بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٢/٢۸
مجوز فعالیت دهمین سبدگردان بورس صادر شد

سازمان بورس و اوراق بهادار روز شنبه مجوز فعالیت دهمین سبدگردان را در بازار سرمایه صادر کرد.

شرکت تامین سرمایه امید، مجوز سبدگردانی خود را از سازمان بورس دریافت و به زودی فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز می‌کند.

سبدگردان‌ها، شرکت‌هایی هستند که در قالب قراردادی مشخص و به ‌منظور کسب انتفاع برای سرمایه‌گذار معین تصمیم به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار، به نام سرمایه‌گذار می‌‌کنند.

بر اساس این گزارش، با توجه به قانون بازار اوراق بهادار (مصوب آذرماه 1384) و نیز تاکید قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه، اشخاصی که اقدام به ارائه خدمات سبدگردانی می‌کنند باید دارای مجوز فعالیت مربوطه از سازمان بورس و اوراق بهادار باشند. در واقع هم تأسیس و هم فعالیت شرکت‌های سبدگردان و ارائه خدمات سبدگردانی منوط به دریافت مجوزهای لازم است.

با شکل‌گیری این نهاد مالی جدید، هم زمینه مناسبی برای فعالان و متخصصان بازار سرمایه فراهم شده ‌است تا بتوانند با توجه به تجربه و تخصص خود امکان ارائه خدمات سبدگردانی را داشته ‌باشند و هم فرصت مناسبی برای افرادی است که قصد سرمایه‌گذاری در حوزه بورس و اوراق بهادار را داشته اما فرصت و یا تخصص کافی برای ورود به این بازار را ندارند.

با توجه به این‌ که هم اکنون در حدود 90 صندوق سرمایه‌گذاری دارای مجوز از سازمان بورس، در بازار اوراق بهادار فعالیت می‌ کنند، سرمایه‌گذاران می‌توانند بر اساس شرایط و نیاز خود، اقدام به سرمایه‌گذاری در هر کدام از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مذکور کنند و یا با انعقاد قرارداد سبد اختصاصی با هر کدام از شرکت‌های دارای مجوز فعالیت سبدگردانی، مدیریت دارایی اوراق بهادار خود را به افراد متخصص و با تجربه واگذار کنند.

درحال حاضر به غیر از شرکت‌های کارگزاری دارای مجوز سبدگردانی، سه شرکت سبدگردان (کاریزما، آسمان و سرمایه ایرانیان)، سه شرکت مشاور سرمایه‌گذاری (تأمین سرمایه نوین، آرمان آتی و دیدگاه‌هان نوین) و چهار شرکت تأمین سرمایه (امین، ملت، آرمان و امید) دارای مجوز فعالیت سبدگردانی هستند.

سبدگردان کاریزما به عنوان اولین شرکت سبدگردانی در سال 1390 فعالیت خود را آغاز کرد.

http://www.sgc.co.ir/




نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٢/٢٤

لزوم بازنگری نحوه توقف نمادهای بورسی

دنیای اقتصاد- توقف نمادها یکی از مباحثی است که از سوی فعالان بازار سرمایه همواره مورد اعتراض قرار گرفته است. این در شرایطی است که نهاد ناظر بازار سرمایه به تناسب بررسی وضعیت مالی و اطلاع رسانی و همچنین قیمت سهام اقدام به توقف نمادها می کند. هر چند توقف و بازگشایی نمادها گاهی اوقات ناگهانی است و مشکلات زیادی برای سهامداران در دوره های مختلف ایجاد کرده اما بررسی توقف طولانی مدت نمادها یکی از مسایلی است که کارشناسان بر آن تاکید دارند، به همین خاطر لزوم بازنگری در سازوکار توقف نمادها مطرح است.

 

کارشناسان برای افزایش نقدشوندگی در بورس تاکید کردند


لزوم بازنگری در سازوکار توقف نمادها


گروه بورس- محبوبه مغانی: توقف نمادها همواره در بازار سرمایه کشور با اعتراض فعالان همراه بوده است زیرا حبس نقدینگی در دوره‌های مختلف مشکلات زیادی را برای سهامداران این نمادهای متوقف ایجاد می‌کند.
چندی‌است که نهاد ناظر بازار سرمایه طی رویه‌ای جدید، هر از گاهی به بهانه بررسی وضعیت مالی و اطلاع رسانی و همچنین قیمت سهام مبادرت به توقف نمادها می‌کند؛ این رویه با توقف ناگهانی نماد قندی‌ها و پالایشگاهی و چند نماد پیشرو طی سال گذشته آغاز شد. هرچند شرایط بازگشایی برخی نمادها با بازگشت طوفانی آنها به تابلو همراه است اما معامله‌گران را با عدم نقدشوندگی طولانی‌مدت مواجه خواهد کرد. در این میان می‌توان به توقف طولانی‌مدت نماد‌هایی نظیر پتروشیمی اصفهان و «کف» اشاره کرد. همچنین شرکت‌های ماشین‌آلات صنعتی و تولی‌پرس از سال 90 به بهانه پیش‌بینی درآمد هر سهم که تاکنون خبری از بازگشت آنها به تابلو معاملات نیست، متوقف هستند.بر این اساس تلاش شده تا طی گزارشی به بررسی توقف نمادها پرداخته شود و پیشنهادهای مناسب برای حل این مساله از سوی کارشناسان ارائه شود.


ایده‌آل بورس، سرعت در بازگشایی است
این در حالی است که مدیر اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است که شیوه ایده‌آل برای توقف و بازگشایی نمادها این است که بازگشایی نماد در فاصله یک روزه اتفاق بیفتد.امیر حمزه مالمیر تاکید کرد: گاهی اوقات با عدم ارائه اطلاعات از سوی شرکت‌ها بازگشایی نمادها به مشکل برخورد می‌کند. از سوی دیگر شفاف نبودن برخی پارامترهای اقتصادی باعث می‌شود اطلاعات ارسال شده شرکت‌ها شفاف و کامل نباشد. در این بین موضوعاتی مانند نرخ تسعیر ارز، نحوه و زمان اعمال افزایش نرخ‌ها از مواردی است که با عدم شفافیت مواجه می‌شود و باعث می‌شود برخی از اطلاعات نهانی نزد شرکت‌ها باقی بماند.این مقام مسوول تصریح کرد: عدم تصمیم‌گیری‌ قاطع در مورد مباحث مختلف و طولانی شدن روند نتیجه‌گیری باعث می‌شود ابهامات و اشکالات اساسی در صورت‌های مالی شرکت‌ها ایجاد کند. رییس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: در برخی موارد حتی مصوباتی داریم که لغو می‌شود و همین امر اطلاعات شرکت‌ها را با ابهام مواجه می‌کند و باعث می‌شود بازار از شفافیت لازم بیفتد که توقف نمادها را به دنبال دارد.مالمیر خاطرنشان کرد: با این حال شیوه توقف و بازگشایی ایده‌آل از نظر سازمان بورس آن است که این روند کوتاه‌تر باشد و حتی به جایی برسد که در طی بازار اتفاق بیفتد تا نماد شرکت‌ها در اولین فرصت ممکن قابل معامله باشند.


لزوم توقف نمادهای معاملاتی در شرایط خاص
سید‌روح‌الله حسینی‌مقدم مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران در گفت وگو با خبرنگار دنیای اقتصاد یکی از اهداف اصلی هر بورس را اطمینان از منصفانه، کارآ و شفاف‌بودن کارکرد بازار عنوان کرد. به‌همین دلیل است که طراحان و مسوولان‌ بورس‌ها همواره سعی می‌کنند تا موانع موجود بر سر عدم تقابل عرضه و تقاضا را برطرف کنند تا در نهایت قیمت اوراق بهادار به ارزش ذاتی آنها نزدیک‌تر شود.
وی اظهار کرد: در این میان هر سرمایه‌گذار از هر بورس تنها سه چیز را طلب می‌کند: 1- نقدشوندگی، 2-نقدشوندگی، 3-نقدشوندگی. به عبارت دقیق‌تر یک سرمایه‌گذار از هر بازاری امکان ورود و خروج آسان و ساده را می‌خواهد تا در هر زمانی که تشخیص داد در فضا یا بازار مناسب به سرمایه‌گذاری بپردازد. در واقع توقف نماد یا بازار به معنی کاستن از نقد‌شوندگی ورقه بهادار است.مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران یاد‌آور شد: تقریبا از دهه 1990 بود که سازوکارهای کنترل نوسان قیمتی توجه بسیاری از محققان مالی را به خود جلب کرد و گرایش به ایجاد محدودیت در تغییرات قیمت با هدف جلوگیری از بحران‌های مالی افزایش پیدا کرد. یعنی همواره در همه بورس‌ها عامل اصلی در وضع سازوکارهای کنترل بازار، نگرانی از بروز بحران مالی یا تخصیص بهینه سرمایه و وجوه بوده است که البته تا حدودی هم این منطق پذیرفتنی است.


وی ادامه داد: به هر حال نوسان غیر منطقی در قیمت سهام، موجب ابهام در تخصیص بهینه منابع می‌شود و این ابهام می‌تواند نرخ بازده مورد انتظار سرمایه‌گذاران را در نگهداری سهام افزایش دهد.


حسینی‌مقدم ذکر این نکته را ضروری دانست که در ادبیات بازارهای اوراق بهادار دنیا مفهوم ریز ساختار بازار(Micro Structure) یک مفهوم عمیق است که به مسائلی مانند کنترل نوسان بازار، توقف نماد، توقف بازار، شفافیت اطلاعات معاملات، سهام شناور آزاد، فروش استقراضی و بازارگردان اشاره مستقیم دارد و همواره مطالعات گسترده‌ای توسط بورس‌ها برای اطمینان از کارکرد مناسب بازارشان انجام می‌شود و سیاست‌های مناسب اتخاذ می‌شود.


وی تصریح کرد: در این میان بحث توقف معادلات یا ممانعت از انجام معامله یک ورقه‌بهادار یا کل بازار در یک دوره زمانی مشخص در شرایط ضروری و بر‌اساس نظر مسوولان‌ بازار است. هدف از وقفه‌های معاملاتی نیز امکان ارائه فرصت به سرمایه گذاران است تا اطلاعات جدید منتشر شده یا اخبار تائید یا تکذیب‌شده را تحلیل کنند و در ارزیابی‌های سرمایه‌گذاری خود دخالت دهند. البته از فرصتی که به وجود می‌آید شرکت‌ها (ناشران) نیز برای افشای اطلاعات مورد نیاز سرمایه‌گذاران استفاده می‌کنند. همین توقف معاملات را می‌توان به دو دسته صلاحدیدی و خودکار طبقه‌بندی کرد که تقریبا با مقررات بسیاری از بورس‌های دنیا سازگار است.به گفته سرپرست اداره امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران؛ فلسفه استفاده از این سازوکار، دستیابی فعالان بازار به اطلاعات جدید، داشتن زمان کافی برای تصمیم‌گیری و نشان دادن عکس‌العمل به اخبار جدید است. به عبارت دقیق‌تر از آنجا که افشای اطلاعات نیازمند زمان کافی است و وجود شایعه در بازار نیز باعث انتقال اطلاعات نادرست به بعضی از مشارکت‌کنندگان بازار می‌شود، مقامات تلاش می‌کنند با توقف نماد و ایجاد فرصت کافی برای تصمیم‌گیری باعث شفافیت بازار و حذف بی‌اعتمادی از آن شوند.


بازنگری مقررات توقف نمادها در دنیا
وی با اشاره به روند باز و بسته شدن نمادها در سایر بورس‌های دنیا، عنوان کرد: در دنیا برای اثربخش بودن توقف نمادها و کمک به نقدشوندگی بازار، دوران توقف نمادها بسیار کوتاه است و حتی در برخی موارد در بعضی از بورس‌ها به حدود 10 دقیقه می‌رسد. مثلا از دلایل عمده که برای توقف نماد استفاده می‌شود بستن نماد به‌دلیل دستکاری یا تقلب در بازار، افشای اطلاعات جدید توسط ناشر یا رویداد غیرمترقبه است. جالب است بدانید که معمولا بورس‌ها هر ساله به بازنگری مقررات توقف می‌پردازند.حسینی‌مقدم با بیان اینکه توقف نماد در دنیا طرفداران و در عین حال مخالفان بی‌شماری دارد، این سازو کار را دارای منافع و معایبی عنوان کرد که مطالعات صورت گرفته در دنیا نیز هر یک از آنها را اثبات کرده است.


وی ادامه داد: ولی به‌رغم اینکه بورس‌ها به سمت استفاده از این سازوکار رفتند، توجه ویژه به بحث نقدشوندگی سهم داشتند و عدم اطلاع رسانی به موقع را از مسوولیت‌های مدیران شرکت‌ها دانستند و امکان داد و ستد را از سهامداران و سرمایه‌گذاران نگرفتند. سرپرست اداره امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران در اشاره به مطالعه صورت گرفته در بورس تهران در سال 1388، گفت: بررسی تجربه بیش از 23 بورس دنیا نشان می‌دهد که همه بورس‌ها دارای مقرراتی برای اعمال توقف معاملات هستند. از سوی دیگر بورس‌ها از نظر روش اعمال توقف معاملات متفاوت هستند؛ به طور مثال در برخی از بورس‌ها توقف معاملات حداکثر برای دو روز اتفاق می‌افتد. همچنین اگرچه مقررات تدوین شده در کشور‌های مختلف متفاوت است اما هدف مشترک همه آنها حصول اطمینان از کارکرد روان بازار در شرایطی که ممکن است بازار اطلاعات کافی از اوراق بهادار و ناشر آن در اختیار نداشته باشد.وی ادامه داد: از سوی دیگر دوره توقف در بورس کوتاه بوده و میانگین آن کمتر از 3 روز در23 بورس مورد بررسی است. در واقع بورس‌ها بر این باور هستند که توقف معاملات فقط باید در شرایط خاصی بکار گرفته شود و هر چه زودتر برطرف شود.


تجربه توقف کوتاه نمادها در بورس‌ها


حسینی‌مقدم در این میان به تجربه برخی از بورس‌ها در خصوص توقف نماد پرداخت و گفت: مثلا در بورس آرژانتین چنانچه قیمت سهام بیش از 10درصد تغییر کند معاملات آن حداکثر برای 10 دقیقه متوقف خواهد شد و در این فاصله ناشر می‌تواند در خصوص شایعات موجود در بازار تائیدیه یا تکذیبیه صادر کند و سپس پس از انجام یک حراج تک قیمتی، بازگشایی صورت می‌گیرد. در بورس مسقط چنانچه قیمت سهامی در دو روز متوالی بیش از محدوده تعیین شده تغییر کند، نماد سهم به منظور انتشار گزارش توسط ناشر متوقف می‌شود و در کمتر از 48 ساعت چه اطلاعات جدیدی منتشر شود و چه اطلاعاتی منتشر نشود، بازگشایی خواهد شد و مسوولیت با مدیران شرکت است. وی در مورد بورس‌های پیشرفته نیز ابراز داشت: نماد شرکت در موارد نیاز به اطلاع‌رسانی کمتر از یک ساعت متوقف می‌شود و ‌اگر اطلاعات جدیدی وجود داشته باشد به بازار منعکس خواهد شد.وی ادامه داد: چنانکه اشاره شد بورس‌ها سازوکار ریزساختار بازار را برای افزایش نقدشوندگی اوراق بهادار خود در صورت لزوم تغییر می‌دهند. مثلادر بورس تایوان، گاهی اوقات پیش آمده که بورس از یک رویه یا سازوکار تنها برای 7 روز استفاده کرده است یا در یک مقطع زمانی به دلیل انتخابات ریاست جمهوری، سیاست دامنه‌ نوسان و کنترل بازار را فقط برای 10 روز تغییر داد. یعنی بورس‌ها با اطلاع رسانی به همه سرمایه گذاران می‌توانند در شرایط خاص از رویه‌ها و سیاست‌های مناسب برای نقدترشدن بازار خود استفاده کنند.


هدف کاهش دوران توقف است
مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران در مورد معضل توقف نمادها در بورس تهران، اظهارداشت: در کشور ما بخش عمده توقف طولانی‌مدت به دلیل اطلاع‌رسانی است. از سال1390 این مساله در مدیریت امور ناشران مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و در نهایت تصمیم گرفتیم که جلسات حضوری با مدیران مالی شرکت‌ها داشته باشیم. البته این جلسات جنبه بازآموزی مقررات بورس را داشته ولی هدف ما بیان حساسیت‌های موجود در بازار سرمایه به مدیران شرکت‌ها بود که طی سال 1391 با مشارکت نزدیک به 70 درصد شرکت‌ها، 20 کارگاه تخصصی برگزار شد که یقینا نتایج آن در روند گزارشگری شرکت‌ها و توجه به مقررات بورس در سال‌های آینده نمود پیدا خواهد کرد و امیدواریم دوره توقف نمادها کاهش یابد. حسینی‌مقدم اضافه کرد: حتی اخیرا پس از عرضه سهام شرکت هلدینگ خلیج فارس در بورس تهران، با مدیران مالی شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ جلسه‌ای برگزار شد تا به آنها در خصوص نحوه گزارشگری و حساسیت‌های موجود نکاتی ارائه شود. هدف ما هم کاهش دوران توقف نماد است.

 




نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٢/۱٧

تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بازار سرمایه ( بورس اوراق بهادار )

 

چرا انتخابات برای بورس مهم است...؟

علیرضا باغانی


پیش‌تر 8 عامل را به عنوان متغیرهای مهم و تاثیرگذار بر بورس 92 معرفی کردیم. انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو یکی از این متغیرهای کلیدی است که می‌تواند از هر جهت بر وضعیت حال و آینده بازار سرمایه ایران اثرگذار باشد.

 

حدود یک ماه دیگر یعنی بیست‌‌وچهارم خردادماه سال جاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران برگزار می‌شود و در این رخداد مهم سیاسی ترکیب دولت به طور قطع تغییر خواهد کرد. اما چرا تغییر تیم دولت برای اقتصاد ایران و همچنین بازار سرمایه ایران مهم و امری قابل اعتنا است؟ پرسشی است که در این نوشتار به دنبال پاسخ آن هستیم.


مبنای توسعه کشور در تمام بخش‌ها قوانینی است که در قوه مقننه (مجلس شورای اسلامی) به تصویب می‌رسد و لازم‌الاجرا است؛ از این همین رو رخدادی مثل انتخابات ریاست‌جمهوری که به تعیین رییس قوه مجریه برمی‌گردد، در سیاست‌های کلی اداره کشور با توجه به چشم‌انداز ترسیم شده اثرگذار نیست، اما آنچه که در این رخداد مهم بیش از هر چیز مورد توجه قرار می‌گیرد، گرایش‌ها و نگرش رییس دولت و کابینه جدید و استراتژی‌ آنها در نحوه اجرای قوانین است.


از منظر اقتصادی اینکه دولت جدید به اقتصاد آزاد چقدر اعتقاد خواهد داشت...؟ اولویت اقتصادی دولت جدید چیست؟ رییس‌جمهور جدید چه تدابیری برای مهار تورم و سرکشی بازارهای غیرشفاف سرمایه‌گذاری دارد؟ همه و همه دغدغه‌ها و پرسش‌های روز اهالی اقتصاد ایران درباره انتخابات است.


اما در بورس هم برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری یکی از متغیرهای مهم ارزیابی می‌شود، این روزها بیشتر فعالان بازار سرمایه ایران برگزاری انتخابات را به عنوان یک ریسک سیستماتیک ارزیابی می‌کنند. آن هم از 3 منظر یکی تاثیرگذاری تلاطمات سیاسی بر روند فعالیت‌های روز بازار سرمایه و دیگری هم استراتژی دولت درباره بازار سرمایه در کنار احتمال تغییرات مدیریتی در بازار است.


درخصوص دغدغه نخست فعالان بازار سرمایه ایران باید منتظر ماند و دید که چه چهره‌هایی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری حضور پیدا می‌کنند. خوشبختانه تا به امروز چهره‌هایی برای انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو کاندیدا شده‌اند که حضور آنها نمی‌تواند تداعی‌کننده التهاب در فضای سیاسی کشور باشد و افزون بر این با توجه به تجربه برگزاری انتخابات دوره‌های ریاست‌جمهوری، 9 دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، 3 دوره انتخابات شوراها و چندین دوره انتخابات مجلس خبرگان و... به نظر می‌رسد که فضای سیاسی کشور در زمان برگزاری انتخابات به خوبی مدیریت خواهد شد و از این منظر نگرانی و دغدغه خاصی را نباید تصور کرد. ضمن اینکه در حساس‌ترین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در خرداد سال 88 به‌رغم رخداد برخی تحولات سیاسی نامطلوب شاهد بودیم که بورس به خوبی از این رخدادها عبور کرد و حتی بورس در برخی از این روزهای پرالتهاب، متعادل بود. از منظر دیگر اولویت داشتن بورس برای مجریان جدید کشور نیز یک دغدغه مهم برای فعالان بازار سرمایه به شمار می‌رود، اما در این میان باید به این نکته کلیدی توجه کرد که هر دولتی که روی کار بیاید بدون تردید باید توجه ویژه‌ای به بورس داشته باشد. بازار سرمایه که اکنون ارزشی در حدود 200 هزار میلیارد تومان دارد، شفاف‌ترین بازار سرمایه‌گذاری است که ورود به آن نه تنها دائما توصیه می‌شود بلکه توسعه آن در دستور کار همه دولت‌ها بوده است. بنابراین دولت جدید به طور قطع نمی‌تواند رونق بازارهای غیرشفافی مثل ارز، سکه و مسکن را در دستور کار قرار دهد و بی‌تردید اولویت نخست آن در توسعه فضای سرمایه‌گذاری‌ در بورس خواهد بود.


از سوی دیگر با تلاش‌های صورت گرفته در 46 سال گذشته به ویژه یک دهه اخیر، بازار سرمایه ایران در سایه قوانینی همچون قانون جدید بازار سرمایه، قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی و قانون اصل 44 با ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه روبه‌رو است و تغییر دولت‌ها هم نمی‌تواند خیلی در اجرای این قوانین تاثیر داشته باشد. از این رو بورس از منظر قانون نیز چشم‌انداز خوبی دارد.


در نهایت ریسک تغییر مدیران بازار سرمایه را هم باید در پس برگزاری انتخابات پیش رو به دغدغه معامله‌گران اضافه کرد.


بدون شک می‌دانید که بورس خوشبختانه طی سال‌های گذشته از جمله سازمان‌هایی بوده که توانسته خود را از ریسک جابه‌جایی‌های مدیریتی دور نگاه دارد. در حال حاضر تیم مدیریتی بازار سرمایه همان تیمی است که در ابتدای دولت نهم روی کار آمد و البته توانست فارغ از همه حاشیه‌ها، قوانینی مترتب بر بازار سرمایه را به طور دقیق و درست اجرا کند.


همچنین با توجه به کارنامه قابل قبول مدیران بازار سرمایه و از سویی دیگر اعتبار حکم مدیریت سازمان بورس و اوراق بهادار تا سال 95 احتمال تداوم حضور این تیم مدیریتی در دولت جدید شاید دور از انتظار نباشد. همچنین در نهادهای اجرایی بازار سرمایه از جمله بورس اوراق، فرابورس، بورس کالا و بورس انرژی هم با توجه به سهامی عام بودن این نهادها، احکام مدیریتی این نهادها در سال جاری و حتی سال‌های بعد اعتبار دارد که بازار سرمایه از این جهت نیز دغدغه‌ای ندارد.




نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٢/٦

دو اقتصاددان مشهور دانشگاه هاروارد، کارمن رینهارت و کن راگاف، در مقاله ای که در سال 2010 در بخش «مقالات و پروسیدینگهای» امریکن اکانامیک ریویو ارایه و چاپ کردند به بررسی رابطه بین میزان بدهی کشورها و رشد اقتصادی پرداختند و ادعا کردند که سطح بدهی های خیلی بالا (نسبت بدهی به جی-دی-پی بالای 90 درصد) رابطه منفی معنی داری با رشد اقتصادی دارد. این مقاله به شدت توسط سیاستگذاران مورد ارجاع قرارگرفت به نحوی که به ادعای پل کروگمن، این مقاله پرنفوذترین مقاله اقتصادی دوسال اخیر بوده (450 ارجاع در دو سال) و اثرگذاری بسیار جدی ای در مناظره های سیاستهای ریاضتی یونان داشته است.

یک دانشجوی دکترای دانشگاه ماساچوست در امهرست، توماس هرندن، در حالی که در حال انجام تمرین یکی از درسهایش بوده متوجه میشود که در محاسبات مقاله فوق اشکالاتی وجود دارد: اولا برخی از کشورها از دیتا حذف شده اند. ثانیا وزندهی معادلات درست صورت نگرفته و درنهایت یکی از فرمولهای فایل اکسل کلن غلط است! آنها نشان می دهند که اگر همه این موارد اصلاح شوند، نتیجه مقاله از یک «رابطه منفی و معنی دار آماری» به یک «رابطه مثبت اما بدون معنی آماری» تغییر می کند! به عبارتی، نتیجه این مقاله به کل غلط است! (داستان کامل را به نقل از بی بی سی اینجا بخوانید)

حالا مقصر اینکه از این مقاله برای توجیه سیاستهای ریاضتی استفاده شده (و در نتیجه اثر منفی بزرگی روی معیشت میلیونها انسان پدید آمده) کیست؟  همه اقتصاددانها؟ اما جامعه اقتصاددانها از ابتدا به این مقاله به دیده تردید نگاه کرد. اولا، این مقاله در بخش «مقالات و پروسیدینگها» چاپ شده بود که بخشی است که مقالات آن بدون ریویو چاپ میشوند. ثانیا، جمع بزرگی از اقتصاددانها از همان ابتدا به «علیت» این رابطه تردید وارد کرده بودند و مدعی بودند که خیلی وقتها جهت علی از کاهش رشد اقتصاد به افزایش بدهی است و نه برعکس. اما در این میان، سیاستگذاران طرفدار سیاستهای ریاضتی از این مقاله به نفع خودشان استفاده کردند و آنرا نظر «اقتصاددانان» دانستند. اما خب، سیاستگذار داستان ما هم به سراغ مقاله ای از دو استاد بسیار مطرح رفته و نمی توان او را صددرصد مقصر دانست. شاید هم مقصر نویسندگانی اند که با اشتباهات عمدی یا غیرعمدی فاحش چنین نتیجه ای را تولید کرده اند. نمی دانم.

http://xonomics.com/





نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٢/۱

TED Spread چیست؟ این متغیر راهی است برای  تشخیص بحران اعتبارات در اروپا.

TED Spread، تفاوت میان نرخ بهره وام­های بین­بانکی و اوراق بدهی یا اسناد خزانه کوتاه­مدت دولت آمریکاست. TED برگرفته از T-Bill و ED که هم نماد قراردادهای آتی یورو به دلار است. اساساً TED Spread اختلاف بین نرخ بهره­ برای قراردادهای 3ماهه اسناد خزانه ایالات متحده و قراردادهای 3ماهه یورودلار است که بیانگر نرخ­بهره بین­بانکی لندن یا LIBOR است.

باوجود این، باتوجه به اینکه بورس کالای شیکاگو بعد از بحران 1987 قراردادهای آتی اسناد خزانه را کنار گذاشت، درحال حاضر TED بصورت اختلاف بین نرخ­بهره بین­بانکی 3ماهه و نرخ­بهره اسناد خزانه 3ماهه محاسبه می­شود.

میزان شکاف معمولاً براساس واحد اندازه­گیری خاصی است. برای مثال اگر نرخ اسناد خزانه 10/5 درصد باشد و معاملات یورو به دلار در 50/5 درصد انجام شود، شکاف TED، 40صدم خواهد بود. این شکاف نوسان دارد اما معمولاً در یک محدوده 10 تا 50صدم یا به عبارت دیگر 1%درصد و 5%درصد قرار دارد مگر در شرایط بحران مالی. افزایش TED Spread اغلب بیانگر روند نزولی در بازار سهام ایالات متحده است که حکایت از خروج نقدینگی از بازار دارد.

TED Spread  شاخصی از وجود ریسک اعتباری در اقتصاد است. این ریسک بدلیل آن است که اسناد خزانه بدون ریسک در نظر گرفته می­شود در شرایطی­که LIBOR بیانگر ریسک اعتباری بین بانکهای تجاری برای قرض دادن است. زمانیکه TED Spread افزایش می­یابد، علامتی است که قرض دهندگان اعتقاد دارند که ریسک نکول وام­های بین بانکی در حال افزایش است. بنابراین، قرض­دهندگان بین­بانکی نرخ بهره بالاتری را مطالبه می­کنند یا حاضر به دریافت بازدهی کمتر از محل سرمایه­گذاری­های مطمئنی مانند اسناد خزانه خواهند بود. چنانچه ریسک نکول بانکها کاهشی ارزیابی شود، TED Spread کاهش خواهد یافت.

متوسط TED بلندمدت 30صدم بوده است. در حالیکه در جریان بحران مالی سال2007 این نسبت به حدود 150 تا 200صدم رسید. در 17 سپتامبر2008، شکاف TED به300 صدم رسید و رکورد قبلی خود را که مربوط به دوشنبه سیاه سال 1987 بود، شکست. در 10اکتبر سال 2008 نیز این نسبت رکورد جدیدی در سطح 457 صدم به ثبت رساند. این نسبت در حال حاضر 21صدم است درحالیکه در ژانویه 2013 به 30 صدم رسیده بود. همچنین براساس آمار یکسال اخیر در تاریخ می2012 به بالاترین حد خود بعد از بحران جهانی و به حدود40 صدم افزایش یافته بود. در نمودار زیر روند شکاف را طی سال   2013مشاهده می نمایید.

 

برای دیدن نمودار می­توانید به سایت Wikinvest مراجعه کنید.   

   http://www.wikinvest.com/rate/TED_Spread/WikiChart

 




سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes