بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٩/۱/۱٧

  -->

ارزش بازار بورس تهران پیرو تبعات بحران مالی جهانی در سال 1387 و به‌غم ورود شرکت­های بزرگ دولتی نظیر مخابرات و پالایش نفت اصفهان و پتروشیمی فن­آوران با کاهش 8/2 درصدی مواجه شده بود. اما در سال 1388 این کاهش جبران شد و علاوه بر آن، ارزش بازار  با رشد 45 درصدی به بیش از 65 میلیارد دلار رسید که ناشی از رشد قیمت سهام پذیرفته شده و همچنین پذیرش شرکت‌های جدید بود. با افزایش ارزش بازار، نسبت ارزش بازار به محصول ناخالص داخلی هم نشان‌دهنده اندازه بازار نسبت به اقتصاد ملی است به بیش از ١۶ درصد رسید.

 

 

از  میان صنایع پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران هم صنایع فلزات اساسی، بانک‌ها و موسسات اعتباری، مخابرات و شرکت­های چند رشته­ای صنعتی به ترتیب با 16، 14، 13 و 7 درصد، بیشترین سهم از ارزش بازار را در اختیار داشته‌اند. گفتنی است که سال‌ گذشته، صنعت مخابرات با بیش از 14 درصد، بیشترین سهم را در اختیار داشته است که با پذیرش بانک­های دولتی و همچنین افزایش قیمت سهم شرکت‌های مربوط به صنعت فلزات اساسی، سهم آن در سال 1388 به 13 درصد کاهش یافته است.


ارزش معاملات سهام دربورس اوراق بهادار تهران طی 244 روز کاری سال 1388 به بیش از 184,170 میلیارد ریال رسید که نسبت به سال پیش از آن 34 درصد بیشتر است و رکورد جدیدی در ارزش معاملات بورس تهران طی دوران فعالیت بیش از 42 ساله آن محسوب می‌شود. از مجموع معاملات صورت گرفته در سال 1388، 61 هزار میلیارد ریال آن مربوط به معاملات خرد و بلوک بود که 37 درصد کل معاملات را تشکیل می‌دهد.

گفتنی است میزان معاملات خرد و بلوک نسبت به سال پیش با 23 درصد رشد در ارزش و 68 درصد رشد در حجم روبرو بوده است. تعداد سهام و حق‌تقدم معامله شده در این سال هم به 85،625 میلیون سهم رسید که 78 درصد بیشتر از سال پیش است. از کل سهام و حق‌تقدم معامله شده، 30،243 میلیون سهم یا 35 درصد آن مربوط به معاملات خرد و بلوک است که نشان‌دهنده افزایش حضور سهامداران حقیقی در بازار است.

 


میانگین روزانه ارزش معاملات سهام هم در در این سال به 668 میلیارد ریال یا حدود 67 میلیون دلار رسید که بیشترین مقدار تجربه شده در سال‌های فعالیت بورس تهران است. در مقابل، معاملات اوراق مشارکت با سر رسید اوراق پذیرفته‌شده در بورس، به حدود 6/3 میلیارد ریال رسید که 95 درصد کمتر از سال پیش است.

 

پایان

 

 


 
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٩/۱/۱٧

بورس اوراق بهادار تهران در چند سال اخیر همواره از یک چرخه تجاری کم‌وبیش یکسان رونق و رکود پیروی کرده است. بر اساس این چرخه، روند نماگرهای فعالیت بورس در نیمه اول هر سال رو به رشد بوده و اخبار و گزارش‌های بازار، ارائه کننده تصویری جذاب و پررونق از بازار سرمایه بوده است. اما غالبا در نیمه دوم سال این رونق فروکش کرده و حتی گاه به رکود منتهی می‌شده است. به‌گونه‌ای که بخشی از عملکرد مثبت نماگرها در نیمه ابتدایی هم از دست می‌رفته است. اما سال 1388 کم و بیش از این قاعده مستثنی بوده است و رشد شاخص در تمام ماه‌های سال، بجز آبان و آذرماه، چرخه یادشده را با تغییراتی مواجه کرده است. رشد 45 درصدی شاخص در شش ماهه نخست سال، در کنار رشد34 درصدی ارزش بازار، بورس را به یکی از فرصت‌های جذاب سرمایه‌گذاری در این دوره تبدیل کرد و این امر در کنار عرضه اولیه سهام بانک‌های تجارت، صادرات و شرکت حفاری شمال موجب تمایل مجدد سرمایه‌گذاران برای ورود و سرمایه‌گذاری در این بازار شد. این رونق که حاصل بهبود وضعیت اقتصاد جهانی، رشد قیمت  نفت و مواد معدنی، عرضه‌های اولیه جذاب در بازار و همچنین رکود نسبی سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری بود، توانست به غیر از دو ماه پایانی پاییز و نااطمینانی‌های موجود در بازار که بیشتر ناشی از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها بود، به حرکت خود ادامه دهد.


بازده کل بورس در سال 1388 به 57 درصد رسید که در سنجش با تورم موجود و همچنین بازده حاصل از سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری، یکی از بالاترین نرخ‌های واقعی بازده سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران طی این دوره بوده است. از نظر رشد ارزش بازار و ارزش معاملات نیز دوره یادشده یکی از دوره‌های پررونق از بدو تاسیس بورس تاکنون محسوب می‌شود.


عملکرد کلی بازار اوراق بهادار در سال 1388، در جدول شماره 4 ارائه شده است. در این سال ارزش معاملات بورس تهران به 184 هزار میلیارد ریال رسید که نشان دهنده رشد 34 درصدی است. متوسط ارزش روزانه معاملات هم از رشد 6/30 درصدی برخوردار بود. تعداد دفعات معاملات نیز با رشد بیش از 61 درصدی به 3،023 هزار دفعه بالغ شد. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران نیز از 7،966 در ابتدای سال به 12،536 رسید که بیانگر بازدهی بیش از 57 درصدی است. ارزش بازار بورس تهران هم به بیش از 65 میلیارد دلار رسید که حکایت از رشد 45 درصدی اندازه بازار در سال یادشده دارد. تعداد شرکت­های پذیرفته شده هم در این سال با ورود شرکت­های بانک تجارت، بانک صادرات، حفاری شمال، بیمه البرز، سیمان فارس نو و بیمه آسیا و حذف 15 شرکت توسط هیئت پذیرش، به 337 شرکت رسید.

 

در سال 1388، شاخص جدیدی به نام شاخص سهام شناور آزاد و با عدد پایه 10،000 به مجموعه شاخص‌های بورس تهران اضافه شد. در این شاخص، وزن موثر شرکت‌ها بر اساس درصد سهام شناور آزاد ‌آن‌ها تعیین می‌شود و از این‌رو شاخص، کمتر تحت تاثیر اندازه مطلق شرکت‌ها است و می‌تواند به شکل دقیق­تری تحرکات بازار را ارائه ‌کند. رشد این شاخص در سال 1388 نزدیک به 64 درصد بود که 7 درصد بیشتر از رشد شاخص کل است. رشد شاخص کل در این سال ناشی از رشد 34 درصدی قیمت و ٢٣ درصدی بازده نقدی بوده است.

 

در میان شاخص‌های اصلی بورس، بیش‌ترین میزان رشد مربوط به شاخص سهام شناور آزاد بود که طی آن شاخص در اثر رشد قابل‌توجه قیمت سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده و سود نقدی توزیع شده نزدیک به 64 درصد افزایش یافت.  همچنین بررسی روند رشد ماهانه شاخص نشان می‌دهد که بیشترین بازده ماهانه بورس مربوط به مرداد ماه است که طی آن شاخص با ١٠  درصد رشد روبرو بوده است.

 


 

 
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٩/۱/۱٧

بورس تهران در سال 1388

 

سال 1388 برای بورس اوراق بهادار تهران همراه با ثبت رکودهای جدید و تغییرات اساسی بود. هر چند بورس اوراق بهادار تهران در چند سال اخیر همواره از یک چرخه تجاری کم‌وبیش یکسان پیروی کرده است و بر اساس این چرخه، روند نماگرهای فعالیت بورس در نیمه اول هر سال رو به رشد بوده و اخبار و گزارش‌های بازار، ارائه کننده تصویری جذاب و پررونق از بازار سرمایه بوده است و در نیمه دوم سال این رونق فروکش کرده است. اما بورس تهران در مسیر توسعه شاهد نماگرهای فعالیت مختلف بوده است. سال 1388 نیز از قاعده چرخه تجاری رکود و رونق سال­های اخیر مستثنی نبوده است. بازده 45 درصدی شاخص در شش ماهه نخست سال، در کنار رشد 34 درصدی ارزش بازار، بورس را به یکی از فرصت‌های جذاب سرمایه‌گذاری در این دوره تبدیل کرد و این امر در کنار عرضه اولیه سهام بانک‌ها موجب تمایل مجدد سرمایه‌گذاران برای ورود و سرمایه‌گذاری در این بازار شد. اما این رونق که حاصل بهبود وضعیت اقتصاد جهانی، رشد قیمت نفت و مواد معدنی، عرضه‌های اولیه جذاب در بازار و همچنین رکود نسبی بخش ساختمان بود، نتوانست به حرکت خود ادامه دهد. علاوه بر چرخه تجاری شرح داده شده، عوامل دیگری هم در نیمه دوم سال 1388 در بازار تاثیرگذار بوده‌اند که نااطمینانی‌های ناشی از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها و نگرانی از کسری بودجه دولت از جمله مهمترین آن‌ها هستند.

 


در سال 1388 بخش عمده­ای از تلاش­ها صرف ایجاد بنیان­های لازم برای پیشرفت بازار سرمایه شد و هیئت مدیره و مدیران اجرایی سعی کردند تا از فضای همکاری و همدلی موجود بین بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار، فعالان بازار، شرکت­های کارگزاری، شرکت­های پذیرفته شده در بورس، سرمایه­گذاران حقیقی و حقوقی، کانون­های مالی و انجمن­های حرفه­ای به نحو مطلوبی بهره­برداری کند.

با وجود این، هیئت­مدیره و تیم اجرایی توانست این سال را با موفقیت پشت سر بگذارد و علاوه بر آن، برنامه‌های متعددی را در راستای رشد و توسعه‌ی بازار برنامه‌ریزی کند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


 

نقدشوندگی

بورس اوراق بهادار تهران به عنوان یک بورس در حال توسعه از کاستی‌ها و نارسایی‌های ساختاری رنج می‌برد که نقدشوندگی اندک مهمترین آنها و شاید ریشه سایر نارسایی‌هاست. برای غلبه بر این مشکل، اقدامات متعددی در سال 1388 در دستور کار بوده است و تلاش­های زیادی برای دستیابی به بازاری منصفانه با نقدشوندگی بالا صورت گرفته است که از آن جمله می­توان به انجام مطالعه‌ی تطبیقی گسترده‌ای در مورد ریزساختارهای بازار، بازنگری قواعد معاملاتی (افزایش دامنه نوسان و کاهش حجم مبنای شرکت­های بزرگ)، اصلاح دستورالعمل بازارگردانی، اصلاح دستورالعمل نحوه انجام معاملات، پیشنهاد به­کارگیری از سازوکار حراج برای بازگشایی نمادهای متوقف، بازنگری روش کشف قیمت در عرضه‌های اولیه، افزایش کیفیت امیدنامه‌های درج و پذیرش و برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی بازار ابزار مشتقه اشاره کرد که بی شک نقش قابل توجهی در افزایش نقدشوندگی و کارایی بازار خواهند داشت. بدیهی است، افزایش نقدشوندگی فرآیندی مستمر است و پیش‌بینی می‌شود با به بار نشستن برنامه‌های در دست پیگیری بورس، بازاری روان و نقد برای سرمایه‌گذاران و فعالان بازار فراهم آید.

 


تنوع محصولات

تنوع ابزارهای مالی قابل معامله، یکی از ویژگی‌های مهم بورس‌های توسعه یافته است. این بورس‌ها تلاش می‌کنند با فراهم آوردن فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری برای طیف وسیعی از سهامداران، پاسخگوی انتظارات و نیازهای مختلف سرمایه‌گذاران، ناشران و دیگر فعالان بازار باشند. در این راستا در سال 1388، راه‌اندازی بازار معاملات ابزار مشتقه با تاکید بر قرارداد آتی سهم، در دستور کار قرار گرفت و پس از انجام مطالعات مقدماتی و تهیه گزارش توجیهی، مقررات لازم برای به‌کارگیری این ابزار تدوین و برای سازمان ارسال شد. همچنین مجوزهای مورد نیاز برای معرفی این ابزار از شورای عالی بورس, کمیته فقهی و سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ گردید و پیرو آن اقدامات لازم برای  انتخاب نرم­افزار معاملاتی مناسب انجام گردید، به‌گونه‌ای که انتظار می‌رود در ماه‌های ابتدایی سال 1389، شاهد راه­اندازی فاز اول این بازار باشیم که بی‌شک تحولی شگرف در فعالیت 40 ساله بازار سرمایه ایران محسوب می‌شود. علاوه بر این، مطالعات شناخت و تدوین مقررات مربوط به قرارداد اختیار معامله سهام هم در این سال پیگیری شد که پیش‌بینی می‌شود در سال آتی و بعد از قرارداد آتی سهم، شاهد معرفی این قراردادها هم در بازار باشیم.


 

پذیرش

یکی از برنامه‌های اصلی بورس اوراق بهادار تهران حصول اطمینان از آماده سازی درست و پذیرش شرکت‌های مشمول واگذاری در قالب سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و همچنین پذیرش شرکت‌های غیردولتی است که در سال 1388 هم با جدیت پیگیری شد. ورود شرکت­های بیمه‌ای و همچنین ورود شرکت حفاری شمال، باعث افزایش تنوع صنایع تعریف‌شده در بورس تهران شد و آن را به 39 صنعت افزایش داد. بانک تجارت، بانک صادرات، بیمه البرز، بیمه آسیا، حفاری شمال و سیمان فارس نو طی سال 1388 فرآیند درج و پذیرش را سپری کردند و به شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اضافه شدند. در کنار پذیرش شرکت‌ها، گسترش همکاری با دولت در راستای آماده‌سازی شرکت‌های دولتی برای پذیرش در بورس و اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، به‌طور جدی پیگیری شد.


 

ارتقای دانش مالی

فرهنگ­سازی و ارتقای دانش مالی عمومی و تخصصی افراد جامعه از دغدغه­های اصلی بورس تهران برای فراهم کردن مشارکت آگاهانه و پایدار عموم مردم در بازار سرمایه است. در این ارتباط بورس تهران در سال 1388 و در کنار تدوین و اجرای برنامه‌های تخصصی آموزشی داخلی و خارجی برای کارشناسان و فعالان بازار، برگزاری 16،000 نفر ساعت دوره آموزشی مقدماتی و پیشرفته رایگان برای سرمایه‌گذاران در تهران و تالارهای منطقه­ای را در پرونده خود دارد که حاکی از نگرش مدیران بورس به آموزش به عنوان یک مسئولیت ملی است. علاوه بر این، تهیه و توزیع جزوات و کتب آموزشی برای مخاطبان مختلف، حمایت از پروژهای پژوهشی و پایان­نامه­های کارشناسی ارشد و دکتری و طراحی و راه‌اندازی سایت آموزشی از دیگر اقداماتی بود که درحوزه آموزش در این سال پیگیری شد.


 

بهبود نتایج مالی

افزایش 75 درصدی معاملات سهام در سال جاری در کنار مدیریت کارآمد منایع و صرفه­جویی‌های قابل‌توجه در هزینه­های عملیاتی، موجب بهبود نتایج مالی در این سال نسبت به پیش­بینی­های اولیه شده است. برای نمونه، سود هر سهم شرکت که در پیش‌بینی اولیه، 300 ریال برآورد شده بود، به 578 ریال برای هر سهم رسید که از این میزان، 35 درصد  مربوط به سود غیر عملیاتی است که از محل سپرده­ گذاری در اوراق با درآمد ثابت محقق شده است.

 

پایان بخش اول

 
سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes