بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٩/٢٤

در این بخش البته با کمی تاخیر می خوام در مورد بلوچیپ صحبت کنم.


بلو چیپ به انواعی از سهام گفته می شود که کیفیت بسیار بسیار بالایی دارند و خریداری آن ها شاید ضریب اطمینان بالایی دشته باشد. بلو چیپ ها به اصطلاح گل سر سبد  بورس ها از نظر برخی پارامترها هستند.

ده ها سال است که نام بلو چیپ به این نوع از سهام اطلاق می شود. این عبارت از بازی پوکر به عاریت گرفته شده. در پوکر بیشترین و ارزشمندترین امتیاز را چیپ های آبی دارند.

اطلاق این عبارت بسیار به جاست. چون هم در بازی پوکر و هم در خرید و فروش سهام، برد با اشخاص ماهر، کارکشته، خوش شانس و ریسک پذیر است.

سهام بلو چیپ معمولا مربوط به کمپانی هایی است که محصولات و خدماتشان بسیار گسترده و همه گیر هستند و طرفداران بسیار زیادی در سراسر دنیا دارند و این کمپانی ها درآمد بسیار بالایی دارند  و حتی در دوره های رکود اقتصادی هم سودده هستند. کمپانی هایی مثل وال مارت، کوکاکولا، ژیلت، برکشایر، هاتاوی و اکسن موبایل. بسیاری از سرمایه گذاران تمایل بسیار زیادی برای سرمایه گذاری روی سهام بلو چیپ دارند. لازم به ذکر است دسته بندی تعدادی از شرکت ها در بلوچیپ به این سادگی ها نیست.

اطلاعات به روز و کامل مربوط به بلوچیپ را معمولا می توان در سایت کمپانی آمار و اطلاعات اقتصادی Dow Jones   پیدا کرد. البته در بورس تهران هم یک شاخص به نام شاخص پنجاه شرکت فعالتر وجود دارد که این خود نوعی بلوچیپ محسوب می گردد که اگر آمار ها را بررسی کنید به عنوان شاخص بلوچیپ بورس تهران ازش یاد می شود. البته شاخص ها همواره ادرس درستی ارایه نمی دهند. و این بر میگردد به این که شرکت یا شخص سازنده شاخص چه معیارهایی را برای محاسبه شاخص استفاده نماید.

از طرفی شاخص کارا معمولا به مدیران صندوق های شاخص کمک می کند تا با مدیریت غیر فعال هم در بورس بازدهی مطلوبی کسب نمایند.


در زیر تعدادی از شاخص های بورس های عضو فدراسیون جهانی بورس ها ارایه می گردد. که البته در گزارش های ماهانه فدراسیون جهانی بورس ها هم قابل دسترسی است.

[IMG]http://i33.tinypic.com/3448inm.jpg[/IMG]


نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٩/۱۱

همانطور که مستحضرید بورس تهران در حال حاضر در پی افت شدید قیمت جهانی مواد خام در حال انعکاس این رخداد در قیمت سهام شرکت‌های مرتبط است. از آنجا که ابزار کنترلی (نظیر حجم مبنا و محدوده نوسان) افت بازار را کنترل می‌کنند این فرآیند در حال حاضر به یک روند فرسایشی و طولانی مدت تبدیل شده است هر چند عکس‌العمل کلی بازار در افزایش عرضه و کاهش قیمت‌ها به طور کلی منطق اقتصادی همخوانی دارد. به هر حال آنچه مسلم است در حال حاضر سرمایه‌گذاران بورس تهران در کنار مدیران شرکت‌ها و مسوولان جدید بورس با یک مساله مشترک مواجه هستند و برای گذار موفقیت‌آمیز از دوران رکود فعلی نیاز به یک جزم و هم‌اندیشی جمعی هستیم.


در ادامه به منظور برون رفت از شرایط فعلی به سه راهکار اولیه اشاره شده است:


1 - در حال حاضر اکثر شرکت‌های شاخص بازار در شمول دستورالعمل رفع گره‌های معاملاتی قرار داشته و افت شتابان قیمتی را شاهد هستند. این مساله به هراس در بین سرمایه‌گذاران و فعالان بازار به طور کلی دامن زده است. یک راهکار در چنین وضعیتی می‌تواند خروج نمادها از شمول گره باشد. این اتفاق می‌تواند با همکاری چند سهامدار عمده و با خرید نصف حجم مبنای سهام شرکت در هر ده روز معاملاتی صورت گیرد. این رویه می‌تواند افت بازار را به تعویق انداخته و البته وضعیت معاملات را در حالت قفل نگه دارد. این تصمیم می‌تواند به امید بهبود وضعیت بازار جهانی، افت کنونی بازار را موقتا متوقف کند. نمونه این رویه را در حال حاضر می‌توان در مورد معاملات سرمایه‌گذاری امید و رویکرد بانک سپه نسبت به سهام این شرکت مشاهده کرد.
در تحلیل این راهکار باید گفت که مطالعه سابقه موجود در وضعیت‌های مشابه نشان می‌دهد که کارآمدی این رویه مورد تردید است و ورود نقدینگی جدید و ایجاد تعادل در بازار سرمایه را به تعویق انداخته و احتمالا نمی‌تواند به عنوان یک راهکار موثر مد نظر قرار گیرد.


2 - یکی دیگر از روش‌های قابل اشاره در حال حاضر بازارگردانی سهام شاخص در بازار است. هر چند پدیده بازارگردانی در بورس تهران به طور کلی تجربه موفقی را در اذهان فعالان بازار ثبت نکرده، اما در شرایط فعلی می‌توان به طور محدود از اجرای این روش به منظور ایجاد تعادل در بازار استفاده کرد. استفاده از بازارگردانی این مزیت را دارد که می‌تواند فشار عرضه را کنترل کند و با منابع نسبتا محدودتر تعادل نسبی را در نمادهای شاخص بازار ایجاد کند. در این حالت حتی می‌توان محدودیت فروش 2500 سهمی از هر کد را به بازارگردان قرارداد تا از فشار افسار گسیخته عرضه توسط نهادهای حقوقی جلوگیری شود.
در تحلیل این راهکار باید گفت اجرای این رویه وزنه منفعت را به سمت سرمایه‌گذاران خرد سنگین می‌کند، اما حداقل می‌تواند با ایجاد جوی از آرامش به تعادل کل بازار کمک کند. بنابراین اجرای بازارگردانی هر چند نقد شوندگی سریع را برای سرمایه‌گذاران تامین نمی‌کند، اما می‌تواند با کاهش جو هراس کنونی در سرمایه‌گذاران، نوعی آرامش و اعتماد نسبی را به فعالان بازار بازگرداند که با گذشت زمان می‌تواند منجر به کاهش خروج سرمایه و اخذ تصمیمات منطقی‌تر توسط ایشان گردد. گفتنی است بازار گردانی سهام چادرملو و گل‌گهر در شرایطی مشابه در سال‌های 83 و 84 نیز در بورس تهران به اجرا در آمده است.


3 - ارزشگذاری بنیادی در مورد اغلب سهام شاخص بازار نشان می‌دهد که این سهام تا محدوده ارزش ذاتی خود (حتی با وجود افق تاریک قیمت‌های جهانی کالا) فاصله زیادی ندارند.


این مساله به این معنا است که بخش اعظم سقوط در نمادهای شاخص بازار در حال حاضر به وقوع پیوسته و این سهام در معرض افزایش جذابیت تقاضا قرار دارند. به این ترتیب راهکار سوم می‌تواند در حال حاضر در پیش گرفتن رویه انتظار باشد تا با تداوم شمول در گره‌های معاملاتی سهام شاخص بازار پس از یک افت دیگر تعادل نسبی را تجربه کنند و بدین ترتیب آرامش به بازار بازگردد. در خصوص زمان وقوع این مساله ؛ مطالعه تاریخی بر نوسانات شاخص قیمت نشان می‌دهد که سطح 9000 تا 9100‌واحد به عنوان یک مقاومت معتبر در حفظ شاخص در چهار سال گذشته عمل کرده و در شرایط کنونی نیز مقایسه قیمت‌ها و سطوح ارزندگی نشان می‌دهد که بورس تهران در این سطح احتمالا آمادگی یک واکنش حمایتی مناسب را در برابر افت بیشتر قیمت‌ها خواهد داشت.  گفتنی است موارد مطرح شده صرفا به عنوان راهکارهای اولیه به منظور برون رفت از شرایط کنونی مطرح شده‌اند و با هم‌اندیشی فعالان و مسوولان بازار می‌توان راه‌حل‌های متنوعی را کشف و به موقع اجرا گذاشت.

 

این مطلب در دنیای اقتصاد 11 اذر منتظر شده است.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٩/٦

تاثیر تقسیم سود بر قیمت سهام


میزان تقسیم سود در مجمع چه تاثیراتی بر سهام شرکت دارد؟

 

به عنوان یک رویه عمومی در مجامع شرکت‌های بورسی یک گرایش عمومی در سهامداران نسبت به دریافت هر چه بیشتر سود نقدی به چشم می‌خورد. در اکثر اوقات، بحث‌برانگیزترین بخش مجمع، تصمیم‌گیری در خصوص تقسیم سود است و چه بسا که اعتراض شدید سهامداران جزء باعث تغییر سیاست تقسیم سود هیات‌مدیره و توزیع بخش اعظمی از EPS در مجمع شده است. به نظر می‌رسد منشا این رویکرد در سرمایه‌گذاران ایرانی غلبه دیدگاه کوتاه مدت باشد به نحوی که اغلب سهامداران تصور می‌کنند که باقی ماندن سود در شرکت و عدم توزیع آن در حقیقت نوعی صرف نظر از منافع ایشان است.

این در حالی است که بر اساس آمار موجود، در کشور‌های توسعه یافته در حال حاضر به طور متوسط بیش از 50‌درصد تامین مالی شرکت‌ها از طریق سود انباشته صورت می‌گیرد که نشان دهنده دیدگاهی کاملا متفاوت در سرمایه‌گذاران خارجی است.

در بازارهای مالی پیشرفته، وضعیت آینده شرکت‌ها مساله‌ای به مراتب مهم‌تر از کسب سودهای آنی است و‌درصد تقسیم سود بالا غالبا این پیام را به سرمایه‌گذاران مخابره می‌کند که شرکت افق جدیدی برای رشد و توسعه پیش رو ندارد و به فعالیت فعلی اکتفا کرده است. این مساله به صورت کاهش P/E در سهام مزبور نمایان می‌شود.

بدین ترتیب مشاهده می‌شود که شرکت‌های معتبر و بزرگ در یک دوره زمانی بلندمدت (به عنوان مثال ده‌ساله) کوچکترین تغییری در سیاست‌های تقسیم سود خود ایجاد نمی‌کنند.

همچنین تغییر ناگهانی سیاست تقسیم سود شرکت‌ها اغلب با عکس‌العمل سریع بازار مواجه می‌شود و سرمایه‌گذاران نسبت به علت تغییر سیاست‌های توزیع سود شرکت‌ها کاملا حساس هستند.

علاوه بر توضیحات فوق، از منظر تحلیل بنیادی، سود تقسیمی بالا (DPS) به تنهایی نمی‌تواند معیاری برای تعیین مرغوبیت سهام یک شرکت باشد. واقعیت این است که DPS تنها یک جزء تشکیل‌دهنده‌ EPS است و برای تحلیل سهام شرکت‌ها باید به جزء دیگر؛ یعنی سود تقسیم نشده نیز توجه کرد.

در واقع سود انباشته، یک منبع تامین مالی ارزان و سهل‌الوصول برای شرکت‌ها محسوب می‌شود، اما پرداخت سود سهام از آنجا که بر نقدشونده‌ترین جزء دارایی‌های جاری در ترازنامه؛ یعنی «موجودی نقد» اثر کاهنده دارد، تاثیر منفی بر مجموعه دارایی‌های شرکت بر جای می‌گذارد.

به همین دلیل شرکت‌هایی که بخش اعظم سود خود را طی دوره‌های مالی متوالی تقسیم می‌کنند، به منظور تامین سرمایه در گردش و انجام سرمایه‌گذاری‌های جدید، احتمالا باید وجوه مورد نیاز را از طریق انتشار سهام جدید یا بدهی تامین نمایند.

در چنین وضعیتی اگر نسبت بدهی(Gearing Ratio) بالا باشد، توانایی تامین مالی خارجی برای شرکت وجود نخواهد داشت و این مساله در بلندمدت باعث ایجاد مشکلات نقدینگی و کاهش رشد شرکت و در نهایت کاهش ثروت سهامداران می‌شود.
بنابراین با توجه به نکات مورد اشاره می‌توان گفت، سیاست تقسیم سود یک شرکت باید همواره دو هدف را تامین کند؛ اول تهیه نقدینگی لازم برای تداوم رشد شرکت و دوم افزایش ثروت سهامداران.

بدین ترتیب در مورد شرکت‌های رشدی که اجرای طرح‌های توسعه را در دست دارند، سیاست تقسیم سود پایین در اولویت است. برعکس شرکت‌هایی که به دوران رشد و بالندگی و ثبات خود رسیده اند، می‌توانند با تقسیم مناسب سود سهام، انتظارات سرمایه‌گذاران را تامین کنند، بدون آنکه مشکلی در روند فعالیت شرکت ایجاد شود. وضعیت برخی شرکت‌ها در بورس تهران نیز با توجه به مسائل مطرح شده قابل توضیح است.

شرکت‌هایی که به رغم سود تقسیمی پایین، رشد قیمتی مناسبی را در سال‌های اخیر تجربه کرده‌اند، اغلب طرح‌های توسعه مناسبی را در دستور کار داشته و از اندوخته‌ها و سود انباشته بالایی نیز برخوردارند.

همچنین در تحلیل نسبت‌های مالی این شرکت‌ها بهبود نسبت‌های فعالیت و سودآوری را شاهد هستیم که حکایت از استفاده بهینه از منابع تقسیم نشده توسط مدیریت در جریان فعالیت عملیاتی شرکت دارد. نتیجه نهایی این روند در افزایش قیمت و اختلاف P/E سهام شرکت‌های مربوطه با سایر شرکت‌ها قابل مشاهده است.

 

شروین شهریاری

روزنامه دنیای اقتصاد

 
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٩/۳

جذابیت‌های بازار سرمایه ایران

-          بازار در حال رشد

بازار سرمایه ایران بازاری روبه رشد است که تجارب ارزنده‌ای در زمینه افول و رشد و نوسانات تجاری کسب کرده است. در واقع حرکت رو به جلوی این بازار با برنامه‌های خصوصی سازی نظام جمهوری اسلامی همراه گردیده و از طریق بورس اوراق بهادار همه ساله تعدادی از شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار می‌شود. این امر باعث شده است چشم‌انداز توسعه بازار به شدت مثبت می‌باشد.

-           رشد حجم معاملات 30 درصد رشد در سال 1386 نسبت به سال 1385

-            رشد ارزش بازار یکی از بزرگترین بورس‌های منطقه و 17 درصد رشد در سال 1386 نسبت به 1385

-           رشد عرضه‌های اولیه - با توجه به روند رو به رشد واگذاری‌های شرکت‌های دولتی

-           و ...

-          سیاست خصوصی سازی با توجه به اصل 44 و تاکید بر محوریت بورس

با توجه به تاکید بر واگذاریهای شرکت‌های دولتی از جمله بانک‌ها، بیمه‌ها، پتروشیمی و غیره و همچنین تاکید بر واگذاریها از طریق بورس، پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک بورس تهران از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار شود.

-          تنوع صنایع و شرکت‌های مختلف در بورس تهران

در حال حاضر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در 37 صنعت فعالیت می‌کنند و از این نظر در میان بورس‌های منطقه از بیشترین تنوع برخوردار است.

-          بازدهی بالا و نسبت قیمت به سود پایین (P/E)

 بورس تهران در بین اعضای فدراسیون جهانی بورس‌ها از بالاترین بازدهی برخوردار است بطوری‌که متوسط نسبت قیمت به سود طی سال‌های 85 و 86 به ترتیب 5.28 و 5.4 بوده است. در حال حاضر متوسط نسبت P/E برابر 4.5 است.

-          افزایش استقبال از فعالیت در بورس

 با توجه به تلاش مستمر سازمان و بورس در زمینه‌ی توسعه‌ی فرهنگ سهامداری و نیز افزایش آگاهی شرکت‌های بورسی در مورد مزایای پذیرش در بورس  هم‌اکنون آموزش‌های رایگان از طریق 21 تالار استانی صورت می‌پذیرد.

-         سابقه فعالیت 40 ساله (تاسیس در سال 1346)

-         تصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال 1384 با توجه به نیازهای روز بازار با قابلیت‌های فراوان

-         تخفیف مالیاتی 10 درصدی ( و تدوین لایحه تخفیف 20 درصدی برای شرکت‌هایی که دارای 20 درصد سهام شناور آزاد باشند).

-         برخورداری از استانداردهای لازم بین‌المللی

 با توجه به عضویت در فدراسیون جهانی بورس‌ها ( WFE ) و فدراسیون بورس‌های اروپایی- آسیایی ( FEAS)

-     حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی بر اساس قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی و آیین‌نامه فعالیت سرمایه‌گذاران خارجی در بورس  اصلاح این آیین‌نامه برای تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی در بورس در دستور کار شورای بورس قرار دارد.

 
سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes