بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۱/٧/٧

آیا مسئولان بازار سرمایه ترمز شاخص بورس را می‌کشند؟

 

همانطور که همه فعالان بازار اوراق بهادار و فعالان اقتصادی اطلاع دارند، تاریخیترینترین روز بورس و بازار سرمایه با ثبت بالاترین عدد ممکن شاخص 5مهرماه 1391 در تاریخ بازار سهام و اقتصاد کشور ثبت شد تا از این پس دوره تازه ای برای فعالیت های بورس تهران تعریف شود، هر چند از این پس، حتی با افزایش یک واحدی شاخص، باز هم رکورد جدیدی برای بازار سرمایه ثبت خواهد شد و خوشبختانه مسئولان بازار سرمایه هم سرخوش از این رویداد تاریخی در رادیو و تلویزیون حضور می یابند.

اما نباید فراموش کرد که این موضوع دارای جنبه دیگری نیز هست که بسیار جای تاسف دارد و آن هم اینکه ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران که حکایت از ارزش روز همه شرکت های پذیرفته شده در بورس دارد، بر حسب دلار بازار آزاد طی دو روز حدود 7 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

اما سوال اینجاست که چرا بازار رشد شاخص را تجربه می کند؟ طی هفته های اخیر بازارهای ارز، سکه و طلا و سایر کالاها با التهاب رشد قیمت ها مواجه شدند و التهاب موجود به همراه مبهم بودن فضای سرمایه گذاری در آن بازار و همچنین حضور بازیگر بزرگی به نام بانک مرکزی که هیچگاه دستش برای بازار رو نیست و همانند یک سرمایه گذار بدون دانش اقدام به بازی می کند، فضای مناسبی برای انتفاع از نوسان ایجاد نمی کند؛ اما به رغم همه این موارد بازاری بوده که در کمتر از 9 ماه بیش از 100 درصد بازدهی داشته است و از طرفی دارندگان آن را در مقابل ریسک کاهش ارزش بین المللی بیمه کرده است.

فعالان بازار سرمایه مدت هاست که آثار مثبت واقعی شدن نرخ ارز را زمزمه می کنند و بدنبال استفاده از این رشد و نوسان بوده و با تحلیل هایی در مورد آثار رشد ارز اقدام به خرید سهام شرکت های آینده دار و ارزنده کردند که تعداد آن ها براحتی از تعداد انگشتان دست هم فراتر می رود.

رشد ارز در کنار آزادسازی کالاهایی مانند سیمان ( که بدنبال تلاش های انجمن سیمان کشور و پس از سال ها صورت گرفت) و افزایش قیمت فلزات در بورس کالا و شایعه آزادسازی قیمت خودرو، افزایش نقدینگی جامعه، رشد تورم، عطش مردم به خرید آن هم با هدف پوشش درصدی از کاهش ریال، بی اعتنایی به تحریم ها، افزایش سودآوری شرکت ها و در پیش رو بودن ارایه گزارش های 6 ماهه شرکت ها (خصوصا"شرکت های صادر کننده محصول و منتفع از رشد ارز) همگی دست به دست هم دادند تا بازار سهام هم بعد از ماه ها شاهد رونق باشد.

رونقی که هنوز نیامده زمزمه حبابی شدن بازار را با خود به همراه داشته است ( این زمزمه در شرایطی است که هنوز این کار علمی و بررسی آماری دقیقی روی آن صورت نگرفته است ). بازاری که به زعم آمار و ارقام متوسط نسبت قیمت به درآمد به کمترین میزان در دوسال اخیر رسیده و ارزش بازار نیز هنوز به سطح شهریور سال قبل نیز نرسیده است.

همچنان که اشاره شد تا به امروز سابقه نداشت که شاخص در یک روز موفق به پرش 692 واحدی (معادل 2.5 درصد) شود اما تا به امروز نیز سابقه نداشت که ارزش بازار بورس تهران معادل 6 درصد کاهش داشته باشد و ارزش بازار همه شرکت های بورسی در سطح بین المللی و بر حسب دلار بازار آزاد بیش از 6 درصد از ارزش خود را طی دو روز از دست دهد.

در این میانشنیده می شودباز هم همچون گذشته مسئولان بازار سرمایه در حال رایزنی برای "کشیدن ترمز شاخص" هستند. اقدامی که همواره با انتقادات فعالان بازار و مهمتر از همه ادبیات بازارهای رقابتی همراه بوده است. بازاری که در سال حمایت از تولید ملی و سرمایه ایرانی، وظیفه خطیری در تجهیز منابع پس اندازی مردم به سمت تولید داخلی دارد و انتظاری زیادی نیز از آن می رود. بازاری که با این ارزش بازار و حجم دادوستد بیش از 25 درصد از اقتصاد واقعی ( تاکید میکنم اقتصاد واقعی نه اقتصاد دلالی و سفته بازی) بر گرده خود احساس می کند.

در چنین شرایطی پیشنهاد می شود مسئولان بازار سرمایه به جای اقدامات شتابزده در عرضه های سنگین از سوی سهامداران عمده و دخالت های ناصحیح که دیگر بر هیچ کسی پوشیده نیست، به سازوکارهای تنظیم بازار که تجربه خود را در دنیا پس داده است، روی آورده و از آن بهره بگیرند تا سرمایه گذاران در یک فضای شفاف اقدام به تحلیل و سرمایه-گذاری کنند. لازم است این نکته را اضافه نمایم و آن اینکه امروزه بازار اوراق بهادار کشور از ساختار حرفه ای و تحلیلی صندوق های سرمایه گذاری در کشور بهره مند می شوند ( که زیر نظر سازمان بورس کشور فعالیت می کند)، سطح دانش فعالان به شدت ارتقا یافته است و به نظر می رسد حضور و دخالت مسئولان بازار در عرضه یا تقاضا مثل "دایه مهربان تر از مادر" است.

اگر امروز شاهد آن هستیم که طی یک روز شاخص 690 واحد رشد می کند باید اشکال را در شاخص جستجو کنیم نه دلایل رشد. شاخصی که به زبان علم آمار بر کسی پوشیده نیست که به خودی خود و در بلندمدت به سمت بی نهایت تمایل دارد و شاید در حال حاضر بهترین فرصت برای احیای شاخص واقعی قیمت باشد.

از طرفی رسالت بورس به عنوان فراهم کننده منابع مالی ارزان قیمت و بلندمدت امروز مقفول مانده است و سازوکار افزایش سرمایه نه تنها تسهیل نشده بلکه تفاسیر فراقانونی از مقررات و قوانین، نوعی عدم مشارکت را بروز می دهد. این شرایط فرصت بسیار خوبی برای تامین مالی است تا شرکت ها در شرایطی که کارت زردهایی را از سیستم بانکی دریافت می کنند به خواستگاه خود یعنی بازار سرمایه امیدوار شوند.

لازم به بیان این نکته نیز است، دامنه نوسان در بورس اوراق بهادار تهران بسیار پایین است و همین عامل موجب بوجود آمدن صف های طولانی خرید یا فروش در بازار شده است و همین عامل زمینه تسری نوسان قیمت یک سهم را به روز معاملاتی بعد فراهم می کند.

کافی است یک بررسی ساده بر نوسان قیمت در بورس تهران و فرابورس ایران بیندازیم. تنها اختلاف 1 درصدی دامنه نوسان در فرابورس، بازاری پر گردش تر را ایجاد کرده است. این در حالیست که مسئولان بورس با نگرانی های بی مورد بدنبال اختراع چرخ هستند و از تجربیات بورس ها و بازارهای دیگر برای دامنه نوسان بهینه استفاده نمی کنند.

به نظر می رسد تنها اقدام اثرگذار و ضروری مسئولان بورس، جدیت در پیگیری شفاف سازی در شرکت های بورسی است تا سرمایه گذاران اسیر فریب عده ای فرصت طلب نشوند؛ اقداماتی که در خصوص شرکت های سیمانی ( با تاخیر) و برخی شرکت های کوچک بورسی نظیر مواد الیاف مصنوعی، صنعتی دریایی ایران، اعتباری کیش ایران و پارس الکتریک از سوی سازمان بورس کشور می بایست انجام می شد، ولی هیچگاه صورت نگرفت.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۱/٧/٥
در گفت‌وگوی فارس با مدیرامور ناشران بورس اعلام شد
تکذیب شایعه انتقال 14 شرکت قندی و دلایل لغو پذیرش 16 شرکت بورسی

خبرگزاری فارس: مدیر امور ناشران شرکت بورس با تکذیب شایعه انتقال 14 شرکت قندی به بازار پایه فرابورس، دلایل لغو پذیرش 16 شرکت بورسی را اعلام و از بررسی پرونده 4 شرکت دیگر خبر داد.

 

همزمان با لغو پذیرش و انتقال 16 شرکت از 20 شرکت بورسی به بازار پایه فرابورس از اول مهر (پیام ،آزمایش، پلاستیک شاهین، پلاستیران، بسته بندی پارس، کارتن مشهد، هنکل پاک وش، روغن نباتی ناب،کیوان،کارخانجات کابل سازی ایران،قند تربت جام،شیشه قزوین، صنایع بسته بندی ایران، لوله و تجهیزات سدید و کارخانجات مخابراتی ایران ، شایعاتی در باره انتقال 14 شرکت قندی به فرابورس هم مطرح شد که با کاهش قیمت سهام این گروه در روزهای گذشته همراه بود.

از سوی دیگر وضعیت 4 شرکت دیگر مشمول انتقال به فرابورس هنوز مشخص نشده و در حال رسیدگی توسط هیئت پذیرش و سازمان بورس است. علاوه بر این در حالی با لغو پذیرش 16 شرکت فوق از تعداد شرکت های بورسی باز هم کاسته شد که سهامداران و کارگزاران به دنبال دلیل یا دلایل این اقدام بورس بودند.

این درحالی است که بررسی ها هم نشان می دهند درمجموع 63 هزار و 217 سهامدار مالک حقیقی و حقوقی 16 شرکت فوق هستند.

این مسائل موجب شد تا خبرنگار اقتصادی فارس در گفت وگوی تفصیلی با روح ا... حسینی مقدم مدیر امور ناشران شرکت بورس، به دنبال پاسخی برای موارد یاد شده و شفاف سازی باشد تا افکار عمومی بازار سرمایه از چند و چون آخرین تحولات بازار سهام بیش از گذشته مطلع شود.

این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

*تکذیب شایعه لغو پذیرش 14 شرکت قندی

فارس: با اعلام لغو پذیرش 16 شرکت بورسی تقریبا" فراموش شده مخصوصا" پیام و آزمایش و انتقال آنها به بازار پایه فرابورس، سهام شرکت های قندی که این هفته ها با نوسان متعدد مواجه هستند با صف فروش و کاهش قیمت داد وستد شدند. چون شایعه شد 14 شرکت قندی هم به فرابورس منتقل خواهند شد. آیا این شایعه صحت دارد؟

حسینی مقدم:خیر. مسئولان بورس و هیئت پذیرش فعلا" هیچ برنامه ای برای لغو پذیرش شرکت های قندی ندارند. چون هیچ کدام از این شرکت ها زیان ده نیستند.

فارس: پس فعلا" خبری از جابجایی شرکت های قندی آن هم با توجه به سرمایه کم آنها نیست.

حسینی مقدم: نه ولی طی ماه های گذشته جلساتی با مدیران شرکت های قندی برگزار کرده و از آنها خواسته ایم الزامات و شرایط پذیرش و تداوم حضور در بورس را رعایت کنند. خوشبختانه مدیران شرکت ها هم همکاری مناسبی داشته و پیگیر ارتقاء وضعیت خود در بورس هستند.

*دلایل لغو پذیرش 16 شرکت /چرا پیام و آزمایش هم رفتند؟

فارس: دلیل یا دلایل لغو پذیرش 16 شرکت دیگر از بورس و انتقال به بازار پایه فرابورس چه بود؟

حسینی مقدم: همه 16 شرکت علاوه براینکه دارای زیان انباشته بودند، برای سال جاری هم نتوانسته بودند به سود برسند. از طرف دیگر این شرکت ها اطلاع رسانی بسیار ضعیفی در مورد ارایه گزارش ها به سازمان و بورس و بازار داشتند. اما لغو پذیرش شرکت ها به این راحتی انجام نمی شود.

ما از دی سال گذشته جلسات متعددی با مدیران شرکت های این چنینی داشتیم تا مشخص شود آیا امکان تطبیق خود با دستورالعمل پذیرش را دارند یا باید به بازار پایه فرابورس منتقل شوند. بعد از بررسی های لازم مشخص شد متاسفانه هیچ کدام از 16 شرکت دارای برنامه اقناع کننده ای برای ادامه حضور در بورس ندارند.

با این همه این پایان راه شرکت های لغو پذیرش شده از بورس نیست. درصورتی که شرایط هر کدام از شرکت ها در آینده بهبود یابد، از امکان بازگشت به بورس برخوردارند.

: ولی سهامداران این شرکت ها و سایر شرکت های منتقل شده ، باید از طریق بازار پایه فرابورس اقدام به معامله سهام کنند.

حسینی مقدم: بله شاید هم برای سهامداران بهتر هم باشد. چون به دلیل استانداردها و رعایت ها شرایط پذیرش شرکت ها در بورس، گاه نماد معاملاتی شرکتی برای مدتی بسته می ماند اما این شرایط در بازار فرابورس فرق می کند و اکثر شرکت ها از رتبه نقدشوندگی مناسبی هم برخودار بوده و نمادشان سریعتر باز می شود تا زمینه داد و ستد سهام مهیا شود. به نطرم این موضوع یک مزیت برای فرابورس و شرکت های حاضر در آن است.

هدف این است شرکت هایی در بورس باشند که از اطلاع رسانی و سودآوری مناسب و درجه نقد شوندگی مطلوبی برخوردار بوده و در آینده به وضعیتی برسند که حداقل ریسک را داشته باشند.

فارس: در میان این 16 شرکت ، دو شرکت پیام و آزمایش به دلیل تعداد زیاد سهامداران ( 11 هزار 600 و 8 هزار و 481 نفر) و کارکنان و همچنین مسائل قبل از توقف نماد و موضوع مدیریت شان از اهمیت بیشتری برخوردار بودند. آیا امکان تداوم حضور این دو شرکت در بورس و بازگشایی نمادشان وجود نداشت؟

حسینی مقدم: واقعیت این است که به رغم توقف نماد این دوشرکت از سال 87 به ادامه حضورشان در بورس امیدوار بودیم و جلسات متعددی هم با مدیران کنونی و اعضاء هیئت مدیره هم برگزار کردیم اما وضعیت مالی و گزارش های ارسالی آنها مناسب و کامل و اقناع کننده نبود.

ما هم باید مفاد دستور العمل پذیرش را مدنظر قرار داده و به آن عمل می کردیم. از طرف دیگر آینده این دو شرکت و همه شرکت های بورسی هم مهم است و باید شرایط داد و ستد سهام برایشان فراهم شود که با انتقال به بازار پایه فرابورس، حداقل سهام آنها معامله می شود.

فارس: سرمایه اسمی و ارزش روز ( تعداد سهام هر شرکت ضربدر آخرین قیمت هر سهم) 16 شرکت لغو پذیرش شده چقدر بود؟

حسینی مقدم: سرمایه اسمی این شرکت ها تا پایان سال گذشته 111 میلیارد تومان و ارزش روز بازار سهام آنها به دلیل زیان ده بودن و قیمت کمتر از 100 تومانی هرسهم حدود 130 میلیارد تومان بود. بنابراین سرمایه و ارزش روز 16 شرکت معادل یک و دو دهم سرمایه اسمی و ارزش روز همه شرکت های بورسی است.

*4 شرکت دیگر کدام بودند و چه سرنوشتی دارند؟

 پیش از این اعلام شده بود 20 شرکت در نوبت انتقال به بازار پایه فرابورس قرار دارند اما برای 16 شرکت چنین تصمیمی گرفته شد. آن 4 شرکت دیگر کدام بودند و چه سرنوشتی دارند؟

حسینی مقدم: درست است. این شرکت شامل نیروی زنگان، لوازم خانگی پارس، آلومتک و ایتالران هستند که طبق روال موجود نسبت به رای صادره هئیت پذیرش اعتراض کرده و خواهان بررسی مجدد وضعیت خود شده اند. به همین دلیل در حالی نماد معاملاتی این شرکت ها بسته است که پرونده شان توسط مسئولان بررسی دقیق می شود تا درصورت مطلوب بودن شرایط، در بورس اوراق بهادار حضور داشته باشند. در غیر این صورت این شرکت ها هم به بازار پایه فرابورس منتقل می شوند.

فارس: زمان اعلام نتایج این شرکت ها چه وقت خواهد بود؟

حسینی مقدم: هنوز معلوم نیست اما سعی براین است که هر چه زودتر تکلیف این 4 شرکت هم مشخص شود.

*کاهش شرکت های بورسی به 325 

 با توجه به لغو پذیرش این 16 شرکت و 4 شرکت دیگر در ماه های گذشته، شرکت های بورسی به چه تعداد رسیدند؟

حسینی مقدم: با احتساب این شرکت ها که همگی بازار دومی بودند و عرضه اولیه سهام دو شرکت پالایشگاه بندرعباس و بیمه ملت، آخرین ترکیب شرکت های بورسی به 325 شرکت رسید. از این تعداد 120 شرکت بازار اولی (64 شرکت تابلوی اصلی و 56 شرکت تابلوی فرعی) و 205 شرکت بازار دومی هستند.

گفت وگو از علی رضایی زاده
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۱/٧/٥
دلایل چهارگانه رشد شاخص بورس و توصیه‌‌ای مهم به سرمایه‌گذاران

معاون سازمان بورس با اعلام اثر ۴ عامل در جهش شاخص و ثبت رکوردهای جدید آن از ورود نقدینگی به بازار سهام خبر داد و به سرمایه‌گذاران توصیه‌ای مهم کرد.


  •  

سیدعلی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در رابطه با دلایل رکوردشکنی‌های پی‌درپی شاخص بورس که امروز با ورود این متغیر مهم به کانال 28 هزار واحدی تکمیل شد،اظهار داشت:بخشی از نوسان بازار ناشی از ویژگی‌ها و مزیت‌های بازار سرمایه مانند قاعده‌مندی، تحت نظارت بودن و روند صعودی آن در میان و بلند مدت است، به طوری که طی چند سال گذشته و همین مدت اخیر، شاخص بورس و متغیرهای اصلی آن رشد خوبی کرده‌اند.

وی ادامه داد: این در حالی است که وقتی در سایر بازارها تلاطم باشد نگاه‌ها به سمت بورس و بازار سرمایه متوجه می‌شود که از این جهت نشانه مثبتی است.

این مقام مسئول با اشاره به اثر تغییرات نرخ ارز بر شرکت‌های بزرگ بورس خاطرنشان کرد:عامل دوم مربوط به افزایش نرخ ارز است که با راه‌اندازی سامانه معاملاتی ارز و اعلام بانک مرکزی، نرخ برابری ارز با ریال افزایش یافت که قطعا وضعیت سودآوری شرکت‌های بزرگ صادرکننده را برای دست‌اندرکاران بازار تسریع می‌کند.

حسینی ادامه داد: علاوه بر این عرضه‌های برخی شرکت‌های فولادی و پتروشیمی در بورس کالا و اقدام به فروش محصولات با قیمت‌های جدید و همچنین افزایش قیمت 22 درصدی سیمان منجر به انتقال اثر آن بر فروش شرکت‌های حاضر در بورس می‌شود. به همین دلیل سرمایه‌گذاران هم به چنین اتفاقی عکس‌العمل نشان می‌دهند.

وی در واکنش به این سوال که با توجه به رشد بیش از 2100 واحدی شاخص در سال جاری و میانگین بازدهی 8 درصدی سرمایه‌گذاری در بازار سهام آیامی توان باز هم انتظار به رشد شاخص را داشت؟ پاسخ داد:‌ این موضوع نکته درستی است.در سه ماهه دوم سال جاری نسبت قیمت به درآمد بازار(میانگین نسبت P/E ) بسیار کاهش یافت و قیمت سهام اغلب شرکت ها اصطلاحا" به کف رسید و خرید سهام برای سرمایه‌گذاران ریسک پذیر جذاب شد. این جریان هم عامل موثر دیگری برای رشد شاخص است.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران اوراق بهادار در واکنش به دیگر سوال فارس مبنی بر اینکه آیا با رشد روزهای گذشته قیمت‌ها و شاخص بورس، نقدینگی‌های جدیدی به سمت بازار سهام آمده ؟ توضیح داد: ارزش معاملات دو سه هفته گذشته بازار سهام نشان می‌دهد نقدینگی‌های جدیدی وارد بازار شده که انتظار می‌رود با طولانی‌تر شدن روند صعودی متغیرها، علاوه بر ورود منابع خارج شده از بورس طی ماه‌های گذشته، منابع تازه دیگری از سایر بازار‌ها وارد بورس شود.

 

حسینی در خاتمه به سهامداران مخصوصا" افراد حقیقی تاکید کرد:‌در این شرایط رونق یا به هنگام رکود افراطی بازار به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود با احتیاط عمل کرده و بر روی فضای کلی بازار چه در زمان رکود و چه هنگام رشد حرکت نکنند. همچنین توصیه می‌شود سرمایه‌گذاران بر روی صنایعی سرمایه‌گذاری کنند که از آنها شناخت کافی دارند،چرا که هرچند ممکن است شاخص رشد کند اما اگر سرمایه‌گذاران اشتباه تحلیل و تصمیم‌گیری کنند ممکن است با زیان روبرو شوند.
سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes