهش قیمت سهام را جستجو نمایید و از اقدام عجولانه در خصوص خرید و فروش سهام پرهیز کنید. سرمایه­گذاران می­توانند از طریق سایت رسمی بورس تهران (www.irbourse.com ) قیمت سهام شرکت­ها را پیگیری نمایند. همچنین سرمایه‌گذاران می‌توانند آدرس و شماره تلفن دفاتر شرکت‌های کارگزاری در سراسر کشور را از سایت رسمی بورس دریافت نمایند.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٢/۱٦

هر هفته روزهای دوشنبه مصاحبه با رادیو تجارت.

موج اف. ام - ۵/۱۰۲

 
سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes