بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/۱/٢۸

چه کسانی سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس را خریداری کردند.

چند نفر سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس را خریدند.

در تاریخ27 /01 /92 تعداد 697ر430ر239ر1سهم از سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس برای اولین بار در بورس اوراق بهادار تهران با قیمت هر سهم 500ر7 ریال معامله شد.

کل خریداران 649ر15شخص بودند که 308ر15 شخص حقیقی (40.8 درصد) خریدها را انجام دادند و ما بقی خریدها (59.2 درصد) توسط 341 شخص حقوقی انجام شده است.

بیشترین تخصیص به اشخاص حقیقی برابر با 000ر200ر8 سهم و برای اشخاص حقوقی، 270ر854ر77 سهم بوده است. همچنین کمترین میزان تخصیص به اشخاص حقیقی برابر با 1 سهم و برای اشخاص حقوقی، 570 سهم بوده است.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/۱/٢٢

ده فرمان براى روزی بهتر در بورس:

قانون اول – هیچ سهمی نباید بیش از 25 درصد از سبد باشد.

قانون دوم – قبل از هر خریدی باید نمودار آن با دقت کنترل شده باشد.

قانون سوم – سهمی بخر که معتقد باشی شرکت در بینهایت ورشکسته نخواهد شد . فاندامنتال را چک کن و بدون فاندامنتال حتی اگر وارن بافت هم مشغول خرید آن سهم بود، وارد پوزیشن خرید نشو .

قانون چهارم – طمع بسیار بد است . مبادا از سر طمع و بی حساب و کتاب سهمی بخری و سهم آن شرکت در سبدت زیادتر از قانون 1 باشد. خودت خوب می دانی که کی سهم را از سر طمع می خری و کی از سر حساب و کتاب.

قانون پنجم- در مورد پول تو هیچکس بهتر ازتو تصمیم نمی گیرد. تو در نوع خودت بهترینی. چرا باید حرف دیگران را گوش کنی یا تحت تاثیر این و آن قرار بگیری ؟

قانون ششم – قبل از خرید هر سهمی باید این قوانین یکبار مطالعه شود .

قانون هفتم – اشتباه کردن اشکال ندارد ولی بعد از هر اشتباه باید حداقل یک صفحه کامل در مورد آن توضیح مکتوب بنویسی .این تنها راه بخشش است .

قانون هشتم – سهام موجود در چک لیست تکنیکی هر روز باید کنترل شود .

قانون نهم – حداقل سه روز در هفته باید یک ساعت وقت بگذاری و احساست را در مورد بازار مکتوب کنی .

قانون دهم – یادت نرود فروشنده پشیمان بهتر از خریدار پشیمان است. به احساست هنگام خرید شک کن و هنگام فروش اعتماد. ضعف در فروش از ویژگی های خرده بورژواسی است. این نقطه ضعف را هرگز فراموش نکن.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/۱/٢٢

موضوع استقرار کنترل داخلی، اظهارنظر هیأت­مدیره و مدیریت و اظهارنظر حسابرس درباره آن موضوع جدیدی نبوده و در کشورهای مختلف چندین سالی است که اجرایی گردیده است. تدوین این دستورالعمل از حدود سال 87 یا 88 توسط شرکت بورس شروع شد. در گام بعدی براساس بررسی تطبیقی با کشورهای مختلف، پیش­نویس دستورالعمل تهیه گردید. بعد از تهیه پیش­نویس در کمیته­ای متشکل از افراد صاحب­نظر در زمینه حسابداری و حسابرسی (کمیته استانداردها و آموزش) این دستورالعمل بررسی شد و پس از آن در جامعه حسابداران مورد بررسی مجدد قرار گرفت و برای نظرسنجی از آذرماه برای تمام شرکت­های پذیرفته­شده در بورس و فرابورس و کلیه حسابرسان ارسال شد. ضمناً در سایت بورس نیز مورد نظرخواهی عمومی قرار گرفت.

در ماده 10 دستورالعمل چارچوبی ذکر شده است که شرکت­ها را موظف نموده تا این سیستم را مستقر و پیاده کنند و بر آن نظارت مستمر داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که دستورالعمل اثربخشی لازم را داشته است.

بدین منظور بورس اوراق بهادار تهران با دعوت از مدیران شرکت بورس، سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت­های بزرگ پذیرفته شده در بورس به دستورالعمل کنترل داخلی، نکات مهم و اهداف آن و همچنین مشکلات، راهکارها و پیشنهادهای دست اندرکاران پرداخته است. عمده مطالب و پیشنهادات مطرح شده در این نشست به شرح زیر است:

 • در ماده 10 دستورالعمل، 2 رکن اصلی وجود دارد : 1- واحد حسابرسی داخلی 2- کمیته حسابرسی. در نتیجه فرض براین است که علاوه بر اعضای مالی شرکتها که کنترل داخلی را مستقر نموده‌اند، باید نظارت و پایش مستمر نیز توسط حسابرسی داخلی انجام شود و علاوه بر آن کمیته حسابرسی مطابق الزامات ماده 10 تشکیل شده و فرآیند اثربخشی را پایش می­کند، نهایتاً اثربخشی آن را هیأت مدیره بررسی نماید. به جهت روشن­تر شدن این موضوع دو منشور را سازمان بورس تهیه کرده است. اول منشور کمیته حسابرسی و دوم منشور حسابرسی داخلی که شامل وظایف و اقدامات لازم این واحد است که برای همه شرکت­ها ارسال شده است. این دو منشور مبنای اجرایی کردن این دو رکن قرار گرفت. ضمن ارسال منشور از شرکت­ها خواسته شد تا نظرات خود را درباره جزئیات منشور به سازمان انعکاس دهند. نظرات تاکنون ارائه شده است و منشور در حال ابلاغ است و باید خاطرنشان اکثر مواد موجود در منشورها تغییر خاصی پیدا نکرده است. مجموعاً آنچه از شرکتها خواسته شده است شامل تشکیل واحد حسابرسی داخلی، تشکیل کمیته حسابرسی و ارزیابی سیستم کنترل داخلی می­باشد.
 • سازمان بورس، شرکت­های غیر­بورسی و غیر­فرابورسی را مکلف نکرده ‌است که واحد حسابرسی داخلی و کمیته حسابرسی داشته باشند اگرچه برای یک سیستم کنترل داخلی اثربخش، باید چنین نظامی در شرکت­ها پیاده شود. نهایتاً هیأت­مدیره شرکت­های هلدینگ می­توانند برای شرکت­های زیر مجموعه خود افرادی از کمیته حسابرسی و واحد حسابرسی داخلی را مأمور رسیدگی نمایند تا اظهارنظرشان منطقی باشد و لزوما نباید یک سیستم عریض و طویل از حسابرسی داخلی و کمیته حسابرسی در شرکت­های کوچک مستقر کرد.
 • در فصل 6 قانون هم ذکر شده که اعضای هیأت مدیره در صورتی که اطلاعات خلاف واقع ارائه دهند یا از وظایف‌شان تخطی نمایند، مجرم محسوب می‌شوند باید گفت مسئولیت‌های مدیران شرکتها که امضاءکنندگان گزارشها هستند، در صورتی معتبر است که این اطلاعات واقعاً درست باشد، پس اگرچه در ظاهر افزایش هزینه و تعدد واحدهای نظارتی به چشم می‌خورد، اما واحد حسابرسی که پاسخگوی کمیته حسابرسی است در واقع بازوی مشورتی هیأت مدیره است و در راستای انجام وظایف آن عمل می‌کند. بنابراین حسابرسی داخلی باید تحت‌نظر کمیته حسابرسی قرار گیرد. اگرچه تاکنون زیر نظر مدیرعامل بوده است، ولی به‌طور کلی این مسأله به معنای قطع ارتباط حسابرسی داخلی با مدیرعامل نمی‌باشد. پس مانند کشورهای دیگر واحد حسابرسی داخلی باید تحت‌نظر کمیته حسابرسی باشد.
 • گزارش حسابرسی به کمیته حسابرسی ابتدا به کمیته حسابرسی ارسال شده و کمیته حسابرسی هم این گزارش را به هیأت­مدیره ارائه می‌دهد. همچنین گزارش­های موردی که مدیرعامل درخواست می‌کند همچنان توسط واحد حسابرسی داخلی ارائه می‌گردد.
 • در خصوص هلدینگ‌ها باید گفت، شرکت­های بورسی حتماً باید جداگانه کمیته حسابرسی داشته باشند ولی درخصوص عضویت یک نفر به‌طور همزمان در چندین کمیته حسابرسی، سازمان بورس محدودیتی قائل نشده است؛ یعنی با تشخیص هلدینگ یک فرد می‌تواند در چندین کمیته عضو شود. پس اگر شرایط استقلال برای فرد رعایت شود، محدودیتی در این زمینه نخواهد بود.
 • درخصوص مباحث خاص و تکنولوژی و تخصص‌های لازم در اجرای سیستم کنترل داخلی مثلاً ارزیابی ریسک با انجمن حسابرسان داخلی که به تازگی تشکیل شده است، هماهنگ شده تا در بلندمدت این مسأله به کمک آموزش‌های تخصصی و مورد نیاز حسابرسی داخلی توسط این انجمن رفع گردد. به آموزش دیدگان، مجوز داده خواهد شد و این افراد باتوجه به اندازه و ویژگی­های شرکت به بحث حسابرسی داخلی کمک خواهند کرد.
 • اینکه افرادی از خارج شرکت یا جامعه یا هر مرجع دیگری در کمیته حسابرسی حضور داشته باشند، باید گفت سازمان تمایل ندارد نقش اصلی این کمیته‌ که یک کمیته کمکی به هیأت مدیره است مفقود شود و نباید اجباری وجود داشته باشد که الزاما اشخاص خاص در کمیته وارد شده و به عنوان فرد برون سازمانی در شرکت جای بگیرند، اگرچه برای ما بسیار مهم است که گزارش‌ها مستقل باشد.
 • در ماده 16 تصریح شده که گزارش کنترل داخلی باید به امضای عالی‌ترین مقام مالی شرکت برسد. شرکتهای بورسی تاکنون دو گزارش مهم ارائه می‌داده‌اند؛ اول گزارش هیأت مدیره طبق ماده 232 قانون تجارت و دوم گزارش صورت‌های مالی حسابرسی به مجمع؛ حال گزارش سومی باید به مجمع ارائه شود. در گزارش‌های قبلی، مدیر مالی نقشی نداشت و سندی را امضا نمی‌نمود، در اینجا مدیر مالی گزارش را امضا کرده و بنابراین مسئولیتی را می‌پذیرد. براساس این امضا و گزارش، هیأت مدیره هم تصریح می‌کند که کنترل‌های داخلی حاکم بر گزارش‌گری مالی را ارزیابی کرده است.
 • گزارش کنترل داخلی 2بخش را پوشش می­دهد، یکی گزارش‌های مربوط به کنترل مالی و دیگری گزارش مربوط به کنترل­های عملیاتی. در این گزارش به هر دو جنبه تأکید می‌شود ولی به یک بخش صراحت داده می‌شود و بیان می‌کند که این ارزیابی باید حتماً انجام گرفته باشد و در مورد بخش دوم باید اطمینان حاصل شود و سپس ماده 17 تصریح می‌کند موارد مربوط به ضعف با اهمیت باید افشا گردد. در تبصره ماده 17 بیان شده، هیأت رئیسه مجمع می‌باید در خصوص اظهارنظر حسابرس مستقل نسبت به آن تعیین تکلیف نماید.
 • اولین کمیته حسابرسی در سال79 در بانک به‌صورت داوطلبانه تشکیل شده است. در 3/3/1385 یک بخشنامه کنترل داخلی برای بانکها ارائه شد که می‌توان گفت با این دستورالعمل تفاوت چندانی ندارد، مگر اینکه آن دستورالعمل تفصیلی‌تر است و لیکن هر دو براساس COSO تهیه شده است. اساساً چون آن دستورالعمل بانک، رهنمودی برای استقرار نظام کنترلی مناسب در مؤسسات مالی و اعتباری بوده است، تفاوت ماهوی با دستورالعمل بورس ندارد. پدیده ارزیابی کنترل داخلی پدیده جدیدی در دنیا است و از سال 2007 بیشتر اجرایی شده است که براساس PCOB شماره 5 بوده است.
 • بنیاد تحقیقاتی به نام [1]IIARF بزرگترین تحقیقات در زمینه حسابرسی داخلی را انجام داده است. استانداردهای حسابرسی داخلی به صورت بین المللی پذیرفته شده و تنها استانداردی است که در مقابلش اعتراض وجود نداشته است. از طرفی باید متذکر شد که استانداردهای حسابرسی ملی ایران هم بسیار مشابه استانداردهای بین‌المللی است. نکته دیگر این است که سازمان حسابرسی، استانداردهای حسابرسی عملیاتی را به‌زودی منتشر خواهد کرد. البته حسابرسی عملیاتی زیرمجموعه حسابرسی داخلی است. به موجب قانون برنامه، ماده 218 شرکتهای بورسی تا پایان برنامه باید یکبار حسابرسی عملیاتی شوند.


[1] Institute of Internal Auditors research Foundation
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/۱/۱٩

آیا رشد شاخص بورس ادامه خواهد داشت؟

شاخص بورس تا چه زمانی رشد خواهد کرد؟

 

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران همزمان با شروع جدی بازار از کانال 40 هزار واحدی که در دو هفته نخست امسال توانسته بود به آن دست یابد، عقب‌نشینی کرد. شاخص در تعطیلات نوروزی با جهش خیره‌کننده‌ از مرز 40 هزار واحدی عبور کرده و بازدهی 5/5 درصدی را به ثبت رسانده بود؛ اما این روند طی دو روز گذشته تغییر یافته است. اینک سوال اصلی این است که جهت حرکت شاخص در روزهای آینده چگونه است و آیا رشد شاخص برای رسیدن به رکوردهای بالاتر ادامه می‌یابد؟ تکنیکالیست‌های بازار سرمایه با بررسی سیگنال‌های بازار به این‌سوال پاسخ داده‌اند.


در این میان مهم‌ترین پرسشی که در شرایط کنونی برای سرمایه‌گذاران بورس به وجود آمده است، این است که آیا وضعیت آینده شاخص امیدوارکننده خواهد بود و آیا اساسا شاخص به لحاظ تکنیکال می‌تواند انتظارات موجود مثل عبور از ارتفاع 44 هزار واحدی را برآورده کند؟
اما باید دید تحلیلگران تکنیکال درباره شاخص چه می‌گویند؟ و آیا امیدی به صعود مجدد این نمایشگر اوضاع و احوال بازار سرمایه وجود دارد؟
«دنیای اقتصاد» این پرسش را با شماری از تحلیلگران تکنیکال بازار سرمایه مطرح کرده و پاسخ اغلب آنها نیز این است که با برطرف شدن ابهامات موجود در فضای کشور و نزدیک شدن به فصل مجامع، روند صعودی در انتظار شاخص خواهد بود.
تکنیکال هسته‌ای
شیما صالحی از تکنیکالیست‌های بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: شروع پر‌رونق بورس 92، اگر‌چه تاییدی بر روندهای تاریخی سال‌های گذشته بود، ولی رالی صعودی قبل از آغاز فصل مجامع خود پتانسیل پر‌قدرتی در پیشبرد بازار محسوب می‌شود که البته با کاتالیزور انتظارات مثبت سهامداران و سرمایه‌گذاران از نتایج مذاکرات هسته‌ای قدرت و شدت بیشتری پیدا کرد. البته بعد از اعلام نتایج مذاکرات، شاهد موج تعدیلی بودیم که انتظار داریم این روند، کوتاه‌مدت باشد و در سایه ارائه گزارش‌های 12 ماهه شرکت‌ها که آنها هم از شرایط مناسب و مطلوب و برگزاری مجامع پر‌رونق حکایت دارد، کمرنگ شود.
وی در ادامه توضیح داد: قبل از اعلام نتایج مذاکرات دو روزه گروه 1+5 با ایران بر سر توافقات هسته‌ای در آلماتی قزاقستان جو مثبت حاکم بر بازار و انتظارات سرمایه‌گذاران خود به یک پتانسیل مثبت برای ارتقای شاخص مبدل شد، اما بعد از مذاکرات و مشخص شدن مواضع طرفین در مورد موضوعات اساسی، انتظارات خوش‌بینانه فعالان بازار پایان یافت که شاهد نتایج آن در شاخص بازار 18 فروردین‌ماه بودیم و انتظار داریم این تعادل کاهشی فعلا در بازار حفظ شود.
حال شاخص خوب است
این تحلیلگر بازار سرمایه در ادامه به بررسی وضعیت شاخص در اندیکاتورها و همچنین موج‌شمارها در نمودار شاخص پرداخت و گفت: با توجه به کانال‌های رسم شده در تصویر، شاهد کانال میان مدت آبی رنگ هستیم که در حال حاضر با فتح قله 40000 واحد، شاخص به سقف کانال رسم شده دست یافته است.
صالحی ادامه داد: انتظار داریم بعد از تعدیل و تثبیت شرایط سیاسی ذکر شده و قرار گرفتن در فصل مجامع، دماسنج بازار سهام برای بار دیگر شاهد روند تعادلی صعودی باشد.
وی در ادامه افزود: در حال حاضر روندهای میان مدت و بلند‌مدت شاخص در موج سوم الیوت قرار دارد که مهم‌ترین، موثق‌ترین و طولانی‌ترین موج الیوت محسوب می‌شود و در نهایت می‌توان گفت حال شاخص خوب است.
صعود ادامه دارد
احسان حاجی از دیگر تحلیلگران بازار سرمایه نیز در گفت‌وگو‌ با خبرنگار ما فتح قله 40 هزار واحدی را اتفاق بسیار مهمی برای بازار دانست و گفت: رسیدن به محدوده 40 هزار هم مانند 30‌هزار عدد مهمی برای بازار بود؛ اصولا این اعداد رند صرفا از لحاظ روانی در بازار تاثیر گذارند و در واقع تاثیرگذاری این امر از دیگر عوامل مهمتر و مطرح تر است.
وی ادامه داد: اما در شرایط کنونی و در واقع حال و هوای تعطیلات از یک سو و امیدواری به مثبت بودن مذاکرات سیاسی از سوی دیگر باعث ورود منابع جدید به بازار سرمایه و حرکت شاخص کل به محدوده بالاتر از 40 هزار شد.
حاجی در ادامه به بررسی وضعیت آینده شاخص از دریچه تکنیکال پرداخت و گفت: از منظر تکنیکال کماکان روند بلند مدت شاخص افزایشی است و هنوز سیگنالی مبنی بر تغییر روند دیده نمی‌شود.
وی خاطرنشان کرد: اما این حرکت جهشی با وجود آنکه از ابتدای سال جدید عدد 42 هزار و 800 واحد را هدف قرار داده، اما چون از قدرت و پشتوانه کافی برخوردار نیست، همچنان در نوسان است.
وی ادامه داد: بنابراین برای رسیدن به این عدد به زمان کافی نیاز است، که در این رابطه افت بازار طی روزهای پیش رو و رسیدن به حداقل محدوده 39 هزار و 400 واحدی (38درصد حرکتی که از 36500 شروع شده است) جهت بازیافتن نیرو و تجدید قوای مجدد دور از ذهن نیست.
این تکنیکالیست بازار سرمایه خاطرنشان کرد: با این حال همانطور که گفته شد در بلندمدت کماکان روند شاخص صعودی است و حداقل تا افت شاخص به زیر 36 هزار و 400 واحد این نظریه پابرجاست. همچنین در صورت افت شاخص به زیر محدوده 36400 نیز این حرکت صرفا یک اصلاح بزرگ تلقی می‌شود و مادامی که طی فصل جاری شاخص بالاتر از 30 هزار واحدی را شاهد باشیم، تغییر روندی در بلند‌مدت صورت نگرفته است.
وی در ادامه اظهاراتش به وضعیت شاخص در اندیکاتورها و همچنین موج‌شمارها اشاره کرد و گفت: در بحث تکنیکال، اندیکاتورها در صورتی که چند سیگنال هم جهت بدهند می‌توانند به عنوان راهنمای معامله‌گر عمل کنند.
حاجی ادامه داد: شاخص کل هم‌اکنون بالاتر از میانگین 50 و 100 دوره ای خود حرکت می‌کند که تمایلات صعودی را می‌رساند، اما نوع حرکت نشانگر‌های RSI و ADX کم شدن قدرت حرکت بازار را نمایش می‌دهند.
شاخص چرا افت کرد...؟
شایان کرمی از دیگر تکنیکالیست‌های بازار سرمایه نیز معتقد است: نتایج تجربی نشان می‌دهد در ماه‌های نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری معمولا عرضه از تقاضا پیشی می‌گیرد که باعث افت شاخص می‌شود.
وی ادامه داد: همچنین با توجه به نتیجه مذاکرات 1+5 و افزایش قیمت سکه و ارز ممکن است، دوباره نقدینگی به سمت این بازارها برود که با توجه به ضریب همبستگی منفی بین شاخص بورس و بازار سکه احتمال کاهش شاخص زیاد است. از سوی دیگر به‌رغم آنکه شاخص کل بورس از سطح 40 هزار واحدی عبور کرد، اما با بررسی نمودار آن می‌توان سطح 40 هزار واحدی را یک سقف برای شاخص بورس در نظر گرفت زیرا در این سطح یک الگوی مقاومتی دیده می‌شود؛ با توجه به اینکه در نمودار که روند شاخص براساس تناوب هفتگی نشان داده می‌شود، یک واگرایی کلاسیک بین شاخص RSI و شاخص بورس ایجاد شده است، این نوع واگرایی یک الگوی برگشتی است؛ زیرا شاخص سقف جدید ایجاد کرده است به طوری که سقف A کوتاهتر از سقف B است، اما در RSI سقف 1 از 2 بلندتر است.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین با توجه به اینکه شاخص RSI نیز در منطقه خرید هیجانی است، احتمال افت شاخص در کوتاه‌مدت بیشتر از افزایش آن است.
این تحلیلگر تکنیکال در ادامه به پیش روند کوتاه مدت شاخص پرداخت و گفت: با استفاده از قاعده MINI PITCHFORK برای پیش روند کوتاه مدت شاخص می‌توان نتیجه گرفت که 80 درصد موارد قیمت به خط میانه برخورد می‌کند، لذا می‌توان اولین کف را برای شاخص، مقدار 38 هزار و 870 واحدی دانست.
کرمی ادامه داد: فیبوناچی داخلی براساس آخرین روند صعودی شاخص نیز حکایت از آن دارد که خط 36 هزار و 356 واحد کف بسیار قدرتمندی برای شاخص است که هم سقف سابق بوده و هم خط حمایتی 6/23 درصد فیبوناچی و هم ضلع پایین چنگک. وی تصریح کرد: در نتیجه در کوتاه‌مدت احتمال کاهش شاخص تا مرز 36 هزار و 356 واحد بسیار محتمل است، اما نتایج تجربی همواره حاکی از این بوده است که شاخص در بلند مدت بازده مثبت دارد و این امر باعث پیدایش صندوق‌های سرمایه‌گذاری با رویکرد منفعل است.
وی ادامه داد: این صندوق‌ها همواره تلاش می‌کنند تا سبدی طراحی کنند که مطابق شاخص (INDEX TRACKING) عمل کند. پس می‌توان گفت شاخص قطعا مرز 40000 واحد را رد خواهد کرد، اما در کوتاه‌مدت نهایتا تا مرز 36350واحد نزول خواهد کرد. وی در پایان تاکید کرد: شاخص در بلند مدت همواره بازده مثبت دارد.

 

ادامه مطلب در لینک زیر

http://www.donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=354464

 

 
سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes