بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۳۱

در بررسی تطبیقی بازار سرمایه و بازارهای موازی بررسی شد

رشد شتابان شاخص کل بورس و رکوردشکنی‌های پیاپی این بازار از ابتدای سال جاری و به خصوص در 2 ماهه اخیر، نه تنها موجب ثبت رکوردهای تازه در این بازار شد بلکه موج جدیدی از ورود سرمایه‌گذاران را به این بازار رقم زد.

سرمایه‌گذاران در چند سال اخیر بازارهای مختلفی را برای سرمایه‌گذاری تجربه کرده‌اند و در واقع سرمایه سرگردان آحاد جامعه در بازارهای گوناگون از قبیل سکه، مسکن، طلا، پول، ارز و بورس چرخیده و در نهایت یک یا دو بازار را مناسب و مطمئن برای سرمایه‌گذاری یافته است.
این در حالی است که از ابتدای امسال  و با رونق معاملات بورس، استقبال معامله‌گران برای سرمایه‌گذاری در این بازار افزایش یافت  و حجم زیادی از نقدینگی به این بازار وارد شد،که  به نظر می‌رسد با تداوم این موضوع شاهد رکود در دیگر بازارهای موازی و افت قیمتی در آنها باشیم.
در گزارش زیر که در گفت‌وگو‌ با فعالان بازار سرمایه  صورت گرفته جزئیات بازارهای سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران مورد بررسی قرار گرفته و مزایا و معایب هر کدام تشریح شده است.
دو بازار فعال در تجهیز نقدینگی

مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران در این باره اظهار کرد: شاید آنچه که به عنوان بازار برای سرمایه‌گذاری در کشور ما خوانده می‌شود، چندان ملموس و قابل درک برای سرمایه گذاران سایر کشورها نباشد.
سید روح ا.. حسینی‌مقدم در ادامه گفت: ما در کشور، بازارهای مختلفی را برای سرمایه‌گذاری تجربه کردیم که سرمایه سرگردان آحاد جامعه را به خود دیده است و دلیل اصلی آن نیز آینده نامطمئن، فضای نامناسب کسب و کار، تورم و مهم‌تر از همه عدم کارآیی مقررات است که موجب بروز و ظهور رانت و در نهایت ایجاد فضاهای سرمایه‌گذاری می‌شود که شاید وجه مشترک دلایل ایجاد همه بازارهای سرمایه‌گذاری در کشور ما، موارد اشاره شده باشد.
وی ادامه داد: اما بطور عام نقدینگی سرگردان کشور ما، بازار مسکن، بازار طلا، بازار پول، بازار ارز و بازار اوراق بهادار را به عنوان بازار مناسب برای سرمایه‌گذاری یافته است که هرکدام ویژگی خود را دارد؛ قدر مسلم بازار اوراق بهادار و بازار پول بازارهایی هستند که در تجهیز نقدینگی به سمت فعالیت‌های مولد گام بر می‌دارند.
حسینی‌مقدم در ادامه با اشاره به وضعیت بازار مسکن گفت: بازار مسکن در کشور ما بازاری است که سال‌ها بدون اطلاعات مناسب و داده‌های آماری برای تصمیم‌گیری با توجه به وزن و اندازه‌اش نقدینگی قابل توجهی را جذب می‌کند. معامله‌گران یا فعالان این بازار نگاه سنتی دارند و به نظر می‌رسد که بخش اندکی از آنها به مقوله ارزش زمانی پول دقیق می‌شوند.
وی ادامه داد: این بازار نشان داد که تحرک آن موجب حرکت و حتی در شرایطی نابسامانی در اقتصاد خواهد شد؛ آمار دادو ستد 10 ماهه اول سال 1391 بخش مسکن شهر تهران به اندازه آمار کل دادو‌ستد بورس تهران در سال 90 بوده است که این آمار گویای اندازه و وسعت این بازار است. وی خاطرنشان کرد: طی سال‌های 90 و 91 به‌دنبال بروز نگرانی‌هایی در تصور و انتظارات مردم، بخش قابل توجهی از نقدینگی به سمت بازار ارز و بازار طلا گسیل داده شد، این بازارها ریسک بالایی داشت زیرا متغیرهای اثرگذار برآن در شرایطی خارج از متغیرهای کلان اقتصادی بود که البته هنوز هم این شرایط پابرجا است و به نظر می‌رسد با کاهش در نرخ‌های ارز و روشن شدن فضای مبهم کنونی، مدل‌های کلان تعیین نرخ ارز در این بازار حاکم شود و فضا را اندکی از بعد اقتصادی قابل پیش بینی کند.
حسینی‌مقدم تصریح کرد: بازار طلا هم ارتباط تنگاتنگی با بازار ارز دارد که البته متغیرهای خاص خود در تعیین قیمت جهانی و نحوه بازی بازیگران آن وجود دارد.
بررسی جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد
وی در ادامه با اشاره به وضعیت بازار سرمایه گفت: در این میان، بازار سرمایه در اقتصاد ایران به سمت پیداکردن جایگاه مناسب در حال حرکت است و رشد مناسبی هم داشته و با اقبال مناسبی هم از طرف سرمایه گذاران روبه‌رو بوده‌است اما این بازار خصوصیات خود را دارد.
حسینی‌مقدم تصریح کرد: شاید دید حرفه‌ای تری
در این بازار حاکم است و به مدد وجود طیف گسترده و متنوعی از ابزارها و بازارها، شرایط حرفه‌ای تری را برای سرمایه‌گذاری فراهم کرده است که از بازار سرمایه گروه‌های مختلفی منتفع می‌شوند.
وی افزود: در واقع این بازار می‌تواند زمینه جمع‌آوری و تجهیز نقدینگی را فراهم ‌آورد و از یک بازاری که به مثابه «زندانی برای نقدینگی» است در مواقع لزوم بهره‌برداری کرده و منابع را به سمت دیدگاه‌ها و برنامه‌های بلند‌مدت خود تجهیز کند همچنین شرکت‌هایی که رویای بزرگ شدن، بین‌المللی شدن و جاودانه ماندن در اعصار را با حضور در بازار سرمایه دنبال می‌کنند، در این میان با تامین مالی آسان دغدغه بین‌المللی کردن فعالیت‌ها‌یشان برطرف خواهد شد.
وی تصریح کرد: حفظ قابلیت پاسخگویی و سرپا بودن در عرصه کسب و کار چیزی است که شرکت‌ها می‌توانند با توجه به آن در بازار سرمایه، یک نگاه چند صد ساله را در سر بپرورانند و دیگر عمر شرکت‌ها تنها به عمر موسسان آن گره نخورد. وی لازمه داشتن چنین بازار سرمایه‌ای را توسعه کیفی و کمی آن دانست که بر این اساس بورس تهران طی سال‌های اخیر در چنین مسیری قرار گرفته است.

بررسی دلایل عدم توسعه یافتگی بازار سرمایه
مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار در ادامه اظهاراتش  عدم توسعه یافتگی بازار سرمایه در کشور را از چند جنبه مورد بررسی قرار داد و گفت: ریشه اصلی این عدم اقبال و استقبال از بازار سرمایه را می توان در سال‌های دورتر یعنی سال‌های اواخر دهه 50 و اوایل دهه 60 جست‌وجو‌ کرد؛ در تقسیم‌بندی تاریخچه بازار سرمایه در ایران، این دوره را دوره دوم و دوره رکود و افول بازار سرمایه می‌نامند. سال‌هایی که صنایع بزرگی مانند صنایع بانکداری، بیمه و... . در کشور ملی اعلام شد. جنگ تحمیلی، اقتصاد کشور را به سمت بحران برد و این عامل باعث شد بورس به صورت نیمه تعطیل درآید و تجربه ناخوشایندی برای سهامداران 156 شرکت بورسی سال 1357 به وجود آورد، ضمن آنکه گستره فعالیت بورس نیز محدود به تهران می‌شد.

وی ادامه داد: به‌رغم تلاش‌هایی که در اواخر دهه 70 و اوایل 80 صورت می‌گرفت، قانون ناکارآمد، امکان گسترش فعالیت بازار سرمایه را از منظر تنوع ابزار و ایجاد نهادهای مالی نمی‌داد یعنی همان عواملی که امروزه زمینه توسعه بازار را فراهم آوردند. حسینی‌مقدم در ادامه گفت: توسعه فیزیکی بازار سرمایه و پیگیری تصویب قانون بازار اوراق بهادار، در شناساندن و قانونمند کردن این بازار نقش پررنگی داشت، اما عامل مهم در عدم توسعه‌یافتگی بازار سرمایه، آموزش و فرهنگسازی بود.

وی خاطرنشان کرد: البته منظور از آموزش و فرهنگ‌سازی، تنها برای سرمایه‌گذاران نیست؛ بلکه آموزش به همه فعالان بازار از جمله کارگزاران‌، شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و حتی تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران کشور و در کنارآن به شهروندان برای جذب سرمایه‌هاست.

حسینی‌مقدم ادامه داد: بی‌شک آموزش‌هایی که به ناشران اوراق بهادار داده شد موجب افزایش شفافیت بازار و به تبع آن اقبال بیشتر سرمایه گذاران شد. همچنین آموزش‌هایی که به ناشران داده می‌شود تا آنها از پتانسیل‌های موجود بازار در جهت تامین مالی بهره‌گیری کنند، منجر به توسعه این بازار خواهد شد. سرمایه و پس انداز از سرمایه‌گذاران هم با فرهنگ‌سازی به سمت بازار سرمایه آمد، در حالی که هیچ یک از این موارد در گذشته نبود. مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار در ادامه گفت: علاوه بر این، مقررات، هرچند محدودیت‌هایی را برای گروه‌های مختلف فعالان بازار ایجاد کرده، اما نظام مناسب و اطمینان بخشی را فراهم کرده است.
وی ادامه داد: بدون تردید بازار سرمایه برای آنکه در مسیر توسعه بلند‌مدت گام بردارد نیازمند تدوین و وضع مقررات بود که این عامل می‌تواند زمینه گسترش سریع‌تر بازار را در آینده نزدیک فراهم آورد.

حسینی‌مقدم عامل دیگر در عدم توسعه‌یافتگی این بازار را اجرا نشدن صحیح سیاست‌های کلان در حوزه بازار سرمایه دانست و گفت: امروز همه ما اجراشدن اصل 44 قانون اساسی را عامل اصلی توسعه بازار می‌دانیم، اما سوال اینجا است که آیا در گذشته سیاست خصوصی‌سازی در کشور در برنامه‌های اول و دوم توسعه اجرا نشد؟! سرانجام آن برنامه‌ها با اصل 44 قابل مقایسه نیست. در نتیجه می‌توان گفت عامل توسعه یافتگی امروز بازار سرمایه،‌ اجرای صحیح سیاست‌های اصل 44 بود که توسط رهبری ابلاغ شد.
وی در ادامه به بحث حرفه‌ای بودن این بازار اشاره کرد و افزود: حضور در این بازار نیازمند شناخت دقیق صنایع، متغیرهای کلان و صورت‌های مالی است، در حالی که سایر بازارها پیچیدگی بازار سرمایه را ندارند. البته این نقص این بازار نیست، بلکه حکایت از آن دارد که سرمایه‌گذاری در این بازار باید توسط افراد مطلع و با دانش و آگاهی انجام شود.
حسینی‌مقدم ادامه داد: برای آنکه زمینه جذب افراد بدون دانش و ناآگاه در این بازار فراهم شود ابزارها و نهادهایی مانند صندوق سرمایه گذاری مشترک و شرکت‌های سبدگردان ایجاد شدند که آمارها حکایت از رشد کمی و کیفی این ابزارها در کشور دارد.

پیش‌بینی شرایط بازارها در سال 1392 بسیار مشکل است
مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار در ادامه اظهاراتش به بررسی وضعیت بورس در سال جاری پرداخت و گفت: آنچه در ادبیات مدیریت سرمایه‌گذاری می‌آید بحث تقابل ریسک و بازده است که درک و شیرینی این مطلب در بورس واضح‌تر است؛ یعنی اشخاص در بازار اوراق بهادار، به میزان ریسک و خطری که می‌پذیرند به دنبال بازده هستند.

حسینی‌مقدم ادامه داد: بورس اوراق بهادار زمینه حضور طیف‌های مختلف از افراد با درجه ریسک‌پذیری را فراهم می‌آورد در حالی که برخی از بازارها مانند طلا و ارز به شما به عنوان سرمایه‌گذار این امکان را نمی‌دهند که درجه و میزان ریسک را خودتان انتخاب کنید، ضمن آنکه برآوردی از میزان ریسک نیز ندارید.
وی ادامه داد: در مورد پیش‌بینی باید بگویم که پیش‌بینی شرایط بازارها در سال 1392 بسیار مشکل است؛ فارغ از خصوصیات هر یک از بازارها و فضای سرمایه‌گذاری به نظر می‌رسد نقدینگی سرگردان، تعیین‌کننده میزان بازدهی هر یک از بازارها باشد.
وی در ادامه افزود: نقدینگی سرگردان در سال گذشته به هر سو که رفت، رشد قیمت‌ها را ایجاد کرد، بیراه نیست اگر بگوییم سرازیر شدن نقدینگی در ماه‌های اخیر در بورس اوراق بهادار در کنار سایر خصوصیات مثبت و رشد متغیرهای کیفی موجب رشد شتابان نماگرهای بورس شده است.
حسینی‌مقدم در ادامه تصریح کرد: اما با توجه به مطالب اشاره شده به نظر می‌رسد بخش قابل توجهی از نقدینگی به سمت بازار پول و سپس بازار سرمایه حرکت می‌کند که بی‌شک با توجه به بازدهی ثابت بازار پول و تنوع محدود ابزارهای مالی در آن، امکان رشد بازدهی در بازار سرمایه بیش از پیش وجود دارد.

بازارهای رسمی و غیر‌رسمی
مدیر‌عامل شرکت کارگزاری ایساتیس پویا نیز دو نوع بازار سرمایه‌گذاری را در اقتصاد کشور ترسیم کرد و گفت: بر اساس یک تقسیم‌بندی کلی در هر اقتصاد و به تبع اقتصاد ایران دو نوع بازار سرمایه‌گذاری داریم؛ یکی بازار واقعی یا کالایی که شامل سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات و کالاهای حقیقی اعم از فلزات گرانبها و کالاهای بادوام مثل اتومبیل است و دوم سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی اعم از انواع اوراق بهادار مثل سهام و اوراق مشارکت و در بخشی دیگر از این بازار سرمایه‌گذاری در ارزهای خارجی یا بورس اسعار است.
محمدرضا مظفری در ادامه اظهار کرد: به‌تبع در اقتصاد ایران هم در هر یک از این بازارها چه به صورت رسمی و متشکل (مثل بورس اوراق بهادار) و چه غیررسمی مثل ارزهای خارجی که سرمایه‌گذاری صورت می‌پذیرد که خوشبختانه در سال‌های اخیر با توجه به اجرای اصل 44 قانون اساسی و گسترش طیف سهامداری و عرضه شرکت‌های بزرگ دولتی به عموم بازار سرمایه جایگاه خود را در بین مردم پیدا کرده است.

مزایا و معایب بازار سرمایه
وی در ادامه به برخی مزایا و معایب بازار سرمایه کشور اشاره کرد و گفت: از مهم‌ترین مزیت‌های بازار سرمایه در ایران رسمی بودن آن، شفافیت در اطلاعات، برخورداری از ساز و کار بروز، تعیین عادلانه قیمت دارایی‌ها و طیف وسیع صنایع مختلف حاضر در آن با سایز و اندازه‌های متفاوت و توانایی ورود سرمایه‌گذاران با هر مقدار سرمایه به آن است.


مظفری با اشاره به یک مثال ادامه داد: فرض کنید شخصی در کشور بنا به تحلیل شخصی و اقتصادی به این نتیجه می‌رسد که سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی و مثلا تولید کود اوره مناسب است، مطمئنا این شخص با سرمایه شخصی و اندک خود قادر به ورود به بازار پتروشیمی و سرمایه‌گذاری در تولید کود اوره نیست، اما بازار سرمایه با تنوع شرکت‌های پتروشیمی این امکان را فراهم می‌کند که شخص مورد نظر با حداقل سرمایه موجود وارد بازار شده و در سهام شرکت مورد علاقه و انتخاب خود سرمایه‌گذاری کند.
وی در ادامه گفت: از معایب بازار سرمایه نیزمی توان به نو پا بودن آن و عدم شناخت کارکردها و مزیت‌های اقتصادی آن برای دولتمردان و سرمایه‌گذاران و عموم مردم اشاره کرد.
مظفری ادامه داد: همچنین عدم بلوغ لازم چه در بخش اجرا، قوانین و سرمایه‌گذاران و کارکرد نهادها به خوبی دیده می‌شود، همچنین عدم وجود قوانین تکمیلی در دیگر نهادهای اقتصادی برای مبارزه با تخلفات نهادی در این بازار،سایز کوچک بازار سرمایه ایران در مقایسه با کل اقتصاد ایران و سلطه شرکت‌های دولتی، شبه دولتی و نهاد و مدیران وابسته به بدنه دولت در ساختار شرکت‌های پذیرفته شده در بورس از دیگر معایب این بازار است.
اقبال کم بازار سرمایه در برابر دیگر بازارها
مدیر عامل شرکت کارگزاری ایساتیس پویا در ادامه به مقایسه بازار سرمایه با دیگر بازارها پرداخت و گفت: بازار سرمایه نسبت به بازارهای سرمایه‌گذاری دیگر مثل بانک، طلا و ارز ازعمومیت کمتری برخوردار  است که عمده دلیل این موضوع مربوط به عدم آشنایی مردم و ضعف بازار سرمایه در فرهنگ سازی و اطلاع‌رسانی است و همچنین عمق کم بازار، گذرا بودن دوره‌های سود دهی آن و نوسانات شدید و در برخی موارد غیر‌قابل‌ پیش‌بینی باعث تشدید این موضوع شده است.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۳٠

همزمان با برگزاری مجامع پرحاشیه گروه پالایشگاهی، 78 درصد از مشارکت‌کنندگان در یک نظرسنجی معتقدند در صورت بازگشایی، سهام این گروه با اقبال مواجه می‌شود.


بر این اساس در صورت بازگشت پالایشگاه‌ها بعد از مجامع عادی سالانه و گزارش عملکرد سه ماهه نخست امسال، وضعیت مثبتی بر این گروه حکمفرما خواهد شد.


براساس نتایج نظرسنجی واحد تحلیل شرکت کارگزاری تدبیرگران فردا در چهارمین نظرسنجی هفتگی خود از 28 فعال بازار سرمایه، برخی از کارشناسان روند بازار را در میان‌مدت مثبت ارزیابی می‌کنند و برخی اعتقاد دارند این رشد با شیب ملایم ادامه خواهد داشت.


در این نظرسنجی شرکت‌های سبدگردان کاریزما، کارگزاری بهگزین، کارگزاری بانک تات، کارگزاری سرمایه و دانش، صندوق کارکنان بانک‌ها، کارگزاران فیروزه، کارگزاری توسعه صادرات، گروه مالی ملت، سرمایه‌گذاری تجلی سامان، سرمایه‌گذاری ارزش‌آفرینان پاسارگاد، کارگزاری تدبیرگران فردا، کارگزاری بانک کارآفرین، سرمایه‌گذاری بهمن، کارگزاری مفید، سرمایه‌گذاری پردیس، گروه اقتصادی روی، کارگزاری آگاه، کارگزاری نهایت‌نگر، بیمه ملت، سرمایه‌گذاری توسعه امید آتیه‌اندیش، کارگزاری حافظ، خبرگان سهام و مشاور سرمایه‌گذاری پارس آریا شرکت کرده بودند.

آدرس کوتاه: http://den.ir/~aLd1Hنویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/٢٦

در بیست و یکمین دوره آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه 12482 نفر در کنکور بازار سرمایه ثبت نام کردند.

 

 

رییس اداره آموزش و امور گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای سازمان بورس و اوراق بهادار از ثبت نام 12482 نفر در بیست و یکمین دوره آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه خبر داد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، حیدر فروغ نژاد، اظهار داشت: آزمون اصول بازار سرمایه با ثبت نام 7142 نفر، در صدر متقاضیان شرکت در بیست و یکمین دوره آزمون‌ها قرار دارد.

 

وی افزود: تعداد شرکت‌کنندگان در دوره بیست و یکم 12482 نفر است که در مقایسه با دوره بیستم (9595 نفر)، رشد 30 درصدی و نسبت به دوره مشابه سال قبل (10617 نفر)، رشد 17 درصدی داشته است.

 

در بیست و یکمین دوره آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه، تمام 9 آزمون (اصول بازار سرمایه، تحلیل‌گری بازار سرمایه، مدیریت نهادهای بازار سرمایه، کارشناسی عرضه و پذیرش، معامله‌گری اوراق تأمین مالی، ارزش‌یابی اوراق بهادار، معامله‌گری ابزار مشتقه، معامله‌گری بورس کالا و مدیریت سبد اوراق بهادار) برگزار خواهد شد.

 

بیست و یکمین دوره آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه در روزهای هفتم، هشتم و 14 شهریورماه امسال در شش شهر برگزار خواهد شد. همچنین برای اولین بار آزمون مدیریت سبد اوراق بهادار به صورت الکترونیکی و فقط در تهران برگزار می شود.

 

فرصت ثبت نام در بیست و یکمین دوره آزمون بازار سرمایه ساعت 24 امشب به اتمام می رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، ساعت 22 مهلت خرید کارت اعتباری برای شرکت در آزمون و ساعت 24 مهلت برای ثبت نام در آزمون به پایان می رسد.

رییس اداره آموزش و امور گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تاکنون 11 هزار نفر برای شرکت در این دوره از آزمون ها ثبت نام کرده اند تا رکورد مشارکت کنندگان در آزمون های بازار سرمایه شکسته شود.

پیش از این بیشترین تعداد مشارکت کنندگان به نوزدهمین دوره آزمون ها با حضور 10 هزار و 600 نفر اختصاص داشت که این دوره این رقم ارتقا یافته است.

حیدر فروغ نژاد با تأکید بر اینکه مهلت یاد شده به هیچ وجه تمدید نمی شود از افرادیکه به‌صورت اینترنتی هزینه ثبت نام خود را پرداخت کرده اند، خواست بلافاصله وضع ثبت نام خود را در سامانه بررسی کنند تا مشکلی در ثبت نام آنان ایجاد نشود.

بر اساس اعلام اداره امور گواهینامه‌های حرفه‌ای سازمان بورس، طراحی آزمون‌های بازار سرمایه به نحوی است که علاقه‌مندان می‌توانند به طور همزمان در چند آزمون شرکت کنند.

در بیست و یکمین دوره، تمام 9 آزمون بازار سرمایه شامل اصول بازار سرمایه، تحلیل‌گری بازار سرمایه، مدیریت نهادهای بازار سرمایه، کارشناسی عرضه و پذیرش، معامله گری اوراق تأمین مالی، ارزشیابی اوراق بهادار، معامله‌گری ابزار مشتقه، معامله‌گری بورس کالا و مدیریت سبد اوراق بهادار برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه اینترنتی اداره امور آموزش و گواهینامه‌های حرفه‌ای سازمان بورس به نشانی http://reg.seo.ir مراجعه کنند.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/٢٦
رشد شاخص‌های بورس حبابی نیست
محمد ابراهیم قربانی فرید درگفت وگو با خبرنگار اقتصادی پانا، اظهار کرد: شرکت ها آزادند به هر میزان که می خواهند نسبت به قیمت‌گذاری محصولات خود اقدام کنند و قیمت گذاری در بورس شرایط حراج داشته و امکان رانت وجود ندارد.

وی افزود: فروشندگان می تواند قیمت بالا تعیین کنند یا با هر شیوه ای که تمایل دارند نسبت به قیمت گذاری اقدام کنند.

قربانی فرید تصریح کرد: امکان رانت در قیمت گذاری محصولات بورس کالا وجود ندارد و فروشنده می تواند بالاترین قیمتی را که تمایل دارد برای فروش محصول تعیین کند.

رییس کارگزاری سهام پژویان شایق، عنوان کرد: بسته بودن نماد شرکت ها به معنای رانت نیست و بسته بودن نمادها به دلیل نبود اطلاعات کافی و شفاف نبودن اطلاعات است به همین دلیل نمادها بسته می شود تا اطلاعات فروشنده تکمیل شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا رشد شاخص ها در بورس حبابی است، اضافه کرد: رشد شاخص ها در بورس حبابی نیست چون مجموع EPS و PE بازار حدود6.5 تا 7 است در حالی که در دنیا حدود 15 به بالا است بنابراین رشد شاخص ها در بورس ایران حبابی نیست.

قربانی فرید عنوان کرد: سهام بازار بورس ایران برای حضور شرکت های خارجی آزاد است و اگر خارجی ها مایل باشند می توانند در بورس ایران حضور یابند و سهام شرکت های ایرانی بسیار پایین نرخ گذاری شده است .

وی اضافه کرد: در مجموع بازار بورس کشور حباب ندارد و توصیه به سهامداران خرد نیز این است که نقدینگی و پس اندازهای مازاد خود را در بورس سرمایه گذاری کنند نه اینکه خانه خود را بفروشند و در بورس سرمایه گذاری کنند .

رییس کارگزاری سهام پژویان شایق عنوان کرد: سهامداران باید از مشورت های کارگزاران بورس برای خرید سهام استفاده کنند تا بهترین سهام با اطلاعات کارگزاران خریداری شود.

قربانی فرید تصریح کرد: بازده بورس در ایران بسیار بالاست و اگر شرایط اقتصاد ایران سالم شود ، خارجی ها تمایل بیشتری برای حضور در بازار بورس ایران خواهند داشت.نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/٢۳

طی هشت سال گذشته، سرمایۀ سپرده شده بازار هشت، تعداد دفاتر کارگزاران چهار و تعداد سهامداران دو برابر شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با بیان مطلب بالا گفت: در هشت سال گذشته، شاخص های مختلف از رشد و توسعۀ بازار سرمایه حکایت دارد.

حامد سلطانی نژاد ادامه داد: از جملۀ این شاخص ها می توان به تعداد سهامداران، تعداد نمادها، تعداد کارگزاران و سرمایۀ سپرده شده در بازار سرمایه اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه تعداد کدهای سهامداری در اول مهر 1384، سه میلیون و بیست هزار و 655 کد بوده، ابراز داشت: در پانزدهم تیر امسال، این متغیر به شش میلیون و 593 هزار و 927 کد رسید.

سلطانی نژاد افزود: در همین مدت، تعداد دفاتر کارگزاری بازار سرمایه از 321 دفتر به هزار و 240 دفتر رسیده و تعداد نمادهای درج شده در سامانۀ شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار، از 534 نماد به 849 نماد رسیده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در حالی که در اولین روز مهر 1384 سرمایۀ سپرده شده در بازار سرمایه نزدیک به 92 میلیارد سهم بوده، این سرمایه در نیمۀ تیر 1392 به بیش از 721 میلیارد سهم رسید.
 نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/٢٢

 

آخرین وضعیت شرکت های لغو پذیرش  شده

در آخرین طبقه بندی صورت گرفته از شرکت ها در بورس اوراق بهادار تهران، سه شرکت از فهرست نرخ های بورس کنار گذاشته شدند.

به گزارش روابط عمومی بورس تهران، سید روح الله حسینی مقدم، مدیر امور ناشران با اعلام خبر فوق گفت: در آخرین طبقه بندی صورت گرفته از شرکت ها در بورس اوراق بهادار تهران، 3 شرکت جوش و اکسی‍‍ژن ایران (فجوش)، ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی ایران (تراک) و گروه صنعتی سدید (وسدید) از فهرست نرخ های بورس کنار گذاشته شدند، ولی هنوز لغو پذیرش نهایی این شرکت ها توسط هیات مدیره محترم سازمان بورس و اوراق بهادار صورت نگرفته است.

وی تصریح کرد: براساس مفاد دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار، شرکت های حاضر در فهرست بازار دوم بورس باید حداقل 200 میلیارد ریال سرمایه، حداقل 10 درصد سهام شناور آزاد، وضعیت سودآوری مطلوب و وضعیت گزارشگری مورد قبول داشته باشند.

 تشریح وضعیت جوش و اکسیژن ایران

حسینی مقدم  به (فجوش) اشاره کرد و توضیح داد: جوش و اکسیژن ایران شرکتی است که 10 میلیارد ریال سرمایه دارد و به صورت خانوادگی اداره می شود. این شرکت در سال 1391 معاملات چندانی نداشت و با توجه به امتیاز اطلاع رسانی 18، از وضعیت مطلوب در گزارشگری برخوردار نبوده است، به این دلیل به هیات پذیرش معرفی شد و پس از تایید، رای هیات پذیرش مبنی بر لغو پذیرش به شرکت ابلاغ شد.

مدیر امور ناشران به فرصت شرکت های برای خروج از وضعیت لغو پذیرش اشاره کرد و اظهار داشت: طبق دستورالعمل،  شرکت ها فرصت دارند تا برنامه های خود را برای خروج از موارد عدم رعایت به بورس ارائه کنند که این اتفاق برای این شرکت افتاد و مدیران محترم فجوش اطلاعات و برنامه های خود را ارائه کردند و تصمیم گیری نهایی در خصوص لغو پذیرش با هیات مدیره محترم سازمان بورس و اوراق بهادار  خواهد بود که به محض اعلام،  به بازار و شرکت اطلاع رسانی می شود و شرکت به فهرست نرخ های بازار پایه فرابورس منتقل خواهد شد.

تشریح وضعیت شرکت گروه صنعتی سدید

وی در مورد وضعیت شرکت گروه صنعتی سدید توضیح داد:‌ این شرکت 200 میلیارد ریالی با 12 درصد سهام شناور آزاد در بازار دوم جای داشت و در چند سال اخیر وضعیت سودآوری شرکت مناسب نبوده به طوریکه سال به سال به زیان شرکت افزوده شده است.

حسینی مقدم داد و ستد سهام این شرکت را در 9 درصد روزهای معاملاتی بورس طی سال گذشته عنوان کرد و افزود:  با توجه به تغییر مدیریتی در سال 1390 در این شرکت، در طبقه بندی سال 1391 به این شرکت فرصت داده شد، اما به دلیل مشکلات و چالش هایی که شرکت در اخذ پروژه ها داشت، زیان آن افزایش یافته و شرکت 2 سال در زمره شرکت های مشمول ماده 141 قرار داشت.

وی ادامه داد: به همین دلیل این شرکت نیز به هیات پذیرش معرفی شد و  هیات پذیرش، لغو پذیرش این شرکت را با توجه به مفاد دستورالعمل پذیرش تایید کرد. پس از ابلاغ رای هیات پذیرش، مدیران شرکت برنامه های خود را به بورس و هیات مدیره سازمان بورس اعلام کردند که توسط سازمان بورس در حال بررسی است و چنانچه رای نهایی اعلام شود، مراتب به بازار اطلاع رسانی خواهد شد.

 تشریح وضعیت شرکت ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی

مدیر امور ناشران بورس وضعیت شرکت ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی را تشریح کرد و گفت: سرمایه این شرکت 51 میلیارد ریال است و با توجه به زیان انباشته، شرکت در زمره شرکت های مشمول ماده 141  قانون تجارت قرار دارد. با توجه به نمره اطلاع رسانی شرکت و همچنین روزهای معاملاتی شرکت، گزارشگری و نقدشوندگی مناسبی نداشته است.

این شرکت هم به دلایلی که اشاره شد به هیات پذیرش برای لغو پذیرش پیشنهاد شد که آن هیات با لغو آن موافقت کرد.

بر این اساس پس از ابلاغ رای هیات پذیرش به ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی، این شرکت اعتراض به رای صادره را ارائه نمود و برنامه های خود را برای برون رفت از موارد عدم رعایت ارائه کرد که توسط سازمان بورس در دست بررسی است.

فرآیند لغو پذیرش

حسینی مقدم خاطرنشان کرد: فرآیند لغو پذیرش شرکت ها معمولا چند ماه به طول می انجامد و در این فاصله زمانی همواره مکاتباتی از طریق بورس با شرکت ها برای دریافت آخرین وضعیت و برنامه های شرکت صورت می گیرد. برخی از برنامه های ارائه شده مورد پذیرش قرار می گیرد و به شرکت ها فرصت داد می شود، ولی برخی از برنامه ها هیچ کمکی نمی کند. ‌در حال حاضر شرکت هایی وجود دارند که در سال های گذشته با توجه به برنامه هایی که ارائه دادند، از آنها بازدید هایی انجام شد و به آنها فرصت داده شد که نتایج آن رصد می شود.

وی به صف خرید برخی شرکت ها که در حال گذراندن مراحل لغو پذیرش هستند اشاره کرد و گفت: هم اکنون شرکت هایی هستند که شرایط پذیرش را ندارند و بورس اوراق بهادار در حال بررسی لغو پذیرش آن شرکت ها است اما متاسفانه صف های خرید سنگینی برای آنها وجود دارد.

مدیر امور ناشران افزود:‌ شرکت های ورزیران و داروسازی تهران دارو از جمله شرکت هایی هستند که لغو پذیرش آنها به روزهای پایانی رسیده و برنامه مدیران شرکت ها نیز دریافت شده که در حال بررسی است که در روزهای آینده  جزییات آن اعلام خواهد شد.  در قسمت ناشران سایت رسمی بورس اوراق بهادار تهران، فرآیند لغو پذیرش برای اطلاع رسانی به سرمایه گذاران آمده است.

 

 

 

 
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۱٩

ایجاد شفافیت در روابط بین شرکتهای خصوصی با صنایع بالادستی­شان

 

یکی از مشکلات موجود در شرکتهای واگذار شده از طریق بورس، نا مشخص بودن روابط مالی شرکتها با صنایع بالادستی شان بویژه شرکت­های پتروشیمی و زیرمجموعه های وزارت نفت و ایمیدرو است. بطوریکه این موضوع سبب ابهام و عدم شفافیت در صورتهای مالی شرکت های مذکور شده است. از طرفی برخی از چالش های پیش روی شرکتهای واگذار شده عواملی نظیر باقی ماندن بخشی از تعهدات شرکتها پس از واگذاری به بخش خصوصی از طریق بورس بدون انجام تسویه کامل بدهی های دولتی در این خصوص، وجود بدهی به برخی بانکها توسط شرکتهای واگذار شده، وجود تعهدات به پیمانکاران، افزایش هزینه شرکتها پس از واگذاری از طریق اخذ مواردی مانند بهره مالکانه، کاهش درامد شرکتها به علت عدم تداوم ارایه پروژه های دولتی به شرکتهای خصوصی شده، و افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها با تعابیری از جمله کسب سود زیاد توسط شرکتهای خصوصی و ... می باشد. همین ابهامات و برخورد سلیقه ای باعث شده تا ریسک سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران افزایش یافته و صنعتگران هم چندان تمایلی به توسعه دامنه فعالیت ندارند. علاوه بر این متاسفانه زمبنه رانت خاصی را هم برای یک عده فراهم می آورد. انتظار آن است تا دولت تدبیر و امید این روابط سلیقه ای را شناسایی و از تصمیمات خلق الساعه در این حوزه پرهیز کند تا صنایعی مانند پتروشیمی، پالایشگاهی، سنگ آهن و فلزات اساسی در سایه آن موتور محرک اقتصاد کشور باشند.

 

 
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۱٩

 

تشریح دلایل رونق بازار سهام /توصیه به سهامداران

 

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گفت : عوامل متعددی همچون رکود بازارهای موازی بورس مانند بازارهای سکه، ارز و مسکن در رشد شاخص دخیل بودند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر سیدعلی حسینی تصریح کرد: با رکود این بازارها، منابع مالی خوبی وارد بازار سرمایه، به خصوص بورس شده است.

 

وی ادامه داد: علت دیگر رونق بازار سهام، تثبیت نرخ ارز در قیمت های فعلی است که باعث افزایش قیمت جایگزینی شرکت های بورس شده است.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در برخی از صنایع دلایل رشد قیمت ها به نحوه تحلیل سرمایه‌گذاران و استفاده از مدل های قیمت‌گذاری مبتنی بر ارزشهای جایگزینی ارز صورت گرفته است که این وضعیت بیشتر مورد توجه سرمایه‌گذاران که نگاه بلند مدت دارند قرار می‌گیرد.

دکتر حسینی با اشاره به اینکه برخی از صنایع نیز با دید سود آوری کوتاه مدت مورد توجه سهامداران خرد قرار گرفته اند، ابراز داشت: این شرکت ها نیز با رونق قیمت ها همراه بودند.

 

وی تصریح کرد: بازار سرمایه بر اساس انتظارات کار می‌کند، در حال حاضر با توجه به مولفه‌های بنیادی که اتفاق افتاده اقبال خوبی از بازار صورت گرفته و این فضای مثبت با توجه تجربیات سال های گذشته بستر مناسبی را برای رشد معاملات فراهم کرده است.

 

معاون سازمان بورس خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران از این معاملات تحلیل مثبتی دارند به همین دلیل رونق قیمت ها با منطق خاصی صورت گرفته که به هیچ وجه نمی‌توان برای آن رشد حبابی را ترسیم کرد.

 این مقام مسئول در خصوص افزایش حجم معاملات روزانه سهام گفت: یکی از معیارهای رونق بازار سهام، سنجش معاملات روزانه است که خوشبختانه هر سال شاهد افزایش این شاخص بازار بوده‌ایم.

 

وی یادآور شد: حدود سه سال قبل، معاملات روزانه از 25 میلیارد تومان تجاوز نمی‌کرد این در حالی است که به طور میانگین امسال در حدود 200 میلیارد تومان حجم معاملات روزانه بازار سهام بوده که 50 تا 100 درصد رشد را در صنایع مختلف شاهد بوده‌ایم.

حسینی با اشاره به میزان افزایش سرمایه شرکت ها، اظهار داشت: در سال 91 از طریق عرضه‌های اولیه افزایش سرمایه شرکت ها و معاملات سلف بورس کالا، 30 هزار میلیارد تومان تامین مالی شرکت ها در بازار سرمایه صورت گرفت.

وی با اشاره به تحریم‌ها در سال های گذشته افزود: صنایع بورس از شرکت های متنوعی تشکیل شده‌اند که بخشی از محصولاتشان مصرف داخلی و بخشی صادرات می‌شود.

 

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس گفت: تنوع در صنایع، تنوع در ترکیب درآمدها را به دنبال داشته که این مزیت باعث شده در صنایعی همچون نفت، گاز و پتروشیمی، علی رغم تحریم های سنگین علیه کشورمان روند رو به رشدی را در سودآوری این صنایع شاهد باشیم.

وی ادامه داد: در حقیقت روند بازدهی سهام این شرکتها نشان از افزایش تولید و صادرات محصولاتشان بوده به همین دلیل معتقدم که تحریم‌ها بیشتر تحریم کنندگان را تحت فشار قرار داده است.

عضو هیات مدیره سازمان بورس ادامه داد: بازده بورس در 2 سال گذشته، چنان بوده که بورس اوراق بهادار تهران در بین بورس های فدراسیون جهانی بورس ها همیشه عناوین اول تا دوم را به خود اختصاص داده است.

دکتر حسینی در پایان با بیان اینکه سرمایه‌گذاران با تحلیل وارد بازار سرمایه شوند، گفت: به سهام داران توصیه می شود حتما با اطلاعات حسابرسی شده دقیق شرکت ها، گام به این بازار بگذارند. به علاوه، تشکیل پرتفویی از صنایع مختلف از دیگر راه هایی است که می‌تواند با ریسک کمتری نسبت به سود آینده سرمایه خود امیدوار باشد.نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۱٩
یک موسسه معتبر آمریکایی که در زمینه اخبار و اطلاعات بازارهای کالا در جهان فعالیت دارد پیش بینی کرد که با توجه به رشد نسبی تقاضای سنگ آهن در چین طی دو هفته اخیر و احتمال تداوم این روند در ماههای پیش رو، متوسط قیمت این محصول خام در سال جاری میلادی بسیار بالاتر از ارقام برآورد شده توسط بانک ها و موسسات سرمایه گذاری سرشناس جهان خواهد بود.

به گزارش بورس نیوز به نقل از پایگاه خبری-تحلیلی استیل گورو، موسسه اطلاع رسانی Platts وابسته به موسسه اعتبارسنجی و خدمات سرمایه گذاری "استاندارد اند پورز" آمریکا اعلام کرد که هنوز هم می توان پیش بینی متوسط قیمت 100 تا 120 دلار در هر تن برای سنگ آهن در سال جاری میلادی را با قاطعیت مطرح ساخت. به گفته مقامات این موسسه، چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده فولاد در جهان مطابق معمول مهمترین نقش را در آینده بازار سنگ آهن ایفا خواهد کرد.

براساس بررسی های کارشناسان موسسه Platts، در اوایل ماه گذشته میلادی نرخ بهره بانکی در چین به شدت افزایش یافت و همین مسئله باعث بروز مشکلاتی در گشایش اعتبار برای شرکت های فولادسازی این کشور شد و متعاقباً تقاضای سنگ آهن از سوی آنها رو به کاهش نهاد. در اواخر این ماه اما تصمیم بانک مرکزی چین مبنی بر تزریق نقدینگی جدید به بازار و رفع مشکلات موجود در زمینه اعطای اعتبار به شرکت های مختلف این کشور، وضعیت را تغییر داد و فولادسازان با قدرت بیشتری به بازار سنگ آهن بازگشتند به طوری که بهای سنگ آهن در بنادر اصلی چین از دو هفته پیش تاکنون بیش از هفت درصد رشد داشته است.

آمارهای ثبت شده در پایگاه اطلاعاتی موسسهPlatts حاکی از این است که در پایان معاملات هفته گذشته میلادی بهای هر تن سنگ آهن با درجه خلوص 62 درصد، برای تحویل فوری در بندر تیانجین چین، به 122.6 دلار رسیده است که در قیاس با قیمت پایانی آن در 26 ژوئن حدود 7.7 درصد افزایش نشان می دهد.

برآوردهای کارشناسان این موسسه همچنین از افزایش چشمگیر واردات سنگ آهن چین از استرالیا طی سه سال اخیر حکایت دارد؛ این در حالی است که واردات سنگ آهن چین از دیگر تولیدکننده بزرگ سنگ آهن یعنی برزیل طی این دوره با کاهش نسبی مواجه شده است. چین در ماه می امسال مجموعاً 68.5 میلیون تن سنگ آهن از سایر کشورها وارد کرده است که در این میان استرالیا و برزیل به ترتیب با 35.6 و 11.4 میلیون تن بیشترین سهم را از بازار سنگ آهن وارداتی چین داشته اند. واردات سنگ آهن چین از استرالیا طی ماه می سال جاری در قیاس با می 2009 حدود 60 درصد افزایش نشان داده و انتظار می رود که این روند رو به رشد طی ماههای آتی نیز ادامه یابد.

پیش بینی موسسه Platts از تداوم روند صعودی بازار سنگ آهن چین در حالی مطرح می شود که برخی بانک ها و موسسات سرمایه گذاری معتبر از جمله دویچه بانک آلمان اعتقاد دارند که سنگ آهن تا پایان ماه سپتامبر امسال حتی می تواند قیمت ها کمتر از 80 دلار در هر تن را هم لمس کند.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۱٦
از سوی مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس
دلایل توقف نمادهای معاملاتی شبندر، شتران و شاوان تشریح شد

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس دلایل توقف نماد شرکت‌های پالایش نفت بندرعباس، نفت تهران و نفت لاوان را تشریح و برخی ابهامات موجود در روابط مالی شرکت‌های پالایشی با شرکت پالایش و پخش را عمده دلیل توقف نماد این شرکت‌ها عنوان کرد.

خبرگزاری فارس: دلایل توقف نمادهای معاملاتی شبندر، شتران و شاوان تشریح شد

مدیر نظارت بر ناشران اوراق بهادار با اشاره به توقف نمادهای معاملاتی شرکت‌های پالایشی گفت: سود (زیان) شرکت‌های پالایشی طی روزهای اخیر به شدت دست‌خوش تغییر قرار می‌گیرد که عمدتا ناشی از شفاف نبودن روابط مالی شرکت‌های پالایشی با شرکت پالایش و پخش است.

امیرحمزه مالمیر گفت: اگر چه طی یک‌سال گذشته با برگزاری جلسات فیمابین مدیران ارشد وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش با مدیران شرکت‌های پالایشی و مدیران ارشد بازار سرمایه، سعی شده است که ابهامات فیمابین کاهش و در جهت رفع آنها تلاش‌های زیادی صورت گرفته است، ولیکن کماکان شاهد تغییرات عمده در اطلاعات شرکت‌ها، حتی اطلاعات واقعی آنها هستیم.

وی خاطرنشان کرد: همانگونه که قبلاً طی اطلاعیه‌ای اعلام شده بود، عملکرد واقعی حسابرسی‌شده 6 ماهه شرکت پالایش نفت تهران مبلغ 683ر27 ریال اعلام شده بود در حالی‌که باتوجه به دریافت اعلامیه‌هایی از شرکت پالایش و پخش سود 6 ماهه در تاریخ پنجم‌دی‌ماه 91 به مبلغ 233ر29 ریال افزایش و در تاریخ هفدهم‌دی‌ماه 91 به مبلغ 319ر25 ریال کاهش و مجدداً در تاریخ سی‌ام‌دی‌ماه 91 به مبلغ 831ر29 ریال افزایش پیدا کرد.

مالمیر ادامه داد: از طرفی عملکرد 9 ماهه شرکت ابتدا مبلغ 985ر29 ریال و سپس بر اساس اعلامیه‌های دریافتی از شرکت پالایش و پخش در تاریخ بیست‌وهفتم‌دیماه‌91 به مبلغ 985ر28 ریال کاهش و مجددا در تاریخ سی‌ام‌دی‌ماه 91 به مبلغ 431ر37 ریال افزایش یافت.

این شرکت در تاریخ هجدهم‌اردیبهشت‌ماه جاری در زمان ارائه‌ اطلاعات پیش‌بینی عملکرد و به عنوان اطلاعات مقایسه‌ای، پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 91 را مبلغ 886ر38 ریال اعلام نمود.

مالمیر افزود: بر اساس مکاتبه دریافتی از شرکت پالایش نفت تهران، با توجه به لزوم شناسایی زیان حاصل از تسعیر ارز، سود هر سهم شرکت برای سال مالی 91 حدود مبلغ 000ر11 ریال کاهش داشته است و بر اساس مذاکره انجام‌شده در تاریخ پانزدهم‌تیرماه 92 با مدیرعامل محترم شرکت، اظهار شد که سود سال مالی 91 بر اساس صورت‌های مالی که در اختیار حسابرس قرار گرفته است حدودا بالغ بر 000ر15 ریال است و این در حالی‌است که یکی از اعلامیه‌های ارسالی توسط شرکت پالایش و پخش نیز به‌دلیل عدم موافقت شرکت، در حساب‌ها اعمال نشده که در صورت اعمال آن عملکرد شرکت برای سال 91 به زیان منجر خواهد شد، البته به‌نظر می‌رسد اظهارنظر حسابرس نسبت به صورت‌های مالی سال 91 این شرکت نیز طی چند روز آتی به سازمان ارائه شود.

مدیر نظارت بر ناشران اوراق بهادار سازمان بورس درخصوص شرکت پالایش نفت لاوان نیز اعلام کرد شرکت پالایش نفت لاوان برای مدت طولانی اطلاعاتی را ارائه نکرده بود و در تاریخ نهم‌تیرماه جاری سود هر سهم حسابرسی‌نشده سال 91 را مبلغ 426 ریال برای هر سهم اعلام نمود و این در حالی‌است که در تاریخ 28/12/91 مبلغ 298 ریال و در تاریخ پنجم‌تیرماه 92 همچنان مبلغ 298 ریال اعلام شده بود، از طرفی پیش‌بینی سال 92 در تاریخ بیست‌وهشتم اسفندماه 91 مبلغ 590 ریال و در تاریخ پنجم‌خردادماه 92 مبلغ 843 ریال اعلام شد.

در تاریخ نهم‌تیرماه 92 اظهارنظر حسابرس نسبت به پیش‌بینی سال 92 ارائه شد که همچنان حاکی از مبلغ 843 ریال سود برای سال 92 بود و در اقلام مقایسه‌ای نیز سود سال 91 مبلغ 298 ریال درج شده بود، درحالیکه مطابق اطلاعات حسابرسی نشده ارائه شده در همان روز، سود سال 91 بالغ بر 426 ریال اعلام شده بود. ضمناً حسابرس نسبت به پیش‌بینی یادشده "عدم اظهارنظر" ارائه کرده بود.

وی با بیان اینکه براساس پیگیری‌های صورت‌گرفته از حسابرس شرکت پالایش نفت لاوان، صورت‌های مالی حسابرسی شده این شرکت بزودی ارائه خواهد شد، خاطرنشان کرد شرکت پالایش نفت لاوان در تاریخ دوازده‌تیرماه 92 در فاصله‌ای کمتر از 4 روز، پیش‌بینی سال 92 خود را مبلغ 088ر3 ریال اعلام کرد، البته لازم به ذکر است که شرکت در سال 90، مبلغ 6/800 میلیارد ریال مطالبات سازمان امور مالیاتی بابت مالیات بر ارزش افزوده را از بهای تمام‌شده خود کسر نموده است.

امیرحمزه مالمیر در ارتباط با توقف نماد شرکت پالایش نفت بندرعباس نیز گفت: شرکت پالایش نفت بندرعباس در تاریخ بیست‌ونهم‌اردیبشهت‌ماه 92 اعلام کرد پیش‌بینی سال 91 بیش از 50 درصد نسبت به پیش بینی قبلی (مبلغ 323 ریال اعلام شده در تاریخ شانزدهم‌اردیبهشت‌ماه 92) افزایش خواهد یافت که بر این اساس نماد متوقف و از شرکت درخواست جزئیات اطلاعات شد.

وی افزود: این شرکت در تاریخ سی‌ام‌اردیبهشت‌ماه 92 صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده سال 91 را به سازمان ارائه کرد که حاکی از مبلغ 847 ریال سود برای هر سهم بود و به بیانی دیگر بیش از 162 درصد افزایش نشان می‌داد که فارغ از این موضوع که دلایل تغییرات بااهمیت چه بوده است و زمان وقوع و اطلاع شرکت از این اطلاعات کی بوده است، اطلاعات دریافتی از شرکت حاوی ابهاماتی بود که می‌بایست شرکت نسبت به رفع آن‌ها اقدام می‌نمود و برای همین منظور اطلاعات تکمیلی از شرکت دریافت گردید، ضمن اینکه حذف تبصره‌ی (1) ماده‌ی (7) آئین‌نامه‌ی مصوب هیئت‌وزیران نیز ابهامات جدیدی را مطرح نمود که در این‌خصوص اطلاع‌رسانی صورت گرفت.

به گفته مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس، شبندر در تاریخ بیست‌وهفتم‌خرداداماه 92 صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده را ارائه کرد که حاکی از مبلغ 794 ریال سود برای سال 91 بود‌، ضمنا پیش‌بینی سال مالی 92 را در تاریخ سی ام‌خردادماه 92 مبلغ 166ر2 ریال و در تاریخ 02/04/92 مبلغ 238ر2 ریال اعلام کرد.

وی در ادامه افزود: همانگونه که از توضیحات ارائه شده کاملا مشخص است، اطلاعات شرکت‌های پالایشی به شدت در مدت کوتاه و بدون دلیل منطقی، تغییرات قابل ملاحظه‌ای نشان می‌دهد و از طرفی ابهامات موجود  درخصوص نحوه‌ی تسعیر ارز، نحوه‌ی برخورد با مالیات بر ارزش افزوده، نحوه‌ی برخورد با سهم صندوق ارزی از صادرات (معادل 26 درصد)، ابهام در خصوص میزان پذیرش و تعلق یارانه‌ها، ابهام در خصوص اثرات مکاتبات اخیر شرکت پالایش و پخش بر عملکرد شرکت‌ها از جمله پرداخت مبلغ مابه‌التفاوت درآمد حاصل از فروش فرآورده‌های ویژه ناشی از ارز مبادله‌ای با ارز مرجع به شرکت پالایش و پخش، سازمان را بر آن‌داشت تا از شرکت‌های پالایشی اظهارنظر حسابرس نسبت به پیش‌بینی‌ سال مالی 92 و همچنین صورت‌های مالی حسابرسی شده را دریافت کند.

مالمیر خاطرنشان کرد: از آنجا که برخی از این ابهامات را حسابرس و خصوصاً سازمان حسابرسی (به دلیل اینکه می‌بایست در نهایت به تایید آن برسد) به صورت تخصصی و کامل بررسی می‌نماید، می‌تواند برخی از ابهامات موجود را برطرف و شفاف نماید و باتوجه به پیگیری‌های انجام‌شده و مذاکره با همکاران سازمان حسابرسی و از طرفی لزوم برگزاری مجامع شرکت‌ها حداکثر تا پایان تیرماه و لزوم ارائه‌ اطلاعات 10 روز قبل از آن، به نظر می‌رسد که اطلاعات حسابرسی‌شده را طی روزهای آتی داشته باشیم.

نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۱٦
آثار و پیامدهای حذف ارز مرجع
علی دینی‌ترکمانی*
1. بعد از مدت‌ها بحث و نظر درباره حذف ارز مرجع، طبق اخبار اعلام‌شده به‌نظر می‌رسد این تصمیم در حال عملیاتی‌شدن است. دلیل این امر نیز بسته‌شدن بودجه سال‌جاری با ارز مرکز مبادلات ارز است. با توجه به کاهش تقریبا 50‌درصدی درآمدهای حاصل از فروش نفت، تنها راه برای تثبیت درآمدهای ریالی حاصل از فروش درآمدهای ارزی نفتی افزایش قیمت آن است. این تغییر برخلاف نظر بعضی از همکاران اقتصاددان تاثیری در پایه پولی ندارد.
 
پایه پولی به‌عنوان یکی از عوامل اثرگذار بر نقدینگی تحت‌تاثیر سه جزء خالص بدهی دولت به بانک مرکزی، خالص بدهی شبکه بانکی به بانک مرکزی و ذخایر خارجی بانک مرکزی است. افزایش هریک از این اجزا به‌معنای افزایش در پایه پولی است. حاصلضرب پایه پولی در ضریب فزاینده پولی میزان نقدینگی را نشان می‌دهد؛ برای مثال اگر ضریب فزاینده پولی برابر 4/5 و پایه پولی برابر 100‌هزار‌میلیارد تومان باشد، در این‌صورت نقدینگی برابر 450‌هزار‌میلیارد تومان می‌شود. بانک مرکزی به‌ازای کل دلار دریافتی از دولت (که برابر با کل درآمد ارزی نفتی منهای 10‌درصد شرکت ملی نفت ایران و 15‌درصد صندوق توسعه ملی است) معادل ریالی آن را در اختیار خزانه دولت می‌گذارد. اگر بانک مرکزی ریال داده‌شده به دولت را دوباره از طریق عرضه ارز به بازار بازدریافت کند، مانند آن است که دولت خود دلار را در بازار فروخته و ریال لازم را تامین کرده است.
 به‌این‌صورت مادام که همه دلار پرداخت‌شده به بانک مرکزی در بازار تزریق شود، ذخایر خارجی تغییری نمی‌کند و درنتیجه از این محل تاثیر برپایه پولی گذاشته نمی‌شود، اما اگر بخشی از دلار را بانک مرکزی تبدیل به ذخایر بکند نقدینگی از این محل افزایش می‌یابد.
 
2. اما صرف‌نظر از این بحث، با حذف نرخ ارز مرجع انتظار می‌رود نرخ ارز در بازار آزاد افزایش پیدا کند. برخلاف تحلیل‌های رایج مبنی بر این‌که اگر نرخ ارز افزایش پیدا کند و نرخ آن به‌سمت قیمت تعادلی حرکت کند بازار باثبات می‌شود، این قلم بر این باور است که همراه با چنین سیاستی تقاضای سفته‌بازانه در بازار ارز نیز افزایش پیدا می‌کند و بنابراین موجب افزایش نرخ ارز بازار آزاد می‌شود.
 
 دلیل افزایش تقاضای سفته‌بازانه پیش‌بینی سرمایه‌گذاران از تاثیر این سیاست بر افزایش قیمت‌ها و از آنجا بر نرخ ارز در بازار آزاد است. البته اگر در کنار این سیاست، میزان سود بانکی افزایش قابل‌توجهی پیدا کند، به نحوی که بخشی از نقدینگی موجد در بازار ارز را جذب کند، امکان کنترل تقاضای سفته بازانه وجود دارد. منتها طبیعی است که این سیاست نیز از طریق افزایش هزینه‌های تولید بنگاه‌ها موجب تشدید فشارهای تورمی می‌شود که درنهایت موجب افزایش نرخ ارز در بازار آزاد می‌شود. 
 
3. تاثیر دیگر، افزایش قیمت کالاهایی است که تاکنون با نرخ ارز مرجع وارد می‌شدند. در این‌باره، البته دولت می‌تواند مابه‌التفاوت قیمت ریالی محاسبه‌شده با ارز مرجع و ارز مرکز را به وارد‌کنندگان بپردازد تا آن‌ها کالاها را در قیمت‌های پیشین به بازار عرضه کنند. این استدلالی است که برای حذف رانت ناشی از نرخ ارز ترجیحی بعضی به آن باور دارند، اما در شرایط کنونی ممکن است اعلام این سیاست و عملیاتی‌شدن آن، موجب ورود شوک به بازار کالاهای اساسی و غذایی و افزایش قیمت شود.
 
 
تجربه نشان می‌دهد معمولا وقتی قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند بر اثر چسبندگی قیمت‌ها، بعدا به‌گونه‌ای کاهش پیدا نمی‌کنند که با قیمت اولیه برابر شوند؛ بنابراین انتظار باید بر این باشد که قیمت این کالاها حتی در صورت پرداخت یارانه ریالی تا حدی افزایش پیدا کنند.
 
4. اگر این سیاست تاثیر تورمی داشته باشد، دراین‌صورت باید انتظار این را نیز داشت که بخشی از درآمدهای حاصل ناشی از افزایش نرخ ارز صرف هزینه‌های افزایش‌یافته ناشی از تورم خواهد شد؛ بنابراین در صورت عدم‌کاهش مصارف در طرف بودجه، باید کسری در بودجه را همچون سالیان گذشته نیز انتظار داشت.نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۱٦

پتانسیل رشد سودآوری "فرآور"

 

وضعیت تولید و فروش:

در جدول زیر وضعیت تولید و فروش در بودجه 92 شرکت به همراه صورت های مالی 91 و90 ملاحظه می شود. شرکت مقدار فروش سال 92 را 9900 تن برآورد کرده که در برآورد کارشناسی با توجه به تولید و مقدار فروش سال های قبل آن را حداقل 11 هزار و پانصد تن در نظر گرفتیم. همچنین شرکت نرخ شمش روی را به ازای هر تن 49 ریال (با احتساب نرخ جهانی روی 2000 دلاری و نرخ ارز 24500 ریالی) در نظر گرفته که در برآورد کارشناسی نرخ شمش روی را با توجه به وضعیت نزولی آن 1700 دلار و نرخ ارز را با توجه به اینکه در سال 91 به نرخ آزاد تسعیر نموده است 30 هزار ریال در نظر گرفتیم در نتیجه به ازای هر تن 51 میلیون ریال حاصل گردید که به عنوان نرخ فروش کارشناسی ملاک قرار می گیرد.

 

وضعیت مواد مصرفی و بهای تمام شده کالای فروش رفته:

در جدول زیر وضعیت مواد مصرفی و بهای تمام شده در بودجه 92 و واقعی 91 به همراه برآورد کارشناسی ملاحظه می شود. شایان ذکر است که مقادیر مواد مصرفی براساس نسبت مواد مصرفی به مقدار تولید در سال های گذشته محاسبه شده است و برای نرخ های برآورد کارشناسی نیز حداکثر مبلغ ممکن در نظر گرفته شده که منجر به افزایش 31.3 میلیارد ریالی بهای تمام شده می باشد.


وضعیت ترازنامه شرکت:

شرکت 405 میلیارد و 500 میلیون ریال منابع دارد که 286 میلیارد ریال آن حقوق صاحبان سهام و 119 میلیارد و 500 میلیون ریال آن بدهی است. سرمایه شرکت 120 میلیارد ریال و سود انباشته آن 154 میلیارد ریال می باشد. ارزش دفتری سهم 2383 ریال می باشد. تسهیلات دریافتی 46 میلیارد و 500 میلیون ریال است که کل آن جاری است و شرکت فاقد تسهیلات ارزی است. همچنین از مجموع دارایی ها 73 درصد جاری و 27 درصد بلند مدت می باشد.

صورت سود و زیان و پیش بینی عایدی هر سهم:

با توجه به موارد عنوان شده در خصوص فروش و بهای تمام شده می توان صورت سود و زیان سال 92 را به شرح زیر پیش بینی کرد. با توجه به اینکه در برآورد کارشناسیبه خصوص در مورد نرخ دلار و نرخ جهانی محصول روی از رویکردی محتاطانه استفاده کردیم، می توان گفت حداقل تعدیل مثبت عایدی هر سهم شرکت 84 درصد خواهد بود.


 


تهیه و تنظیم: عباس طالع فرد
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۱٦

آخرین اخبار از پالایشگاه لاوان (شاوان) - آخرین خبر از پالایشگاه نفت تهران (شتران

 

صورت های مالی حسابرسی نشده سال مالی 91 شرکت پالایش نفت لاوان طی هفته گذشته در حالی منتشر شد که سودآوری این شرکت در سال مالی مذکور نسبت به سال قبل از آن حدود 50 درصد رشد داشت.

براساس گزارش بورس نیوز، آنچه اکنون برای سهامداران "شاوان" اهمیت دارد ارایه گزارش های پیش بینی درآمد سال مالی 92 شرکت و تعیین تکلیف نرخ ارز در نظر گرفته شده و بحث سهم 26 درصدی صندوق توسعه ملی در بودجه برآوردی آن است.

حذف سهم 26 درصدی از حساب های "شاوان"

در همین ارتباط مدیر عامل شرکت پالایش نفت لاوان در گفتگو با خبرنگار ما عنوان کرد: یکی از دلایل تأخیر در ارایه گزارش های مالی "شاوان" اصرار سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر ارایه صورت های مالی حسابرسی شده بود که با توجه به تلاش های صورت گرفته، گزارش های حسابرسی شده این شرکت تهیه شده و به زودی به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

علی دادور در خصوص مفروضات موجود در بودجه 92 شرکت پالایش نفت لاوان و تغییرات ایجاد شده در آن گفت: در پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 92 شرکت از یک سو سهم 26 درصدی صندوق توسعه ملی حذف شده و از سوی دیگر نرخ تسعیر ارز در نظر گرفته شده از مرجع به مبادلاتی افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: همین امر موجب شده تا پیش بینی سودآوری "شاوان" در سال 92 با رشد همراه شود.

این مقام مسئول پیرامون تغییرات به وجود آمده در ظرفیت تولیدی شرکت پالایش نفت لاوان گفت: با توجه به اقدامات انجام شده در سال جاری ظرفیت پالایش خوراک در "شاوان" از 500 هزار بشکه به 600 هزار بشکه افزایش یافته که این امر نیز در رشد درآمد و به تبع آن سودآوری این مجموعه پالایشی اثرات با اهمیتی داشته است.

دادور در بیان میزان زیان انباشته این مجتمع در گزارش های پیش بینی درآمد جدید "شاوان" عنوان کرد: در حال حاضر و با توجه به اطلاعات موجود در گزارش های سال مالی جاری شرکت، زیان انباشته "شاوان" معادل 200 میلیارد ریال است که نسبت به سال قبل با کاهش قابل ملاحظه ای همراه بوده و امیدواریم تا پایان سال جاری زیان مذکور به طور کامل جبران شود.

مدیر عامل شرکت پالایش نفت لاوان در خاتمه اظهار داشت: آنچه در خصوص بررسی وضعیت شرکت های پالایشی از اهمیت بسیاری برخوردار است و سهامداران نیز باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند، تعیین سیاست ها و اعلام اطلاعیه های گوناگون از سوی پالایش و پخش به آنها است که هر کدام از این اعلامیه ها به نوبه خود می تواند برآوردهای مالی این شرکت ها را دستخوش تغییر کند. از همین رو انتظارات فعالان بازار سرمایه از سودآوری پالایشی ها باید با در نظر گرفتن همه موارد مورد بحث باشد.

 

چه خبر از "شتران"؟

تغییر با اهمیت اطلاعات پالایشگاه ها در حالی ادامه دارد که در این شرایط نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت تهران نیز از تاریخ 13 خرداد ماه سال جاری متوقف شده، اما همچنان خبری از بازگشایی نماد "شتران" به گوش نمی رسد.

مسئول امور سهام شرکت پالایش نفت تهران در خصوص زمان بازگشایی نماد معاملاتی این مجموعه پالایشگاهی در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز گفت: براساس مدارک و مستندات موجود و اعلامیه های واصله از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، صورت های مالی حسابرسی شده عملکرد پایان دوره ای سال مالی 91 تهیه گردیده که به احتمال زیاد طی یک یا دو روز آتی جهت انتشار به سازمان بورس ارسال می شود.

ترابی افزود: با توجه به لزوم ارایه این گزارش عملکردی به همراه اولین پیش بینی بودجه سال 92 شرکت، زمان بازگشایی نماد "شتران" مشخص نیست و برای بازگشایی آن باید تا زمان ارایه عایدی برآوردی هر سهم سال مالی جاری و دستور مقام ناظر منتظر ماند.

این مقام مسئول پیرامون زمان اعلام بودجه برآوردی سال 92 شرکت پالایش نفت تهران گفت: در حال حاضر مسئولان مربوطه در "شتران" سرگرم تهیه اولین پیش بینی بودجه درآمدی سال 92 شرکت هستند، اما هنوز اطلاعات دقیقی از شرکت ملی پالایش و پخش برای تعیین قیمت نفت خام و نرخ فروش محصولات تولیدی این مجتمع پالایشگاهی دریافت نشده است.

ترابی در خاتمه سخنان خود اظهار داشت: با توجه به عدم دسترسی به اطلاعات مورد نیاز مذکور، باید همچنان منتظر بود و پیش از دریافت آنها نمی توان به سرمایه گذاران و سهامداران درخصوص بودجه اطلاعاتی اعلام کرد. از این رو به نظر می رسد تا زمان ارایه این گزارش، نماد "شتران" همچنان متوقف بماند.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۱٦
رشد بورس حبابی نیست

رئیس سازمان بورس اوراق بهادار با تأکید بر اینکه رشد اخیر بورس حبابی نیست، گفت: این افزایش شاخص بیشتر به دلیل آینده مثبت بسیاری از شرکت‌ها در رابطه با سود آنها است.

خبرگزاری فارس: رشد بورس حبابی نیست

علی صالح‌آبادی رئیس سازمان بورس اوراق بهادار در یک برنامه رادیویی با اشاره به اینکه رشد بورس به چند دلیل حبابی نیست، اظهار داشت: افزایش معاملات و سودآوری بنگاه‌ها از دلایل اصلی رشد شاخص طی روزهای اخیر بوده است.

وی با تأکید بر اینکه رشد بورس حبابی نیست، ادامه داد: رشدی که اتفاق افتاد به دلیل پیش‌بینی‌های مثبت از آینده شرکت‌ها است بنابراین رشدی که اتفاق افتاد بیشتر به خاطر انتظارات مثبت ایجاد شده از آینده آنان است.

صالح‌آبادی با بیان اینکه حبابی نبودن شاخص را حجم بالای معاملات کاملا نشان می‌دهد، گفت: بسیاری از شرکت‌ها در جریان انتقال نقدینگی از بازارهای موازی با رشد خوبی مواجه شده‌اند.

بر اساس این گزارش رئیس سازمان بورس اوراق بهادار پیش از این گفته بود رشد شاخص بورس مربوط به امسال نیست و طی سالهای اخیر نیز شاهد افزایش حضور فعالان در این بازار بودیم و آینده این بازار هم منوط به اتفاقات آینده است. صالح‌آبادی در توصیه‌ای به سهامداران گفته بود: سهامداران غالباً در سبدهای سهامی سرمایه‌گذاری کنند که آینده‌دار هستند، بنابراین سهامداران نباید تحت تأثیر جو حرکت کنند.

 
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۱٥

تالار شیشه‌ای رکورد شکست/ جهش ۱۵۰۰ واحدی شاخص

 

ه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پایان معاملات امروز بورس اوراق بهادار شاخص، رکورد جدید دیگری به ثبت رساند و بر همین اساس با افزایش 1554 واحدی به بیش از 54 هزار واحد صعود کرد.

براساس این گزارش، ارزش بازار هم در رکورد تازه‌ای 6 هزار و 500 میلیارد تومان افزایش داشت و در مجموع ارزش کل بازار به بیش از 256 هزار و 537 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز به تنهایی صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس 177 واحد در روند افزایش شاخص کل تأثیرگذار بود و در عین حال فولاد مبارکه اصفهان با 92 واحد، معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز 92 واحد، پالایش نفت اصفهان با 74 واحد، ملی صنایع مس ایران با 68 واحد با افزایش نفت و گاز پارسیان با 64 واحد صنعتی و معدنی چادرملو با 62 واحد بر روند افزایش کل تأثیرگذار بوده‌اند

همچنین شاخص صنعت نیز با افزایش 1400 واحدی به 46 هزار و 160 واحد و شاخص 50 شرکت فعال‌تر نیز از این روند مستثنی نبوده و با 62 واحد افزایش به 2 هزار و 248 واحد رسید.

بر اساس این گزارش امروز برخی از شرکت‌ها رشد قابل توجهی داشته‌اند که در این میان پاکسان با بیشترین افزایش قیمت در صدر قرار دارد و کیمیا دارو، نوش‌مازندران، فرآورده‌های نسوز ایران، پارس‌خودرو، نیرو محرکه و سیمان اصفهان جزو بیشترین افزایش قیمت‌ها رقم خوردند.

در این میان مس شهید باهنر، بانک صادرات ایران، سرمایه‌گذاری صنعت بیمه، صنایع آذرآب، فیبر ایران، بانک کارآفرین و فولاد خراسان بیشترین کاهش قیمت را داشته‌اند.

به گزارش فارس؛ امروز معامله‌گران بورسی رکورد بی‌نظیری را به ثبت رساندند تا بازدهی بورس به سه درصد برسد؛ همچنین هیجان خرید باعث شد تا شاخص دو قله 53 و 54 هزار واحدی را پشت سر بگذارد.

براساس این گزارش نماد پاکسان بیش از 340 درصد پس از بازگشایی رشد داشت.

 

معاون بازار شرکت بورس با اعلام اینکه سهامداران باید با دقت بیشتری نسبت به خرید سهم شرکت‌ها اقدام کنند، گفت: در این دوره خرید‌های حقیقی بیشتر از خرید‌های حقوقی است.

 

 

سهامداران باید در جریان خرید از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشاوره بگیرند، گفت: در حال حاضر مخاطبان و بازیگران عادی بیشتری وارد بازار سهام شده‌اند.

وی در رابطه با توقف و بازگشایی نماد برخی شرکت‌ها گفت: هم اکنون نسبت به چهار سال گذشته روند بازگشایی نمادها بهتر شده است و در این میان نیز بسیاری از سهامداران انتظار دارند که نمادهای مورد نظرشان خیلی زود بازگشایی شود، در حالی که این شرکت‌ها شفاف‌سازی مورد انتظار را انجام نداده‌اند.

معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار گفت: انتظارات روانی زیادی در روزهای اخیر در رابطه با آینده ایجاد شده و به همین دلیل شاهد رشد بازار بوده‌ایم.

معاون بازار شرکت بورس با بیان اینکه بورس‌های دنیا براساس انتظارات حرکت می‌کنند افزود: ما پس از آنکه انتخابات پرشوری را پشت سر گذاشته‌ایم و قول‌های رئیس‌جمهور منتخب مبنی بر کاهش تنش‌های بین‌المللی موجب شد تا بازار سهام با حرکت جهشی روند کاری خود را دنبال کند.

وی ادامه داد: همچنین همین وعده‌ها که بیشتر مربوط به کاهش تنش‌های بین‌المللی موجب شد تا اکثر شرکت‌های دارای محصولات صادراتی تحت تأثیر همین امر با تقاضای خرید مواجه شود.

صحرایی با اشاره به اینکه بازارهای رقیب از جمله مسکن، ارز و طلا با کاهش امید نسبت به آینده گفت: انتظارات کاهشی در بازارهای رقیب به واقعیت پیوسته و همین امر موجب شد، تا منابع آنان وارد بازار سهام شود.

وی در رابطه با میزان خرید اشخاص حقیقی و حقوقی گفت: در این دوره خریداران حقیقی بیش از خریداران حقوقی هستند، به طوری که مردم عادی با ورود به این بازار از خریداران حقوقی جلو افتاده‌اند.

صحرایی ادامه داد: به طور متوسط طی این دوره 65 درصد حقیقی‌ها نسبت به خرید اقدام می‌کنند و در جریان معاملات 50 درصد آن را می‌فروشند، در واقع 15 درصد میزان خرید حقیقی‌ها بیشتر شده است.

معاون بازار شرکت بورس ضمن توصیه به سهامداران مبنی بر اینکه در جریان خرید مشاوره بگیرند، گفت: توصیه می‌کنیم مردم عادی برای خرید از طریق صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری اقدام کرده و به صورت غیرمستقیم وارد شوند.

وی همچنین ادامه داد: مردم و بازیگران عادی بازار سهام نباید تک سهم خرید کنند و در همین جریان پول‌های مازاد خود را برای اینکه در آینده متضرر نشوند، وارد بازار سهام شوند به عبارتی دیگر به صورت متنوع خرید کنند و از شایعات همیشگی بازار نیز تبعیت نکنند.

وی در رابطه با برگزاری مجامع شرکت‌ها نیز گفت: مجامع شرکتها هم خیلی خوب برگزار شده‌اند و سودهای خوبی بین سهامداران خود تقسیم کرده‌اند؛ عملکرد سه ماهه شرکت‌ها نیز بیش از انتظارات بوده است.

صحرایی با اشاره به اینکه شاخص مدنظر ما نیست، بلکه نقدشوندگی و شفافیت شرکت‌ها برای ما مهم است، گفت: هیچ کدام از مسئولان بورس نمی‌خواهند که نماد شرکتی بیش از اندازه متوقف بماند، بلکه شفافیت و نقد‌شوندگی مدنظر است.


نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۱٥

آغاز ثبت‌نام آزمون‌های اصول کارگزاری

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، ثبت نام آزمون‌های اصول بازار سرمایه، معامله گری اوراق تأمین مالی، معامله گری بورس کالا، معامله گری ابزار مشتقه، مدیریت نهادهای بازار سرمایه، کارشناسی عرضه و پذیرش، تحلیل گری بازار سرمایه، ارزشیابی اوراق بهادار و مدیریت سبد اوراق بهادار از امروز ساعت 8 صبح آغاز و تا روز شنبه مورخ بیست‌ودوم‌تیرماه جاری رأس ساعت 24 ادامه می‌یابد.

این در حالی است که، امکان ویرایش اطلاعات ثبت نامی از ساعت 8 صبح روز چهارشنبه مورخ بیست‌وششم‌تیرماه تا ساعت 24 روز پنجشنبه مورخ بیست‌وهفتم‌تیرماه امکان پذیر خواهد بود.

متقاضیان شرکت در این دوره از آزمون‌ها در نظر داشته باشند که هر داوطلب حداکثر تا تاریخ بیست‌وهفتم‌تیرماه فرصت دارد تا از صحت اطلاعات وارد شده در فرم ثبت نام اطمینان حاصل کند و امکان ثبت نام برای متقاضی جدید در دوره ویرایش امکان پذیر نخواهد بود.

بر اساس این گزارش، ثبت نام به‌صورت اینترنتی از طریق مراجعه به پایگاه الکترونیکی اداره آموزش و امور گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای به نشانی http://reg.seo.ir و همچنین پایگاه الکترونیکی سازمان بورس و اوراق بهادار به آدرس www.seo.ir  (لینک ثبت‌نام آزمون بیست و یکم گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای) انجام می‌شود.

داوطلبان می‌بایست برای تکمیل اطلاعات خود و مطالعه تمامی جزئیات این دوره از آزمون ها به آدرس:http://reg.seo.ir/Content.aspx?id=67 مراجعه کنند.

هم‌اکنون برای تصدی برخی از سمت‌ها در کارگزاری‌های فعال در بورس اوراق بهادار و بورس کالایی و همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری، داشتن یکی از گواهی‌نامه‌های مذکور شرط لازم محسوب می‌شود. همچنین اعطای برخی مجوزهای فعالیت خاص به کارگزاری‌ها، منوط به استخدام و معرفی تعداد مشخصی از دارندگان گواهی‌نامه‌های مذکور توسط کارگزاری متقاضی است.

با توجه به اینکه براساس قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب آذرماه سال 1384، کلیة نهادهای مالی اعم از شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سبدگردان‌ها، صندوق‌های بازنشستگی، شرکت‌های مادر (هلدینگ)، شرکت‌های تأمین سرمایه، مؤسسات رتبه‌بندی، شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی و شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری تحت نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند، تصدی برخی از سمت‌ها در این نهادهای مالی و اعطای مجوز برخی از فعالیت‌ها به این نهادها، منوط به داشتن گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای در بازار سرمایه یا استخدام تعداد کافی از دارندگان این گواهی‌نامه‌ها خواهد بود.

داوطلبان دقت داشته باشند که مراحل ثبت نام شرکت در آزمون های بازار سرمایه را به روزهای آخر موکول نکنند و در صورت تصمیم جدی برای حضور در این دوره از آزمون ها از همان روزهای ابتدایی نسبت به ثبت نام اقدام کنند.


نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۱٠

صندوق های سرمایه گذاری مشترک فصل بهار  امسال را با رونق چشمگیر و بازدهی مثبت به پایان بردند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در سه ماهه ابتدایی سال جاری نشان از رشد چشمگیر بازدهی این نهادهای مالی دارد، به طوریکه در این مدت بیشتر صندوق ها با عملکردی مثبت و بازدهی در محدوده 7 تا بیش از 63 درصد در نوسان بودند و در این میان تنها صندوق سرمایه گذاری آرین با زیان محدود 0.4 درصدی مواجه شد.

 

بر اساس این گزارش، صندوق سرمایه گذاری رفاه با کسب بازدهی 63.7 درصدی به عنوان برترین صندوق در فصل بهار شناخته شد و در ادامه صندوق های بانک توسعه تعاون، مشترک آسمان یکم، مشترک آرمان، حافظ و بورسیران به عنوان پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری در مدت مزبور معرفی شدند.

 

همچنین در بین 61 صندوق 24 صندوق در مقایسه با شاخص بورس، سودآوری بالاتری داشتند، که بر این اساس صندوق های سرمایه گذاری آپادانا، امید سهم، یکم دانا، کارآفرین برتر و مهرشریعه با کسب بازدهی در محدوده 24 تا 28 درصد در رتبه هایی بالاتر از شاخص کل بورس قرار گرفتند و بدین ترتیب شاخص بازار با 24 رتبه فاصله از صندوق های سرمایه گذاری، بازدهی 24.4 درصدی را به نمایش گذاشت. صندوق های سرمایه گذاری صنعت و معدن، امین کارآفرین،خوارزمی و ایساتیس نیز با بازدهی حدود 22 درصد در جایگاه بعد از شاخص ایستادند.

 

افزون بر این عملکرد صندوهای سرمایه گذاری در یکسال گذشته نشانگر کسب بازده بیش از 100 درصدی 14 صندوق سرمایه گذاری است؛ صندوق های سرمایه گذاری بورسیران ، عقیق، سینا، بانک توسعه تعاون و رفاه با کسب بیش از 150 درصد بازدهی جزو 5 صندوق برتر از نظر کسب بازدهی بودند.

 

علاوه بر این، مطالعه رده بندی عملکرد صندوق ها در مقایسه با شاخص نشان می دهد که در یکسال اخیر تنها یک چهارم از 61 صندوق سرمایه گذاری بالاتر از شاخص بورس قرار گرفته اند و 47 صندوق دیگر در کارنامه یکساله خود از بورس عقب مانده اند، بازدهی بورس در این یکسال معادل 95.2 درصد بوده است.

 
همچنین در این مدت هیچ صندوقی با زیان مواجه نشد و بازدهی تمامی آنها از 27 درصد بالاتر بوده است.نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/٩

 به گزارش روابط عمومی بورس تهران، روح الله حسینی مقدم مدیریت امور ناشران بورس تهران با بیان مطلب فوق گفت:  بنا به درخواست سهامداران و پژوهشگران در خصوص روند تاریخی طبقه­بندی شرکتها در بورس اوراق  بهادار تهران، مدیریت امور ناشران اطلاعات مربوط به طبقه­بندی شرکت­ها در بازارها و تابلوهای بورس را از سال 1387 (تصویب دستورالعمل جدید پذیرش) به صورت مجزا در دسترس قرار داده است. این اطلاعات در قسمت ناشران وبسایت شرکت قرار گرفته و تغییرات هر ساله شرکت­ها اعم از ارتقا به تابلوی بالاتر و یا تنزل به تابلو یا بازار پایین­تر را به­صورت متنی و نموداری نشان داده است.

وی تصریح کرد: براساس ماده 12 دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران، طبقه‌بندی شرکت‌ها در تابلوها و بازارها حداکثر تا اردیبهشت ماه سال بعد توسط مدیریت امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران انجام می‌شود و برای تایید به هیئت پذیرش اوراق بهادار ارسال می‌شود. این گزارش بر اساس آخرین صورت‌های مالی حسابرسی شده ناشران پذیرفته شده، تهیه می­گردد که گویای شرایط فعلی شرکت‌ها و رشد شاخص‌های مختلف بورس خواهد بود.

حسینی مقدم افزود: براساس این دستورالعمل، شرکتها  براساس معیارهای مختلفی در تابلوها و بازارهای بورس طبقه­بندی می­شوند که از آن جمله می توان به سرمایه، سهام شناور آزاد، تعداد سهامداران، پیش­بینی سود، سود محقق شده، جریانات نقدی عملیاتی شرکت، حجم معاملات و روزهای معاملاتی، امتیاز اطلاع­رسانی و قیمت با فرض وجود ریسکهای ورشکستگی، نقدشوندگی، اندازه و اطلاع­رسانی اشاره کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه، این ریسک­ها می­تواند سرمایه گذاری را با مخاطراتی مواجه سازد، مدیریت امور ناشران ضمن طبقه بندی شرکتها در تابلوها و بازارهای مختلف اطلاع رسانی در خصوص این ریسک ها را به وسیله جابجایی در تابلوها انجام می­دهد.

مدیریت امور ناشران خاطرنشان کرد: هدف از طبقه­بندی شرکت­ها، آگاه کردن سرمایه­گذاران  در خصوص ریسک­های مختلف شرکت است. بر اساس دستورالعمل پذیرش، این ریسک­ها در 4 دسته ریسک ورشکستگی، ریسک اندازه شرکت، ریسک نقدشوندگی و ریسک اطلاع­رسانی تقسیم می­شود.

 حسینی مقدم توضیح داد: معیارهای مرتبط با ریسک ورشکستگی شامل زیان انباشته، آخرین پیش­بینی سود حسابرسی شده و سود خالص محقق شده در سال مالی گذشته است. معیارهای مرتبط با ریسک نقدشوندگی نیز شامل درصد سهام شناور آزاد شرکت، درصد تعداد روزهای معاملاتی به کل روزهای شرکت و حجم سهام معامله شده به کل سهام منتشره شرکت است. همچنین امتیاز اطلاع رسانی محاسبه شده بر اساس دستورالعمل افشای اطلاعات نیز مبنای اندازه­گیری ریسک اطلاع­رسانی است.

وی تاکید کرد: همانگونه که مشخص است، همه این ریسک­ها می­تواند سرمایه­گذاری را با مخاطراتی مواجه سازد که از این رو مدیریت امور ناشران ضمن طبقه­بندی آنها در تابلوها و بازارهای مختلف اطلاع­رسانی آنها را برعهده دارد.

مدیریت امور ناشران به آخرین طبقه­بندی انجام شده در اردیبهشت ماه اشاره کرد و افزود:  بر اساس آخرین طبقه­بندی انجام شده در اردیبهشت ماه 92، از مجموعه 316 شرکت پذیرفته شده در فهرست نرخ­های بورس، 60 شرکت در تابلوی اصلی، 61 شرکت در تابلوی فرعی و 195 شرکت نیز در فهرست نرخ­های بازار دوم قرار دارند.

علاقه مندان می توانند برای دیدن آخرین وضعیت شرکت­ها از لحاظ قرارگیری در تابلوها و بازارهای بورس اوراق بهادار تهران در سال جاری و سال های گذشته اینجا را کلیک کنید.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/٥
چشم‌انداز جهت‌گیری اونس در بازارهای جهانی/حرکت به سمت 1226 دلاری

بر اساس پیش‌بینی تکنیکالیست‌ها، حرکت اونس به سمت 1226 آغاز شده است؛ اگر در مدت 24 ساعت این مقاومت شکسته شود، احتمال کاهش به زیر 1200 هم وجود خواهد داشت.

 

  •  

پیرو سخنان برنانکه رییس فدرال رزرو، مبنی بر کاهش خرید اوراق قرضه، طلا وارد کانال 1200 دلار شد و همانطور که گفتیم انتشار آمار مثبت اقتصادی آمریکا از این پس موجب افزایش ارزش دلار و سقوط بیشتر انس خواهد شد.

شب گذشته نیز آمار شاخص آمار مصرف کننده در ماه ژوئن اعلام شد که بهترین آمار در مقایسه با 5 سال گذشته در آمریکا بود که موجب سقوط 3 درصدی اونس جهانی شد و در کنار آن بازار‌های سهام مثبت شدند.

دیشب همچنین آمار فروش خانه‌های نوساز در آمریکا اعلام شد که با افزایش همراه بود؛ بر اساس پیش‌بینی تکنیکالیست‌ها، حرکت اونس به سمت 1226 آغاز شده است؛ اگر در مدت 24 ساعت این مقاومت شکسته شود، احتمال کاهش به زیر 1200 هم وجود خواهد داشت.

در این میان برای بلند مدت، معامله‌گران باید به چشم انداز سیاست‌های بانک‌های مرکزی دیگر کشورها مانند چین و همچنین ورود خریداران فیزیکی طلا به بازار طلا و همچنین مقاومت استخراج کنندگان طلا در برابر کاهش قیمتها و بهای تمام شده استخراج طلا و همچنین نرخ بیکاری در آمریکا توجه کنند.

انتظار می‌رود کاهش سیاست‌های انبساطی در آمریکا مخالفانی پیدا کند که به خاطر صادرات بیشتر محصولات آمریکایی موافق کاهش ارزش دلار باشند، زیرا با این شرایط کشورهایی مانند چین به فکر استفاده از یوان به جای دلار در مبادلات تجاری خود خواهند افتاد و هم اینک نیز زمزمه هایی از این اقدام شنیده می‌شود.

بانک‌های مرکزی سایر کشورها هم به خرید فیزیکی طلا روی خواهند آورد و تقاضای فیزیکال افزایش خواهد یافت و اقدامات کشورهایی نظیر چین، روسیه و هند می‌تواند به تغییر روند حرکت دلار و اونس منجر شود؛ چیزی که مشخص است تقویت بیش از اندازه دلار به زیان فدرال رزرو و صادرات در آمریکا نیز خواهد شد.

به نظر میرسد رفته رفته به پایان دوران سقوط طلا نزدیک میشویم و حداکثر ریزش دلار میتواند 10 درصد دیگر باشد و این نقطه فشار زیادی را به اقتصاد آمریکا و بانکهای مرکزی سایر کشور ها وارد می‌کند.

در بازار داخلی هنوز کاهش خاصی صورت نگرفته و کاهش قیمت انس جهانی با حرکت دلار به بالای 3200 تومان جبران شده است.

 

محمد حسن‌تسلیمی/مدیر معاملات آتی کارگزاری نواندیشان بازار سرمایه
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/٥

دکتر بهروز خدارحمی دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری در پایان این نشست، با قرائت شعری، پیشنهادی به دولت آینده ارائه کرد.

به یزدان که گر ما خرد داشتیم/کجا این سرانجام بد داشتیم

بیا تا بکوشیم و سعی آوریم/برون سر از این بار ننگ آوریم

آقای رئیس جمهور! من پست نمی‌خواهم، فقط صادقانه می‌خواهم که بیائید دیگر انتقادات دلسوزانه را کینه‌توزانه تعبیر و سرکوب نکنیم. توصیه کنید اطرافیان شما در پذیرش مخالفت‌ها ظرفیت‌سازی کنند. بیائید از همه پتانسیل‌های موجود استفاده کنیم، تا می‌توانیم نگاه از بالا را فراموش کنیم و کنار بگذاریم. عدم اعتقاد به پاسخگویی را به اهتمام جدی به آن تبدیل کنیم. به اطرافیان خود بگوئید بخش اول کتاب «جاذبه و دافعه حضرت علی(ع)» شهید مطهری را بخوانند.

بیائید حرمت نکردن تجربیات ارزشمند و مدیران شایسته قبلی را به شایسته‌سالاری تبدیل کنیم و بیائید کاری کنیم که در پایان کار و نه در شروع راه همه خشنود و شما و تیمتان رستگار شوید.

کانون نهادهای سرمایه گذاری و نشست‌های صبحانه‌کاری بازار سرمایه در یکسال گذشته همواره سعی کرده که متعادل باشد، در این جلسه هم این‌گونه باشیم. به جای انتقاد صرف از بازار سرمایه بیائید از امیدهای پیش‌رو و انتظارات صحبت کنیم.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۳

هدف قیمتی دلار چند است؟

دلار تا چه قیمتی کاهش می یابد؟

 

دلایل افت قیمت ارز و سکه در بازار

عضو شورای پول و اعتبار پیش‌بینی عدم تحقق سود مورد انتظار، تحولات سیاسی اخیر و کاهش تقاضا برای واردات کالا را از عوامل اصلی کاهش قیمت ارز عنوان کرد و گفت:‌ قطعا این پدیده را نمی‌توان به اقدام چند دلال مرتبط دانست.

 

 

کورش پرویزیان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به روند کاهشی قیمت ارز و سکه در بازار اظهار داشت: علائمی که هم‌اکنون در بازار وجود دارد روند را به صورت کاهشی نشان می‌دهد مگر اینکه متغیر دیگری وارد شده و موجب توقف یا افزایش قیمت‌ها شد.

وی افزود: به نظر می‌رسد در چند روز گذشته تقاضای واسطه‌گری و دلالی کاهش یافته که علت اصلی این اتفاق پیش‌بینی عدم تحقق سود مورد انتظار در این بازارها است.

عضو شورای پول و اعتبار تصریح کرد: دلیل این پیش‌بینی تحولات سیاسی و تغییرات دیدگاه‌ در ارتباطات بین‌الملل است و از طرف دیگر کاهش میزان تقاضا به واسطه واردات کالا است به طوری که در چند ماه اخیر فشار تقاضا برای واردات کاهش یافته و همین مساله موجب افت نیاز واردکنندگان به ارز است.

وی با اشاره به نتیجه فروش ارز در بازار مبادله‌ای، گفت: از زمان شکل گیری این بازار تاکنون حجم تقاضای پوشش داده شده در مقایسه با سال‌های قبل کمتر است؛ بنابراین این عوامل بر کاهش قیمت ارز در بازار آزاد موثر بوده است.

رئیس مؤسسه عالی بانکداری افزود: در کوتاه مدت روند کاهشی قیمت‌ها وجود دارد اما در بلند مدت به عوامل متعددی بستگی دارد و باید بر اساس برآوردها در این زمینه اظهارنظر کرد؛ هم‌اکنون قیمت اونس در بازار جهانی کاهش یافته و این پدیده به کاهش نرخ‌ها در بازار سکه و حتی سایر بازارها تاثیرگذار بوده است.

وی با بیان اینکه امیدواریم قیمت‌ها به سمت تعادلی و متناسب با رشد اقتصادی کشور حرکت کند، گفت: قطعا این پدیده را نمی‌توان به اقدام چند دلال و واسطه‌گر در بازار مرتبط دانست؛ البته همه عوامل در بازار تاثیرگذار هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا رسیدن قیمت ارز و سکه به این ارقام ماندگار خواهد بود و مجددا به قیمت‌های یک ماه گذشته برنمی‌گردد، اظهارداشت: به صورت برآوردی می‌توان تحلیل‌هایی در این زمینه داشت اما اینکه بدانیم در آینده چه تحولاتی در بازار ارز روی خواهد داد، به طور دقیق نمی‌توان پیش‌بینی کرد؛ اما برای سال جاری امیدواریم شاهد نوسان در بازار ارز نباشیم.

وی در مورد قیمت واقعی ارز در بازار گفت: اگر روند گذشته طی می‌شد قیمت ارز حدود 2 هزار تومان برآورد می‌شد اما برخی مسائل و تصمیمات موجب افزایش نرخ ارز شد؛ اما با توجه به گزارش ارائه شده توسط رئیس کل بانک مرکزی ذخایر ارزی پاسخگوی نیازهای کشور خواهد بود.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/٢

بودن یا نبودن دامنه نوسان در بزرگراه بورس

 

پدیده صف‌نشینی در بورس تهران یکی از بارزترین تفاوت‌هایی است که بورس تهران با بورس‌های پیشرفته دارد. پدیده‌ای که گاهی اوقات نشان از عدم برابری بازیگران در دسترسی به اطلاعات دارد. در این میان شاید بتوان ایجاد این پدیده را به دامنه نوسان نسبت داد که سبب می‌شود تا با نزدیک شدن قیمت به دامنه نوسان مثبت یا منفی، نوسان و سرعت معاملات را از افزایش غیرعادی برخوردار ‌سازد.

این در حالی است که در بورس‌های پیشرفته، ناظر بازاراز توقف موقت به جای دامنه نوسان استفاده می‌کند؛ در واقع در حالت نوسان شدید قیمتی ترجیح داده می‌شود که با توقف نماد برای چند دقیقه بازار را متوجه تغییرات کند.
بر این اساس تلاش شده تا طی گزارشی به فرآیند تشکیل صف‌های خرید و فروش پرداخته تا دیدگاه کارشناسان درخصوص این پدیده مختص بورس تهران و تبعات آن در روند معاملات بررسی شود.


پیگیری اخبار شرکت‌ها به دنبال صف‌های خرید
مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران در این گفت‌و‌گو، یکی از اهداف اصلی بورس‌ها را حصول اطمینان از منصفانه، کارآ و شفاف بودن کارکرد بازارها عنوان کرد که در این جهت طراحان بازارهای مالی و قانون‌گذاران همواره سعی می‌کنند تا موانع موجود بر سر عدم تقابل عرضه و تقاضا را برطرف کنند، زیرا به این وسیله قیمت دارایی‌های مالی به ارزش ذاتی آنها نزدیک‌تر می‌شود.


سیدروح‌الله حسینی‌مقدم یادآور شد: در دهه 90 میلادی سازوکارهای کنترل نوسان قیمتی توجه بسیاری از محققان مالی را به خود جلب کرد و گرایش به ایجاد محدودیت در تغییرات قیمت، با هدف جلوگیری از بروز بحران‌های مالی افزایش یافت.
به گفته وی، تمامی تحقیقات انجام شده در زمینه سازوکارهای کنترل نوسان قیمت بر این نکته تاکید دارد که نوسان غیرمنطقی در قیمت سهام، موجب ابهام در تخصیص بهینه منابع می‌شود. این ابهام می‌تواند نرخ بازده مورد انتظار سرمایه‌گذاران در نگهداری سهام را افزایش دهد. از طرفی تجربه نشان داده است که نوسان قیمت سهام به ‌دلایل مختلف، همواره در پاسخ به اطلاعات واقعی و متناسب با آن نیست.


وی ادامه داد: در مقابل این مشکلات و نگرانی‌ها، برخی دیگر از محققان مالی استفاده از سازوکارهای کنترل نوسان قیمتی را به‌عنوان مکانیزم‌هایی برای کاهش یا کنترل نوسان قیمت سهام و در نهایت حفاظت از سیستم بازار پیشنهاد کرده‌اند. البته این مساله در بازارهای مالی مختلف یکسان نبوده و با توجه به قابلیت اعتماد منابع خبری و سطح تحلیلگری مالی در هر بازاری متفاوت است.
مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران ابراز کرد: سازوکارهای کنترل نوسان قیمتی به‌طور معمول در راستای محافظت از سرمایه‌گذاران در مقابل تغییرات ناگهانی قیمت اوراق بهادار به‌کار گرفته می‌شوند. در بازارهای مالی سازوکارهای کنترل نوسان بازار در دو شکل اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند که عبارتند از توقف معاملات و دامنه نوسان قیمت.


حسینی‌مقدم در مورد کارآیی بیشتر بازار با دامنه نوسان کارآیی یا بدون دامنه نوسان، عنوان کرد: پاسخ دادن کار ساده ای نیست. اولا مطالعه جامعی در این خصوص در مورد بازار ما وجود ندارد و دوم اینکه در دنیا هم با توجه به مزایای قابل توجه این رویه در کنار معایب آن، بورس‌ها به سادگی در خصوص کلیت روش اظهار نظر نمی‌کنند و نتایج مطالعات صورت گرفته هم یکسان نیست.


وی با بیان اینکه ممکن است رویه اجرایی دامنه نوسان را با توجه به شرایط بازار تغییر دهد، ابراز کرد: به عنوان مثال در بورس هنگ کنگ دامنه نوسان قیمت حتی در مقطعی مثبت 7 و منفی 5/3 وضع شد. اما بعد از چند ماه دامنه نوسان را افزایش یا کاهش دادند.


مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران در اشاره به بازار سرمایه کشور ادامه داد: در کشور ما هم به دلیل شرایط بازار تغییرات در دامنه نوسان همواره انجام شده ولی هیچ‌گاه مطالعه جامع در مورد آثار این روش بر کارآیی بازار صورت نگرفته است.
وی در مورد رویه بورس های پیشرفته در کاربرد توقف نماد به جای دامنه نوسان، اظهار کرد: رویه مورد استفاده در بورس‌های پیشرفته به ساختار اطلاع‌رسانی مناسب توسط ناشران اوراق بهادار بر‌می‌گردد. همچنین در آن بورس‌ها همه مدیران شرکت‌ها با مسوولیت‌های خود در حوزه‌های مرتبط با بازار آشنا هستند. این عوامل موجب می‌شود که شرکت‌ها از امکان شفاف‌سازی بلافاصله برخوردار شوند.


حسینی‌مقدم روش مورد استفاده را روش بسیار متعالی عنوان کرد که نیازمند وجود زیرساخت‌های قدرتمندی است که با آموزش‌هایی که به شرکت‌ها داده می‌شود، فراهم خواهد شد و هدف سازمان و بورس تهران حرکت به آن سمت و سوی است.
صف خرید به معنای تغییر وضعیت نیست


وی با بیان اینکه صف خرید لزوما بیانگر تغییر وضعیت سهم نیست زیرا به‌دلایل مختلف ممکن است که صف خرید ایجاد شده باشد، تاکید کرد: ممکن است اطلاعات نادرستی در بازار منتشر شده باشد؛ حتی ممکن است نسبت به تغییر متغیرهای اثرگذار بر شرکت، ارزش‌گذاری و تحلیل نادرستی توسط سرمایه‌گذاران صورت گرفته و بسیاری از موارد دیگر.


مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران تصریح کرد: بالاخره صف خرید به سرمایه‌گذاران و تحلیلگران فرصت می‌دهد تا اخبار مهم و جدید را در ارزیابی سهم به ‌کار گیرند. این اتفاق ممکن است تا از واکنش بیش از اندازه (‌overreaction‌) جلوگیری کند.
وی به تنها رویه موجود در بورس تهران اشاره و اضافه کرد: چنانچه سهمی تغییرات قیمتی نامتعارف را تجربه می‌کند از سازمان بورس درخواست می‌شود تا در حوزه شفاف‌سازی با مدیران شرکت مکاتبه کند.


حسینی‌مقدم در مورد تهدید کارآیی بازار سرمایه از سوی صف‌های خرید و فروش، ابراز کرد: از آثار منفی دامنه نوسان می‌توان به تسری نوسان به روزهای بعد، تاخیر در رسیدن به قیمت واقعی، مداخله در معاملات و واکنش بیش از اندازه به اطلاعات که گاه این اطلاعات تایید نشده است، اشاره کرد.
مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران با تاکید بر اینکه به سختی می‌توان بورس اوراق بهاداری پیدا کرد که از سازوکار دامنه نوسان قیمت استفاده نکند، اضافه کرد: در بحث تسری نوسان، چون بورس در فرآیند رسیدن به قیمت واقعی مداخله کرد، میزان نوسان افزایش پیدا می‌کند پس سرمایه گذار در بازاری سرمایه گذاری کرده است که قیمت سهم از قیمت واقعی آن فاصله دارد.
به گفته وی، بخش عمده‌ای از این آثار منفی را می‌توان با توقف کوتاه‌مدت نماد کاهش داد که نیازمند فراهم شدن زیرساخت‌ها است. بورس تهران هم برای کاهش آثار منفی اشاره شده، افزایش دامنه نوسان و تدوین دستورالعمل گره معاملاتی را اجرا کرده است تا آثار زیان‌بار دامنه نوسان کاهش یابد.


وی در مورد رفع پدیده صف‌ نشینی، گفت: برای این موضوع باید سلسله اقداماتی صورت گیرد که بخشی در مجموعه بازار سرمایه و بخش عمده‌ای نیز در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس است.


وی یاد آور شد: بورس تهران از سال 1386 تا امروز دامنه نوسان را در سه مقطع تغییر داده، به طوری که از دامنه نوسان 2‌درصد به 4 درصد افزایش یافته است. مطالعات تطبیقی هم در این مورد انجام داده و رویه‌های بورس‌ها را در خصوص دامنه نوسان مطالعه کرده است.


مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران اضافه کرد: معرفی حراج تک قیمتی برای بازگشایی یکی از این موارد است که هم نوسان قیمت سهم را در روز بازگشایی منطقی تر می‌کند و هم تا حدودی صف‌های خرید و فروش بعد از روز بازگشایی را حداقل تا یک مقطع زمانی از بین برده است و سهم‌ها روان‌تر دادو‌ستد می‌شوند.
وی همچنین به پیگیری‌ها و همکاری شرکت بورس و سازمان بورس در خصوص نوسان غیرعادی اشاره کرد تا به این واسطه پدیده صف را مدیریت کنند.
حسینی‌مقدم اظهار کرد: اکثر اوقات پدیده صف برای شرکت‌های کوچک اتفاق می‌افتد که بررسی‌ها نشان می‌دهد در بخش قابل توجهی از آن به دنبال انتشار و افشای شایعات در بازار ایجاد شده و با اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی توسط ناشران، این مساله کاهش یافته است.


وی در پایان تاکید کرد: بدون شک شرکت‌ها هم باید بیشتر نسبت به نوسان قیمت سهم خودشان در بازار حساس باشند؛ بازار را رصد کنند و در صورت لزوم حتما به انتشار اخبار و اطلاعیه مبادرت کنند.


حذف حجم مبنا، بدون نگرانی


مدیرعامل کارگزاری بانک آینده (در شرف تاسیس) نیز در مورد کارآیی محدودیت نوسان قیمت به منظور جلوگیری از تلاطمات بازار عنوان کرد: بازتر کردن یا برداشتن محدودیت دامنه نوسان قیمت‌ها نیاز به ایجاد و اصلاح زیرساختارهایی دارد که مختص بازارهای کارآ است.
حسین خزلی‌خرازی تولید و توزیع سریع اطلاعات صحیح و مرتبط، ایجاد عدالت کامل در دسترسی و فهم اطلاعات، ایجاد عدالت در دسترسی آحاد سرمایه‌گذاران به بازار، جلوگیری کامل از دستکاری قیمت‌ها با روش‌های مختلف (از جمله بالابردن میزان سهام شناور آزاد و بالابردن سرعت گردش اطلاعات به اندازه ارزش بازار در هر سال و ...) یا جلوگیری و برخورد با معاملات متکی به اطلاعات درونی را از جمله این موارد است.
خرازی ادامه داد: بدون ایجاد و اصلاح این زیرساختارها که بعضا نیاز به سرمایه‌گذاری‌های سنگین در سامانه‌های اصلی بازار دارد، در حال حاضر این محدوده نوسان برای بازار ما مناسب است.
وی تصریح کرد: برداشتن محدودیت حداکثر سرعت در بزرگراه‌ها مخصوص کشورهایی است که خودروهای کاملا استاندارد، جاده‌های کاملا فنی و اصولی و رانندگانی کاملا آموزش‌دیده و مطمئن دارند. بدون این سه اصل بالابردن حداکثر سرعت یا برداشتن آن فاجعه‌هایی جبران‌ناپذیر ایجاد خواهد کرد.
این کارشناس بازار سرمایه در برابر این سوال که آیا در بورس تهران با دامنه نوسان 4درصدی صف خرید بیانگر تغییر در وضعیت سهم است؟، گفت: در آن بورس‌ها سازوکارها و فرآیند‌‌‌ها به گونه‌ای طراحی شده که توقف چند دقیقه‌ای روی نماد برای جلوگیری از واکنش بیش از اندازه بازار به اطلاعات یا شایعات کافی است.


خرازی ادامه داد: به عنوان مثال بورس نزدک که دومین بورس بزرگ دنیا است در پایان سال 2012 ارزشی بالغ بر 4852 میلیارد دلار داشته و حجم معاملات در این بورس 9784 میلیارد دلار بر اساس سفارش‌های ثبت شده در دفتر سفارش‌های الکترونیک EBO بوده است. (منبع گزارش سالانه WFE).


وی اضافه کرد: این رقم برای کل بورس‌های عضو WFE با ارزش بازار55 هزار میلیارد دلاری بالغ بر 49 هزار میلیارد دلار معامله در سال 2012 بوده است که به بیان دیگر 89 درصد ارزش کل بورس‌ها در سال2012 مورد معامله قرار گرفته و جابه‌جا‌ شده است. (این نسبت برای سال 2011 به رقم 127 درصد برای کل بورس‌ها رسید).


خرازی تصریح کرد: همانگونه که ملاحظه می‌کنید در این بورس خاص دو برابر ارزش بازار با رقم فوق در طول یک سال جابه جا شده است (نسبت 200درصدی). این نسبت برای این بورس در سال‌های گذشته گاه به 450 درصد در سال هم رسیده است. بنابراین در بازارهای بزرگ با گردش‌های وسیع سهام امکان دستکاری قیمت‌ها عملا ناممکن و بسیار سخت و پیچیده است و از طرفی زیرساختارهای الکترونیک بازار (اعم از انتشار و نظارت بر افشای اطلاعات و قوانین و مقررات و نحوه نظارت ناظرین و...) به گونه‌ای است که توقف چند دقیقه‌ای روی نماد معاملاتی جوابگوی نیاز است.


وی افزود: هرچند این بورس‌ها مکانیزم دیگری موسوم به ترمز خودکار (circlet brake) دارند که در صورت نوسان 15 درصد شاخص (تاکید می‌کنم کل بورس و شاخص) اتوماتیک کل معاملات بورس را متوقف می‌کند؛ به هر حال در بورس تهران که شرکت‌ها هنوز عادت کامل به رعایت استانداردهای حسابداری و حسابرسی نکرده‌اند و گاه ظرف یک هفته اطلاعات ارائه شده آنها به سازمان تفاوت زیادی می‌کند و نیاز به کنترل‌های خاص و دقیق‌تری است.


خرازی در مورد تهدید کارآیی بازار سرمایه به واسطه صف‌های خرید و فروش گفت: در سال‌های اخیر با بازتر کردن دامنه نوسان، کم کردن حجم مبنا در بورس تهران، برداشتن حجم مبنا در فرابورس و راحت‌تر کردن گره معاملاتی تحرک سهام در هر دو بورس خیلی بهتر از سال‌های قبل شده است. اما تا رسیدن به بورسی که در آن شاهد صف‌های خرید و فروش نباشیم، کارهای زیربنایی زیادی داریم؛ مهم‌ترین آن رسیدن کارشناسان و مدیران نهاد ناظر به این مهم است که باید تغییراتی در نگرش‌ها داده شود.
وی تصریح کرد: پیروی کردن از صف‌ها و تخصیص سهام سرخطی و صفی، یعنی بدون تحلیل و بدون ریسک‌پذیری ذاتی سهم و صنعت و تنها از روی دست دیگران سرمایه‌گذاری کردن.


این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: با توجه به اینکه معمولا صف‌ها توسط بزرگان بازار که یا پول زیاد دارند یا سهام زیاد، ایجاد می‌شوند، این یعنی برنده اصلی و بازیگر اصلی بازار‌های صفی آنها هستند و کسانی که بدون تحلیل و کورکورانه از روی دست بزرگان بازار در صف قرار می‌گیرند، ممکن است بازی خورده و متضرر شوند.


خرازی در برابر این سوال که برخی از محققان دامنه نوسان را دارای اثر خاصی عنوان می‌کنند، به گونه‌ای که با نزدیک شدن قیمت به دامنه مثبت یا منفی قیمتی نوسان و سرعت معاملات افزایش غیر‌عادی می‌یابد؛ آیا این امر نوعی تلاطم ناخواسته در بازار سرمایه محسوب نمی‌شود؟ ابراز کرد: این نکته جای تحقیق علمی و بررسی دارد. در مورد خاصی که من از نزدیک شاهد آن بوده‌ام، سهمی با 480 تومان قیمت صفی نداشت و روزی 20 تا 50 هزار سهم از آن معامله می‌شد، اما به محض آنکه وارد گره شد و 12 درصد رشد کرد، حجم معاملات آن به چند میلیون سهم و صف خرید آن به صدها هزار سهم رسید. البته با یک مورد نمی توان این موضوع را اثبات کرد. وی همچنین در مورد اینکه برای رفع پدیده صف‌های خرید و فروش، افزایش دامنه 4درصدی قیمت کنونی تا چه میزانی می‌تواند موثر باشد؟ عنوان کرد: صرفا با ایجاد زیرساختارهای فوق موافق افزایش دامنه نوسان هستم.


و در نهایت مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در پاسخ به این سوال که برای بورس تهران در مورد حجم مبنا چه نسخه‌ای می‌شود تجویز کرد؟ اظهار کرد: به راحتی و بدون هیچ نگرانی می‌توان حجم مبنا را برای کلیه سهام بورس تهران حذف کرد. این شرکت‌ها از نظر سرمایه، تعداد سهام، ارزش بازار و میزان سهام شناور آزاد بسیار بزرگ‌تر و پرگردش‌تر از سهام فرابورس هستند. همان‌گونه که عرض کردم: چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید!
سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes