بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/۳/٢٩

شاخص بورس تهران تا چه میزان رشد خواهد کرد؟

بازار سرمایه در انتظار قله 70 هزار واحدی شاخص/توصیه مهم به سهامداران

حسین خزلی خرازی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه فضای بازار سرمایه، فضای روانی است، گفت: همان گونه که با آمدن اخبار منفی به دلیل واقعیت‌های اقتصادی بازار منفی می‌شود، در مقابل با احساس روانی مثبت نسبت به آینده قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه سهامداران با توجه به اخبار منفی سعی می‌کنند، سهام بفروشند،گفت: در حالی که اتفاق خاصی نیفتاده در مقابل با اخبار مثبت صف خرید تشکیل می‌شود. این اتفاق فعلی در بازار سهام به دلیل انتظارات روانی ایجاد شده است.

این کارشناس بازار سهام خاطر نشان کرد: با توجه به انتظارات ایجاد شده عده‌ای به این بازار بازگشتند و سرمایه‌ها از بازارهای سکه و ارز به دلیل کاهش قیمت به بازار سهام سرازیر شده است.

خزلی خرازی با اشاره به اینکه در شرایط روانی سهامداران باید دقت کنند و نسبت به اصلاح پرتفوی (ترکیب دارائیها و سهام) سهام اقدام کنند و برای اصلاح سود سهام عوامل سودآوری، رشد، توزیع سود نقدی و قدرت آن را در نظر بگیرند.

وی افزود: اگر قرار است سهمی خریده شود، باید پتانسیل‌ سودآوری و رشد را داشته باشد و در این زمینه با متخصصان و فعالان حرفه‌ای بازار مشورت کنند.

خرازی تصریح کرد: توصیه عمومی ما به سهامداران این است که اگر فرصت تحقیق ندارند، حتما از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری اقدام کنند.

وی در رابطه با افزایش شاخص پس از انتخاب رئیس‌جمهور یازدهم تصریح کرد: اگر دولت به قول‌های داده شده در زمینه کاهش تنش‌های بین‌المللی و افزایش تعامل اتفاق، انسجام و همگرایی اقدام کند، می‌توان تا پایان سال شاهد افزایش شاخص تا قله 70 هزار واحدی بود.

خزلی خرازی افزود: در روند کاهش تنش‌های بین‌المللی انتظارات روانی ایجاب می‌کند، تا باز هم شاخص افزایش یافته چرا که بنگاه‌های بزرگ تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه ذاتا اقتصاد ایران به غیر از صنعت خودرو که سال گذشته تحت تأثیر قرار گرفت، مشکلی ندارد، گفت: هم اکنون پالایشی‌ها، پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها، سنگ آهنی‌ها و شرکت‌های مواد غذایی تولید خوبی داشته و با قیمت مناسب و خوبی در حال فروش هستند؛ این شرکت‌ها تعدیل خوبی برای سال 91 و پیش‌بینی مناسبی برای سال 92 داشته‌اند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه از بین سهام این شرکت‌ها سهم‌های پر رشدی هم وجود دارد، گفت: امسال سهامداران می‌توانند با مشورت با متخصصان حرفه‌ای سهام پالایشی‌ها را بخرند.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد ایران پویا است و تولید خوبی در آن وجود دارد، گفت: شرکت‌ها با وجود تولید بالا با قیمت‌های خوبی هم می‌فروشند که در این میان اگر تحریم‌ها نیز کاهش یابد و تحولات بین‌المللی در راستای کاهش تنش‌ها رخ دهد، باز هم وضعیت بهتر خواهد شد.

وی ادامه داد: اگر مسئولان برنامه جدی برای حذف موانع سر راه خودروسازی‌ها داشته باشند و اصلاح (تعادل قیمتی) در قیمت خودروها ایجاد کنند آینده این شرکت‌ها مثبت است.

وی با اشاره به اینکه سهم یکی از شرکت‌های خودرویی از 350 به  90 تومان کاهش پیدا کرد، گفت: در صورت حل مشکلات واردات و بازگشایی LC‌ و اصلاح قیمت ریالی فروش خودرو آینده خوبی برای این شرکت‌ها پیش‌بینی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خودروسازی‌ها در سال 90 یک میلیون و  800 دستگاه خودرو صادر کرده‌اند، ‌گفت: حاشیه سود خودروسازی‌ها با بازگشت وضعیت آنها به سال 90 بهتر خواهد شد.

خزلی خرازی ادامه داد: عامل دیگری که مهم است سایز پرتفوی شرکت‌ها است، یعنی پرتفوی 2 میلیارد تومانی یک شرکت سرمایه‌گذاری با پرتفوی 200 میلیارد تومانی صنعت بانکی، سیاست‌های تشکیل سهام آن‌ها متفاوت خواهد بود.

این کارشناس بازار سهام تأکید کرد: دانش بورسی بسیار پیچیده است که سهامداران حقیقی باید با گذراندن دوره‌های آموزشی، مهارت‌ها و تخصص های لازم را در این زمینه کسب کنند.

وی در رابطه با تیم جدید دولت منتخب ادامه داد: سرمایه‌گذاران احساس می‌کنند که تیم اقتصادی برای استقرار دولت جدید فضا را برای صنعت بانکداری بازتر کند، تا بانک‌ها آینده بهتری داشته باشند.

خرازی گفت: در 6 ماه دوم سال 92 با استقرار وزیر اقتصاد، امور دارایی و رئیس کل بانک مرکزی و آمدن مدیران حرفه‌ای آینده صنعت بانکداری مثبت خواهد بود و در این میان انتظاراتی برای برداشته شدن موانع از سر راه این صنعت ایجاد شده است.

این کارشناس بازار سهام با بیان اینکه در واقع هیچ اتفاقی در مقابل صنعت بانکداری نیفتاده و تنها انتظارات روانی است، گفت: پیش‌بینی‌ها از آینده این است که این صنعت به حاشیه سود گذشته خود بازگردد.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/۳/٢۸
آمار و فرآیند لغو پذیرش در بورس تهران تشریح شد
۱۳۹۲/۳/۲۸ ۱۵:۴۴
بازدید :  7
بخش "شرکتهای لغو پذیرش شده" در سایت بورس اوراق بهادار تهران ایجاد گردید.

 

به گزارش روابط عمومی بورس تهران به نقل از مدیریت ناشران؛ با توجه به مسئولیت بورس اوراق بهادار تهران در شفاف سازی بازار و اطلاع رسانی به موقع به سرمایه گذاران، به ویژه سهامداران جز، بخش اطلاع رسانی در خصوص لغو پذیرش ناشران اوراق بهادار در سایت بورس اوراق بهادار تهران ایجاد گردید. در این بخش که از منوی ناشران و با عنوان "شرکت­های لغوپذیرش شده" قابل دسترسی است، اسامی شرکت­های لغو پذیرش شده به تفکیک سال، همراه با تاریخ دقیق لغو پذیرش به همراه فرایند لغو پذیرش قابل دسترسی است.  

لغو پذیرش یک شرکت آخرین گام از پیگیری شرایط تداوم پذیرش است که در بازار نمود عینی پیدا می‌کند. بورس تهران توسط مدیریت امور ناشران، با حساسیت ویژه­ای این مسائل را دنبال می‌کند. در این فرآیند، مدیریت امور ناشران، شرکتهایی را که شرایط پذیرش را از دست داده‌اند، انتخاب کرده، مکاتبات لازم را انجام داده و جلسات متعدد با مدیران یا حتی سهامداران عمده برگزار می‌کند. سپس گزارش­های کارشناسی متعدد تهیه شده، در صورت نیاز بازدید از وضعیت شرکت در دستور کار قرار می‌گیرد تا در‌ نهایت پس از تشریفات لازم، این شرکتها به هیات پذیرش بورس برای لغو پذیرش معرفی ‌شوند. این فرآیند برای یک شرکت گاهی بیش از سه ماه به­طول می‌انجامد. دلیل آن‌هم حساسیت بورس نسبت به حفظ حقوق سهامداران جزء است.

لازم به ذکر است در صورت وقوع هرکدام از موارد یاد شده در ماد? 41 دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار، مدیریت امور ناشران اوراق بهادار ضمن ارائة گزارش به هیئت پذیرش مراتب را به ناشر اعلام می‌کند. ناشر هم موظف است ظرف سی روز توضیحات خود را به هیئت پذیرش ارائه نماید. بعد از اعلام لغو پذیرش از سوی هیات پذیرش، مدیریت امور ناشران تا لغو نهایی در کنار مدیران شرکتهاست تا آنها بتوانند طبق مقررات، اعتراض لازم را به مراجع ذیصلاح اعلام نمایند. در صورتی‌که هیئت پذیرش تشخیص دهد ناشر قادر به برطرف کردن موارد منجر به لغو پذیرش است، مهلت مشخصی را حسب مورد برای وی در نظر می‌گیرد و در غیر این صورت لغو نهایی پذیرش شرکت اعلام می­گردد.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک نمایند.

 
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/۳/٢٠
   
 

جابه‌جایی شرکت‌ها در بورس تهران

گروه بورس- مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران آخرین تغییرات طبقه‌بندی شرکت‌ها و همچنین شرکت‌های لغو پذیرش شده را اعلام کرد.


سیدروح‌الله حسینی‌مقدم گفت: براساس ماده 12 دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران، طبقه‌بندی شرکت‌ها در تابلوها و بازارها حداکثر تا اردیبهشت‌ماه سال بعد توسط بورس انجام و برای تایید به هیات پذیرش اوراق بهادار ارسال می‌شود.


وی درخصوص جابه‌جایی شرکت‌ها در سال 92 تاکید کرد: بر اساس رای هیات پذیرش 8 شرکت با داشتن الزامات پذیرش در تابلوهای بالاتر از بازار دوم به تابلوی فرعی بازار اول ارتقا یافتند که این شرکت‌ها عبارتند از: گسترش نفت و گاز پارسیان، پتروشیمی شیراز، صنایع پتروشیمی کرمانشاه، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، بیمه ملت، سرمایه‌گذاری صنعت بیمه، سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران و پتروشیمی پردیس.
همچنین چهار شرکت سایپا، سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا، پتروشیمی اصفهان و کابل‌های مخابراتی ایران به‌دلیل نداشتن معیارهای تابلوی اصلی بازار اول به تابلوی فرعی منتقل شدند. علاوه بر این شرکت‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، زامیاد، پارس خودرو، مهرکام پارس، کف، الکتریک خودرو شرق و صنایع کاشی اصفهان نیز از تابلوی فرعی بازار اول به بازار دوم تنزل یافتند.
وی افزود: طبق رای هیات پذیرش سه شرکت جوش و اکسیژن ایران، ماشین‌آلات صنعتی تراکتورسازی (تراک) و گروه صنعتی سدید به‌دلیل نداشتن معیارهای پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران از فهرست بورس لغو شدند. اما از آنجا که طبق ماده 46 دستورالعمل پذیرش، شرکت‌ها یک‌ماه فرصت دارند تا نسبت به رای هیات پذیرش اعتراض کنند و برنامه های خود را برای برآوردن شرایط بورس ارائه دهند، نماد این سه شرکت فعلا متوقف است تا رای نهایی توسط هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شود.


حسینی‌مقدم درخصوص آخرین وضعیت پس از طبقه‌بندی شرکت‌ها گفت: پس از طبقه‌بندی صورت گرفته در تابلوها و بازارهای بورس تهران، تعداد شرکت‌های تابلوی اصلی بازار اول از 64 شرکت به 60 شرکت، تعداد شرکت‌های تابلوی فرعی از 56 شرکت به 61 شرکت و تعداد شرکت‌های بازار دوم با احتساب حضور هلدینگ خلیج‌فارس به 196 شرکت رسیده است. از لحاظ ارزش بازار بر اساس اطلاعات اردیبهشت ماه 1392، ارزش بازار شرکت‌های تابلوی اصلی  130 هزار میلیارد تومان معادل 63 درصد، ارزش بازار شرکت های تابلوی فرعی نیز 41  هزار میلیارد تومان و معادل 19 درصد است.
وی تاکید کرد: تا پایان اسفند 91 بر این اساس از مجموعه 322 شرکت پذیرفته شده در فهرست نرخ‌های بورس، 64 شرکت در تابلوی اصلی، 56 شرکت در تابلوی فرعی و 202 شرکت نیز در فهرست نرخ‌های بازار دوم قرار دارند. از منظر ارزش بازار نیز می‌توان گفت که نزدیک به 71 درصد از ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران مربوط به شرکت‌های حاضر در بازار اول است.


حسینی‌مقدم ادامه داد: بر اساس این گزارش 120 شرکت حاضر در بازار اول از درصد حقوق صاحبان سهام به دارایی بالاتر، تعداد سهامدار بیشتر، متوسط سهام شناور آزاد مناسب‌تر و گردش معاملات بیشتری برخوردار هستند.
این مقام مسوول با اشاره به اینکه در اواخر سال 91 بر اساس رای هیات پذیرش6 شرکت تولیدی گاز‌لوله، مجتمع صنعتی آرتاویل تایر، ساختمان اصفهان، سولیران، تولید سموم علف‌کش و نئوپان 22 بهمن از فهرست بورس تهران لغو شدند، خاطرنشان کرد: با توجه به اعتراض 5 شرکت به رای هیات پذیرش، موارد در هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار بررسی شد و در نهایت لغو پذیرش هر شش شرکت در اردیبهشت 92 قطعی شد و علاوه بر این، وضعیت شرکت آلومتک در هیات مدیره سازمان بورس بررسی و رای قطعی لغو پذیرش در اردیبهشت  92 صادر شد.


حسینی‌مقدم تاکید کرد: با توجه به مسوولیت بورس اوراق بهادار تهران در رعایت دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار و همچنین مسوولیتی که در قبال سهامداران جز داشته است، برنامه بررسی وضعیت شرکت‌های زیان‌ده یا شرکت‌هایی که الزامات پذیرش را نداشتند، در دستور کار مدیریت امور ناشران قرار گرفت. به طوری که از مجموع شرکت‌های زیان‌ده با مصوبه کمیته بازار فهرست 30 شرکت انتخاب و جلساتی با مدیران شرکت و سهامداران عمده آنها برگزار شد. نتایج این جلسات در کمیته بازار بورس اوراق بهادار تهران طرح و در نهایت 20 شرکت برای لغو پذیرش به هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران پیشنهاد شدند.


وی‌ادامه داد: هیات محترم پذیرش نیز پس از بررسی نتایج جلسات با مدیران شرکت و همچنین آخرین صورت‌های مالی با لغو پذیرش این شرکت‌ها موافقت کرد که این شرکت‌ها عبارت بودند از: شرکت کابل‌سازی ایران، تولیدی پلاستیک شاهین، پلاستیران، بسته بندی پارس، کارتن مشهد، هنکل پاک‌وش، روغن نباتی ناب، کیوان، صنایع بسته بندی ایران، لوله و تجهیزات سدید، فرآورده‌های غذایی و قند تربت جام، تولیدی و صنعتی آبگینه، ایتالران، شیشه قزوین، کارخانجات صنعتی آزمایش، لوازم خانگی پارس، کارخانجات مخابراتی ایران، تجهیز نیروی زنگان، آلومتک و گسترش صنایع پیام.
وی افزود: این شرکت‌ها با توجه به ماده 46 دستورالعمل پذیرش امکان اعتراض به رای هیات پذیرش داشتند که از این میان 4 شرکت تجهیز نیروی زنگان، آلومتک، لوازم‌خانگی پارس و ایتالران نسبت به رای صادره اعتراض داشتند که هیات‌مدیره سازمان بورس پس از بررسی آن، تجدید نظرخواهی شرکت‌ها را رد کرد.


همچنین براساس گزارش‌های حسابرسی شده شرکت صنعتی دریایی ایران، بررسی آخرین وضعیت آن از لحاظ رعایت دستورالعمل پذیرش مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت این شرکت نیز از فهرست نرخ‌های بورس تهران لغو پذیرش و به بازار پایه فرابورس ایران منتقل شد. با توجه به موارد گفته شده در مجموع 20 شرکت در سال 1391 از فهرست نرخ‌های بورس اوراق بهادار تهران خارج و به بازار پایه فرابورس ایران منتقل شدند.
پذیرش‌های جدید و آخرین وضعیت طبقه‌بندی آنها
مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران در ادامه گفت: در سال 1391، شرکت‌های بیمه ملت، پالایش نفت بندرعباس و سرمایه‌گذاری خوارزمی به فهرست نرخ‌های بورس اضافه شدند. با پذیرش و لغو پذیرش‌های اشاره شده در پایان اسفند 1391تعداد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، 322 شرکت است که به ترتیب 64، 56 و 202 شرکت در تابلوی اصلی و فرعی بازار اول و بازار دوم طبقه‌بندی شده‌اند. البته در این تاریخ با لغو نهایی شش شرکت دیگر و اضافه شدن شرکت هلدینگ خلیج فارس تعداد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس به 317 شرکت رسید.


طبقه‌بندی سال91
حسینی‌مقدم خاطرنشان کرد: براساس دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران، شرکت‌ها براساس معیارهای مختلفی در تابلوها و بازارهای بورس طبقه‌بندی می‌شوند که از آن جمله می‌توان به سرمایه، سهام شناور آزاد، تعداد سهامداران، پیش‌بینی سود، سود محقق شده، جریانات نقدی عملیاتی شرکت، حجم معاملات و روزهای معاملاتی، امتیاز اطلاع‌رسانی و قیمت با فرض وجود ریسک‌های ورشکستگی، نقدشوندگی و اطلاع‌رسانی اشاره کرد. یادآور می‌شود در اردیبهشت سال 90، سرمایه شرکت‌ها در بدو پذیرش به ترتیب 200،100،30 میلیارد ریال به 1000 ،500، 200 میلیارد ریال برای تابلوی اصلی، فرعی بازار اول و بازار دوم افزایش یافت.
حسینی‌مقدم درخصوص ساختار سرمایه شرکت‌ها در بورس تهران گفت: آخرین سرمایه ثبت شده مجموع شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران در پایان اسفند 91، بیش از 506 هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به ابتدای سال91 از رشد 15 درصدی برخوردار بوده است. با توجه به حضور 64 شرکت بزرگ در تابلوی اصلی بازار اول می‌توان گفت که 73 درصد سرمایه اسمی کل شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، مربوط به شرکت‌های پذیرفته شده در تابلوی اصلی بازار اول است و نزدیک به 84 درصد (بیش از 423 هزار میلیارد ریال) سرمایه اسمی شرکت‌ها متعلق به بازار اول است.
همچنین براساس دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار، شرکت‌ها به ترتیب در تابلوی اصلی و فرعی بازار اول و بازار دوم باید به ترتیب 30، 20و15 درصد نسبت حقوق صاحبان سهام به دارایی داشته باشند.


وی اظهار کرد: بررسی آخرین وضعیت شرکت‌ها حکایت از آن دارد که میانگین درصد حقوق صاحبان سهام به دارایی‌ها در 3 تابلو و بازار مذکور به ترتیب52، 39 و 37 درصد است. در این میان شرکت‌های حوزه بانکداری و بیمه از پایین‌ترین نرخ نسبت درصد حقوق صاحبان سهام به دارایی‌ها برخوردار هستند. (البته الزامات پذیرش و تداوم این دسته از شرکت‌ها با سایر شرکت‌ها نیز متفاوت است.)
حسینی‌مقدم درخصوص تعداد سهامداران گفت: براساس آمار پایان اسفند ماه91، تعداد سهامداران در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، حدود سه میلیون و چهارصد و هفتاد و چهار هزار نفر بود که به ترتیب یک میلیون و595 هزار و 467 نفر، 597 هزار و 899نفر و یک میلیون و 281 هزار و 293 نفر در شرکت‌های تابلوی اصلی و فرعی و بازار دوم حضور دارند؛ به عبارت دیگر از مجموع سهامداران 46 درصد از آنها سهامداران 64 شرکت حاضر در تابلوی اصلی هستند.


به این ترتیب در مجموع یک درصد بر تعداد سهامداران شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران نسبت به اول سال 91 افزوده شد.


این مقام مسوول در ادامه با اشاره به اینکه سهام شناور آزاد یکی از معیارهای اثرگذار در نقدشوندگی سهام شرکت‌ها است، افزود: از این رو بورس اوراق بهادار تهران همواره با مذاکره با سهامداران عمده و مدیران شرکت‌ها در جلسات خصوصی و در جلسات میز صنعت به این مورد اشاره می‌کند. این مورد بعضا با مقاومت سهامداران عمده روبه‌رو می‌شود و گاهی نیز شرایط بازار برای عرضه سهام شرکت‌ها مساعد نیست.
وی ادامه داد: براساس دستورالعمل پذیرش حداقل درصد سهام شناور آزاد شرکت‌ها، به ترتیب 20، 15 و 10 برای تابلوهای اصلی و فرعی بازار اول و بازار دوم است. متولی محاسبه شناور آزاد شرکت‌ها بر اساس مصوبه شورای عالی بورس، سازمان بورس است.  بر اساس آمار موجود، میانگین حسابی ساده سهام شناور آزاد در بورس اوراق بهادار تهران حدود 96/20 درصد است و بر اساس محاسبه با میانگین وزنی این عدد 33/20درصد است.  


در تابلو اصلی  بازار اول میانگین ساده سهام شناور آزاد 09/23 درصد است. در تابلوی فرعی بازار اول نیز میانگین ساده سهام شناور آزاد 18/18 درصد است و از مجموع 56 شرکت موجود در این تابلو، 23 شرکت حداقل 15 درصد سهام شناور آزاد را ندارند.
در بازار دوم با حضور 202 شرکت پذیرفته شده میانگین ساده سهم شناور آزاد 06/21 درصد و سهم شناور آزاد 69 شرکت‌ کمتر از 10 درصد بوده است. مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار درخصوص گردش معاملات و نقدشوندگی نیز تاکید کرد: براساس دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار شرکت‌هایی که از گردش معاملات مناسب طی یک دوره مالی برخوردار نباشند به تابلو یا بازار پایین‌تر منتقل خواهند شد. گردش معاملات شرکت‌ها نیز با دو متغیر «تعداد روزهای معاملاتی به کل روزهای معاملاتی» و «درصد حجم معاملات به کل سهام ثبت شده شرکت بدون احتساب معاملات عمده» اندازه‌گیری می‌شود. طی سال 91، سهام شرکت‌های حاضر در تابلوی اصلی بازار اول در 85 درصد از روزهای معاملاتی کل بورس مورد دادو ستد قرار گرفتند. همچنین معاملات سهام شرکت‌های تابلوی فرعی، به‌طور متوسط 73 درصد از روزهای معاملاتی کل را پوشش داده است و در بازار دوم نیز این میزان 55 درصد بوده است.
همچنین براساس متغیر «درصد حجم معاملات شرکت به کل سهام ثبت شده» نیز می‌توان گردش معاملات و نقدشوندگی شرکت‌ها را در تابلو و بازارهای مختلف طبقه‌بندی کرد. به طوری که در تابلوی اصلی بازار اول 16 درصد از کل سهام شرکت‌ها در طی سال 91 مورد دادوستد قرار گرفته، در حالی که دادوستد سهام در تابلوی فرعی بازار اول و بازار دوم به ترتیب 3/15 درصد و 7/24 درصد بوده است.

 

 
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/۳/۱٦

رابطه نقدینگی و رشد اقتصادی

 

 

رشد اقتصادی در سال ۹۰ با 3.18 درصد کاهش نسبت به سال ۸۹ به 3.2 درصد رسیده و این شاخص بدون احتساب نفت 3.4 درصد برآورد شده است.

خبرگزاری فارس: رشد 3.2 درصدی اقتصاد در سال ۹۰/ پارادوکس نقدینگی و رشد اقتصادی
  •  

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» مرکز آمار ایران گزارشی از رشد اقتصادی 20 سال را منتشر کرد.

بر این اساس رشد اقتصادی سال 90، 3.2 درصد بوده و این رشد بدون احتساب نفت 3.4 درصد برآورد شده است. البته در این گزارش رشد تولید ناخالص داخلی سال 91 هنوز منتشر نشده اما نکته قابل توجه در این اعداد و ارقام نوسان شدید رشد در سال‌های مختلف است. رشد اقتصادی در سال 90 نسبت به سال 89 به نصف تقلیل یافته و از 6.38 به 3.2 درصد رسیده است. در واقع وضعیت اقتصادی کشور در این متغیرهای کلان خود را نشان داده است.

 

رشد اقتصادی کشور در دوره 81_1371 1371 1372 1373 1374 1375 1376 1377 1378 1379 1380
تولید ناخالص داخلی(به قمت بازار)

 

4.79 4.94 2.5 1.86 7.68 0.16_ 4.3 2.03 7.43 5.48
تولید ناخالص داخلی بدون نفت(به قیمت بازار) 5.69 5.53 4.28 2.2 8.64 0.65 4.69 3.13 8.22 6.46

 

رشد اقتصادی کشور در سال‌های 90_1381 1381 1382 1383 1384 1385 1386 1387 1388 1389 1390
تولید ناخالص داخلی (به قیمت بازار)

 

8.75 7.92 6.96 6.19 7.32 7.84 0.83 3.16 6.38 3.2
تولید ناخالص داخلی بدون نفت (به قیمت بازار)

 

10.13 7.17 7.51 6.51 7.32 7.96 1.23 3.87 7.12 3.4

به گزارش خبرنگار فارس، اگر آمارهای رشد نقدینگی در این سال‌ها را بررسی کنیم، این نتیجه به دست می‌آید که در سال‌هایی که رشد نقدینگی تا حدودی کنترل شده و کمتر از 20 درصد بوده رشد اقتصادی کاهش یافته است.

1371 1372 1373 1374 1375 1376 1377 1378 1379 1380
25.2 34.2 28.4 37.5 37 15.2 19.4 20.1 29.2 28.8

 

1381 1382 1383 1384 1385 1386 1387 1388 1389 1390
30.2 26 30.2 34.4 39.4 27.7 15.9 23.9 25.9 19.4

با مقایسه این اعداد و مقایسه آن با رشد اقتصادی، دقیقا در سال‌های کاهش رشد اقتصادی، رشد نقدینگی کاهش یافته و در سال‌های رشد بالای اقتصادی، رشد نقدینگی بالا بوده است. البته در این بین یکی دو سال به دلیل اینکه برخی عوامل تولید مانند شدید قیمت حامل‌های انرژی و سیاست تعدیل اقتصادی و اصلاح نرخ ارز اجرایی شد، رشد اقتصادی را تحت تاثیر قرار داد و با وجود رشد بالای نقدینگی، رشد تولید ناخالص داخلی عدد پایینی را نشان می‌دهد.

رشد نقدینگی 15.2 درصدی سال 76، رشد منفی 0.16 درصدی در آن سال را رقم می‌زند و رشد 15.9 درصدی نقدینگی سال 87ف رشد اقتصادی را به 0.83 درصد می‌رساند. رشد 30.1 درصدی نقدینگی در سال 81 زمینه رشد 8.7 درصدی آن سال را فراهم می‌کند.

البته قطعا رشد نقدینگی تنها عامل این افزایش‌ها و کاهش‌های رشد اقتصادی نبوده اما مطمئنا به عنوان یک عامل تاثیرگذار بر این متغیر اقتصادی به حساب می‌آید.

با توجه به شرایط و مشکلات ساختاری اقتصاد ایران، در صورت کنترل نقدینگی، تولید و رشد اقتصادی تحت تاثیر قرار گرفته و رشد کل کاهش می‌یابد. در واقع ناهمگونی در تخصیص بهینه منابع در بخش‌های پولی و مالی و بهره‌وری پایین در بخش‌های صنعت و کشاورزی، موجب وابستگی شدید تولید به پمپاژ پول به اقتصاد شده است.

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes