بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۱/٩/٢٧

 

پیشنهاداتی برای بودجه سال 1392

گروه بورس- هدیه لطفی: بورس اوراق بهادار تهران همچون سال­های گذشته پیشنهاداتی را برای استفاده در لایحه بودجه کل کشور ارایه خواهد داد تا در جهت بهبود و توسعه هرچه بیشتر بازار سرمایه و کمک به بنگاه­های اقتصادی استفاده شود.

همچون سنوات گذشته این پیشنهادات با تمرکز بر محورهای اساسی نظیر تامین مالی شرکت‌های بزرگ و بهره‌گیری از سازوکار موثر بازار سرمایه و همچنین مشکلات مترتب صنایع پیش‌روی بورس اوراق بهادار تهران در حال مطالعه و بررسی بیشتر است که به زودی و پس از مشخص شدن زوایای لایجه بودجه سال 92 توسط این ارگان اعلام خواهد شد.

مدیر امور ناشران شرکت بورس با اعلام این خبر اظهار داشت: به دلیل روشن نبودن تصمیمات دولت برای سال 92 و همچون منابع درآمد و هزینه دولت در بودجه، پیشنهادات سال جدید هنوز نهایی نشده است.

سیدروح‌الله حسینی‌مقدم در ادامه افزود: در حال حاضر روش تامین مالی غالب برای شرکت‌های متوسط و کوچک، تامین مالی داخلی و ایجاد بدهی است؛ در حالی که روش تامین مالی غالب در شرکت‌های بزرگ علاوه بر موارد بالا، شامل تامین مالی از طریق بازار سرمایه است. وی در ادامه اظهار داشت: از این رو، پیشنهاداتی در جهت استفاده بهتر از روش‌های تامین مالی غالب برای شرکت‌ها بویژه شرکت‌های بزرگ و متوسط که دارای وزن بیشتر چه از لحاظ ارزش بازار، ارزش معاملات و چه از لحاظ تعداد سرمایه‌گذاران هستند، ارائه می‌شود.

اعطای مشوق‌های جدید

مدیر امور ناشران شرکت بورس در ادامه رشد و توسعه بازار را مدنظر قرار داده و گفت: برای رشد و توسعه بازار اوراق بهادار علاوه بر مشوق‌های موجود، نیاز به اعطای مشوق‌های بیشتر و جدید برای ورود شرکت‌ها به بورس اوراق بهادار وجود دارد؛ با توجه به روند رشد بازار اوراق بهادار در سال‌های گذشته، عدم تمایل بخش غیردولتی برای عرضه اوراق بهادار در بورس وجود دارد که علت اصلی آن پایین بودن هزینه تامین مالی در خارج از بورس و بالا بودن هزینه‌های افزایش شفافیت ورود به بورس است. وی ادامه داد: همچنین عدم استقبال سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بورس با توجه به مشوق‌های مالیاتی و دیگر مشوق‌ها در دیگر بازارها و بخش‌های اقتصادی مانند مسکن، طلا و مهمتر از همه بالا بودن نرخ موثر بازدهی بانکی بدون ریسک و عدم وجود هزینه‌های معاملات بانکی برای سرمایه‌گذاری در حساب‌های پس‌انداز و اوراق مشارکت از دیگر عواملی است که نیازمند مشوق‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت است.

 

حمایت از صنایع

حسینی‌مقدم در ادامه به پیشنهاد دیگر بورس برای این بسته اشاره کرد و گفت: پیشنهاداتی هم برای حمایت از صنایع پذیرفته شده در بورس و اعطای امتیازات خاص ارائه خواهد شد؛ از آنجاکه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس با توجه به اینکه الزامات و شرایط سنگینی برای پذیرش در بورس گذرانده‌اند و از شفافیت لازم هم برخوردار هستند، می‌توانند در برخورداری از امتیازات، تسهیلات و حمایت‌های دولتی در اولویت قرار گیرند.

وی ادامه داد: در این بخش پیشنهاداتی ارایه می‌شود که به موارد ذکر شده تمرکز دارد که از آن جمله می‌توان به پرداخت تسهیلات به شرکت‌ها به منظور تکمیل طرح‌های توسعه و تامین سرمایه در گردش، تجهیز وجوه اداره شده دولتی حاصل از واگذاری شرکت‌ها در بورس و پرداخت بدهی دولت به شرکت‌های خصوصی اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: بخش صنعت و تولید کشور که شرکت‌‏های عمده و مهم آن در بورس هستند، برای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای خود همواره نیازمند نقدینگی هستند.

حسینی‌مقدم ادامه داد: این در حالی است که در شرایط فعلی که تامین منابع مالی خارجی با توجه به تحریم‌‏ها عملا امکان‌‏پذیر نیست، اگر این شرکت‌ها نتوانند از تسهیلات کافی بهره‌‏مند شوند، نمی‌‏توانند به توسعه فعالیت‌‏های مناسب خود ادامه دهند.

وی تصریح کرد: شرکت‌های صادر‌‌کننده نیز که از منابع مالی خارجی استفاده می‌کردند به‌دلایل مختلف با مشکلات مواجه شده‌اند و ضرورت دارد دولت حمایت‌های لازم را از آنها به‌عمل آورد که تسهیلات صندوق توسعه ملی یکی از منابع جایگزین است.

اولویت در پرداخت بدهی دولت به شرکت­های بورسی

مدیر امور ناشران شرکت بورس پیگیری برای وصول مطالبات شرکت‌ها از دولت را از دیگر راهکارها دانست و گفت: همچنین تعدادی از شرکت‌های پذیرفته شده در بورس چنانچه بتوانند مطالبات خود را از دولت وصول نمایند، هم سطح تولید خود را حفظ خواهند کرد هم با پرداخت مطالبات حال شده سهامداران فرصت حمایت از سهام خود را از طریق سهامداران عمده فراهم می‌کنند.

حسینی‌مقدم افزود: در حال حاضر شرکت‌های بورسی و زیرمجموعه‌ آنها از وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، وزارت صنایع، وزارت راه و ترابری و وزارت نفت مطالباتی دارند که پرداخت آنها می‌تواند به حل مشکل نقدینگی این شرکت‌ها کمک مؤثری نماید.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این با توجه به رویکرد برخی کشورها در تغییر سیاست‌های تجاری خود پیشنهاد می‌شود به‌صورت هوشمند و هدفمند نرخ تعرفه برخی کالاهای صادراتی و وارداتی مهم در کشور نیز به ترتیب کاهش و افزایش یابد.

توجه خاص به صنایع بورسی در لوایح بودجه

مدیر امور ناشران شرکت بورس در ادامه اظهاراتش پیشنهادات دیگر را مدنظر قرار داده و گفت: در احکام لایحه بودجه سالانه به شرکت‌های دولتی عرضه شده در بورس یا در فهرست واگذاری با نگاهی متفاوت پرداخته شود تا این عامل زمینه جذب سایر شرکت‌های دولتی و خصوصی را در بازار سرمایه فراهم آورد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در پرداخت بدهی دولت به بانک‌ها، اولویت بازپرداخت بدهی دولت به بانک‌ها با بانک‌هایی باشد که در فهرست پذیرفته شده بورس باشند.

حسینی‌مقدم در ادامه گفت: علاوه بر این باید پذیرفت شرکت‌های مشمول واگذاری از زمان تصویب در هیات عالی واگذاری، از شمول مقررات حاکم بر شرکت‌های دولتی از جمله آیین‌نامه معاملات دولتی مستثنی بوده و در چارچوب قانون تجارت اداره می‌شوند که این موضوع برای آماده‌سازی شرکت‌ها هم ضروری است؛ براساس قانون تجارت و نیز تاکید قانون بازار اوراق بهادار مبنی بر حفظ حقوق سهام‌داران و برخورد یکسان با تمام سهامداران شرکت، مصلحت نیست که دولت اعمال نفوذ کند.

حسینی‌مقدم ادامه داد: همچنین در طبقه‌بندی درآمدهای بودجه‌ای، درآمد حاصل از بهره مالکانه دولت تحت عنوان درآمد حاصل از بهره مالکانه و حقوق دولتی معادن تعریف شده است؛ با توجه به تاثیرپذیری زیاد بورس اوراق بهادار از تغییرات ناگهانی و زیاد بهره‌ مالکانه‌ دولت و با توجه به رقم بسیار ناچیز آن در سهم درآمدهای دولت، پیشنهاداتی همچون سال‌های گذشته ارائه می‌شود.

سهم بخش صنعت در هدفمندی یارانه‌ها

وی در ادامه گفت: پیشنهاداتی هم در مورد تخصیص منابع حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به صورت کمک بلاعوض، خواهد شد تا سهم بخش صنعت به‌طور شفاف مشخص شود و شرکت‌های پذیرفته شده در بورس با توجه به شفافیت اطلاعات و نظارت دقیق، در دسترسی به این منابع در اولویت قرار گیرند. 

حسینی‌مقدم در ادامه افزود: بر اساس قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، دولت مجاز است در موارد خاص در خصوص قیمت‌های برق و گاز طبیعی قیمت‌های ترجیحی اعمال نماید؛ هما‌ن‌طور که اشاره شد و براساس تاثیرپذیری بسیار زیاد شرکت‌های بورسی از تغییر قیمت گاز طبیعی و برق، مناسب‌تر است که یکی از موارد خاص برای اعمال قیمت‌های ترجیحی، شرکت‌هایی باشند (به خصوص شرکت‌هایی که از گاز طبیعی به عنوان خوراک استفاده می‌کنند) که در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده‌اند.

وی در خاتمه تصریح کرد: با توجه به اهمیت و اهداف صندوق توسعه ملی و اثرات آن بر بازار سرمایه، بهتر است نمایندگانی از بازار سرمایه به ترکیب هیات امنا و هیات نظارت صندوق توسعه ملی اضافه شوند.

 
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۱/٩/٢٧
آیا بازار سهام ( بورس اوراق بهادار تهران) حبابی است؟
بازار سهام حبابی نیست ولی ریسک دارد

 با درنظر گرفتن افزایش نرخ ارز و انتظارات آینده ،بازار سهام حبابی نیست ولی به دلیل وجود ابهاماتی در اقتصاد ریسک بالایی دارد،برخی شرکت ها هم از ارزش ذاتی انحراف دارند که باید در ورود به آنها احتیاط کرد.

علی رحمانی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، در رابطه با روند ماه های اخیر شاخص بورس که به دلیل رشد قیمت سهام اکثر شرکت های بزرگ بار رکوردشکنی های پی در پی از مرز 34 هزار واحد هم عبور کرده ، اظهار داشت: با در نظرگرفتن افزایش نرخ ارز در چند ماه گذشته، بازار سهام و سایر بازارها همچون ملک و مسکن با رشد قیمت ها اقدام به تعدیل کرده اند.

وی ادامه داد: مرکز اتاق مبادله ایی به دلیل نبود عرضه و تقاضا و دستوری بودن قیمت ها نمی تواند مبنا و پایه محاسبات قرار گیرد و صرفا" محلی برای تبادل ارز گروه ها است.بنابراین هرچند دولت تلاش های زیادی برای کنترل ارز کرده اما همه مدیران شرکت ها و حتی مردم براساس نرخ بازار آزاد ارز محاسباتی را انجام و در قیمت ها و تصمیم گیری ها لحاظ می کنند.

رحمانی در مورد اثر نوسان ارز در شرکت های بورسی هم گفت: افزایش نرخ ارز موجب رشد ارزش جایگزینی کارخانه ها و شرکت ها شده اما این مقوله برای سهامداران عمده و استراتژیک اهمیت داشته و چندان مورد توجه سهامداران خرد نیست.با این حال این متغیر به نوبه خود در قیمت سهام شرکت های بورسی و فرابورسی اثر گذار است.

وی افزود: در حالی انتظارات تورمی ناشی از نوسان ارز هم در رشد قیمت سهام شرکت ها نقش دارد که رشد قیمت و تغییر رویه نهاده های دولتی مانند دلاری شدن خوراک جالب نیست و نباید به این شکل با ارز رفتار کرد. چون با توجه به نبود سیاستی روشن و خاص برای ارز، وزارت نفت به دنبال اخذ قیمت خوارک به دلار است که موجب نگرانی هایی شده و برخی شرکت های جلودار بورس را متاثر کرده است.

این کارشناس ارشد بازارهای مالی و پولی در برابر این سئوال که با این اوصاف و با در نظر گرفتن تداوم سیر صعودی قیمت ها و شاخص بورس، آیا نظر برخی فعالان مبنی بر حبابی شدن بازار سهام می تواند مصداق داشته باشد یا خیر؟ توضیح داد: واقعیت این است که با لحاظ کردن همه متغیرها و شرایط حاکم ،روند حرکتی قیمت ها و متغیرها منطقی است اما برخی شرکت ها از ارزش ذاتی خود انحراف دارند.

رحمانی خاطرنشان کرد: معنای ساده حباب و شکل گیری حباب در بازارهای سهام یعنی انحراف قیمت سهام اکثر شرکت ها از ارزش ذاتی. ارزش ذاتی هم یعنی ارزش فعلی جریان های نقدی آتی. با این حال نمی توان از حبابی شدن بورس و بازار سخن گفت ولی به دلیل وجود ابهامات متعدد در مقوله هایی چون بودجه ، نرخ ارز، اصلاح قانون مالیات ها و قیمت گذاری محصولات ،بازار سهام دارای ریسک بالایی شده که باید احتیاط کرد.

وی در خاتمه گفت:با این حال با درنظر گرفتن رشد اندازه بازار سهام، تعداد ذینعفان هم افزایش یافته است. این گروه هنگام کاهش قیمت سهام اقدام به حمایت و جمع آوری سهام می کنند تا قیمت ها حفظ شود.این در حالی است که عرضه اولیه سهام شرکت های دولتی و خصوصی در بورس و فرابورس می تواند به تعادل بازار کمک کند.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۱/٩/٢۳

 

پیش بینی قیمت سنگ آهن تا سال 2030 

 

سنگ آهن نوعی سنگ حاوی رگه‌های آهن است . که با جدا کردن سنگ از آهن و ذوب کردن آن آهن بوجود می‌آید. Fe نماد شیمیایی آهن است


سنگ‌آهن یکی از فراوان‌ترین عناصر فلزی موجود در زمین است. اکسید آن حدود 5 درصد از پوسته زمین را شامل می‌شود. کانی‌های معدنی رایج سنگ‌آهن عبارتند از هماتیت ( Fe2O3 ) که 70 درصد آهن داشته و مگنتیت ( Fe3O4 ) که 72 درصد آهن دارد. میانگین عیار آن در یک کانی آهن حدود 60 تا 65 درصد است، اما در رابطه با این ماده اولیه می‌توان به نکات زیر اشاره کرد: 

ـ بزرگ‌ترین معادن سنگ‌آهن در جهان در کشورهای برزیل، استرالیا، چین، هند، آمریکا و ایالات متحده قرار دارند. 

ـ میزان موجود سنگ‌آهن در کل معادن جهان بالغ بر 800 میلیارد تن تخمین زده می‌شود که حاوی 230 میلیارد تن آهن است. 

ـ میزان کنونی ذخایر سنگ‌آهن در جهان که آماده بهره‌برداری هستند بالغ بر 160 میلیارد تن است. 

ـ سنگ‌آهن بر حسب میزان عیار آهن و مقدار مواد تشکیل‌دهنده مطلوب یا زائد آن صرف‌نظر از آهن، در کیفیت‌های مختلف در بازار به فروش می‌رسد. 

ـ از لحاظ خواص مکانیکی، کیفیت‌های مختلف سنگ‌آهن به خاکه یا ریز دانه (اندازه ذرات با قطر کمتر از 75/4 میلیمتر)، درشت دانه ( Lumb ) یا اندازه ذراتی با قطر بیشتر از 76/4 میلیمتر و گندله تقسیم‌بندی می‌شوند. گندله‌ها از طریق فرآیند آگلومراسیون کانی‌های ریزدانه و کانی آهن تغلیظ شده، تولید می‌شوند و اندازه ذرات آنها 55/9 میلیمتر تا 16 میلیمتر است. 

ـ از سال 2003 به بعد میزان تقاضای جهانی برای سنگ‌آهن با نرخ سالانه بیش از 12 درصد افزایش یافت که از دلایل عمده آن افزایش در میزان مصرف سنگ‌آهن چین است، در حالی‌که نرخ افزایش تقاضا در دیگر کشورها روند آهسته‌تری را داشت. 

در انتهای سال 2010 هر تن سنگ‌آهن با قیمت 5/168 دلار در هر تن در بازارهای جهانی به فروش رسیده و این میزان در ماه ژانویه سال 2011 با افزایش قابل‌توجهی به 6/179 دلار در هر تن افزایش یافته است. در ماه فوریه هر تن سنگ‌آهن به قیمت 2/187 دلار در هر تن به فروش رسید که بالاترین میزان قیمت این محصول در چند ماه اخیر است. در ادامه قیمت این محصول نوساناتی داشته و در نهایت قیمت آن در ماه ژوئن به 9/170 دلار در هر تن رسید. در نمودار زیر میزان عرضه وتقاضای این محصول تا سال 2012 پیش‌بینی شده که روند صعودی آن کاملا مشهود است.

 

پیش بینی رشد تقاضا برای سنگ آهن تا سال 2030

 

مدیر اجرایی ریو تینتو خبر داد: پیش بینی رشد تقاضا برای سنگ آهن تا سال 2030

شرکت معدنی ریو تینتو وضنعت عرضه و تقاضای سنگ آهن تا سال 2030 را بررسی کرد.

در این کنفرانس که توسط دومین تولید کننده سنگ آهن برگزار شد، عنوان شد تقاضا برای بازار سنگ آهن چین تا سال 2030 صعودی است.

در حالی که مصرف در چند دهه آینده به قوت خود باقی خواهد ماند و عرضه از طرف کارخانه ها ادامه خواهد داشت ، انرژی و هزینه ها بالا رفته و هزینه ها در بیشتر مناطق دور افتاده تشدید می شود.

نمودار زیر نشان دهنده چگونگی طرح ها و اجرای آنها است.

به اعتقاد (مدیر ریو تینتو ) Sam Wals ، کسری بودجه فوق توسط عرضه در بازار داخلی چین در کوتاه مدت و میان مدت جبران خواهد شد.

همچنین این گزارش می افزاید، معدن آهن در بخشهای مختلف جهان بدون چالش نخواهد ماند.

http://iransangahan.com/showcontent.aspx?pageid=672&newsid=77

 
 
 نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۱/٩/٦

نگاه مقایسه‌ای به دوقلوهای سنگ‌آهنی در بورس - صنعتی و معدنی چادرملو و گل گهر


وضعیت بنیادی سهام چادرملو و گل‌گهر را با توجه به کاهش اخیر قیمت‌های فولاد چگونه ارزیابی می‌کنید؟


 

چادرملو و گل‌گهر به ترتیب دو تولید‌کننده بزرگ سنگ‌‌آهن در ایران هستند که با دسترسی به معادن غنی در مرکز کشور حدود 85 درصد تولید کنسانتره سنگ‌‌آهن را در اختیار داشته و اصلی‌ترین تامین‌کننده مواد اولیه برای دو کارخانه عظیم فولادسازی مبارکه و خوزستان به شمار می‌روند. مالکیت عمده این شرکت‌ها در اختیار سرمایه‌گذاری امید (وابسته به بانک سپه)، سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات (وابسته به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد) و فولاد مبارکه است. سهام این دوقلوهای سنگ‌‌آهنی در مدت نزدیک به یک دهه حضور در بازار سرمایه به‌رغم نوسانات بورس، از مطمئن ترین سهام شناخته شده بوده‌اند و همواره در بلند‌مدت بازدهی مطمئنی را نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده‌اند. هر دو شرکت در سال‌های اخیر طرح‌های متعدد توسعه را به بهره‌برداری رسانده‌اند و در حال حاضر و در افق کوتاه مدت برنامه عمده‌ای جهت افزایش ظرفیت در دستور کار ندارند. از همین رو، قیمت فروش محصولات عامل اصلی در تعیین سودآوری آنها است. نرخ فروش مزبور براساس توافقات انجام شده با فولادسازان در سال‌های گذشته بر مبنای 9 تا 12 درصد قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در بورس کالا تعیین می‌شود. به این ترتیب هر سه ماه یک بار فولاد خوزستان آمار فروش فصلی را منتشر می‌کند و دوقلوهای سنگ‌‌آهنی نیز بر مبنای آن اقدام به قطعی کردن نرخ فروش با فولادسازان می‌کنند. اخیرا و به دنبال ایجاد فشارهای تورمی در بازار فولاد ناشی از جهش نرخ ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارت وارد عمل شد و در تعامل با بورس کالا مقرر گردید تا نرخ‌های ارز مبادله‌ای (به جای قیمت ارز آزاد) مبنای قیمت‌گذاری پایه کالاها در بورس قرار گیرد. به دنبال این مساله‌ و در کنار کاهش 30 درصدی نرخ ارز در بازار آزاد و افت قیمت‌های فلزات، فولاد خوزستان هم به این تصمیم تن در داد و با افت 15 درصدی قیمت شمش خود در بورس کالا، نرخ فروش را از محدوده 1750 تومان به 1500 تومان در هر کیلو کاهش داد. این کاهش نرخ البته با استقبال نصفه و نیمه متقاضیان مواجه شد و خریداران هنوز برای خرید شمش 1500 تومانی مردد به نظر می‌رسند. با این وجود، با عنایت به قیمت 570 دلاری شمش فولادی در مبادی مرز ترکیه و نیز قیمت نزدیک به 2500 تومانی دلار در اتاق مبادلات، وضعیت فعلی احتمالا پایدار نبوده و دیر یا زود خریداران باید قیمت شمش 1500 تومانی را بپذیرند؛ مگر آنکه نرخ ارز مبادله‌ای دچار افت جدی شود که فعلا نشانه‌ای از آن در دسترس نیست. در مطلب حاضر، در راستای پرسش مطرح شده از سوی خواننده محترم، با فرض ثبات قیمت فعلی شمش خوزستان، مقایسه‌ای از سودآوری دوقلوهای سنگ‌‌آهنی در سال جاری انجام می‌شود. به این منظور ابتدا باید قیمت‌های فروش برآورد شود؛ این محاسبه در جدول شماره یک ارائه شده است. در خصوص ارقام جدول شماره یک باید به چند نکته توجه داشت:
1- حجم فروش محصولات در پیش‌بینی تحلیلی معادل بودجه شرکت‌ها (که یک برآورد منطقی با توجه به عملکرد شش ماهه به شمار می‌رود) در نظر گرفته شده است.
2- میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان بنا بر توضیحات قبلی معادل 1500 تومان در کیلو طی تمام مدت نیمه دوم سال فرض شده است.
3- قیمت میانگین فروش کنسانتره چادرملو بر اساس رویه تاریخی حدود 4/11 درصد و برای گل‌گهر 4/9 از ارزش شمش فولاد خوزستان است. این نسبت در مورد گندله برای هر دو شرکت برابر با 23 درصد است. با مبنا قرار دادن این ضرایب و قیمت شمش مورد اشاره برای نیمه دوم سال 91، نرخ فروش هر یک از محصولات در سناریوی تحلیلی محاسبه شده است. نرخ فروش سنگ دانه‌بندی نیز در سناریوی تحلیلی معادل بودجه شرکت‌ها است.


حال به جدول شماره دو مراجعه کنید که در آن پیش‌بینی تحلیلی از سود و زیان هر دو شرکت در سال جاری در کنار آخرین بودجه آنها ارائه شده است.


در رابطه با ارقام جدول شماره دو، مرور چند نکته حائز اهمیت است:
1- مطالعه بودجه سال‌های اخیر و عملکرد واقعی چادرملو و گل‌گهر در پایان سال نشان می‌دهد که این شرکت‌ها همواره در برآورد هزینه‌ها، محتاطانه عمل کرده به نحوی که هزینه‌های محقق شده در پایان سال کمتر از بودجه اولیه بوده است. در سال جاری هم رشد بهای تمام شده متناسب با تورم و میزان تولید در نظر گرفته شده است؛ با توجه به توضیحات مزبور، در پیش‌بینی تحلیلی، بهای تمام شده معادل بودجه شرکت‌ها لحاظ شده است.
2- سایر درآمدها و هزینه‌ها به علت کوچک بودن مبالغ در پیش‌بینی تحلیلی معادل بودجه در نظر گرفته شده‌اند که البته خود برآوردهایی محافظه‌کارانه می‌باشند.


3- در مورد هزینه مالیات، برای چادرملو مطابق اطلاعات موجود معافیت کامل مالیاتی در پیش بینی تحلیلی مد نظر قرار گرفته است. برای گل‌گهر نیز بخش گندله معاف از مالیات و برای کنسانتره، مالیات مربوطه محاسبه شده است. همان‌طور که مشاهده می‌شود در صورت تحقق مفروضات تحلیلی می‌توان انتظار تحقق سود خالص 2200 ریالی به ازای هر سهم چادرملو در سال 91 را داشت که به معنای پتانسیل تعدیل مثبت حدود 23 درصدی نسبت به بودجه فعلی است. این در حالی است که برای گل‌گهر تعدیل مورد انتظار نسبت به آخرین پیش بینی 21 درصد و تا سطح 1683 ریال به ازای هر سهم است. به این ترتیب P/E کنونی سهام چادرملو در صورت تحقق این سناریوی تحلیلی معادل 3/4 و برای گل‌گهر 2/5 است که از ارزان تر بودن قیمت سهام چادرملو در مقایسه با سودآوری برآورد شده نسبت به گل‌گهر حکایت دارد. بدیهی است کارشناسان با تغییر مفروضات (به ویژه روند قیمت شمش فولاد خوزستان) می‌توانند به ارقام متفاوتی در خصوص تخمین سودآوری دوقلوهای سنگ‌‌آهنی در سال جاری دست یابند.
Shahriary_sh@yahoo.com

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes