بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٤/٢٤

دکتر سیداحمد میرمطهری

دبیر کل سابق بورس تهران


افزایش شدید شاخص کل بورس اوراق بهادار طی هفته‌های گذشته، با نویددادن پایان افت مستمر شاخص در سال‌های اخیر، روحیه‌ تازه‌ای در میان فعالان بورس اوراق بهادار ایجاد کرد.

اما شتاب فزاینده رشد شاخص در میان بسیاری هم این نگرانی را پدید آورده که رونق کنونی زمینه‌ای برای شکل‌گیری مجدد حباب قیمتی در بازار باشد و باز هم شاهد تکرار مکرر شکستن حباب و رکود بازار شویم.
قبل از هر چیز، باید اشاره کرد که رشد کنونی شاخص طی هفته‌های اخیر در وهله‌ نخست تا حدود زیادی بازتاب افزایش واقعی سود و درآمد برخی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس بود. افزایش قیمت جهانی فلزات پایه و موارد مشابه به طور قطع منجر به بهبود سودآوری این صنعت در بازار ایران می‌شود.
به نظر می‌رسد در شرایط کنونی این صنعت نقش صنعت پیشرو در بازار را ایفا می‌کند. بدون تردید رشد قیمت در مواردی از این دست کاملا طبیعی بوده است.

به همین ترتیب، خروج سیمان از سبد حمایتی نیز با افزایش سودآوری شرکت‌های فعال در صنعت سیمان، افزایش قیمت این شرکت‌ها را به دنبال خواهد داشت. در عین حال نباید فراموش کرد افت و ایستایی شاخص در سال‌های اخیر زمینه‌ای برای ارزش‌گذاری پایین‌تر از حد واقعی قیمت سهام را فراهم ساخته بود و بخشی از رشد شاخص نیز در حقیقت جبران عقب‌ ماندگی شاخص بورس از واقعیت‌‌ها و رخدادهای حادث‌شده در اقتصاد واقعی طی سال‌های اخیر است. اما زمینه بروز هراس نسبت به استمرار رشد شاخص ناشی از چند عامل است. قبل از هر چیز، مغایرت حرکت شاخص با دیگر متغیرهای کلان اقتصاد سیاسی هشداردهنده است.


به نظر نمی‌رسد بورس در این جا نقش آینه تمام‌نمای اقتصاد را به‌درستی ایفا کند. از سوی دیگر، باید به این نکته توجه داشت که همواره روند رشد شتابان شاخص همراه با ایجاد موج‌های سوداگری در بورس و حرکت «دسته‌جمعی» فعالان بازار سهام در هماهنگی با این موج‌هاست. هیولای نقدینگی موجود در جامعه که با آگاهی از سودآوری هر بخش، بی‌رحمانه به آن هجوم می‌برد نیز دیگر عامل نگرانی است. در چنین حالتی، انتظار می‌رود که معمولا یک شوک بیرونی فعالان بازار را به خود آورده و جریان بازار را به مسیر طبیعی بازگرداند. اما علاوه بر آن، مسوولان بازار سرمایه وظیفه دارند در چنین حالتی با ایجاد آرامش در بازار جلوی امواج سوداگری را بگیرند، زیرا آنچه با شروع روند کاهنده قیمت‌ها از دست خواهد رفت، مهم‌ترین دارایی بازار سرمایه یعنی اعتماد سهام‌داران جزء و غیرحرفه‌ای به این بازار است.
عموما در چنین مواردی باید از ابزارهایی برای کاستن از شتاب آهنگ رشد استفاده کرد.

در سال‌های اخیر، ابزارهای مورد استفاده عموما ابزارهایی بوده که می‌کوشد با تهییج عرضه و افزایش سهام عرضه‌شده در بازار به نیازهای متقاضیان پاسخ دهد. طبعا سیاست‌های اصل 44 و خصوصی‌سازی بستر مهیایی برای افزایش حجم عرضه در بورس و بدین ترتیب پاسخ‌گویی به نیازهای تقاضا است. اما این ابزار به تنهایی کافی نیست.در این میان، نظارت بر تغییرات قیمتی سهام از طریق مدیریت دامنه نوسان، می‌تواند در مواردی که احساس می‌شود، رشد شاخص غیرمتعارف است، از ابزارهای کوتاه‌مدت مناسب برای نظارت بر بازار باشد. ابزار اخیر در سال‌های گذشته کمتر مورد استفاده قرار گرفته است. معمولا استدلال شده است که این ابزار از آنجا که مانع از عمل کردن «سریع» سازوکار بازار می‌شود خلاف ذات بازار است.

استفاده از این ابزار، صف تقاضا را طولانی‌تر خواهد کرد و با ممانعت از نقدشوندگی سهام، کارکرد بازار را مختل می‌سازد. اما به رغم همه این‌ها، این ابزار در عمل نشان‌داده که می‌تواند با ایجاد تاخیر در روند رشد قیمت‌ها، زمان کافی ایجاد کند تا فعالان بازار با آرامش و عقلانیت بیشتری قادر به تصمیم‌گیری باشند.علاوه بر این، آنچه وظیفه مسوولان امروز بازار سرمایه را خطیرتر می‌کند، توجه به این نکته است که موفقیت خصوصی‌سازی در شرایط کنونی منوط به وجود یک بازار سرمایه‌ قدرتمند و سالم است. از این رو، اگر باور داریم که واگذاری فعالیت‌های اقتصادی به بخش خصوصی راهی درست برای ارتقای کارآمدی اقتصاد ایران است، حفظ سلامت بازار سرمایه ضرورتی بیش از پیش می‌یابد.


در پایان، باید تاکید کرد، آنچه همواره و به‌ویژه در چنین شرایطی ضروری است، اطلاع‌رسانی کافی و مستمر است، اما در این فرآیند، مسوولان بازار سرمایه، خواه مسوولان نظارتی و خواه مسوولان عملیات، باید گزیده‌گویی را در پیش گیرند و نباید با خیال‌پردازی‌های واهی، به‌خصوص در میان تازه‌واردان به بازار سرمایه، امیدهای کاذب برای کسب سودهای هنگفت در فاصله زمانی کوتاه ایجاد کنند. ایجاد چنین روحیه‌ای در میان فعالان بازار، قطعا در بلندمدت به نفع بازار سرمایه نخواهد بود
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٤/۱٧

 

تاریخچه بازارهای اوراق بهادار

تاریخچه حاضر پس از مطالعه در خصوص پیدایش بازارهای مالی حاصل شد و استباط شخصی اینجانب است. دوستانی که تحقیقات دقیق تری در این زمینه دارند حتما نظر دهند.

زمانیکه افراد راجع به سهم صحبت می‌کنند معمولا منظورشان شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار است. برای سرمایه‌گذاران حاضر در این بازار تصور اینکه زمانی بورس به عنوان محلی برای دادوستد اوراق بهادار وجود نداشت، مشکل است. البته همواره بورس‌ها بصورت امروزی نبودند و مراحل فراوانی را در مسیر شرایط فعلی‌مان سپری کردند. شاید تعجب کنید که اولین بورس تا مدت زیادی بدون معامله بر روی سهم فعالیت می‌کرد. بازارهای سهام از معاملات ونیزی‌ها تا قهوه‌خانه‌های بریتانیا و سرانجام بورس‌های مطرح دنیا نظیر بورس نیویورک، توکیو و ... به‌صورت تدریجی شکل گرفت.

در اواخر قرن سیزدم میلادی قرض‌دهندگان پول در اروپا مشکلاتی را که توسط بانک‌های بزرگ بوجود آمده بود، حل می‌کردند. قرض‌دهندگان، وام‌ها را بین خود دادوستد می‌کردند؛ یک قرض‌دهنده در مواجهه با ریسک بالا و وام‌های با نرخ بهره بالا ممکن بود آنها را به وام‌های متفاوت با سایر قرض‌دهندگان تبدیل کند. آنها همچنین اوراق دولتی را می‌خریدند در ادامه سیر تکاملی چنین دادوستدهایی، قرض‌دهندگان شروع به فروش اوراق به مشتریان نمودند.

در دهه اول 1300، ونیزی‌ها برترین معامله‌کنندگان در این بازارها بودند و اولین بار معاملات اوراق بهادار سایر دولت‌ها را دادوستد کردند. آنها ورقه‌های آلومنیومی را که روی آن اطلاعات اوراق بهادار مختلف وجود داشت برای فروش و نشان دادن به مشتریان حمل می‌کردند، بسیار شبیه به آنچه که امروزه کارگزاران انجام می‌دهند. این شاید زمینه‌ی پیدایش معاملات بصورت امروزی باشد.

بلژیکی‌ها مدعی هستند که بورس در سال 1531 و در شهر آنت‌ورپ شروع به کار کرد. در آنجا کارگزاران و قرض‌دهندگان برای معامله اوراق بهادار دولتی و حتی اوراق شخصی با یکدیگر ملاقات می‌کردند. فکر این مساله که در آنجا بورس اوراق بهاداری که در آن اسناد الزام‌آور و اوراق بهادار معامله می‌شد کمی سخت است زیرا که در اوایل 1500 هیچ سهمی وجود نداشت. در واقع تعدادی معامله‌گر ورقه‌هایی شبیه به سهم منتشر و معامله می‌کردند، اما سهام رسمی که دست به دست شود، وجود نداشت.

در سال 1553، 250 تاجر، هر کدام 25 پوند سرمایه‌گذاری کردند تا 3 کشتی را برای سفری جهت یافتن راهی تجاری از شمال شرق به سوی چین تجهیز کنند. این 250 نفر در هزینه‌ها و سود احتمالی فعالیت مربوط با هم شریک شدند. دو کشتی در بین راه غرق شد و فقط یک کشتی تا بندر آرخانگل روسیه رسید. به این ترتیب، تجارت بین انگلستان و روسیه آغاز شد. این شرکت به اختصار Muscovy company خوانده می‌شد و از آنجا که سهام شرکت صورت مشترک داشت، آن را "شرکت سهامی" نامیدند. شرکت معروف هند شرقی که در سال 1600 تاسیس شد تا مدت زیادی نقش غالب را در تجارت این منطقه بر عهده داشت. دولت‌های بریتانیا، فرانسه و هلند هر کدام اقدام به تاسیس شرکت مشابهی نمودند. کمپانی هند شرقی هلند در سال 1606 سهام خود را منتشر کرد و به مرور زمان خرید و فروش سهام کمپانی هند شرقی آغاز شد و شاید زمینه پیدایش بورس‌ اوراق بهادار به شکل امروزی باشد. قدیمی‌ترین بورس اوراق بهادار اروپا در سال 1611 و در آمستردام هلند آغاز به کار کرد.

در لندن کارگزاران و دلالان بورس جهت انجام معاملات در قهوه‌خانه‌های مختلف شهر لندن گرد هم می‌آمدند. در حال حاضر بورس اوراق بهادار لندن یکی از قدیمی‌ترین بورس‌های جهان است که قدمتش به بیش از 300 سال می‌رسد. شروع فعالیت بورس در لندن به قرن هفدهم میلادی می‌رسد. شخصی به نام John Castaing  در سال 1698 شروع به انتشار قیمت‌های کالا و سهام از طریق دست‌نوشته‌ای به نام The Course of the Exchange and other things جهت اطلاع به مردم می‌نمود. در سال 1768 گروهی متشکل از 150 کارگزار اقدام به تشکیل باشگاهی به نام "جاناتان" نمودند و در آن سهام و اوراق بهادار را دادوستد می‌کردند. آنها برای نظم بخشیدن به بازار، قهوه خانه New Janathan را در سال 1773 به بورس اوراق بهادار تبدیل کردند.

هم‌چنین در مورد شروع رسمی معاملات اوراق بهادار در نیویورک تردیدهایی وجود دارد. روزنامه‌ای به نام The Diary در ماه مارس 1792 می‌نویسد که معامله‌گران اوراق بهادار هر روز ظهر در خیابان وال‌استریت، شماره 22، گرد هم می‌آیند. علت اینکه این خیابان راWall Street  نامیدند آن بود که هلندی‌های اولیه‌ای که شهر نیویورک را بنیان نهادند، در آنجا دیواری کشیده بودند تا از ورود سرخپوستان جلوگیری نمایند. بیشتر این معاملات شامل اوراق قرضه دولتی و سهام بانک‌ها می‌شد. هر چند بورس اوراق بهادار فیلادلفیا اولین بورس اوراق بهادار در ایلات متحده بود که در سال 1790 تشکیل شد، بورس نیویورک در سال 1817 تاسیس و به یکی از بزرگ‌ترین و مطرح‌ترین آن در جهان تبدیل شد. در سال 1850 در ایالات متحده آمریکا بیش از 250 بورس اوراق بهادار فعالیت داشت و در اوایل قرن بیستم با رواج تلگراف و تله تایپ، نیویورک تبدیل به عمده‌ترین مرکز معاملات اوراق بهادار گردید.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٤/۱٠

بدون شک از دید یک سرمایه‌گذار در عمل هیچ‌چیز شیرین‌تر از کشف روندهای موجود در بازار و کسب بازده نیست.

جدای از جذابیت‌های عملی و پرسود شناسایی این گونه روندها برای سرمایه‌گذاران فعال در بازار، شناخت چنین روندهایی از دید محققان و پژوهشگران علاقه‌مند در زمینه مسائل اقتصادی بسیار پراهمیت است کشف زوایای پنهان بازارهای مالی و مقایسه نتایج واقعی موجود در یک قلمرو زمانی و مکانی خاص با مفاهیم و تئوری‌های ارائه شده در طول زمان بر پایه مفروضات خاص (و بعضا غیر واقعی) و درنهایت دستیابی به درک و شناخت عمیق‌تر و وسیع‌تر پیرامون آن تئوری یا مفهوم ابطال آن تئوری و کمک به توسعه و غنای بازار سرمایه، بسیار جذاب است.

شواهد تجربی فراوانی در نقاط مختلف دنیا حکایت از وجود الگوهای تکرارپذیر در طول زمان دارد این امر با مفاهیم بازار کارا و تئوری‌های مرتبط با آن سازگار نیست (اساس و بنیان مفهوم کارایی بازار و تئوری‌های نوین مالی بر غیرقابل پیش‌بینی بودن رفتار بازار در بلندمدت بنا نهاده شده ‌است).
جمع کثیری از محققین در سال‌های اخیر ریشه‌های این پدیده‌ها را در مباحث مالی رفتاری 
جست‌وجو می‌کنند. یکی از معروف‌ترین این روندها بی‌نظمی‌های دوره‌ای  است که توجه خود را به کشف روندهای دوره‌ای موجود در بازار معطوف می‌سازد.


در بین این بی‌نظمی‌های دوره‌ای که مورد بررسی قرار گرفته‌اند، اثرات تقویمی

 

جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند.
اثرات تقویمی توجه خود را به بررسی رفتار بازار در اوقات مختلف سال (از جمله اثر ابتدای سال یا
) اوقات مختلف ماه (شامل اثر گردش ماه یا  اوقات مختلف هفته (اثر روزهای هفته یا ) و روزهای قبل و بعد از تعطیلات مناسبتی (اثر تعطیلات ) معطوف می‌سازد. (حساب تعطیلات مناسبتی از تعطیلات آخر هفته جدا است)


بررسی اثر تعطیلات مناسبتی، به عنوان زیرمجموعه اثرات تقویمی (شاخه‌ای از مالی رفتاری)، بر بازده و حجم معاملات در روز قبل و بعد از تعطیلات مناسبتی توجه ‌می‌کندو به دنبال این است تا ببیند آیا تفاوت معنی داری بین بازده و حجم قبل از تعطیلات با بازده و حجم سایر روزها (مطابق آنچه در بسیار‌ی از بازارهای نقاط مختلف دنیا دیده شده) و نیز بین بازده و حجم پس از تعطیلات با بازده و حجم سایر روزها وجود دارد یا خیر؟
همچنین در صورت وجود بی‌نظمی‌های دوره‌ای به بررسی علل احتمالی این بی‌نظمی‌ها ناشی از حجم روزهای تعطیل و عوامل فرهنگی مرتبط با آن می‌پردازد. همچنین این تحقیق به دنبال آن است تا اثر تعطیلات را از سایر اثرات تقویمی مذکور جداسازی کند.
از آنجا که دانش مالی رفتاری از زمینه‌های کاملا جدید دانش مالی است، اهمیت دارد که تحقیقات  آتی به‌سوی این مباحث جدید سوق داده شوند و قابلیت کاربرد و اجرای آن در بازارهای در حال توسعه‌ای چون ایران بررسی شود.


اثر تعطیلات مناسبتی 

 

هنوز به طور مستقیم در داخل کشور مورد مطالعه قرار نگرفته است. به‌رغم فقدان سوابق داخلی پیرامون اثر تعطیلات، تحقیقات خارجی زیادی در بازارهای مختلف دنیا (اعم از بازارهای بورس، فیوچر و ...) پیرامون این موضوع صورت گرفته است.


از آنجا که دانش مالی رفتاری از زمینه‌های کاملا جدید دانش مالی است، اهمیت دارد که تحقیقات  آتی به‌سوی این مباحث جدید سوق داده شوند و قابلیت کاربرد و اجرای آن در بازارهای در حال توسعه‌ای چون ایران بررسی شود.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٤/٥

 

بانک ملت

مقدمه

    بخش مالی در کل نظام اقتصادی هر کشور از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است به‌طوری‌که صاحب‌نظران، توسعة پایدار اقتصادی را بدون بسط و توسعة بخش مالی غیرممکن می‌دانند و حتی بعضی از اقتصاددانان، اقتصادهای توسعه‌یافته را اقتصادهای مالی و اقتصادهای توسعه نیافته را اقتصادهای غیرمالی می‌دانند. نتایج مطالعات و تحقیقات انجام شده توسط صاحب‌نظران اقتصادی همگی بیانگر نقش مهم بخش مالی در رشد اقتصادی است و معتقدند تفاوت در کیفیت و کمیت خدمات مالی ارائه شده، بخش مهمی از تفاوت در نرخ رشد اقتصادی کشورها را توضیح می‌دهد.

براساس سررسید تعهدات، بازار مالی به دو بخش بازار پول و سرمایه تقسیم می‌شود. بازار پول، بازار ابزارهای مالی کوتاه مدت با ویژگی اندک بودن ریسک عدم پرداخت، ریسک نقدشوندگی می‌باشد. بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی و صندوق‌های قرض‌الحسنه از اجزای تشکیل دهنده‌ی این بازار محسوب می‌شوند.

صنعت بانکداری در ایران از تاسیس تاکنون فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرده‌است. از تحولات مهم در تاریخ این صنعت خارج نمودن سیستم بانکداری از حالت ربوی به غیرربوی (بانکداری اسلامی) و همچنین ملی کردن بانک‌ها در جهت حفظ حقوق صاحبان سپرده و سرمایه‌های ملی، ‌به‌کارانداختن چرخ‌های تولیدی صنعت کشور و تضمین بازپرداخت سپرده‌ها و پس‌اندازهای مردم می‌باشد. در ادامه به معرفی بانک ملت به عنوان یکی از اجزای بازار پول ایران که بزودی از طریق بورس واگذار می‌گردد می‌پردازیم.

 

معرفی شرکت

    بانک ملت به موجب مصوبه‌ی مجمع عمومی بانک‌ها در سال 1358 از ادغام 10 بانک‌ تشکیل و در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید و با هدف ارائه خدمات بانکی، تسهیل امور بازرگانی داخلی و خارجی و فعالیت در رشته‌های تولیدی در جهت خدمت به اقتصاد کشور، عملیات اجرایی خود را از سال 1359 آغاز نمود.

سرمایه‌ی اولیه‌ی بانک ملت معادل 5/33 میلیارد ریال و آخرین افزایش سرمایه شرکت در سال 1384 از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت انجام شد و به مبلغ 1/13 هزار میلیارد ریال منقسم به 1/13 میلیارد سهم یک‌هزار ریالی رسید.

در حال حاضر بانک ملت دارای 336 شعبه در تهران (318 شعبه سودده و 18 شعبه زیان‌ده)، 1624 شعبه در شهرستان‌ها و 5 شعبه در خارج از کشور (کلاً سودده) می‌باشد. مجموع سود شعبات برای سال 1385، بالغ بر 1616 میلیارد ریال و مجموع زیان‌ برابر 235 میلیارد ریال بوده است. 354 شعبه از کل شعبه‌های بانک ملت بصورت سرقفلی و استیجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند که 109 شعبه از این تعداد در تهران و بقیه در شهرستان‌ها واقع است. هم‌اکنون تعداد پرسنل شرکت 25068 نفر است.

 

موضوع فعالیت

زمینه‌های فعالیت بانک ملت عبارتند از:

1- سپرده‌گیری و خدمات پس‌انداز و برداشت به‌صورت لحظه‌ای 2- اعطای تسهیلات به مشتریان 3- سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بورسی و مشارکت در شرکت‌های غیربورسی4- ارائه انواع کارت‌های الکترونیکی 5- خدمات معاملات ارزی، تجارت خارجی و ارائه انواع ضمانت‌نامه‌ها  و 6- عاملیت و اداره‌ی وجوه.

 

جایگاه بانک ملت در صنعت بانکداری ایران

  مجموع سپرده‌های بانک ملت در پایان سال‌های 1384 و 1385 به‌ترتیب معادل 149.352 و 200.900 میلیارد ریال بوده است. مانده‌ی تسهیلات اعطایی بانک ملت نیز در پایان سال‌های 1384 و 1385 به‌ترتیب معادل 126.216 میلیارد ریال و 166.970 میلیارد ریال بوده است. بدین ترتیب، سهم بانک ملت از تسهیلات اعطا شده توسط سیستم بانکی کشور در سال‌های 1384 و 1385 به‌ترتیب معادل 3/14 درصد و 7/13 درصد بوده است، در حالی‌که سهم این بانک از مجموع سپرده‌های تجهیز شده توسط شبکه‌ی بانکی کشور در دو سال مذکور به‌ترتیب معادل 5/16 و 6/15 درصد کشور است. همچنین به لحاظ تعداد شعب بانک‌ها در کشور، بانک ملت طی سال‌های 1384 و 1385 بیش از 6/11 درصد کل شعب بانکی کشور را در اختیار دارد. 89 درصد از تسهیلات اعطایی بانک طی سال‌های اخیر به بخش غیر دولتی بوده است.

 

ترکیب تسهیلات اعطایی، سرمایه‌گذاری و مشارکت در بخش‌های مختلف

شرح

29/12/1385

درصد

کشاورزی

8/7

صنعت و معدن

5/46

مسکن و ساختمان

4/13

خدمات بازرگانی و صادرات

4/31

سایر تسهیلات

9/0

 

برنامه‌های آتی

مهم‌ترین استراتژی‌های بانک ملت توسعه تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، مدیریت روابط مشتریان، بهبود کیفیت خدمات، بهبود شاخص‌های عملکرد اعلام شده است. برای دستیابی به این استراتژی‌ها اهدافی همچون: ارتقاء کیفیت و افزایش سرعت ارائه خدمات بانکی، دسترسی مشتریان به خدمات بانکی آن‌لاین، شناسایی و جذب مشتریان کلیدی، تسهیل دسترسی مشتریان به خدمات بانکی، استانداردسازی ارائه خدمات، حفظ و ارتقاء جایگاه رقابتی بانک، مدیریت بهینه ترکیب سپرده‌های مشتریان و ... ترسیم شده است.

در راستای همین استراتژی‌ها بانک ملت اقدام به طراحی پروژه‌های مختلف نموده است. عمده‌ی این پروژه‌ها که با سرمایه‌گذاری 238 میلیارد ریالی در حال انجام است، طی سال 1387 به بهره‌برداری می‌رسد. از مهمترین این طرح‌ها می‌توان به مرکز راهبری امنیت شبکه، با سرمایه‌گذاری 20 میلیارد ریال، تولید سامانه‌ای جهت انجام تسویه‌ی نتایج معاملات قراردادهای آتی در بورس کالا، سیستم تسویه‌ی اوراق بهادار غیرکاغذی (الکترونیکی)، اتاق پایاپای الکترونیکی، امکان ارائه خدمات سحاب (حواله‌ی اینترنتی فی‌مابین حساب‌های نزد سایر بانک‌ها) از طریق بستر اینترنت، ارائه سامانه‌ی سحاب بر روی تلفن همراه و صدور کارت‌های چند منظوره می‌باشد.

 

درآمدهای آتی

با توجه به طرح‌های در دست اجرا که عمده‌ی آنها در سال 1387 به بهره‌برداری می‌رسد و همچنین انعقاد قراردادهای بااهمیت با شرکت‌ها در داخل و خارج از کشور، بانک ملت پیش‌بینی سود هر سهم را برای سال مالی مذکور مبلغ 202 ریال اعلام نموده است. مطابق طرح مالی سه ساله‌ی ارائه شده از سوی بانک ملت به بورس اوراق بهادار، رشد سالانه‌ی جذب سپرده‌ها و اعطای تسهیلات به‌ترتیب معادل 22 و 23 درصد و رشد درآمد هر سهم آن معادل 37 درصد پیش‌بینی شده است. در سال 1386 نیز شرکت با همین میزان سرمایه، 172 ریال برای هر سهم شناسایی نمود. سیاست تقسیم سود اعلامی بانک ملت برای سال‌های 1386 لغایت 1388 بر مبنای 80 درصد سود هر سهم بعد از کسر مالیات به تصویب هیئت مدیره‌ی بانک رسید.

 

 

عرضه سهام بانک ملت در بورس تهران

 

    مالکیت دولتی بانک‌ها در کشورهای در حال توسعه موجب سرکوب مالی، عدم توسعه‌یافتگی نظام بانکی، تفاوت فاحش بین نرخ دریافتی از تسهیلات و نرخ پرداختی به پس‌اندازها، کندی رشد توسعه مالی و سرانجام کاهش نرخ رشد اقتصادی کشورها شده است.

    خصوصی‌سازی بانک‌ها در کشورها با انگیزه‌های گوناگون انجام می‌گیرد. افزایش کارآیی اقتصادی و کاهش دخالت دولت‌ها در اقتصاد، کسب درآمد برای بودجه دولت و تلاش برای بهبود رقابتی‌شدن اقتصاد از مهم‌ترین آن است. خصوصی‌سازی واقعی و عالمانه می‌تواند نقش مهم بانک‌‌ها را در ثبات مالی و پولی کشور احیا و قواعد بازی را در میدان رقابتی مورد نیاز صنعت بانکداری، حاکم نماید. در همین راستا با ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، افقی جدید در برابر اقتصاد ایران ترسیم شد تا اجازه واگذاری بانک‌های دولتی را بدهد.

    سهام بانک ملت با سرمایه 1310 میلیارد تومانی از طریق بورس به عنوان یکی از شرکت‌های اصل صدر 44 عرضه خواهد شد. تاکید بر واگذاری‌ها از طریق بورس اوراق بهادار بیانگر توجه ویژه به بورس و اهمیت و کارکرد آن در اقتصاد ملی است، زیرا سازوکارهای موجود در بورس زمینه لازم برای  تحقق این مهم را فراهم آورده است. دادوستد سهام (اوراق بهادار) تحت ضوابط و مقررات خاص، نظارت مستمر توسط نهادهای ناظر، دستیابی به قیمت عادلانه برای سهام شرکت و فراهم شدن امکان دسترسی سرمایه‌گذاران به اطلاعات شرکت‌ها و غیره از مهمترین ویژگی‌های بورس است؛ لذا سرمایه‌گذاران می‌توانند با اطمینان بیشتر به خرید سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اقدام کنند و ضمن برخورداری از منافع و سود آن، در سرمایه‌گذاری­های مولد اقتصادی نیز مشارکت نمایند.

    این بازار در کنار شفافیت، کارایی و منصفانه بودن دارای مزایای دیگری برای سرمایه‌گذاران نظیر سرمایه‌گذاری با کمترین سرمایه، نقدشوندگی بالا، تخفیف مالیاتی، اعمال حق رای و مشارکت در اداره‌ی امور شرکت، پوشش در مقابل تورم، احساس مشارکت در امور تولیدی و تجاری است.

 لازم است تا سرمایه­گذاران محترم برای خرید سهام بانک ملت از طریق بورس، مواردی را که سازوکار عملیاتی خرید و فروش در بورس اوراق بهادار است رعایت فرمایند:

    سهام بانک ملت در بورس تهران عرضه و از طریق کارگزاران معامله می‌شود. کارگزاران، شرکت­های عضو بورس هستند که در چارچوب قوانین و مقررات موجود نقش واسطه بین خریداران و فروشندگان را ایفا می­نمایند. سرمایه‌گذارانی که قصد خرید سهام این بانک را دارند باید حداقل دو روز قبل از عرضه سهام به شرکت‌های کارگزاری که دارای دفاتر و شعب مختلفی در اقصی نقاط کشور هستند مراجعه نمایند. کارگزاران در قبال انجام خدمات، تنها کارمزد مصوب که رقمی معادل چهار در هزار ارزش معامله است را دریافت خواهند کرد.

    باید توجه داشت که دامنه نوسان قیمت­ها در بورس تهران در حال حاضر 3 درصد است و امکان افزایش یا کاهش قیمت سهام شرکت در روزهای پس از عرضه وجود دارد؛ لذا توصیه می‌شود در صورت افزایش یا کاهش قیمت سهام، دلایل واقعی آن‌را جستجو نموده و از اقدام عجولانه در خصوص خرید و فروش پرهیز نمایید. سرمایه‌گذاران می‌توانند از طریق سایت رسمی بورس اوراق بهادار تهران (www.irbourse.com ) قیمت سهام بانک ملت و سایر شرکت­ها را پیگیری نمایند. آدرس و شماره تلفن دفاتر شرکت‌های کارگزاری در سراسر کشور نیز از سایت رسمی بورس قابل دریافت است. بورس اوراق بهادار تهران در 21 مرکز استان شعبه دارد و در تمام این شعبات کارگزاران آماده انجام سفارش‌های مشتریان هستند.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٤/٢

شرکت بورس امکانات و رویه های سامانه های معاملاتی بورس های مختلف را بررسی نموده که خلاصه ای از ویژگی های برخی از بازارهای نقدی اوراق بهادار آسیایی به پیوست ارائه شده که در این مقایسه وضعیت بورس اوراق بهادار تهران نیز لحاظ شده است جزئیات این مقایسه در پیوست زیر قابل دریافت می باشد.

http://www.irbourse.com/NewsDetail.aspx?NewsIdn=8665
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٤/٢

آیا در دل بورس تهران یک بورس دیگر شکل گرفته است؟

بورس اوراق بهادار تهران توانست تا پایان روز گذشته  ١ تیر ماه بازدهی 19درصدی را برای سرمایه‌گذاران ثبت کند.


رقمی که باعث شد بازدهی بورس تهران طی فصل بهار 87 از مجموع بازدهی آن در سال 86 (معادل 6/17درصد) فراتر رود.


نکته قابل توجه در ثبت این بازدهی رشد سریع قیمت‌ها طی تنها 31 روز کاری بود. به بیان دیگر کل بازدهی فوق‌الذکر از 16 اردیبهشت ماه حاصل شده است. همچنین طی این مدت شاخص کل نیز 5/16 درصد افزایش یافته است. باید توجه داشت که رشد شاخص کل برخلاف شاخص بازده نقدی و قیمت تنها تحت تاثیر رشد قیمت سهام شرکت‌ها و در نهایت رشد ارزش کل بورس شکل می‌گیر

د.
بررسی روند تغییرات ارزش بورس تهران طی سه ماه نخست امسال نشان می‌دهد، فارغ از عرضه سهام کشتیرانی، ارزش بورس تهران طی فصل بهار به میزان 5993 میلیارد تومان افزایش یافته است. رشدی که در نوع خود طی این مدت بسیار قابل توجه است، اما بررسی جزئیات این افزایش ارزش حاکی است، پنج شرکت بزرگ بورس تهران در عمل کل این افزایش ارزش را سبب شده‌اند. به بیان دیگر ارزش بازار فولاد مبارکه، ملی مس، فولاد خوزستان، فولاد خراسان و گل‌گهر در پایان خردادماه نسبت به ابتدای سال درمجموع 5633 میلیارد تومان افزایش یافته که سهم فولاد مبارکه (بزرگترین شرکت بورس تهران) 2588 میلیارد تومان بوده است.
درحقیقت یکی از سوالاتی که طی روزهای گذشته اکثر فعالان بازار درپی پاسخ آن هستند، زمان توقف رشد شاخص و نگرانی از ترکیدن حباب قیمت‌ها است. باید توجه داشت که روند حرکت قیمت سهام در سال 87 با وضعیت بورس در سال 82 تاحد زیادی متفاوت است، چرا که در سال 82 کل شرکت‌های حاضر در بورس دچار رشد قیمت و بعضا حبابی شدن قیمت‌ها شدند، درحالی‌که امسال این رشد شاخص به صورت نامتقارن اتفاق افتاده و اکثر شرکت‌های حاضر در بورس از این افزایش قیمت بی‌بهره بوده‌اند. به بیان دیگر در شرایط فعلی یک بورس کوچکتر (شامل چند شرکت بزرگ دولتی اصل 44) در داخل بورس تهران شکل گرفته است که بخش درونی، بدون هماهنگی با سایر بخش‌ها در حال تزاید ارزش است. باتوجه به این مورد بهتر است فعالان بازار به جای نگرانی درخصوص کلیت بازار، نگران زمان ریزش قیمت سهام این چند شرکت بزرگ باشند. شرکت‌هایی که به‌طور عمده به دلیل برخورداری از سیاست‌های حمایتی دولت در زمینه هزینه‌ها و رشد قیمت فروش با رشد چشمگیر سودآوری روبه‌رو بوده‌اند. به‌عنوان نمونه می‌توان به بهره‌برداری ارزان قیمت شرکت‌های سنگ‌آهنی از معادن دولتی و فروش محصولات با قیمت‌های بالا (قیمت فروش محصولات سنگ‌آهنی هرساله به‌صورت دستوری از سوی دولت و وزارت صنایع تعیین می‌شود) اشاره کرد که همین سنگ‌آهن با تخفیف در اختیار فولادسازان قرار می‌گیرد تا آنها محصولات خود را به قیمت آزاد و مطابق قیمت‌های جهانی به فروش رسانند

.
به بیان دیگر قیمت‌گذاری نادرست معادن باعث دخالت دولت در قیمت‌گذاری سنگ‌آهن و در نتیجه انتفاع فولادسازان از سود سرشار شده است وضعیتی که می‌تواند درصورت اصلاح قیمت از مبدا (معادن سنگ‌آهن) و رساندن هزینه دریافتی از شرکت‌های بهره‌بردار به ارزش واقعی به‌صورت بنیادی تغییر کند.
اما نکته قابل توجه دیگر در زمینه تحلیل شاخص‌‌های بورس، عدم امکان تحلیل تکنیکال شاخص‌ها به دلیل حضور شرکت‌های بزرگ در بورس است. تا پیش از حضور شرکت‌‌های اصل 44 در بورس تهران، ارزش بازار شرکت‌های بورسی کمتر از دو هزار میلیارد تومان بود، در حالی‌که در‌حال‌حاضر پنج شرکت بورسی ارزش بازاری بیش از دو هزار میلیارد تومان دارند که سمت و سوی حرکت آنها، جهت کلی شاخص‌‌های بورس را تعیین می‌کند. درواقع وضعیت بورس اکنون به مثابه دماسنجی است که قبل از سنجش دما، حرارت دیده و برای نشان دادن دمای واقعی نیازمند گذر زمان و تطابق با دمای محیط است. بورس تهران با ورود شرکت‌های بزرگ دولتی، نیازمند گذر زمان و ثبت داده‌های تاریخی است تا بتوان روند شاخص‌های بورس را به لحاظ آماری مورد بررسی قرار داد. در مجموع به نظر می‌رسد بورس تهران در حال حاضر با وضعیت خاصی از چند جنبه مواجه است؛ در وهله اول تحلیل شرایط فعلی بورس و بحث درباره تشکیل حباب قیمتی و مقایسه وضعیت بورس با گذشته آن به دلیل تغییر ماهیت بورس امکان‌پذیر نیست
.


از سوی دیگر شرکت‌های پیشرو بورس علاوه بر نگرانی تشکیل حباب قیمتی، با دغدغه‌های آزادسازی شرایط فعالیت خود و رساندن هزینه‌ها و درآمدها به وضعیت بازار آزاد روبه‌رو هستند.  شرایطی که می‌تواند تحلیل‌های فعلی را دستخوش تغییرات اساسی کند. روش پیشنهادی برای ترسیم شرایط واقعی بورس می‌تواند بیرون کشیدن بورس تشکیل شده در درون بورس تهران و تحلیل آن به صورت مجزا باشد. روشی که می‌تواند در بدترین حالت منجر به ایجاد نگرانی تشکیل حباب قیمتی در خصوص چند شرکت خاص شود، اما مشکل اساسی در این میان نقطه اشتراک این دو بورس یعنی نقدینگی و جابه‌جایی‌های آن است که همچنان لاینحل باقی خوند
اهدما

ند.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٤/۱

سهم نقدشونده

بررسی‌ها، از 285 شرکتی که از ابتدای سال تا پایان خرداد در تابلوهای معاملاتی حاضر بودند حکایت از آن دارد که شرکت‌های تراکتورسازی، ایران خودرو دیزل، فولاد مبارکه،پتروشیمی خارک، زامیاد ، سیمان فارس و خوزستان، ملی مس ، گل گهر، صدرا و بانک پارسیان 10 سهم نقد شونده بازار طی سال جاری بودند که از وضعیت معاملاتی بهتری نسبت به سایر سهام برخوردار شدند.


این درحالی است که سهام شرکت‌های هپکو، فارسیت درود، سرمایه‌گذاری امید، دارو کوثر ، سرمایه‌گذاری های توس گستر، ساختمان ، صندوق بازنشستگی، بوعلی ، فجر سپاهان و داده پردازی با قرار گرفتن در رتبه‌های یازدهم تا بیستم نقد شوندگی، امکان معاملات سهام را برای سرمایه‌گذاران فراهم کردند.


 در ادامه این 20 شرکت، سهام شرکت های ‌سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، آذرآب، سرمایه‌گذاری‌ توسعه صنعتی، چادر ملو، لیزینگ غدیر، سرمایه‌گذاری بانک ملی، تاید واتر، فولاد خوزستان، نفت بهران ، جوشکاب یزد، نورد قطعات فولادی، کربن ایران، سرمایه گذاری توکا فولاد، کیمیدارو، شاهد، سرمایه‌گذاری صنعت و معدن، فولاد خراسان، مالی و اعتباری سینا، نوسازی و ساختمان، البرز دارو، ایران تایر، نیروکلر، ذغال سنگ نگین‌، سرمایه گذاری ملی ایران، موتوژن، دارو جابرابن حیان، الکتریک خودرو،دارو لقمان، تکنوتار و سرمایه گذاری سپه در پله‌های 21 تا 50 نقدشوندگی ایستادند.

*نقد شوندگی سهام شرکت‌‌های بزرگ

بررسی‌های انجام شده از وضعیت نقد شوندگی سهام شرکت‌های بزرگ و مطرح بورس نشان می‌دهد که پتروشیمی فناوران در رتبه 58، سایپا در رتبه 59، معادن روی ایران در پله 65گروه بهمن در پله 74، سرمایه‌گذاری توسعه ملی در جایگاه 111، پتروشیمی اراک در رتبه 118، ایران خودرو در رده 123،مپنا در مرتبه142، کشتی رانی در رتبه 149، سرمایه گذاری غدیر در پله 158 و سرمایه گذاری سایپا در جایگاه176 نقدشوندگی حاضر بوده اند.

*نقد نشدنی‌های بورس

در میان سهام 285 شرکت‌ حاضر در تابلوهای معاملات طی مدت یاد شده، شرکت‌های فیبر ایران، قند قهستان، پارس خزر، ایتالران، سیمان اصفهان، سیمان قائن، جوش اکسیژن، نئوپان 22 بهمن، شرکت های قندی پارس، بیستون و پیرانشهر، صنعتی بارز، پارس متال ، گروه صنعتی سدید با رتبه‌های 285 تا 272 نقد شوندگی از وضعیت نامناسبی برای خرید و فروش سهام برخوردار بودند.
سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes