بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/۳۱

 مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت: با راه‌اندازی کوره شماره دو ذوب آهن اصفهان از ابتدای شهریور ماه تولید روزانه چدن به مرز 8 هزارتن می‌رسد.

به گزارش ایسنا، اردشیر سعدمحمدی در نشستی خبری گفت: در ابتدای امسال تولید روزانه محصول یاد شده بالغ بر 4200 تن بود که در پنج ماهه گذشته این میزان به 5700 تن افزایش یافته است. در حال حاضر کوره بلند شماره یک و سه در حال فعالیت هستند و شهریور ماه شاهد فعالیت هر سه کوره در ذوب آهن خواهیم بود. با راه‌اندازی هر سه کوره ذوب آهن تا پایان سال 1393 به تولید 3.2 میلیون تن چدن دست می‌یابیم.

او با بیان اینکه سالانه در دنیا بالغ بر یک میلیارد و 520 میلیون تن فولاد تولید می‌شود، ادامه داد: از این تعداد 68 درصد به روش کوره بلند، 25 درصد به روش احیای مستقیم و بقیه به روش‌های دیگری مانند روش القایی تولید می‌شوند.

وی افزود: با مصرف 50 درصد کک تولید داخل در ذوب آهن شاهد کاهش هزینه در خرید میزان کک از خارج کشور هستیم. البته درصدد هستیم تا با تزریق پودر زغال به جای کک 30 درصد ارزش افزوده را برای شرکت ایجاد کنیم. ظرفیت تولید کک در وضعیت کنونی بالغ بر 900 هزار تن است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 1393 به یک میلیون و 800 هزارتن برسد.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت: در پنج ماه گذشته عمده صادرات این شرکت به کشورهای عراق، افغانستان ، آذر بایجان ، ارمنستان و غیره بوده که ارزش آن بالغ بر 70 میلیون دلار بود. سود 3 ماهه نخست امسال این شرکت رقمی معادل 150 میلیارد تومان بود که امید است با با راه‌اندازی کوره شماره 2 به همراه دو کوره یک و3 رقم این سود، افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه تولید ریل U33 در ذوب آهن اصفهان آغاز شده و هم‌اکنون در حال مذاکره برای تولید ریل UIC60 (ریل سنگین) هستیم، افزود: از اواخر تیر ماه گذشته این شرکت خصوصی شده است. براین اساس تغییر ساختار قدیمی و مدیریتی ضمن دعوت از چهار پیمانکار خارجی که با کوره بلند کار می‌کنند، امری لازم است. همچنین ذوب آهن اصفهان به دنبال تولید محصولات سنگین مانند تیرآهن‌های سایز 27 است.

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان با بیان اینکه تولید ریل U60 (ریل سنگین) از ظرفیت‌های این شرکت در آینده است، گفت: طبق برنامه توسعه ریلی در افق 1404، سالانه هزار کیلومتر ریل برای احداث خطوط جدید پیش‌بینی شده است.

وی گفت: تولید 2.8 میلیون تن فولاد خام از جمله برنامه‌های ذوب آهن اصفهان در سال جاری است که این میزان نسبت به سال گذشته یک میلیون تن افزایش تولید خواهید داشت و این موضوع در تولید ناخالص ملی، کاهش واردات و صرفه‌جویی ارزی و همچنین تامین نیازهای داخلی بسیار تاثیرگذار است.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/۳٠

رشد بی نظیر صنعت بیمه خلیج فارس تا سال ۲۰۱۷

 

"مرکز تجاری کویت" در آخرین تحلیل خود درباره صنعت بیمه در منطقه خلیج فارس آورده است که میزان حق بیمه در بخش های مختلف مانند بیمه تکافل، عمر، غیرعمر، درمان و بیمه اتکایی روند صعودی را تجربه خواهد کرد.

به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از عرب نیوز، این رشد در حالی محقق می شود که در بخش های کلان مانند تراکم و نفوذ، خلیج فارس نیز شاهد روندی مشابه با دیگر نقاط جهان خواهد بود.

در این گزارش آمده است که با وجود آنکه وضعیت بازار بیمه کشور‌های حوزه خلیج‌ فارس در قیاس با کشورهای اروپایی و ایالات ‌متحده آمریکا اصلا مناسب نیست اما گمان می ‌رود رغبت شهروندان کشورهای حوزه خلیج ‌فارس به خرید پوشش‌ های بیمه ‌ای در آینده افزایش پیدا کند.

از سوی دیگر، به رغم رشد قوی اقتصادی در این مناطق، صنعت بیمه عقب مانده است. نقصان آگاهی و وجود مهاجران از دلایل اصلی ضریب نفوذ بسیار پایین این صنعت عنوان شده است.

در ارزیابی موسسه "استاندارد اند پورز" آمده است که بازار بیمه در کشورهای حوزه خلیج‌ فارس آینده درخشانی دارد و کشورهای این منطقه در آینده یکی از بالاترین نرخ‌ های رشد بازار بیمه را در بین کشورهای جهان خواهند داشت.

فرصت ها برای شرکت های محلی و بین المللی بسیار فراوان است و این مسئله رقابت ها را افزایش داده و محیط چالشی را برای بیمه گران به وجود آورده است. به هر حال، با وجود فرصت های قوی در خلیج فارس، انتظار می رود که کل صنعت بیمه تا پایان سال 2015، سود تقریبی 28 میلیارد دلاری را تجربه کند و این رقم تا سال 2017 به رقم 40 میلیارد دلار برسد.

این منطقه همچنین موقعیت جغرافیایی مطلوبی دارد؛ رشد جمعیت جوان و طبقه متوسط در چند سال آینده به شکوفایی صنعت بیمه کمک شایانی خواهد کرد.

در همین حال، بیمه اسلامی تکافل نیز در سال های اخیر توسعه یافته است. دادن وعده های گوناگون برای اجرای عملیات بانکداری اسلامی در بزرگترین منطقه مسلمان نشین باعث شده تا الگوی مصرفی مشتریان تغییر کند.

از سوی دیگر، انتظار می رود که بخش بیمه غیرعمر نزدیک به 87 درصد رشد داشته باشد و بتوانند سرمایه های مناسبی را به سمت خود جلب کند.  میزان درآمد این بخش در سال 2012 میلادی حدود 14.1 میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که بخش بیمه عمر، درآمدی در حدود 2.185 میلیارد دلار را در سال 2012 ثبت کرده است.

در این گزارش تاکید شده است که بیمه درمان به دلیل اجباری شدن آن در بسیاری از کشورها، تاکنون رشد خوبی داشته است. افزایش جمعیت و بالارفتن آگاهی باعث شده که بیمه درمان در خلیج فارس به ارزشی در حدود 4.69 میلیارد دلار برسد.

کشورهای خلیج فارس در سال های گذشته توانسته اند به استانداردهای جهانی صنعت بیمه نزدیک شوند؛ عدم انطباق با معیارهای جهانی مشکلات بیشماری را برای بیمه گران در این منطقه به وجود آورده بود.

پیش از این گزارش شده بود که رشد کُند صنعت بیمه در عربستان به مانع بزرگی برای پیشرفت و بهبود این بازار در منطقه خلیج فارس تبدیل شده است. عربستان دومین بازار بزرگ بیمه را در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دارد. میزان حق بیمه در این کشور در سال 2012 میلادی 5.4 میلیارد دلار گزارش شده است.

اما صنعت بیمه قطر در سال های گذشته رشد خوبی را تجربه کرده است و انتظار می رود که این کشور از همسایگان خود در منطقه خلیج فارس پیشی بگیرد.

ضریب نفوذ بیمه نیز از رقم 1.1 درصدی در سال 2012 به دو درصد در سال 2017 خواهد رسید؛ البته این افزایش به میزان تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس وابستگی شدید دارد.

 

منبع عصر ایران به نقل از صنعت بیمه
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/۳٠

در بازار دیروز رییس اداره نظارت بر ناشران فرابورس، طی مصاحبه‌ای با «سنا» در خصوص عرضه اولیه پتروشیمی جم شفاف‌سازی کرد.


بیک‌زاده در این خصوص اظهار کرد: در صورتی که گزارش پیش بینی حسابرسی شده سال 92 و پیش بینی بر اساس عملکرد واقعی سه ماهه شرکت به دست مدیریت نظارت بر ناشران فرابورسی برسد، جم می‌تواند سه‌شنبه وارد فرابورس شود. 8/25 درصد از سهام شرکت پتروشیمی جم متعلق به شرکت نفت و گاز پتروشیمی تامین است در حالی که، 5/24 درصد از سهام جم متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی، 8/22 درصد صندوق بازنشستگی کشوری، 15 درصد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، 3/9 درصد شرکت بازرگانی پتروشیمی و 5/2 درصد از سهام آن متعلق به سایرین است. در بازار دیروز همچنین نخستین صندوق سرمایه‌گذاری مختلط قابل معامله در فرابورس عرضه شد.

http://www.donya-e-eqtesad.com/news/734509/

به نقل از جنب پل حافظ
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/۳٠
  نسخه مناسب چاپ این صفحه یادداشت نشانی این صفحه معرفی این صفحه به دیگران

ابلاغ آیین‌نامه میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده‌ها

 ۲۲ مرداد ۱۳۹۲

آیین‌نامه میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده‌ها تصویب و به بانک‌های دولتی، غیر دولتی و موسسات مالی ابلاغ شد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد بانک مرکزی و بند ج ماده 95 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه، آیین نامه میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده‌ها را تصویب و ابلاغ کرد.
بر اساس این تصمیم حق عضویت اولیه موسسات اعتباری معادل 2 درصد سرمایه پرداخت شده و شعبه بانک خارجی معادل 2 درصد سرمایه اعطایی برای تاسیس شعبه است که باید طی مدت سی روز کاری پس از ثبت سرمایه در مرجع ثبت شرکت‌ها نسبت به پرداخت آن یا ما به التفاوت در صورت افزایش سرمایه اقدام نمایند.
این آیین‌نامه در 20 ماده تهیه و بانک مرکزی را موظف به ابلاغ الزامات مورد نیاز برای عضویت و تبعیت از مقررات صندوق به موسسات اعتباری کرده و این موسسات می بایست حداکثر ظرف مدت دو ماه، اساسنامه خود را اصلاح و به تصویب شورای پول و اعتبار برسانند.


متن کامل آیین نامه مذکور در پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی به نشانی www.cbi.ir.- بخش «نظارت بانکی »،«بخشنامه های نظارت » قابل دسترس است.

 

انتشار مصوبه‌ای از سوی دولت سابق مبنی بر لزوم واریز بخشی از سپرده بانک‌های خصوصی تحت عنوان «میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده‌ها» مصوب آخرین روزهای دولت دهم گروه بانکی را با صف‌های فروش مواجه کرد. این دستورالعمل در حالی بازار را متاثر کرد که براساس تصمیمات دولت جدید به ویژه نامه معاون اول رییس‌جمهوری تمامی مصوبه‌های دولت پیشین در دو ماه پایانی باطل شده است. در این شرایط منابع مطلع ضمن غیر‌قابل اجرا بودن این مصوبه خاطرنشان کرده‌اند این مصوبه دارای مشکلات اجرایی فراوانی بوده و تمامی بانک‌های خصوصی اجرای آن را غیر‌ممکن می‌دانند.
در همین حال، این منابع مطلع خاطرنشان کرده‌اند با تعیین رییس کل بانک مرکزی و تشکیل جلسات پول و اعتبار، این مصوبه به صورت بنیادی اصلاح خواهد شد. در همین حال به زودی با اصلاح لایحه بودجه سال 92 کل کشور بند مربوط به واریز درآمد حاصل از پرداخت وام با نرخ بیش از 21درصد نیز باطل خواهد شد که این امر، درآمد بانک‌ها را افزایش خواهد داد.
براساس قانون بودجه سال جاری، اگر بانک‌ها وامی با نرخی بیش از 21درصد پرداخت کنند 100درصد وجه حاصله به عنوان مالیات به خزانه دولت واریز می‌شود که وزیر جدید اقتصاد خواهان ابطال این بند است.(به نقل از دنیای اقتصاد)

 

معاون برنامه‌ریزی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور گفت: صندوق ضمانت سپرده‌ها برای اولین بار در کشور تشکیل می‌شود. داوود منظور در گفت‌وگو با فارس افزود: یکی از کارهای مهم قانون برنامه پنجم، بند «د» ماده ۹۵ قانون برنامه پنجم تدوین اساسنامه صندوق ضمانت سپرده‌ها است که برای نخستین بار در کشور تشکیل خواهد شد.

 

وی گفت: در این زمینه کار فشرده با بانک مرکزی و وزارت اقتصاد انجام شد و ۴ جلسه در ستاد تدوین آیین‌نامه‌ها در دولت برگزار شد و از تجربه همه کشورهایی که چنین صندوقی دارند، استفاده و اساسنامه مفصل برای آن تهیه شده است. وی در مورد هدف صندوق ضمانت سپرده‌ها گفت: براساس ماده ۹۵ قانون برنامه پنجم، با توجه به توسعه بانک‌های خصوصی و موسسات مالی و اعتباری در کشور، چنانچه این بانک‌ها دچار مشکل شوند، نباید سپرده‌های مردم نزد آنها در خطر قرار گیرد، بنابراین صندوق ضمانت سپرده پیش‌بینی شده است.

.
منظور یادآور شد: همان گونه که اموال و دارایی‌ بانک‌های خصوصی بیمه می‌شود، همچنین باید سپرده‌ سپرده‌گذاران نزد این بانک‌ها بیمه شوند و صندوق ضمانت سپرده در آینده به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی به فعالیت خواهد پرداخت. وی یادآور شد: صندوق ضمانت سپرده یک حق عضویت از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری دریافت می‌کند که آنها ملزم هستند عضو این صندوق شوند و چنانچه بانکی دچار مشکل شود، سپرده‌های مردمی در این بانک به شکل تضمینی برگشت داده می‌شود؛ آیین‌نامه مربوطه نهایی شده و در دولت در دست بررسی قرار دارد.

منبع : دنیای اقتصاد
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٢۸
شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند که این روزها با هجوم فروشندگان رو به رو است در زمره سهامی است که طی ماه های اخیر از رشد بسیار مناسبی برخوردار بوده است به گونه ای که از ابتدای امسال تاکنون بیش از 200 درصد بازدهی را نصیب سهامداران خود کرده است.

براساس گزارش بورس نیوز، بخش اعظمی از روند حرکتی "واتی" به موجب پتانسیل های موجود در سهام "شیران" که مالکیت 33 درصد از آن در اختیار سرمایه گذاری آتیه دماوند می باشد بود و اکنون نیز یکی از عمده ترین دلایل روند نزولی سهم عدم انجام معامله مربوط به فروش بلوک بخشی از سهام شرکت صنایع شیمیایی ایران می باشد.

در همین ارتباط مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند در گفتگو با خبرنگار ما عنوان کرد: اساس برنامه عرضه بلوک "شیران" به دلیل الزامات بانک مرکزی و قوانین و مقررات موجود بود که با وجود توافقات صورت گرفته به دلایل گوناگون که به خریدار این بلوک مربوط بود، معامله مذکور تحقق نیافت. در نتیجه برنامه واگذاری بلوک مذکور در آینده با ایجاد شرایط مناسب انجام خواهد شد.

بهمنش پیرامون وضعیت فعلی "واتی" نیز گفت: به طور کلی برنامه های پیش روی "واتی" در سه جنبه واگذاری زیرمجموعه ها، وصول مطالبات و پیگیری پرونده های حقوقی شرکت در حال پیشرفت است که تحقق هر کدام از این موضوعات اثرات مثبتی بر عملکرد این شرکت خواهد داشت.

وی در خصوص واگذاری های پیش روی سرمایه گذاری آتیه دماوند اظهار داشت: شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند دارای زیرمجموعه هایی است که از ارزش جایگزینی بالایی برخوردارند. به عنوان مثال شرکت ریسندگی خاور و نخ خمین در زمره زیرمجموعه هایی است که در برنامه فروش قرار دارند و در صورت عدم فروش آنها به طور قطع به سمت تجدید ارزیابی آنها پیش خواهیم رفت.

همچنین شرکت های کاغذ پارس و کاغذ کارون نیز مراحل نهایی فروش خود را سپری می کنند و با واگذاری آنها حدود 60 تا 70 میلیارد تومان درآمد به شرکت وارد خواهد آمد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر سالانه حدود 30 میلیارد تومان نقدینگی به زیرمجموعه های مطرح شده تزریق می شود که با خروج از آنها می توان شاهد کاهش هزینه های "واتی" به همین میزان بود.

بهمنش با اشاره به برنامه وصول مطالبات شرکت نیز بیان کرد: خوشبختانه روند وصول مطالبات شرکت روندی مناسب بوده به گونه ای که تاکنون بخشی از این مطالبات وصول شده و به نظر می رسد تا پایان سال جاری شاهد دریافت حداقل 100 میلیارد تومان از مطالبات "واتی" باشیم.

وی در خصوص پیگیری پرونده های حقوقی موجود در شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند نیز گفت: پرونده شرکت لاستیک پارس اکنون در دست بررسی است که به نظر می رسد با توجه به پیگیری های صورت گرفته نتیجه نهایی به نفع "واتی" خاتمه یابد و از سوی دیگر پرونده ای در خصوص انتقال شرکت های پویش به سرمایه گذاری آتیه دماوند مطرح است که با توجه به انجام مراحل نهایی آن می توان گفت ارزش دارایی های شرکت مذکور به 200 میلیارد تومان نیز می رسد.

وی در خاتمه با مناسب خواندن وضعیت شرکت عنوان کرد: با توجه به مطالب مطرح شده و برنامه های پیش روی "واتی" می توان به آینده سودآوری این شرکت با نگاه میان مدت و بلندمدت امیدوار بود از همین رو به نظر می رسد سرمایه گذاران نیز باید با دیدی عمیق تر به پتانسیل های این شرکت نظاره کنند.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٢۸

 شرکت همراه اول با سرمایه 2064 میلیارد ریال در حال انتقال از فرابورس به بازار دوم بورس اوراق بهادار است.

مخابرات ایران به عنوان مالک و سهامدار عمده این شرکت به شمار می‌رود؛ همراه اول سود سال 92 خود را 9696 ریال پیش‌بینی کرده است که نسبت به عملکرد سال 91 رشدی کمتر از 4 درصد داشته است. با این حال در سه ماه اول سال 1391، تعداد سیم کارت‌های اعتباری کاهش بیش از 5.5 درصد داشته است و سیم کارت‌های دائمی نیز تغییری نداشته است.

در این میان، وزیر جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز از منتفی شده افزایش تعرفه های مکالمه همراه اول خبر داده است.

همراه اول دیگر اول نیست

شرکت همراه اول سال ها به عنوان تنها اپراتور ایران و اپراتور اول در حوزه تلفن همراه به شمار می‌رفتاما با آغاز رقابت و حضور رقیب جدید، نحوه تعامل و رقابت دگرگون شد به نحوی که پس از 6 سال، همراه اول جایگاه خود را به عنوان اپراتور اول ایران به رقیب دیگر، یعنی ایرانسل واگذار کرده است.

رقابت همراه اول و ایرانسل، با عرضه سیم‌کارت‌های اعتباری و ارزان ایرانسل و حذف تعرفه جابه جایی از سوی ایرانسل آغاز شد و با تنزل جایگاه همراه اول در حال ادامه است.

دوران سیم کارت های چند صد هزار تومانی همراه اول به پایان رسیده است و اکنون برای حفظ سهم بازار خود باید رقابت کند؛ ورود رایتل با تکنولوژی جدید نسل سوم موبایل نیز یک رقیب عمده برای همراه اول به شمار می‌رود.

* بازدهی یکساله

در شرایطی که بازده شاخص بورس طی یکسال اخیر از مرز 148 درصد عبور کرده است، بازده همراه اول در همین مدت با احتساب سود نقدی پرداختی تنها 26.8درصد بوده است که از تورم نیز پایین‌تر بوده است.

* سودآوری مخابرات وابسته به همراه اول

شرکت مخابرات ایران مالک 30 شرکت مخابرات استانی و ده ها شرکت دیگر است، با این حال بخش اساسی درآمد شرکت از همراه اول است.

بر این اساس بیش از 82 درصد درآمد مخابرات از همراه اول است؛ این رقم وابستگی شدید مخابرات به شرکت همراه اول را نشان می‌دهد.

* زیان دهی زیرمجموعه

یکی از مهمترین زیرمجموعه های عملیاتی شرکت همراه اول که در حوزه ارائه خدمات فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند، شرکت ارتباطات مبین نت است.

شرکت ارتباطات مبین نت دارای سرمایه 1150 میلیارد ریالی است که در سال 91 بیش از 204 ریال به ازای هر سهم زیان دیده است و در سال های پیش از آن نیز زیان‌ده بوده است و زیان انباشته آن از یک سوم سرمایه شرکت فراتر رفته است.

پیشتر قرار بوده است که تا پایان سال 1390 بیش از 1500 سایت فنی راه‌اندازی شود، تا پایان سال 1391 تنها 991 سایت راه اندازی شده است که با وجود تاخیر فراوان، شرکت 34 درصد از برنامه قبلی عقب است.

* سرمایه گذاری نور دنا

سرمایه‌گذاری نور دنا با سرمایه 1000 میلیارد ریال و پرداختی علی‌الحساب 1720 میلیارد ریال از سوی همراه اول در بورس اوراق بهادار سرمایه‌گذاری کرده است.

هدف این شرکت، استفاده از منابع و نقدینگی مازاد شرکت همراه اول بوده است.

با این حال این شرکت بیش از 0.49 سهام شرکت همراه اول را خریداری کرده است؛ بدین ترتیب همراه اول به طور غیرمستقیم مالک 0.49 درصد سهام خود است.

نکته قابل توجه پایین تر بودن ارزش بازار همراه اول نسبت به بهای تمام شده در آخرین پرتفوی نوردنا است؛ بهای تمام شده پرتفوی بورسی سرمایه گذاری نور دنا 3827 میلیارد ریال و ارزش روز دارایی های بورسی آن 4772 میلیارد ریال است که حاکی از رشد کمتر از 25 درصد است، در حالی که بازده شاخص بورس از ابتدای سال بیش زا 56 درصد بوده است.

* اختلاف حقوقی

شرکت همراه اول باید 28.1 درصد از درآمد خود را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و دولت پرداخت کند، اما در خصوص داده(دیتا)، در پروانه همراه اول این رقم 5 درصد آمده است.

طبق صورت‌های مالی شرکت، یاداشت شماره 16 دوره منتهی به اسفند 91، شرکت در خصوص پیامک نیز به مانند داده عمل کرده و از سال 1389 شرکت همراه اول تنها 5 درصد درآمد پیامک خود را به دولت پرداخت کرده است.

رقم اختلاف در سال 1389 بیش از 1135 میلیارد ریالی بوده و جمع این رقم تا پایان سال 1391 به بیش از 5541 میلیارد ریال افزایش یافته است.

این اختلاف میان شرکت همراه اول و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مجتمع قضایی صدر در حال رسیدگی است؛ در صورت محکومیت شرکت همراه اول، این رقم از سود انباشته شرکت کاسته می‌شود.

 

این در حالیست که وزیر ارتباطات روز گذشته از منتفی شدن نرخ مکالمه تلفن همراه و ثابت خبر داد هر چند از صحبتهای ایشان بر می آمد که این اتفاق در سال 1392 خواهد افتاد اما نه در مقطع کنونی.

http://farsnews.com/newstext.php?nn=13920527001432
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٢۸

بانک ملت به دنبال دریافت غرامت 500 میلیون پوندی از دولت انگلیس

بانک ملت ایران شکایتی را علیه وزارت دارایی بریتانیا در دادگاه های این کشور ارائه کرده و خواستار دریافت غرامت و جریمه ای نزدیک به نیم میلیارد پوند به دلیل درج اشتباه نام بانک در فهرست تحریم شده است.

به گزارش عصر ایران روزنامه ساندی تلگراف چاپ لندن نوشت: این اقدام بانک ملت بعد از آن صورت می گیرد که بانک دو ماه پش توانست در پرونده قضایی دیگری در بریتانیا، حکم نقض ممنوعیت فعالیتش در این کشور را دریافت کند.

دولت بریتانیا با متهم کردن بانک ملت به ارتباط با برنامه هسته ای نظامی ایران، فعالیت آن را در بریتانیا ممنوع اعلام کرده بودند اما دادگاهی در بریتانیا، بعد از بررسی اظهارات و مستندات دو طرف، استدلالات دولت لندن را نپذیرفت و رای به نقض این ممنوعیت داد.

براساس نظر دستگاه قضایی بریتانیا، اقدام دولت لندن در درج نام بانک ملت در فهرست تحریم براساس مستندات نادرست، صورت گرفته بود.

ساندی تلگراف اضافه کرد: پیش بینی می شود تا پایان ماه جاری میلادی، دادگاه لندن از وزارت دارایی بریتانیا بخواهد هزینه های پرونده های قضایی و شکایت بانک ملت را بپردازد و مذاکرات در زمینه ضررهای بانک ملت از بابت ممنوعیت فعالیت در بریتانیا نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

تعیین غرامت برای بانک ملت مستلزم بررسی سودی است که در صورت ادامه فعالیت شعبه بانک ملت در لندن، برای این بانک به وجود می آمد.

وکلای بریتانیایی بانک ملت نیز گفته اند که قصد داد غرامتی معادل 500 میلیون پوند را از وزارت دارایی بریتانیا بابت ممنوعیت فعالیت بانک ملت در این کشور از سال 2009 تاکنون مطالبه کنند.

این حکم دادگاه بریتانیا درباره بانک ملت همچنین راه را برای شکایت و مطالبه غرامت دهها شرکت و بانک ایرانی تحت تحریم باز می کند.

 

طبق اعلام مدیران بانک تجارت هم با استفاده از وکلا بانک ملت موضوع فوق را پیگیری می کند.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٢٧

خبرگزاری‌های جهان به شکل گسترده اخبار کابینه دولت جدید ایران را پوشش دادند و از تایید «چهره‌های کلیدی» موردنظر رییس‌جمهوری ایران سخن به میان آوردند. از جمله این چهره‌های کلیدی که به آن اشاره شده، «بیژن زنگنه» وزیر نفت دولت اصلاحات و بازگشت او به این وزارتخانه کلیدی است. خبرگزاری «بلومبرگ» در خبری که به انتصاب وزیر نفت کابینه روحانی اختصاص داده از آقای زنگنه نقل می‌کند: «اولین اقدام من بازگرداندن ظرفیت تولید نفت کشور به همان میزان سال 84 است.»

در زمان وزارت بیژن زنگنه نیز ایران هدف تحریم‌های نفت و گاز قرار داشت هرچند تحریم‌ها چنین سختگیرانه نبود که امروز هست. در زمان وزارت زنگنه، ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت، «اوپک»، پس از عربستان‌سعودی دومین کشور بزرگ تولیدکننده نفت این سازمان به حساب می‌آمد. بنابر آماری که «بلومبرگ» عنوان می‌کند تولید نفت کشور در دوران وزارت آقای زنگنه رقمی نزدیک به چهارمیلیون بشکه در روز بود. تحریم‌های سخت‌تر در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد بر صنعت‌نفت ایران سایه افکند. سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز ایران به‌موجب تحریم‌ها اقدامات تنبیهی ایالات‌متحده را در پی داشت. محمود احمدی‌نژاد اکنون در حالی دولت را تحویل می‌دهد که ایران به مقام ششمی تولید در اوپک رسیده است. «بلومبرگ» به نقل از آقای زنگنه می‌نویسد: «منظورم این نیست که تولید نفت فورا به سطح سابق بازگردد، چنین کاری با توجه به تحریم‌ها شاید ممکن نباشد اما ظرفیت تولید باثبات باید ایجاد شود تا بتوانیم تحت هر شرایطی از نفت برای برآورده کردن نیازهای داخلی‌مان منتفع شویم.»
زنگنه زمانی که در دوران ریاست‌جمهوری محمد خاتمی وزارت نفت را برعهده داشت، برای دور زدن تحریم‌های ایالات‌متحده علیه صنعت نفت و گاز کشور که سرمایه‌گذاری بیش از 20میلیون‌دلار را مستوجب اقدامات تنبیهی آمریکا می‌دانست، تلاش بسیار کرد. در دوران وزارت زنگنه ایران موفق شد به‌رغم این تحریم‌ها میلیاردهادلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب و چند شرکت معتبر بین‌المللی را جذب صنعت‌نفت کشور کند. فعالیت‌هایی که بعضا در داخل ایران با مخالفت محافظه‌کاران روبه‌رو شد.
«اکونومیست» در مطلبی که در زمان وزارت پیشین آقای زنگنه منتشر کرده بود، می‌نویسد زنگنه که در جهت افزایش تولید و دورزدن تحریم‌های ایالات‌متحده تلاش می‌کند و موفقیت‌هایی نیز کسب کرده، «قربانی حساسیت کشور به دخیل‌شدن شرکت‌های غربی در صنعت‌نفت کشور شده است». کاندیداتوری دوباره آقای زنگنه برای وزارت نفت بار دیگر این حساسیت‌ها را برانگیخت اما نهایتا زنگنه با کسب رای‌اعتماد مجلس به وزارتخانه بازگشت.
البته بسیاری، مشکلات امروز صنعت نفت و گاز کشور را تنها با تحریم‌ها مرتبط نمی‌دانند. بی‌ثباتی و سوءمدیریت در وزارت نفت نیز در این هشت‌سال بارها مورد اشاره قرار گرفته است. «رویترز» می‌نویسد انتخاب وزیر نفت دوران هشت‌ساله اصلاحات برای بازگشت به مسند وزارت را می‌توان «نشانه‌ای خشنودکننده از بازگشت به ثبات، پس از عزل‌ونصب چهار وزیر در دوران رییس‌جمهوری پیشین تعبیر کرد. زنگنه در دوران وزارت توانست میلیاردهادلار سرمایه‌گذاری خارجی برای صنعت بزرگ نفت و گاز ایران جذب کند.»
 
 
زنگنه اکنون از «دیپلماسی انرژی» سخن می‌گوید و می‌خواهد در این زمینه به سکانداران سیاست خارجی کشور مشاوره دهد. می‌گوید نقش وزارت نفت اکنون در سیاست خارجی وزارتخانه‌ای است در حد وزارت خارجه. یک نماینده اوپک از یکی از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس که نامش ذکر نشده درباره آقای زنگنه به «رویترز» می‌گوید: «زنگنه درون اوپک مورد احترام است و در تبادل آرا بسیار خوب عمل می‌کند. انتخاب آقای زنگنه برای وزارت نفت ایران هم از جهت قیمت نفت و هم از جهت ثبات بازار خبری خوشحال‌کننده محسوب می‌شود.» زنگنه اولین هدف خود را بازگرداندن سطح تولید نفت کشور به زمان پیش از تحویل دولت به محمود احمدی‌نژاد، یعنی چهارمیلیون‌بشکه در روز عنوان کرده است.نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٢٧
شنبه ۲۶ مرداد همزمان با آغاز به‌کار وزرای اقتصادی دولت یازدهم، بازار ارز با کاهش قیمت دلار به زیر ۳هزار و ۲۰۰تومان مواجه شد به‌گونه‌ای که قیمت فروش پول آمریکایی در بازار آزاد به ۳هزار و ۱۷۰تومان رسید و نرخ خرید آن نیز تا ۳هزار و ۱۲۰تومان کاهش یافت.
 
شنبه 26 مرداد در بازارهای جهانی نیز اتفاق ویژه‌ای رخ داد به‌گونه‌ای که بهای هر اونس طلا با بیش از 50دلار افزایش به 1378دلار رسید اما با وجود این، قیمت انواع سکه در بازار ایران بدون تغییر باقی ماند. علت این، موضوع کاهش قیمت دلار عنوان شده است.

در این شرایط افزایش قیمت طلای جهانی و کاهش بهای دلار در ایران موجب شده تا 2 عامل مؤثر بر قیمت سکه، یکدیگر را خنثی کنند و سکه بهار آزادی همان یک میلیون و 64هزار تومان قیمت‌گذاری شود.

فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند که این روند نزولی قیمت با توجه به رویکرد تیم اقتصادی دولت بر ایجاد ثبات و دوری از تصمیمات خلق‌الساعه، ادامه خواهد یافت.

همین جو روانی مثبت و امید به بهبود اوضاع اقتصادی، به افزایش عرضه دلار کمک کرده است؛ به‌گونه‌ای که بسیاری از دلارهای خانگی برای حفظ ارزش ریال به بازار ارز بازگشته و این موضوع روند نزولی قیمت را تقویت کرده است.نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٢٥

 

وزیر جدید نفت با تشریح 5 برنامه کوتاه مدت خود برای توسعه صنعت نفت از ایجاد یک گروه ویژه به منظور فعال کردن بیشتر دیپلماسی انرژی و افزایش صادرات نفت ایران در شرایط تحریم خبر داد و گفت: ظرفیت تولید نفت ایران با روش‌های صیانتی در نخستین گام باید به بیش از 4 میلیون بشکه افزایش یابد.


بیژن نامدار زنگنه در گفتگو با مهر درباره مهمترین برنامه‌های اولویت‌دار خود برای مدیریت وزارت نفت، گفت: تقویت دیپلماسی انرژی مهمترین برنامه اولویت دار است تا با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها همچون نیروهای انسانی متخصص، دیپلمات های برجسته و با همکاری وزارت امور خارجه بتوان آثار تحریم‌های نفتی را کاهش داد.


وزیر جدید نفت با اشاره به احیای ظرفیت تولید نفت خام و گاز طبیعی، تصریح کرد: افزایش ظرفیت تولید نفت ایران منجر به افزایش قدرت چانه‌زنی در مجامع بین‌المللی و اوپک خواهد شد و از این رو باید در کوتاه ترین زمان ظرفیت تولید نفت با استفاده از روش‌های صیانتی به بیش از چهار میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

این عضو کابینه دولت یازدهم با یادآوری اینکه در بخش افزایش تولید گاز طبیعی هم تمرکز بر روی توسعه میادین مشترک و به ویژه پارس جنوبی است، اظهار داشت: از این رو با پیگیری فازهای با پیشرفت بالای فیزیکی پارس جنوبی باید تا پایان سالجاری امکان افزایش برداشت گاز از این میدان مشترک فراهم شود.

این مقام مسئول در خصوص مهمترین برنامه‌های خود برای افزایش صادرات و فروش نفت و از سرگیری سوآپ نفت، توضیح داد: در اولین اقدام باید یک گروه ویژه برای پیگیری تحریم‌ها و افزایش فروش نفت در بازارهای سنتی و جدید تشکیل شود.

زنگنه با بیان اینکه برای افزایش صادرات نفت در کنار فعالیت‌های بین‌المللی و اجرای دیپلماسی فعال وزارت و شرکت ملی نفت ایران از توان بخش خصوصی هم استفاده خواهد شد، افزود: تحریم یک شبه برداشته نمی‌شود از این رو برای کوتاه مدت برنامه ویژه ای برای افزایش صادرات نفت را در دستور کار قرار خواهیم داد.

وزیر جدید نفت با اعلام اینکه در بخش افزایش تولید فرآورده های نفتی در نخستین گام تکمیل و بهره برداری از سه طرح بنزین سازی پالایشگاه های اصفهان، تبریز و بندرعباس را هدف گذاری کرده ایم، خاطرنشان کرد: همچنین تکمیل و بهره برداری از پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس هم در اولویت قرار دارد اما با توجه به پیشرفت این طرح به نظر می رسد باید از سال آینده بهره‌برداری از آن را آغاز کنیم.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٢٤

شاخص در بورس را توضیح دهید. لطفا "
"( واحد ) رشد یا افت شاخص چگونه سنجیده یا محاسبه میشود . "

شاخص کمیتی است که نماینده چند متغیر همگن است و وسیله ای برای اندازه گیری و مقایسه پدیده‌هایی است که دارای ماهیت مشخصی هستند که بر مبنای آن می توان تغییرات ایجاد شده در متغیرهای معینی را در طول یک دوره بررسی نمود .

محاسبه شاخص برای هر شرکت صنعت یا گروه یا دسته امکان پذیر است و می‌توان آن را محاسبه نمود. برای محاسبه شاخص یک سال را به عنوان سال پایه فرض کرده و پس از تقسیم ارزش روز بر ارزش سال پایه  آن را در عدد 100 ضرب می کنیم . عدد بدست آمده شاخص آن گروه یا دسته مورد نظر را به ما نشان می‌دهد .

در هر بورس اوراق بهاداری می توان بنا بر احتیاج و کارایی شاخصهای زیادی را تعریف و محاسبه نمود. در تمام بورس‌های دنیا نیز شاخص های زیادی برای گروهها و شرکتهای مختلف محاسبه می‌شود  که از مهمترین آنها می توان به اس اند پی، داوجونز و نیکی اشاره کرد. در بورس اوراق بهادار تهران نیز شاحص های مختلفی طراحی شده است که هر کدام گویای اطلاعاتی از بخش های مربوطه است. مثلا شاخص صنعت تغییرات قیمت سهام شرکتهای وابسته به صنعت را ارایه می دهد.

لازم به ذکر است که شاخص کمیتی است که واحد ندارد و در نتیجه به تنها اطلاعاتی به شما نمی دهد و تنها با مقایسه با اعداد و ارقام دورههای دیگر می تواند اطلاعاتی را به شما بدهد. مثلا اگر به شما گفته شود شاخص 59000 واحد بوده اطلاعاتی با خود ندارد و چنانچه اشاره شود 1245 واحد طی هفته گذشته رشد داشته است، این بدان معنی است که بطوزمتوسط قیمت سهام با رشد همراه بوده اند.

همچنانکه از فرمول شاخص مشخص است در صورت کسر شاخص تعداد سهام هر شرکت ضربدر قیمت روز همان سهم یا به عبارت روشن تر ارزش بازار آن شرکت وجود دارد. یعنی برای شاخص کل، ارزش بازار 317 شرکت پذیرفته شده در بورس در صورت کسر با هم جمع می شود و در مخرج کسر هم ارزش سال پایه آن شرکتها با هم جمع می شود. مثلا با ورود شرکت جدید با سرمایه 100 میلیارد تومان به قیمت 400 تومان، 400 میلیارد تومان به صورت کسر و همچنین مخرج کسر اضافه می شود. اما با تغییر قیمت به 450 تومان صورت کسر به 450 میلیارد تومان افزایش می یابد ولی مخرج کسر همان 400 میلیارد تومان می ماند مگر در شرایط خاص مانند افزایش سرمایه  که تعدیل شود.

پس مشحص است که با رشد قیمت هر سهم و وزن آن در کل شاخص ( سرمایه یا تعداد سهام آن شرکت) آن شرکت در هر لحظه موجب افزایش یا کاهش شاحص می شود. به همین دلیل یک شرکت به سرمایه زیاد در زمان رشد قیمت موجب افزایش شاخص می شود در حالیکه ممکن است جو عمومی بازار منفی باشد و قیمت سهام خیلی از شرکتها افت کرده باشد.

محاسبه شاخص های مختلف بر اساس فرمولهای قراردادی انجام می‌گیرد و هر شاخصی بنا بر داده ها و فرمول مورد استفاده می‌تواند گویای تغییرات خاصی باشد . لذا به غیر از شاخص کل قیمت که نشان‌دهنده تغییرات قیمت کلیه شرکت‌ها می‌باشد مابقی شاخص‌ها بنا بر نوع محاسبه و شرکت‌هایی که در آن مورد محاسبه قرار می‌گیرند باید تفسیر شوند .

 

 
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٢۳

طی هفته‌های اخیر و به دنبال حذف هزینه‌های مربوط به جابه‌جایی، تعرفه مکالمات همراه اول دستخوش تغییراتی شده و گفته می‌شود به طور میانگین تماس‌های شهری حدود 11 درصد افزایش قیمت خواهند داشت.

 به گزارش ایسنا، یکسان‌سازی تعرفه مکالمه و حذف هزینه‌های مربوط به جابه‌جایی تکلیفی بود که توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات برعهده اپراتور اول کشور قرار گرفت تا با حذف این هزینه‌ها، اپراتور اول هم پس از تاخیری چندساله همانند اپراتورهای دیگر شده و دارای هزینه‌های یکسان باشد.

 اما این طرح که لزوم اجرای آن از مدت‌ها قبل اعلام شده بود از 15 مرداد ماه در حالی عملیاتی شد که همچنان سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول مشمول تعرفه‌های جدید نشده‌اند و در مورد سیم کارت‌های دائمی هم تعرفه‌ها تنها چند ساعت مانده به اعمال تعرفه‌های جدید اعلام شد.

 در این میان اگرچه مسوولان و اعضای هیات مدیره همراه اول بر این نکته تاکید دارند که با تغییرات صورت گرفته تغییر چندانی در هزینه‌های کاربران ایجاد نشده و حتی عده‌ای ممکن است با کاهش هزینه هم مواجه شوند اما براساس آمارهای ارائه شده از سوی مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار، با اجرای همسان سازی تعرفه تماس ها، به طور میانگین تماس های درون شهری که حجم قابل توجهی از مکالمات را تشکیل می دهند 11 درصد رشد را تجربه خواهد کرد.البته در عین حال گفته می شود تعرفه تماس های بین شهری هم از این پس 27 درصد کاهش را تجربه خواهد کرد.

 

 وحید صدوقی - مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار- در این باره معتقد است: تغییر در تعرفه‌های همراه اول پس از 10 سال رخ داده و اکنون شرایطی ایجاد شده که مشترکان می‌توانند با نرخی ثابت تماس بگیرند که این نرخ تقریبا 12 درصد از نرخ موثر قبلی بیشتر است.

 البته این نکته هم نباید ناگفته بماند که همچنان تعرفه‌های کاربران همراه اول اعتباری پس از فلت سازی شبکه در حال ابهام قرار دارد و به گفته مدیران مختلف قرار است در آینده‌ای نه چندان دور اعلام شود.

  صدوقی در گفت‌وگویی با ایسنا، درباره رقم پیشنهادی همراه اول برای این موضوع گفت: بررسی‌های مختلف صورت گرفته که ترجیح می‌دهیم تا پیش از نهایی شدن درباره آن صحبت نکنیم اما به هر صورت برای تعرفه سیم کارت های اعتباری از کاهش تا افزایش قیمت محتمل است.

 وی همچنین عنوان کرد: سقف مجوز رگولاتوری برای تلفن‌های اعتباری 927 ریال است که بین 618 ریال تا 927 ریال قرار بر آن است که رقمی نهایی شود.

  صدوقی در عین حال کاهش قیمت مکالمات همراه اول اعتباری را دور از ذهن ندانسته و از احتمال کاهش این تعرفه‌ها خبر داد.

 نکته جالب دیگر آن که به گفته صدوقی از زمان تغییر تعرفه‌های همراه اول دائمی، تقاضا برای خرید سیم کارت‌های دائمی همراه اول افزایش یافته که این موضوع نشان از استقبال کاربران دارد چرا که افرادی مانند دانشجویان و یا سربازان که به شهرهای دیگر رفت و آمد دارند اکنون هزینه کمتری خواهند داشت.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٢۳

مدیریت نظارت بر امور ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، درخصوص موارد مطرح شرکت ملی سرب و روی توضیحاتی ارائه کرد.

 

سیدروح‌الله حسینی‌مقدم با اشاره به اینکه بحث مربوط به محیط زیست و شرکت ملی سرب و روی مربوط به 4 – 3 سال پیش است، گفت: این کارخانه در 13 کیلومتری شهر زنجان واقع است و همه مجوزهای محیط زیست را دارد و بر اساس پیگیری‌های ما، کارشناسان محیط‌زیست ارتباط مستمر با کارخانه دارند و طبق اظهارات مدیران شرکت، تکنولوژی تولید این شرکت یک تکنولوژی پذیرفته شده در دنیا است و مشابه این کارخانه در 13 کشور دنیا وجود دارد و دانش فنی آن مربوط به کشورهای اروپایی است.

وی خاطرنشان کرد: از طرفی تکنولوژی کاهش آلایندگی و جلوگیری از آلودگی زیست محیطی در شرکت ملی سرب و روی بسیار پیشرفته است و حسگرهای تشخیص آلودگی موجود در کوره‌ها به‌صورت آنلاین گزارش‌های لحظه‌ای را به محیط زیست استان و محیط زیست کشور ارسال می‌کند. حسینی‌مقدم با تاکید بر اینکه فرآیند تولید کارخانه متوقف نیست و تولید همچنان ادامه دارد، افزود: از مدیران شرکت خواستیم در خصوص نگرانی‌های سهامداران در بازار سرمایه از طریق سایت اطلاع‌رسانی کدال شفاف‌سازی لازم را انجام دهند.

مدیران شرکت هم با تعامل با استانداری در حال پیگیری موضوع از طریق اداره محیط زیست و اداره بهداشت استان هستند.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٢٢

مدیرعامل شرکت سبد گردان کاریزما در گفت‌وگو با دنیای اقتصاد اظهار کرد: همان‌گونه که تصمیم‌گیری برای ورود پالایشگاه‌ها به بورس بر عهده مسوولان شرکت ملی پالایش‌و‌‌پخش فرآورده‌های نفتی بود، هم اکنون نیز مشکلات گروه پالایشگاهی با شرکت پالایش‌ و ‌پخش، دلایلی را برای توقف این نمادها فراهم کرده است. فریدون زارعی در ادامه افزود: این دلایل ناشی از عدم شفافیت در گزارش‌های مالی شرکت‌ها بوده و نهاد نظارتی بازار سرمایه، برای گشایش نمادهای این گروه قانع نشده است.

وی ادامه داد: البته باید خاطر نشان کرد از ابتدای عرضه سهام شرکت‌های پالایشگاهی در بورس تهران، مسوولان سازمان با صراحت اعلام کرده بودند، آنچه در‌خصوص شرکت‌های صنعت پالایشگاهی اهمیت دارد، روندی است که در نحوه اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی آنها پیگیری می‌شود. زارعی تصریح کرد: بنابراین همیشه نگرانی از این بابت وجود دارد که آیا نظارت‌های اعمالی بر اطلاعات پرنوسان این‌گونه شرکت‌ها کافی و صحیح بوده است یا خیر؟ وی در ادامه با اشاره به نوسانات این گروه گفت: نمادهای پالایشگاهی چند مدتی است که بعضا به دلیل تغییر اطلاعات در کوتاه مدت و همچنین ابهامات موجود درخصوص نحوه‌ تسعیر ارز، موضوع مالیات بر ارزش افزوده، بحث عوارض صادراتی بر شرکت‌های پالایشی، ابهام در‌خصوص اثرات مکاتبات اخیر شرکت پالایش‌و‌پخش بر عملکرد شرکت‌ها از جمله پرداخت مبلغ مابه‌التفاوت درآمد حاصل از فروش فرآورده‌های ویژه ناشی از ارز مبادله‌ای با ارز مرجع به شرکت پالایش و پخش، با نوسان مواجه شده و متوقف هستند. زارعی ادامه داد: سهامداران شرکت‌های پالایشگاهی به دلیل بسته بودن نمادهای این گروه، قادر به استفاده از فاکتور مهم نقدشوندگی سهام نیستند؛ اگرچه شاید این موضوع برای سهامداران حقوقی مهم نباشد ولی این فاکتور برای سهامداران جزء که به‌واسطه ارزندگی این سهام اقدام به خرید کرده‌اند و انتظار نقدشوندگی از بورس دارند، بسیار مهم است، زیرا عدم نقدشوندگی و توقف طولانی مدت سهام به یکی از مهم‌ترین کارکردهای بورس و در واقع به هویت  و فلسفه وجودی بازار، آسیب می‌زند.


مدیرعامل شرکت سبدگردان کاریزما علت اصلی توقف نمادهای مزبور را انتشار اطلاعات با اهمیت عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه در ماه‌های اخیر، سهام پالایشگاهی از نمادهای پر طرفدار بورس بودند و تاثیر قابل توجهی در افزایش شاخص داشتند، سازمان بورس این نماد‌های معاملاتی را عمدتا به دلیل انتشار اطلاعات با اهمیت متوقف کرد. چون تاکنون گزارش‌های ارسالی شرکت‌ها، از ابهامات موجود نکاسته و یا به‌نحوی شفافیت مورد نظر سازمان را فراهم نکرده است، شاهد توقف طولانی مدت نمادها هستیم. زارعی بهترین راهکاری که بتواند شرکت‌های این گروه را از شرایط فعلی خارج سازد، شفاف‌سازی دانست و گفت: بهترین راهکار این است که قبل از بازگشایی نمادها شفاف‌سازی کامل در ابعاد مختلف صورت بگیرد تا پس از مدت کوتاهی پس از بازشدن نمادها، مجددا شاهد بسته‌شدن آنها برای ارائه اطلاعات و دلایل مشابه نباشیم.
وی ادامه داد: به‌نظر می‌رسد، مساله شفاف‌سازی‌ها فراتر از مدیران «شرکت ملی پالایش‌و‌‌پخش» و نیز مدیران شرکت‌های پالایشگاهی است و باید در سطح هیات وزیران و جلسات هیات دولت بررسی شود به‌گونه‌ای که روابط مالی این شرکت‌ها با شرکت پالایش و پخش، خزانه دولت و وزارت دارایی به‌خوبی مشخص شده و سپس به شرکت پالایش و پخش ابلاغ شود. وی خاطرنشان کرد: در واقع این موضوع باید قبل از عرضه سهام مشخص می‌شد ولی هم‌اکنون نیز باید هرچه زودتر برای این مشکل بزرگ، راه‌حل مناسبی پیدا کرد. زارعی در ادامه افزود: اکنون با روی کارآمدن دولت جدید به نظر می‌رسد بهتر است برای این مساله فکری شود و برای شکل‌دهی به این روابط، شفاف‌سازی‌های مربوطه انجام شود زیرا این مساله به‌هیچ وجه کم اهمیت نیست، چراکه بخش عظیمی از این سهام جزو سهام عدالت و در سبد سرمایه‌گذاری‌های استانی است؛ بنابراین تعداد زیادی از افراد کشور با این مساله ارتباط مستقیم پیدا می‌کنند.


وی در ادامه گفت: مدیران پالایشگاه‌ها نیز چنانچه مراحل قانونی تصمیم‌گیری قطعی برای این موارد به اتمام نرسیده، می‌توانند حداقل درخصوص اثرات احتمالی وقوع هر مورد، اطلاع‌رسانی لازم را انجام دهند. زارعی تصریح کرد: در این حالت، آنها می‌توانند بودجه‌های اعلامی و سایر گزارش‌های مالی را حداقل با چندین سناریو به سازمان اعلام کنند تا آثار جاری‌شدن هریک از موقعیت‌ها به بازار منعکس شود. زارعی بهترین راهکار در این زمینه را ارائه سناریوهای اعلامی هم با فرض «تخفیف 5‌درصدی نرخ خوراک بر مبنای
FOB خلیج‌فارس» و هم با فرض «حذف این تخفیفات» به بازار دانست.


به گفته وی در این صورت از شرایط عدم اطمینان به شرایط ریسکی نزدیک می‌شویم و پس از استفاده از چند سناریو، شرایط کاملا مبهم و بدون اطلاعات را تبدیل به شرایط ریسکی می‌کند و افراد با سطوح ریسک‌پذیری بالاتر می‌توانند وارد بازار شوند. در این صورت محتمل است که شفاف‌سازی مدنظر سازمان بورس  تا حدودی محقق شده و گشایش نماد
صورت بگیرد.


مدیرعامل شرکت سبدگردان کاریزما در ادامه با اشاره به سابقه معاملات پالایشگاه‌ها در بورس گفت: اگر به گذشته معاملات شرکت‌های پالایشگاهی دقت کنیم، می‌بینیم که ابهام، همواره در کنار شرکت‌های پالایشگاهی حضور داشته است، مثلا مالیات بر ارزش افزوده از دیگر سرفصل‌های ابهام‌ساز بازار است؛ ابهامات برگشت مالیات بر ارزش افزوده شش درصدی به حساب برخی پالایشگاه‌ها هنوز حل نشده باقی مانده است و جای تعجب دارد که در مجامع این شرکت‌ها، مدیران شرکت، حسابرس، سهامدار عمده، نماینده سازمان بورس و حتی امورمالیاتی نیز تکلیف این مشکل را روشن نکرده و متاسفانه در هریک از مجامع شرکت پالایشگاهی، پاسخ‌های متفاوتی شنیده می‌شود.
زارعی در ادامه افزود: به هر حال به نظر می‌رسد، نوسانات و تغییرات پیش‌بینی سود تا حدی نیز ذاتی کسب‌و‌کار این شرکت‌ها است، زیرا با افزایش یا کاهش نرخ ارز،تغییر قیمت جهانی نفت، طرح‌های توسعه‌ای شرکت‌ها، تغییرات قیمت خوراک یا نرخ فروش اعمال شده از طرف شرکت پالایش و پخش یا حذف پارامترهایی مثل تخفیف 5 درصدی نرخ خوراک، این شرکت‌ها فراز و فرود زیادی را تجربه می‌کنند.

نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٢٠

به عقیده بیشتر شرکت‌کنندگان در یک نظرسنجی تغییر هیات مدیره و مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در مجموع اثر مثبتی در سهم خواهد گذاشت.
نتایج هفتمین نظرسنجی واحد مشاوره و تحلیل کارگزاری تدبیرگران فردا نشان می‌دهد برخی از مشارکت‌کنندگان اسامی افرادی که احتمال دارد مدیریت هلدینگ را بر عهده بگیرند را عنوان و اشاره کردند مهم است که چه کسی مدیرعامل این شرکت شود. اما اکثریت مشارکت‌کنندگان (یعنی 74 درصد) با تغییرات مدیریتی در هلدینگ موافق بوده و آن را عاملی برای رشد شرکت می‌دانند. در همین حال به اعتقاد بیشتر شرکت‌کنندگان، در هفته آینده بازار در کل با شیب ملایمی مثبت خواهد بود که مهم‌ترین دلیل آن را می‌توان دریافت رای اعتماد کابینه پیشنهادی دولت از مجلس دانست. در این نظرسنجی 31 شرکت‌کننده از کارگزاری تدبیرگران فردا، شرکت سبدگردان کاریزما، کارگزاری سرمایه و دانش، صندوق کارکنان بانک‌ها، کارگزاری فیروزه، کارگزاری توسعه صادرات، سرمایه‌گذاری تجلی سامانه، سرمایه‌گذاری ارزش‌آفرینان پاسارگاد، کارگزاری مهر اقتصاد، کارگزاری مفید، سرمایه‌گذاری پردیس، گروه توسعه معادن روی، کارگزاری آگاه، کارگزاری نهایت‌نگر، بیمه ملت، سرمایه‌گذاری توسعه امید آتیه‌اندیش، کارگزاری حافظ، خبرگان سهام، سرمایه‌گذاری آتی‌نگر سپهر ایرانیان، آتیه‌اندیشان مس، سرمایه‌گذاری پارس توشه، تامین آتیه کارکنان پاسارگاد، کارگزاری مسکن، کارگزاری بهمن، سرمایه‌گذاری ایرانیان، سرمایه‌گذاری آوین، سرمایه‌گذاری توسعه ملی و‌... حضور داشتند.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٢٠

انتقاد یک فعال بازار سرمایه از عملکرد مدیران پالایش و پخش؛

نوسان اطلاعات شرکتهای پالایشگاهی محصول مدیریت است/پیگیری موضوع در دولت جدید

دبیر کل سابق کانون کارگزاران از عملکرد شرکت پالایش و پخش در مورد شرکتهای پالایشگاهی به شدت انتقاد کرد و گفت: با رفتاری که پالایش و پخش در مورد شرکتهای پالایشگاهی دارد هیچ مدیری نمی تواند پیش بینی سود داده و یا سود دقیقی اعلام کند.

 حسین خزلی خرازی - کارگزار بورس اوراق بهادار تهران - در گفت و گو با خبرنگار بورس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به تشریح علت توقف طولانی مدت نمادهای پالایشگاهی در بورس تهران پرداخت و گفت: سازمان بورس اوراق بهادار حداکثر تلاش خود را برای شفاف سازی این شرکتها انجام می دهد به طوری که در برخی مواقع به درگیری و مجادله منجر می شود.

 وی افزود:علت این است که صنعت پالایشگاهی دولتی اداره شده و سیستمهای حسابداری قوی در آنها وجود ندارد همچنین در سالهای متمادی رفتار آنها این بوده که قیمت مواد اولیه توسط شرکت پالایش و پخش مشخص شود و پالایش و پخش به عنوان ناظر، تمام قراردادها و حجم تولیدات آنها را کنترل کند.

 **تاثیر اطلاعیه‌های پالایش و پخش درشرکتهای پالایشگاهی

 وی خاطرنشان کرد: به این ترتیب بعد از ورود شرکتهای پالایشگاهی به بورس تهران اطلاعاتی که شرکت پالایش و پخش می دهد به شدت در درآمد و هزینه‌های آنها تاثیرگذار است به طوری که با یک اطلاعیه می تواند شرکت را از زیان 300 میلیارد تومانی به سود 700 میلیارد تومانی برساند و چون تاکنون شرکتهای پالایشگاهی زیر نظر پالایش و پخش بودند لذا این تفاوت و نوسان برای آنها مهم نبوده است ولی در حال حاضر سهام این شرکتها وارد بورس شده و مردم آن را خریداری کرده‌اند.

 این فعال بازار سرمایه اظهار کرد: با رفتاری که پالایش و پخش در مورد شرکتهای پالایشگاهی دارد هیچ مدیری نمی تواند پیش بینی سود داده و یا سود دقیقی اعلام کند زیرا برخی مواد اولیه و فروش شرکتها به صورت علی الحساب است.

 **ریسک صنعت پالایشگاهی

 وی یادآور شد: بنابراین بروز اختلافها در مجامع شرکتهای پالایشگاهی طبیعی است زیرا شرکتها باید ذخایر سنگین گرفته و یارانه پرداخت کنند از سوی دیگر تعهداتی که به صندق توسعه ملی دارند نامشخص است؛ بنابراین شرکتهای پالایشگاهی ریسک مالیات،بازپرداخت صندوق توسعه ملی و قیمت گذاری مواد اولیه دارند.

 خزلی خرازی با بیان اینکه این ریسک ها باید قبل از وارد شدن پالایشگاه‌ها به بورس برطرف می شد، با ذکر مثالی گفت: به عنوان مثال با اطلاعیه‌های پالایش و پخش و همچنین ریسکهای موجود شرکت پالایشگاه تهران می تواند از زیان فاحش به سود 20 هزار تومانی برای هر سهم برسد و این نوسان، محصول مدیریت است و مربوط به سازمان بورس نیست.

 **مشکل در دولت و فرآیند خصوصی سازی است

 وی با بیان اینکه برخی افراد سازمان بورس را در این زمینه متهم می کنند،تاکید کرد: مشکل شرکتهای پالایشگاهی در سازمان بورس نبوده و در دولت و فرآیند خصوصی سازی است زیرا اطلاعات شرکتهای پالایشگاهی و گزارش حسابرسی شده سالانه و شش ماهه و تمام اطلاعاتی که به بورس می دهند به سرعت تغییر می کند و شرکت پالایش و پخش اطلاعاتی که قبل از عرضه سهام ارائه کرده است را کان لم یکن تلقی می کند.

 مدیر عامل کارگزاری بانک آینده عنوان کرد: علاوه بر این یکسال از ورود شرکتهای پالایشگاهی به بورس تهران می گذرد و هنوز مشخص نیست که این شرکتها دولتی هستند یا خصوصی.

 **به شدت از این موضوع گله‌مندیم

 این کارگزار بورس تصریح کرد: به شدت از این موضوع گله‌مندیم و شکایت داریم زیرا مردم با چشم انداز مثبت وارد بورس شدند و زمانی که نمادی متوقف می شود، نقدشوندگی سهامداران کاهش می یابد این در حالی است که کارگزاران با بازاریابی افراد را به سمت بورس سوق داده و جبهه تماس با سرمایه گذاران هستند.

 **دولت جدید باید مناسبات خصوصی سازی را تعریف کند

 دبیر کل سابق کانون کارگزاران تاکید کرد: دولت جدید باید مناسبات خصوصی سازی را تعریف کرده و حداکثر تلاش خود را بکند تا در قیمت گذاری و فرآیند تولید شرکتهای پالایشگاهی حداقل دخالت را داشته باشد و بیشترین تلاش خود را برای شفاف سازی و مشخص کردن دارایی ها کرده و سپس اقدام به فروش سهم کند.

 وی عنوان کرد: زمانی که نگاه به خصوصی سازی صرفا بودجه‌ای و افزایش آمارهاست، مدیران نیز مجبورند تا با زور و به سرعت شرکت های خود را وارد بورس کنند در حالی که باید در فرآیند خصوصی سازی دقت شود.

 وی اعلام کرد: خصوصی سازی یک بحث ملی و یک استراتژی ملی و تحول انقلابی بوده و با نگاه بودجه ای و آماری مطابقت ندارد.

 **راهکاری برای حل مشکل شرکتهای پالایشگاهی

 این فعال بازار در خصوص برطرف شدن مشکل شرکتهای پالایشگاهی راهکار ارائه داد و تاکید کرد: برای رهایی از این مشکل باید قیمت گذاری محصولات پالایشگاهی کاملا آزاد شده و نحوه مالیات بر ارزش افزوده آنها مشخص شود؛ از سوی دیگر باید در مورد سهم 26 درصدی پالایشگاه‌ها از صندوق توسعه ملی سریعا تصمیم گیری شده و اطلاعات این شرکتها به صورت کاملا شفاف ارائه شود.

 **پیگیری موضوع در دولت جدید

 خزلی خرازی با اشاره به اینکه مدیران سازمان بورس در مجامع شرکتهای پالایشگاهی از هر دو طرف تحت فشارند، در مورد اعمال سیاستهای تنبیهی گفت: باید فعالان بازار علاقمند به شفاف سازی در این زمینه باشند و سیاستهای تنبیهی در این فرآیند جوابگو نیست.

 وی عنوان کرد: مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس به عنوان متولی این امر موضوع را در دولت جدید پیگیری کرده و فعالان بازار سرمایه نیز برای کمک به سازمان بورس می توانند برخی مشکلات را از طریق کانون کارگزاران منتقل کنند که امیدواریم این مشکلات در دولت جدید برطرف شود.

 به گزارش ایسنا، در حال حاضر 3 شرکت پالایشگاه نفت بندرعباس از 29 اردیبهشت ماه، پالایشگاه تبریز از 15 تیر ماه و پالایشگاه نفت اصفهان از 16 تیر ماه در بورس و 3 شرکت پالایشگاه لاوان از 28 اسفند 91، پالایشگاه تهران از 13 خرداد ماه و پالایشگاه شیراز از 15 تیر ماه در فرابورس متوقف هستند و هنوز زمان دقیق بازگشایی نماد آنها مشخص نیست.

 مسوولان بورس عنوان می کنند که سود و زیان شرکت‌های پالایشگاهی به شدت دستخوش تغییر قرار گرفته و علت این موضوع عمدتا ناشی از شفاف نبودن روابط مالی شرکت‌های پالایشی با شرکت پالایش و پخش است.

 به این ترتیب علی رغم سعی مسوولان سازمان بورس از خارج کردن نماد پالایشگاه‌ها از حالت توقف از طریق برگزاری جلسات با مدیران ارشد وزارت نفت و شرکت پالایش و پخش، کماکان شاهد تغییرات عمده در اطلاعات شرکت‌ها، حتی اطلاعات واقعی آنها هستیم.

 این در حالی است که سهامداران شرکتهای پالایشگاهی از رونق این روزهای بورس تهران بی بهره بوده و انتقادات شدیدی نسبت به بلوکه شدن سرمایه خود دارند و نسبت به عرضه‌های اولیه بی اعتماد شده‌اند؛ اما این امیدواری وجود دارد که با تغییر دولت و مدیریت جدید صنعت نفت مشکلات شرکتهای پالایشگاهی هرچه سریعتر برطرف شده و این صنعت حساس از حالت ابهام خارج شود.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/۱٤
دود غلیظی این منطقه را فرا گرفته و تمام نیروهای امدادی و آتش نشانی از لحظه وقوع آتش سوزی در محل حضور پیدا کرده‌اند.

خط لوله انتقال گاز اتان پتروشیمی مارون در جاده ماهشهر – آبادان آتش گرفت.

به گزارش فارس، یک منبع آگاه از وقوع آتش سوزی در خط لوله گاز اتان سایت شماره 2 پتروشیمی مارون در مسیر بزرگراه خلیج فارس (جاده ماهشهر – اهواز) خبر داد.

بنا به این خبر دود غلیظی این منطقه را فرا گرفته و تمام نیروهای امدادی و آتش نشانی از لحظه وقوع آتش سوزی در محل حضور پیدا کرده‌اند.

مدیرعامل و مدیران پتروشیمی مارون نیز در محل حادثه حاضر شدند.

در این حال گزارشی از تلفات احتمالی این آتش سوزی مخابره نشده است.

برای دیدن آخرین وضعیت سهام پتروشیمی مارون اینجا کلیک کنید

http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=151311&i=53449700212786324
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/۱۱

 به نقل از تابناک، واگذاری پالایشگاه‌ها به بخش خصوصی، تولید بنزین یورو4، پالایش نفت خام و صادرات فرآورده‌های نفتی، بررسی کیفیت بنزین‌های مصرفی در داخل کشور، وضع ایران در تولید انرژی و صادرات گاز ازجمله موضوعات گفت‌و‌گوی با علی اصغر صادقی، دبیر کل انجمن صنایع پالایش نفت ایران است  

*هم‌اکنون نسبت تولید نفت‌خام با پالایش آن در کشور چگونه است؟ 
 تولید بنزین یورو4 در کشور آغاز شده و اگر پالایشگاه امام‌خمینی(ره) در اراک با ظرفیت تولید روزانه 8 میلیون لیتر بنزین هم وارد مدار شود، به‌طور تقریبی موازنه خام‌فروشی به پالایش از نسبت 55 به 45 درصد(صادرات به پالایش) به نسبت60 به40 تغییر می‌کند. یعنی60 درصد وارد پالایشگاه‌‌ها شده و40 درصد آن صادر می‌شود. 

*ارزش افزوده این تغییر نسبت‌ها چه میزان خواهد بود؟ 

 به‌طور قطع هر اتفاقی که روی نفت‌خام در داخل کشور در فضای پالایشی بیفتد، ارزش افزوده صددرصدی در هر مرحله ایجاد می کند. پالایش از آن دسته فعالیت‌های سودآور است. 

*چرا تاکنون این کار را نکرده‌ایم؟ 

این یک زنجیره است؛ از انتقال مواد نفتی به بنادر صادراتی، ذخیره‌سازی در بنادر و انتقال و صادرات از بنادر به کشورهای دیگر یک زنجیره کارهایی است که باید به شکل منظم انجام شود. این‌گونه فعالیت‌ها و به‌طور مشخص در بخش پایین‌دستی نفت در دیگر کشورها به‌طور کامل توسط بخش‌خصوصی انجام می‌شود. اما در ایران سال‌هاست که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به‌عنوان یک متولی دولتی این کارها را انجام می‌دهد و چون انگیزه‌های بازاریابی و توسعه بازار وجود نداشته، بالطبع به فکر توسعه بنادر و مخازن ذخیره‌سازی متناسب با محصول هم نبوده است. اما امروز باتوجه به افزایش ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی، پالایشگاه‌ها نیازمند لجستیک انتقال و صادرات هستند. 

*پالایشگاه‌ها همچنان در اختیار دولت هستند یا واگذار شده‌اند؟ 

 دو گروه پالایشگاه در کشور وجود دارد؛ بالادستی و میان‌دستی؛ گروه اول شامل پالایشگاه‌های تهران، تبریز، اصفهان، شیراز، بندرعباس، لاوان و اراک هستند که نفت به‌طور مستقیم و روزانه تا 2 میلیون بشکه وارد آن‌ها شده و در ستون‌های تقطیر به 8 تا 9 برش اصلی تقسیم و پس از آن وارد پالایشگاه‌های میان‌دستی می‌شود. 

*پالایشگاه‌های میان دستی کدام‌ها هستند؟ 

پارس، بهران، ایرانول و سپاهان. این پالایشگاه‌ها از آن 9 برش اصلی پالایش اولیه نفت‌خام حدود 140 نوع محصول تولید می‌کنند. 

*کدام پالایشگاه‌‌ها خصوصی هستند؟ 
صادقی: 14 پالایشگاه در کشور داریم. آن 4 پالایشگاه میان‌دستی به‌‌طور کامل خصوصی هستند. پالایشگاه‌های اصفهان، تبریز و تهران هم کامل خصوصی شده‌اند. پالایشگاه بندرعباس 50-50 است و پالایشگاه شیراز هم در مرحله عرضه است. چنان‌چه این کار سرعت بگیرد ظرف 2 سال آینده تمام پالایشگاه‌های کشور خصوصی می‌شوند. به جز آن 20 درصدی که در قالب سهام عدالت در اختیار مردم است. 

*بخش خصوصی توان اداره پالایشگاه‌ها را دارد؟ 
بخش خصوصی این توان را دارد اما بخش دولتی هنوز نتوانسته از آن دل بکند. اگرچه پالایشگاه‌ها را خصوصی کرده و بخشی از سهام آن را در اختیار سهام عدالت قرار داده‌اند اما هم‌چنان هیات مدیره و مدیر عامل را با نظر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی انتخاب می‌کنند. هنوز ترکیب و تصمیم مدیریتی تغییر نکرده‌ است. از یک طرف قانون تجارت به مدیر عامل اجازه می‌دهد فعالیت‌هایش را بیش از پیش گسترش دهد چون بخش خصوصی است و باید دنبال سود باشد اما چون مدیریت دولتی است، در نگاه دولتی خود را معطوف به بودجه‌های سالانه‌کرده و موضع انفعالی دارد و علاقمندنیست کار جسورانه انجام دهد. 

*ورود پالایشگاه‌ها به بورس بسیار قابل‌توجه بود. سهامدارانی که سهام این پالایشگاه‌ها را خریده‌اند، راضی هستند. 
 اگر برمبنای ارزش جایگزینی، پالایشگاه‌های کشور را تحلیل کنیم، هنوز جای رشد دارند. معنی این حرف این است که چنان‌چه شما تصمیم بگیرید اکنون پالایشگاهی مانند تهران بسازید نزدیک به 8 هزار میلیارد تومان به نرخ امروز باید پول بدهید. تازه اگر شرایط کشور به‌گونه‌ای باشد که همه قطعات به سهولت وارد شود. پیمانکار خوب داخلی و خارجی هم کنسرسیوم شوند و براساس استانداردهای بین‌المللی آن‌را بسازند. اما وقتی این پالایشگاه در بورس عرضه می‌شود، یک هزار و 500 میلیارد تومان ارزش‌گذاری می‌شود. پس از 1500 میلیارد تومان تا 8 هزار میلیارد تومان هنوز جای رشدکردن دارد تا به قیمت واقعی خود برسد. پالایشگاه‌ها با قیمت کمتری نسبت به ارزش ذاتی خود در بورس عرضه شدند و بازار هم بازار هوشمندی است و تحلیل می‌کند. به‌همین دلیل رشد خوبی کردند و از آن طرف هم دولت نفت‌خام را با قیمت مناسبی در اختیار پالایش قرار داد. در مجموع چنان‌چه پالایشگاه‌ها حداقل سالانه 4 تا 5 درصد سود کنند این رقم به یکهزار میلیارد تومان می‌رسد. 

*در بخش پالایش، محصول روغن پایه قابل بررسی است و ایران کشور توانمندی در تولید این فرآورده به حساب می‌آید. طوری‌که تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان روغن موتور در بازار، محصولات تولید داخل را بی‌رقیب می‌دانند. حتی روغن‌های خارجی هم که در داخل به فروش می‌‌رسند، به نسبت کیفیت در حد روغن های داخلی نیستند. 
 نفتی که در میادین کشور تولید می‌شود از نوع پارافینیکی است. نفت به 3 دسته آروماتیک، نفتنیک و پارافینیک تقسیم می‌شود. نفت تولیدی در خاورمیانه و بویژه در عراق و ایران، از نوع چرب یا پارافینیک است. این نوع نفت مناسب تولیدروغن موتور به لحاظ چرب بودن و تولید انواع پارافین، وازلین و لوازم آرایشی است. به همین دلیل انواع لوازم آرایشی که در منطقه تولید می‌شود براساس پارافین تولیدی ایران است. به همین سبب از 56 سال قبل اولین پالایشگاه تولید روغن موتور در قاره آسیا توسط چند شرکت خارجی در ایران تاسیس شد. 
آن‌ها از همان زمان فکر می‌کردند ایران می‌تواند هاب تولید روعن پایه در منطقه باشد. 
امروزه در 4 پالایشگاه کشور سالانه یک میلیارد لیتر روعن موتور تولید می‌شود که 500 تا 550 میلیون لیتر آن مصرف داخلی و 400 تا 450 میلیون لیتر آن صادر می‌شود که عمده صادرات آن هم روغن‌های معروفی است که تا چند سال قبل به اسم روغن موتورهای خارجی از امارات وارد ایران می‌شد. روغن پایه از ایران صادر و در امارات عربی متحده به اسم روغن‌های معروف خارجی بسته‌بندی و دوباره به ایران صادر می‌شد و به قیمت بالایی به مصرف‌کنندگان فروخته می‌شد. در چند سال اخیر اما به‌دلیل نوسانات نرخ ارز این موضوع کمی پیچیده‌تر شد. ما معتقدیم که حتی این روغن‌های موتوری که به اسم خارجی در داخل فروخته می‌شود هم باید به ماهیت آن‌ها شک کرد. 

*چرا؟ 
آن 500 تا 600 میلیون لیتر روغنی که در کشور به مصرف می‌رسد پس از گذشت مدت زمانی تبدیل به روغن سوخته می‌شود. این روغن سوخته‌ها قطعا به جایی می‌روند. تقریبا یکهزار واحد در ایران مجوز تصفیه روغن سوخته دارند. این واحدها تکلیف قانونی دارند که روعن‌های سوخته را پس از تصفیه با بسته‌بندی و درج عنوان «تصفیه مجدد» به بازار عرضه کنند که من تاکنون چنین عبارتی را بر هیچ گالن روغن موتوری ندیده‌ام. تعداد 21 کارگاه و کارخانه‌ای هم که در سال گذشته به وسیله انجمن صنایع پالایش نفت ایران و با همکاری نیروی انتظامی پلمپ شد، روغن‌های تصفیه‌‌دوم را به اسم برندهای خارجی در بازار عرضه و به فروش می‌رساندند. 

*در میان 140 محصول پالایشی به جز روغن پایه، کدام محصول تولیدی دیگر از سوی ایران در منطقه قابل توجه است؟ 
 تقریباً تمام ساخت و سازهایی که در منطقه خاورمیانه صورت می‌گیرد براساس قیر تولیدی ایران است. قیر از جمله محصولات خوب صنعت پالایشگاهی ایران است که به کشورهای اروپایی و امریکایی صادر می‌شود. در 2 پالایشگاه انحصاری جی و پاسارگاد،قیر در انواع مختلف تولید می‌شود. پارافین تولیدی ایران هم براساس گوگرد و روغن داخل آن به 12رده تبدیل می‌‌شود. علیرغم همه تحریم‌ها عمده پارافین مصرفی اروپا از ایران می‌رود و تبدیل به پارافین غذایی می‌شود. روی عمده مواد غذایی بسته‌بندی از جمله کنسروها لایه‌ای از پارافین برای جلوگیری از فاسد شدن آن‌ها قرار می‌گیرد که هاب این بسته‌بندی در ایتالیا و اسپانیا است. 
در بحث گریس هم از مجموع 21 هزار تن تولید گریس در منطقه خاورمیانه، 12 هزار تن آن در ایران به تولید می‌رسد، یعنی 50 درصد. گریس از جمله محصولات هایتک بوده و کاربردی است چراکه در برابر فشار و دما اثرات مثبتی از خود نشان می‌دهد. برای فرآورده‌های اصلی از جمله بنزین، گازوئیل، نفت‌کوره و گاز بازار منطقه بسیار تشنه است. اما خودمان در تولید و مصرف، موازنه را رعایت نمی‌کنیم. ما نباید روزانه 70 میلیون لیتر بنزین مصرف کنیم. 

*بنزین هنوز ارزان است؟ 
 اگر به همین بنزین اجازه صادرات داده شود، قول می‌دهم که همه 70 میلیون لیتر بنزین مصرفی، صادر شود آن هم با قیمت جهانی و دلار مناسب خودش. اما اولویت نخست، تولید برای مصرف بازار داخل است. در روغن موتور هم وضع به همین‌گونه است. اگر فضا، فضای سود و زیان باشد از مدیریت مصرف می‌توان سود کلانی به دست آورد. 

*در چند سال اخیر و به‌دنبال مشکلاتی که برای واردات بنزین پیش آمد، تلاش شد تا خط تولید پتروشیمی‌ها به سمت تولید بنزین تغییرکند. در ادامه هم بنزین یورو 4 تولید شود. از سوی دیگر با اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها قیمت سوخت تا اندازه‌ای واقعی شد و بنزین نیز از نظر میزان مصرف، قیمت و کیفیت بیش از پیش خود را نشان داد. الان وضع زیرساخت‌ها و خط‌های تولید بنزین در پالایشگاه‌ها چگونه است؟ تا چند لیتر می‌‌توانیم تولید بنزین را افزایش دهیم؟ 

 به‌لحاظ ظرفیت تولید وبراساس تکالیف قانون‌ برنامه‌پنجم توسعه در بخش نفت‌وگاز، در 6 پالایشگاه کار بازسازی و نوسازی برای تولید بنزین یورو 4 صورت گرفت و تولید بنزین یورو 4 آغاز شد. پالایشگاه امام‌خمینی(ره) در اراک با ظرفیت تولید روزانه 8 میلیون لیتر بنزین هم به‌زودی وارد مدار شده، بنزین‌‌سازی پالایشگاه لاوان هم که وارد مدار شده است. اکنون تراز تولید به مصرف در کشور مثبت است. یعنی به اندازه مصرف تولید می‌کنیم. اما اشکال کار اینجاست که چنان‌چه روزانه100میلیون لیتر بنزین هم تولیدکنیم همین میزان هم مصرف می‌کنیم. 

مجموعه وزارت نفت به‌عنوان بخش حاکمیتی حوزه نفت باید تعیین تکلیفی به پالایشگاه‌ها بکند که وارد بازار جهانی شوند. مثلا تکلیف کند که پالایشگاه‌ باید 20 درصد از تولیدات خود را صادر کنند. صادرات این روزها باتوجه به نرخ دلار برای کشور ارزشمند است اما چون از این طرف بر حوزه مصرف هیچگونه کنترلی وجود ندارد و مطمئنا مصرف بی‌حد و مرز به‌همین صورت ادامه پیدامی‌کند بنابراین چنان‌چه تکلیف صادراتی برای پالایشگاه‌ها در نظر گرفته شود، اثرات مثبتی دارد. 
اگر بنزین صادر شود می‌توان به میزان زیادی کالا وارد کشور کرد و از این فضایی که امروز داریم، خلاص شویم. اکنون نفت خام صادر و در مقابل کالا وارد می‌کنیم درحالی که فرآوردها ارزش افزوده بیشتری دارند. اکنون روزانه 500 میلیون مترمکعب گاز تولید می‌کنیم و همه آن را مصرف می‌کنیم. تقریبا معادل 1.2 برابر مصرف قاره اروپا. از آن طرف هم اعتقادی به ذخیره‌سازی گاز نداریم و میزان ذخیره‌سازی همانی است که در لوله‌‌ها وجود دارد. چنان‌چه موضوع صادرات گاز به اروپا را از 10سال قبل جدی گرفته بودیم باتوجه به اینکه مشتریان زیادی دارد و می‌خواهند در برابر روسیه نقطه‌قوتی داشته باشند، شاید امروز این بداخلاقی‌های سیاسی از سوی اروپاییان دیگر وجود نداشت. به‌هر حال آن ها وابسته گاز ایران می‌شدند و این در بحث امنیت انرژی بسیار مهم است. در بنزین هم وضع به همین صورت است. چنان‌چه بازار را وابسته به بنزین ایران کنیم، حذف‌ نیست. مثل مخازن ال‌پی‌جی پاکستان که به ایران وابسته است. 
ایران باید و می‌تواند تک‌تک بازارهای صادراتی انرژی دنیا را به خود وابسته کند همچنان‌که آن‌ها مشتاق این موضوع هستند تا از محصولات ایرانی استفاده کنند. 
*بنزین‌هایی که اکنون در جایگاه‌های سوخت عرضه می‌شود شامل بنزین معمولی، سوپر و یورو 4 است. باتوجه به صحبت‌های شما درباره این که ایران توان تولید بنزین به اندازه نیاز را دارد و حتی می‌تواند صادر کند، یعنی اینکه کیفیت بنزین تولیدی در حد استانداردهای بین‌المللی است. پس چرا شهروندان را از مصرف بنزین معمولی منع می‌کنند؟ 
به‌شکل سنتی دو نوع بنزین‌معمولی و سوپرداریم.آن تقسیم‌بندی سنتی کاملا غلط است چراکه باید تقسیم‌بندی بنزین براساس یورو2، یورو4 و یورو5 صورت گیرد که استانداردی بین‌المللی است. 

*چرا به این یورو رسیدیم؟ 
صادقی: بین انتخاب بنزین بدون سرب و بنزین با اکتان بالا یک پارادوکس وجود دارد. یکی از این دو محیط‌زیست را سالمتر نگه می‌دارد و دیگری به‌سوزی را در موتور خودرو بهتر انجام می‌دهد. یعنی اینکه مردم تاکنون بین این که محیط زیست پایدار و پاکیزه‌تر باشد یا اینکه موتور خودور بهتر بسوزد، بنزین را انتخاب می‌کردند که این حق انتخاب غلطی بوده است. در دنیا به هیچ کدام از این تقسیم‌بندی‌ها اعتقاد ندارند بلکه به عدد اکتان کار دارند. در دفترچه خودروهای تولیدی هم نوشته‌شده که از بنزین با اکتان 85تا90،90تا95 و یا 95تا100 استفاده کنید که آن براساس کلاس تولیدی خودرو مشخص می‌‌شود. اما بنزین یورو 4 این مسأله را سرجمع باهم حل کرده است. هم درجه به‌سوزی آن متناسب خوردو بوده و هم با محیط زیست سازگاری دارد. 

*آیا خودروهای تولید داخل همگی قادر به استفاده از بنزین یورو4 هستند؟ 
الزام سازمان محیط زیست به خودروسازان این است که خودروهای خود را براساس استاندارد یورو 4 تولید کنند اما اکنون چنین تولیدی صورت نگرفته است. پس همه خودروها قادر به استفاده از بنزین یورو 4 نیستند. 

*پس کدام خودروها می‌توانند از این نوع بنزین استفاده کنند؟ 
 خودروهایی که کلاس تولیدی آن‌ها از سال 2000 میلادی به بعد باشد چراکه متناسب با بنزین یورو2 و 4 تولید شده‌اند. به عنوان نمونه خودروی پژوی 206 محصول سال 1996 میلادی است. 

*پس خودروهای پژو می‌توانند بنزین یورو 4 استفاده کنند. 
 با تغییراتی بله. تفاوت عمده‌ای میان یورو2 و 4 وجود ندارد، فقط تفاوت در به‌سوزی آن‌هاست. از آنجاکه راندمان سوخت در بنزین یورو 4 بهتر است، شدت مصرف را کاهش می‌دهد. اما پلتفرم‌های خودروها در ایران براساس استاندارد یورو 2 است. 

*شهروندان زمانی‌که برای سوختگیری به جایگاه‌های سوخت مراجعه می‌کنند، متصدیان پمپ بنزین به آن‌ها توصیه می‌کنند که از روان‌کننده سوخت یا محصولاتی که روی آن‌ها عبارت اکتان نوشته شده برای به‌سوزی بنزین استفاده کنند. اغلب این‌گونه محصولات هم وارداتی هستند. آیا واقعاً این‌ها به به‌سوزی خودرو کمک می‌کنند؟ 

به این‌گونه محصولات «اکتان بوستر» می‌گویند یعنی فرآورده‌هایی که با پایه بنزین، درجه اکتان بنزین را بالا می‌برد و باعث به‌سوزی موتور می‌شود. اگر از شرکت تولیدکننده آن اکتان بوستر اطمینان داشته باشیم، محصول خوبی است چراکه این نوع محصولات در همه جای دنیا عرضه می‌شود. اما من به‌عنوان یک تولیدکننده و یک مسوول در این حوزه، از این نوع محصولات اطمینان ندارم چون استانداردهای بین‌المللی را می‌دانم و وقتی با آن‌ها مقایسه می‌کنم، می‌بینم که این‌گونه فرآورده‌ها واقعی نیستند. در اینجا مثالی بگویم. 

یکنوع روغن موتور خارجی با برند معروف در کشور ترکیه متناسب با خودرویی مثل پژوی 206 تقریباً لیتری 4 یورو فروخته می‌شود. یعنی قیمت 4 لیتر آن 16 یورو می‌شود. چنان‌چه این محصول بخواهد به ایران صادر شود باید40 درصد تعرفه گمرکی بپردازد که درنهایت با قیمت20 یورو وارد گمرک ایران می‌شود. 3 تا 4 یورو هم بابت هزینه‌های حمل و سپس هزینه‌های توزیع و پخش به آن اضافه می‌شود که سرجمع به عدد 30 یورو در هر گالن 4 لیتری می‌رسیم. اگر هر یورو به قیمت ارز آزاد را حدود 5 هزار تومان در نظر بگیریم، چنان‌چه شما آن گالن روغن را به قیمت 170 تا 180 هزار تومان خریدید، اطمینان پیدا کنید که واقعی است در غیر این صورت تقلبی است. از این جهت هم بنده باور نمی‌کنم که هیچ یک از این‌گونه محصولات وارداتی با برند خارجی، واقعی باشد. 

*صنعت پالایشگاهی کشور به لحاظ دانش فنی و تکنولوژی روز چگونه است؟ آیا نیازمند بازسازی و به‌روز شدن دارد؟ 
در دانش فنی مشکلی وجود ندارد. ایران بیش از نیم‌قرن تجربه پالایشگاهی دارد و دانشگاه صنعت‌نفت بیش از 45 سال است که مهندس پالایش آموزش می‌دهد. اما زمانی هست که شما قصد تولید محصولی به‌عنوان نمونه بنزین یورو5 را دارید که اروپا آنرا تولید و مصرف می‌کند و می‌خواهید آنرا به اروپا هم صادر کنید. پالایشگاه‌های ایران توان تولید چنین بنزینی را دارند اما باید تاییدیه یک تولیدکننده بنزین یورو 5 در اروپا را بگیرند. 

*پالایشگاه‌ها از صددرصد تولید خود استفاده می‌کنند؟ 

به دلیل اینکه فضای صادراتی نفت‌خام محدود شده و عمده نفت به پالایشگاه‌ها می‌آید، می‌توان گفت که از ظرفیت بالای پالایش استفاده می‌شود. 

*آیا می‌توان میزان نفت‌خام صادراتی را هم به پالایشگاه‌ برد؟ این میزان ظرفیت پالایش وجود دارد؟ 

به اندازه تمام نفت‌خام صادراتی ظرفیت پالایش وجود ندارد و باید پالایشگاه‌های جدیدی ساخته شود. دیگر اینکه منطقی هم نیست که بازارهای ثابت صادراتی نفت‌خام را تعطیل کرد بلکه باید سبد صادراتی محصولات نفتی تعریف کرد بدین‌‌گونه که کشور متقاضی نفت‌خام ملزم به خرید دیگر فرآورده‌‌های نفتی با قیمت مناسب هم باشد. اما واقعیت این است که چنان‌چه همه 4 میلیون بشکه نفت‌خام تولیدی هم وارد پالایشگاه و به بنزین تبدیل شود، همه آن در داخل به مصرف می‌رسد. این یعنی این‌که یک جای کار ایراد دارد و به همین دلیل تأکید می‌کنم که باید پالایشگاه تکلیف صادراتی داشته باشد که حداقل 20درصد از تولیدات خود را صادر کند. 

*چنان‌چه کشورهای همسایه‌ ایران را بررسی‌کنیم از نظر توان پالایشگاهی درحد و اندازه ایران هستند؟ 
اکنون عراق 4 پالایشگاه فعال دارد که روی‌هم رفته ظرفیت پالایشگاهی آن‌ها به اندازه پالایشگاه نفت اصفهان نیست. در اصل نظام انرژی کشورهای منطقه براساس خام‌فروشی طراحی شده است. دیگر کشورهای منطقه هم اگرچه یک تا 2 تا پالایشگاه دارند اما توان صادراتی ندارند. اما ایران چون بازار مصرفی بزرگی داشت از همان ابتدا به سوی ساخت پالایشگاه حرکت کرد. 

*پس ایران می‌تواند هاب انرژی منطقه باشد؟ 

 به‌طور قطع. ایران می‌تواند فراتر از بنزین با گاز طبیعی به این مهم دست پیدا کند. جمع منابع هیدروکربوری کشور چنان‌چه گاز را هم معادل بشکه نفت حساب کنیم به رقم 150 میلیارد بشکه می‌رسد که در این صورت ایران از نظر ذخایر هیدروکربوری در دنیا اول است. ایران می‌تواند با گاز طبیعی، دنیا را وابسته خود کند. 

*درشرایط کنونی کشور نیازمند ساخت پالایشگاه جدید است؟و در صورت نیاز می‌توان روی سرمایه‌گذاری خارجی حساب کرد؟ 
در استراتژی کنونی، کشور به دنبال ساخت پالایشگاه‌هایی در حد و اندازه پالایشگاه‌های تهران و تبریز نیست. چه در دنیا پالایشگاه‌های کوچک با ظرفیت روزانه 500 تا یکهزار بشکه در حال ساخت است. پالایشگاه‌های کنونی کشور حداقل 250 هزار بشکه در روز ظرفیت دارند. 

*پس چه باید کرد؟ 
: متناسب با میادین نفتی در اطراف کشور که منابع آن‌ها روزانه 2 تا 3 هزار بشکه است می‌توان پالایشگاه‌های کوچک را راه‌اندازی کرد که هم دارای تکنولوژی روز و هم ارزان‌قیمت است. این‌گونه پالایشگاه‌ها نیازمند20 میلیون دلار سرمایه‌گذاری هستند اما یک مگاپروژه مانند پالایشگاه نفت هرمز در بندرعباس نزدیک به 4 میلیارد یورو پول می‌خواهد که همه سرمایه بخش خصوصی هم آن را پر نمی‌کند. 

*از این نوع پالایشگاه‌های کوچک در کشور ساخته شده‌اند؟ 
بله. یکی در خرمشهر و دیگری در اطراف تبریز که ظرفیت آن‌ها یکهزار بشکه‌ای است. از سوی دیگر بخش خصوصی هم توان ساخت و راه‌اندازی این نوع پالایشگاه‌ها را دارد. 

*دارندگان واحدهای پتروشیمی گله‌مند هستند از بابت اینکه تنها 8 درصد از گاز تولیدی کشور در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. درحالیکه آن‌ها می‌توانند تا 30 درصد از گاز تولیدی را برای تولید فرآورده‌های پتروشیمی دریافت کنند. 
 ببینیم درباره چه عددی صحبت می‌کنیم. این بحث را جایگاهداران سی‌ان‌جی هم مطرح می‌کردند. از آن‌ها پرسیدیم چه میزان گاز نیاز دارید؟ رسیدیم به عدد روزانه 40 میلیون مترمکعب. ما روزانه500 میلیون مترمکعب تولید گاز داریم. همه نیاز واحدهای پتروشیمی به گاز به عدد 80 میلیون مترمکعب در روز نمی‌رسد. 

*پس چرا تا الان به آنها نداده‌ایم؟ 

به‌خاطر اینکه مثل قضیه بنزین که هرچه تولید می‌شود به مصرف می‌رسد. بنابراین هرچقدر هم گاز تولید می‌کنیم آن را وارد لوله‌های درختی می‌کنیم (درختی یعنی اینکه به صورت وصله-پینه‌ای به نقاط مختلف کشور گازرسانی کرده‌ایم).گاز در انتهای لوله‌ها وجود دارد اما فشار ندارد. برای همین در زمستان برخی از استان‌ها با افت فشار و کمبود گاز روبه‌رو می‌شوند و ناچاریم گاز بیشتری به لوله‌ها منتقل کنیم. اما در دیگر کشورهای دنیا از شبکه‌های ماتریسی برای شبکه‌های گازرسانی استفاده می‌کنند و فشاردر هر نقطه با نقطه دیگر برابر است. دیگر اینکه پتروشیمی‌ها می‌گویند اتان گاز تولیدی را بگیرید و اتان را به ما بدهید. وقتی اتان را از گاز می‌گیریم، ارزش حیاتی آن‌چه می‌ماند به شدت پایین می‌آید. 
به همین دلیل هم شما وقتی در خانه اجاق‌گاز را روشن می‌کنید، می‌بینید که شعله جان ندارد چون اتان آن گرفته شده و به قول قدیمی‌ها، باد است. خب اگر اتان را از گاز گرفتیم و متان را به مشترکان دادیم دیگر حق نداریم از شهروندان پول کامل بگیریم و مابه‌التفاوت این مبلغ را باید واحدهای پتروشیمی بپردازند اما آن‌ها این نکته را قبول ندارند. با این حال ایران امروز به ترکیه همان متان را می‌فروشد و روزانه 20 میلیون لیتر صادر می‌کند. چنان‌‌چه بتوان این میزان را به40 میلیون لیتر افزایش داد از آن‌طرف می‌توان گاز را تا یونان، بلغارستان و ایتالیا هم رساند. دیگر اینکه اگر 20 درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی صورت‌گیرد، معادل کل صادرات گاز ایران به اروپا خواهد شد. 

چهارشنبه 9 مرداد 1392 
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/۱۱


در این روزهای استراحت بورس! بد نیست در مورد مطالبب متناسب با بورس صحبت کنیم:
خیلی ها می پرسند : از کجا شروع کنیم ؟ چی بخریم ؟ کی بخریم ؟ کی بفروشیم؟ از چه روشی استفاده کنیم ؟

تکنیکی کار کنیم یا بنیادی یا ...؟
همه بدنبال جواب این سوال هستند که چطور در بازارهای سرمایه (بورس،طلا،مسکن،دلار و ...) سود کنیم ؟

جواب خیلی ساده است : 

همه چیز به پیش بینی شما بستگی داره 
ودر یک کلام ساده : 1 - پیش بینی 2 - زمان ورود خروج بازار 3 - مدیریت سرمایه (چی بخرم چقدر بخرم و ...) از مهم ترین اصول بازارهای سرمایه از جمله بورس هستند که در روزهای آینده بطور مفصل توضیح خواهند داده شد.
و بیاد داشته باشید اگه پیش بینی شما درست نباشه موارد دیگه کاربردی نخواهند داشت.تا بحال دقت کردید وقتی نیاز به درمان بیماری پیدا میکنیم چیکارمیکنیم؟

خب بعضی ها (با داشتن یا نداشتن علم پزشکی) خود درمانی میکنن ،عده ای هم به روشهای پیشنهادی دیگران گوش میدن ،  اما اونائی که برای جونشون ارزش قائل هستن میرن دکتر .... یعنی یه دکتر خوب پیدا میکنن، بهش اعتماد میکنن و امیدوارن تا با درمان اون خوب بشن.


اما من تا بحال ندیدم وقتی کسی بیمار بشه بره پزشک بشه تا خودشو درمان کنه


خب طبیعتا برای موفقیت در بازار سرمایه باید اول بازار رو شناخت ، روشهای خوبه سرمایه گذاری رو دونست و بعد به سرمایه گذاری بپردازیم و بعد یا خودتون مستقیما فعالیت کنید یا یه مشاور خوب پیدا کنید و بهش اعتماد کنید و یا از صندوق های سرمایه گذاری استفاده کنید 


هر سرمایه گذاره موفق در بورس باید به این روشها مسلط باشد : 1 – تحلیل تکنیکی 2 –تحلیل بنیادی 3 –روانشناشی خودش و بازار

البته شما میتوانید در نهایت یکی از دو روش تحلیل تکنیکی یا بنیادی رو نیز انتخاب کنید. اما قبل از اون ببینید کدوم رو بیشتر دوست دارید هرچند به نظر میرسه : "بنیادی تصمیم بگیرید تکنیکی بخرید" انتخاب بهتری است.


تحلیل تکنیکی : این روش معتقد است با بررسی قیمتهای گذشته هر سهم و با محاسبات خاصی میتوان قیمت آینده سهم مورد نظر را پیش بینی کرد بنابراین در این روش شما به دنیای بیرون از اطاقتون و خبرهای سیاسی اقتصادی کاری ندارید فقط خودتون و مهارت شما در استفاده از روشها و بازی با نمودارها و اعداد و در حقیقت بیشتر برای دیده کوتاه مدت مناسب تر است.

تحلیل بنیادی: این روش معتقد است ارزش هر سهم با قیمت اون متفاوت است و وظیفه واقعی اون پیدا کردن ارزش واقعی سهامه یعنی سهمی ممکنه قیمت بالائی داشته اما ارزشه اون سهم نسبت به قیمت پایین باشه که با مطالعه و بررسی اقتصاد،صنعت و وضعیت شرکت به ارزش واقعی سهام شرکت پی میبرد. و بیشتر برای دیده بلند مدت مناسبتر است.روانشناسی خود و بازار : منظور شناخت نقاط قوت و ضعف خود و بعد ضعف های بازار رو بشناسیم و بدونیم طمع و ترس چه اثراتی بر سرمایه گذاری ما می گذارد .

منبع وبلاگ همسایه
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٩

دلار نام واحد پول ۳۳ کشور جهان از جمله کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند، و سنگاپور است. واژه دالر احتمالاً صورت مقلوب تالر یا یوآخیمزتالر است که نام منطقه‌ای است در بوهم که معادن نقره مرغوبی داشت. و از آن برای ضرب سکه استفاده می‌شد. امروزه این منطقه بخشی از جمهوری چک است و چکها آنرا با نام یاخیموف می‌شناسند.

به گزارش بانکی دات آی آر، شاید برایتان جالب باشد که بدانید دلار هم اکنون واحد پول رسمی بیش از 30 کشور جهان است، اما دلار مرجع متعلق به آمریکاست و این واژه همگان را به یاد ایالات متحده می اندازد.

گرازش امروز ما البته درباره بالا و پایین  رفتن و به عبارتی نوسان قیمت دلار نیست، بلکه می خواهیم شما را با حقایقی جالب راجع به این واحد پولی آمریکایی و مشهور دنیا آشنا کنیم:

1. دلار تنها 18 ماه عمر می کند!

عمر هر اسکناس دلار 18 ماه است چون وقتی به این سن رسید، توسط دولت از چرخه خارج می شود. در واقع هر دلار از روز چاپ تنها 18 ماه در بازار باقی می ماند.

2. بعضی جوامع در داخل آمریکا پول مخصوص به خود را دارند

برخی جوامع در داخل آمریکا هستند که از دلار به عنوان پول رایج استفاده نمی کنند. به عنوان نمونه پارک شهری والت دیزنی در این کشور پول مخصوص به خود را دارد.

برخی کالج ها هم از پول های خاص خود برای دانشجو ها استفاده می کنند.

3. بنجامین فرانکلین تنها غیررئیس جمهوری که تصویرش روی دلار رفت

اسکناس 100 دلاری تنها اسکناسی است که تصویر رئیس جمهوری از آمریکا را روی خود نمی بیند و به جای آنها، تصویر بنجامین فرانکلین در روی این اسکناس ها دیده می شود.

آقای فرانکلین از جمله پدران بنیانگذار آمریکا بوده است.

4. بیشترین اسکناس جعل شده در آمریکا اسکناس 20 دلاری بود

تا پیش از تاسیس US Mint که محل تولید اسکناس در آمریکاست این اسکناس های 20 دلاری بودند که بیشترین جعل را در آمریکا داشتند و رتبه دوم هم به 100 دلاری ها اختصاص داشت.

مجازات جعل اسکناس در آمریکا مرگ است.

5. 95% پولهای منتشر شده در آمریکا جایگزین دلارهایی می شود که از کشور خارج شده است

US Mint روزانه 37 میلیون اسکناس معادل 696 میلیون دلار چاپ می کند که 95% آنها در واقع پول تازه نیستند و جایگزین پول های قبلی می شوند.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٩
آشنایی با شاخص‌های صنایع برتر
شاید یکی از مهم‌ترین سوالات پیش روی فعالان بازار، شناخت صنایع برتر در دوره‌های زمانی مختلف باشد. دانستن این موضوع که کدام صنعت در کوتاه‌ترین زمان می‌تواند بازدهی مناسبی داشته باشد و چگونه می‌توان معامله‌گران را در شناسایی سهام برتر یاری کرد، از موضوعات اساسی است. بر این اساس، به منظور افزایش قدرت تحلیل سهامداران و فعالان بازار سرمایه، نمودارهایی از شاخص‌های صنایع برتر را تعبیه کردیم.در این صفحه، 10 صنعت برتر به ترتیب ارزش بازار
(زیر نمودار) و بر‌اساس گزارش ماهانه سازمان بورس انتخاب شده‌اند. به بیانی دقیق‌تر، در نمودارهای امروز، طبق گزارش عملکرد بازار اوراق بهادار، ده صنعت با بیشترین ارزش بازار در پایان تیرماه به ترتیب عبارتند از:
1) محصولات شیمیایی، 2) فرآورده‌های نفتی، 3) فلزات اساسی، کک و سوخت هسته‌ای، 4) بانک‌ها، موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی، 5) استخراج کانه‌های فلزی، 6) شرکت‌های چند‌رشته‌ای صنعت، 7) رادیویی (مخابرات)، 8) سیمان، آهک و گچ، 9) سرمایه‌گذاری‌ها و 10) خودرو و ساخت قطعات.
در تشریح نمودارها باید خاطرنشان کرد مقدار شاخص قیمت صنایع به صورت روزانه از ابتدای سال 1392 گردآوری شده‌اند. در محور عمودی نمودارهای سمت چپ (تغییرات سالانه)، در جهت تسهیل مقایسه صنایع، درصد تغییرات شاخص نسبت به اولین روز بازار سهام در سال جاری، جایگزین مقدار شاخص‌ها شده است. زیرا، محدوده اعداد شاخص برای هر صنعت با دیگری تفاوت دارد. برای مثال، شاخص گروه محصولات شیمیایی و سیمان در ابتدای سال به ترتیب مقادیر 9/2507 و 3/310 را دارا بوده‌اند که مقایسه این اعداد با یکدیگر دشوار خواهد بود. بنابراین، درصد تغییرات، محاسبه و در محور عمودی قرار داده شده است. به منظور تفهیم بیشتر، به مثالی عددی در این رابطه می‌پردازیم؛ در تاریخ 25 اردیبهشت 1392، رقم شاخص گروه فلزات اساسی 7/26719 بود، که نسبت به مقدار اول سال یعنی 8/26931، کاهشی 8/0درصدی داشته است.
محور افقی نمودارها نیز همانطور که پیش‌تر بیان شد، تاریخ را نمایش می‌دهد. روزهای پنج‌شنبه و جمعه به علت بسته بودن بازار، در نمودارها نمایش داده نمی‌شوند. این در حالی است که در تعطیلات رسمی غیر از پنج‌شنبه و جمعه عدد شاخص روز قبل ثبت شده است. مثلا، عدد شاخص برای گروه خودرو در 2 تیر، 8/5598 بود که همین عدد برای روز 3 تیر (تعطیل رسمی)، در نظر گرفته شده است. این مهم به منظور یکسان‌سازی شرایط در ماه‌های مختلف سال به انجام رسیده است.
در نمودار سمت راست هر گروه نیز درصد تغییرات هفته اخیر نمایش داده شده است. نمودارهای هفتگی، مشابه نمودارهای تغییرات سالانه است، با این تفاوت که تغییرات از ابتدای هفته محاسبه شده‌اند. همچنین، در نقطه پایانی هر نمودار، عددی نمایش داده شده که بیانگر درصد تغییرات در آخرین روز معاملاتی است. در پایان، لازم است در رابطه با مقدار P/E نمایش داده شده در قسمت پایینی نمودارها و نحوه محاسبه آن توضیحاتی را بیان کنیم. در اینجا، P/E گزارش شده در ابتدای هر ماه برای صنایع مختلف به عنوان معیار در نظر گرفته شده است. سپس، با فرض ثابت بودن EPS، میزان تغییرات شاخص که به نحوی بیانگر تغییرات قیمت است در P/E معیار ضرب شده و P/E روز جدید را مشخص
می‌کند. به طور مثال، P/E و شاخص گزارش شده‌ برای گروه بانک‌ها در پایان خرداد ماه به ترتیب 9/4 و 396 است. این در حالی است که عدد شاخص در روز 29 تیر، 474 بوده که نسبت به مقدار آن در انتهای ماه قبل، یعنی 396، حدود 20 درصد افزایش یافته است، بنابراین اگر این افزایش را تقریبا معادل تغییرات قیمت بدانیم، (با فرض ثبات EPS) عدد P/E نیز 20 درصد افزایش می‌یابد و برابر 8/5 خواهد شد.
نکته: به دلیل عدم الزام ارائه پیش‌بینی سود شرکت‌های واقع در صنعت سرمایه‌گذاری، صنعت مذکور در گزارش P/E لحاظ نمی‌شود.نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/۸

پیش بینی سود شرکتهای پالایشگاهی در سال 1392 در مجمع پالایش نفت لاوان

 

مجمع عمومی عادی سالانه پالایش نفت لاوان با وجود شناسایی سود 453 ریالی، سودی بین سهامداران توزیع نکرد.

در این مجمع که با حضور 7/91 درصد سهامداران برگزار شد آقای جابر نوری به عنوان رییس، آقایان وثوقی فر از تامین اجتماعی و صادقی از سهام عدالت به عنوان ناظر و آقای دادور، مدیرعامل شرکت به عنوان دبیر مجمع را اداره کردند.
مدیرعامل پالایش نفت لاوان در این جلسه علاوه بر ارائه عملکرد گزارش هیات مدیره در سال 91 به سوالات سهامداران پاسخ داد. 
در این جلسه بر اساس نظر حسابرس، مبلغ 800.6 میلیارد ریال مالیات و عوارض ارزش افزوده از بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت کسر شده است که مغایر با مفاد قانون و مقررات است و باید حساب‌ها اصلاح شود و زیان انباشته به این میزان افزایش یابد.
نظر سازمان بورس نیز بر لحاظ کردن نظر حسابرس و اصلاح حساب‌ها و کسر این رقم از درآمدهای شرکت بود، اما آقای دادور گفت: بر اساس بند 4-3 بودجه 91 کل کشور، عوارض و مالیات بر ارزش افزوده یک بار و توسط شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی دریافت می‌شود و پرداخت آن از سوی شرکت‌های پالایشی موضوعیت ندارد.
وی با اشاره به اینکه شرکت در زمان خرید خوراک از دولت مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کرده و در زمان فروش بنزین و سایر فرآورده‌های نفتی هم از شاوان ارزش افزوده دریافت می‌کرده‌اند که اتفاق نادری است، اظهار کرد: در واقع شرکت بابت هر معامله ای با دولت یعنی چه خرید و چه فروش مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده و این پرداخت ها در سال 91 به 220 میلیارد تومان رسیده است.


مدیرعامل «شاوان» همچنین اعلام کرد: اگر این مالیات پرداخت شده به حساب های شرکت بازگردد، سهمی دست کم 150 تومان روی سود شرکت اثر مثبت می‌گذارد.


آقای دادور در ادامه همچنین با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون اعلامیه نرخ محصولات فروخته شده به پالایش نفت لاوان، در خصوص عملکرد آن از سوی شرکت پخش و پالایش فرآورده های نفتی به شرکت داده نشده است، این مساله را به دلیل ابهام در پارامترهای اصلی شرکت عنوان کرد.
وی در خصوص عدم اعلام پیش بینی سال 92، با بیان اینکه متغیرهایی از جمله نرخ ارز و عوارض صادراتی در زمان اعلام مشخص نبوده است و بودجه در این ماه ابلاغ شده است، گفت: با توجه به ابهامات اساسی و امکان متضرر شدن سهامداران از بودجه اعلامی، پیش بینی ارائه نشده است، با این حال وی وعده داد به زودی گزارش حسابرسی شده پیش‌بینی سود 92 را اعلام و منتشر خواهد کرد.


یکی دیگر از مسائل پالایشگاه لاوان عدم وصول کامل مطالبات از شرکت ملی پخش است که مدیریت شرکت نیز با تایید این مطلب، اظهار کرد: شرکت ملی پخش پرداخت‌های مرتب و منظمی به شرکت ندارد و هیچ گونه توافقی در خصوص زمان تسویه حساب‌ها وجود ندارد؛ با این حال تلاش پالایشگاه‌ها نظام مند کردن نحوه پرداخت‌ها است.
براساس تصمیمات این مجمع با وجودی که پالایش نفت لاوان در سال 91 سود
517 میلیارد ریالی کسب کرده است، اما به دلیل زیان انباشته، سودی تقسیم نشد.

 


همچنین انتخاب روزنامه‌های «دنیای اقتصاد» و اطلاعات به عنوان روزنامه‌های کثیرالانتشار شرکت نیز از دیگر تصمیمات این مجمع بود. 
پالایش نفت لاوان یکی از 9 پالایشگاه فعال در کشور است.
ظرفیت این پالایشگاه از حدود 30 هزار بشکه به رقم 50 هزار بشکه افزایش یافته است که ظرفیت عملی این شرکت هم ‌اکنون 60 تا 63 هزار بشکه است. این پالایشگاه در حال حاضر 60 هزار بشکه تولید روزانه دارد. شرکت پالایش نفت لاوان در سال 91 روزانه 50 هزار و 701 بشکه پالایش کرده و 2/6 میلیون لیتر بنزین و 3/08 میلیون لیتر نفت و گاز و 1/95 میلیون لیتر نفت کوره تولید کرده است. ضایعات شرکت از 23 هزار تن در سال 88 به حدود 18 هزار تن در سال 91 کاهش یافته است. شرکت طرح افزایش کیفیت بنزین به یورو 4، تولید وکیوم باتوم از نفت کوره را در دست اجرا دارد که بین 90 تا 95 درصد پیشرفت دارد. همچنین، سازمان تامین اجتماعی با بیش از 50 درصد و سهام عدالت با 40 درصد و کارکنان شرکت با 5 درصد سهامداران عمده این شرکت به شمار می‌روند.


خلاصه تاریخچه شرکت:
شرکت پالایش نفت لاوان (سهامی عام) در تاریخ 11/7/1377 براساس بند الف ماده 5 قانون اساسنامه شرکت ملی نفت ایران و بند 4 ماده 7 فصل دوم اساسنامه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به عنوان شرکت فرعی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاسیس شده است.


فعالیت اصلی شرکت
موضوع فعالیت اصلی شرکت طبق ماده 2 اساسنامه عبارت است از: 
1- احداث، راه‌اندازی و بهره‌برداری از کارخانه‌های صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش، صدور انواع مختلف محصولات نفتی، شیمیایی و مشابه.
2- دریافت، معاوضه (سوآپ) و خرید خوراک پالایشگاه (نفت خام، مایعات گازی، گاز طبیعی و محصولات جانبی پتروشیمی) از شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شرکت ملی گاز ایران یا هر عرضه‌کننده داخلی و خارجی دیگر.
3- انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت خام و سایر هیدروکربورها، ساختن فرآورده‌های نفتی از قبیل بنزین، نفت سفید،‌ نفت گاز، نفت کوره، سوخت هواپیما و سایر مشتقات و فرآورده‌های جنبی.
4- انجام هرگونه عملیات به منظور عرضه مواد مندرج در اساسنامه.
اهداف بلندمدت شرکت
1- افزایش ظرفیت تصفیه نفت‌خام تا سقف 60 هزار بشکه در روز
2- استحصال گاز مایع
3- افزایش تولید بنزین و فرآورده‌های میان تقطیر
4- ارتقای کیفیت فرآورده‌ها

 


ره‌آوردهای طرح بهبود فرآیند و بهینه‌سازی ظرفیت
* تولید فرآورده‌های نفتی سبک و با ارزش نظیر بنزین سوپر و سوخت جت (برای اولین بار) در پالایشگاه لاوان تولید می‌گردد.
* تولید کلیه فرآورده‌ها مطابق با استانداردهای روز جهانی (یورو 4) و قابل صادرات به خارج از کشور خواهد بود.
* کلیه فرآورده‌های تولیدی در جهت حفاظت و صیانت از محیط‌زیست صورت خواهد گرفت به طوری که میزان گوگرد موجود در نفت گاز از ده‌هزار PPM به کمتر از پنجاه PPM خواهد رسید.
* با عنایت به ارزش افزوده فراوان محصولات جدید، عملکرد اقتصادی شرکت به میزان قابل توجهی بهبود خواهد یافت.
مزیت‌ها و پتانسیل‌های ویژه پالایشگاه
* قرار گرفتن در منطقه ویژه اقتصادی لاوان با گرایش‌های تخصصی انرژی، شیلات و آبخیزداری و استفاده از معافیت‌های قانونی
* نزدیک بودن به سرزمین اصلی و امکان دسترسی آسان به منابع ملی در داخلی کشور
* قرار داشتن در قطب ذخایر انرژی و مجاورت با جزایر نفتی کشور حاوی منابع هیدروکربنی فراوان
* قرار گرفتن در مجاورت قطب انرژی ایران (منطقه عسلویه) 
* وجود ذخایر عظیم گاز شیرین در جزیره لاوان به منظور تبدیل آن به هاب سوم پتروشیمی کشور

 
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٧

 

 

 بورس اوراق بهادار امروز شاهد بازگشایی نماد خلیج فارس بود بازگشایی که ۶۸۲واحد تاثیر منفی را بر شاخص گذاشت. در حالی که روز یکشنبه نامه اولیه مدیرعامل شرکت در مورد وضعیت هلدینگ خلیج فارس درسال مالی منتهی به ۳۱خرداد ۹۱منتشر شد و خبر از تعدیل منفی شرکت داشت امروز نیز پیش بینی سود شرکت تنها با امضا مدیرعامل و بدون امضا دیگر اعضا هیات مدیره منتشر شد که تناقضهای جدی در آن وجود داشت.نحوه محاسبه سود سال ۹۱و ۹۲هلدینگ خلیج فارس در انتهای این گزارش آماده است اما موارد تناقض مهمی که در وهله اول به چشم می خورد به شرح زیر است:

۱- پتروشیمی برزویه یا نوری بزرگترین آروماتیک جهان با پیش بینی ۸۹۰۰میلیارد تومان فروش پیش بینی شده است امسال تنها ۱۸۰میلیارد تومان سود داشته باشد یعنی حاشیه سود ۲درصد.

۲-پتروشیمی بوعلی با ۳۹۰۰میلیارد تومان فروش تنها قرار است ۸۹میلیارد تومان سود بدهد.

۳-پتروشیمی بندرامام به عنوان یکی از بزرگترین شرکتهای پتروشیمی کشور با ۷۳۳۰میلیارد تومان فروش ۵۳۷میلیارد تومان سود پیش بینی کرده است.

۴-پتروشیمی پارس که میان هلدینگ خلیج فارس و ساتا مشترک است و ۲عضو هیات مدیره این شرکت از سوی ساتا تعیین می شود با ۵۳۴۰میلیارد تومان فروش ۱۹۶۸میلیارد تومان سود پیش بینی کرده است.

۵- پتروشیمی فجر (یوتیلیتی فجر)سال قبل ۳۷۰میلیارد تومان سود عملیاتی داشته است برای سال جاری ۲۹میلیارد تومان سود پیش بینی کرده است.

اختلاف سود پتروشیمی پارس و بقیه شرکتها یکی از نکات مهم در حال حاضر به شمار می رود.که از دیدگاه بازار غیر قابل توجیه است در حال حاضر بدترین شرکتهای تولیدی حتی پالایشگاه ها دولتی حاشیه سود نزدیک ۵درصد دارند پیش بینی سود کمتر از ۲درصد در یک پتروشیمی شگفتی آور است.

در این شرایط امروز بازگشایی خلیج فارس موجب شد شاخص با افت همراه شود با این بازگشایی بدترین پتانسیل منفی شاخص نیز تخلیه شده و به نظر می رسد همزمان با شروع به کار دولت جدید پتانسیل منفی بازار کاهش یافته و درشرایط کنونی بازار می تواند پتانسیل مثبت بازگشایی نمادهای پالایشگاهی را تجربه کند.امروز کل گروه پتروشیمی تحت تاثیر حرکت گروه های دیگر قرار گرفت لذا بازگشایی نماد پتروشیمی شازند(اراک)نیز با رشد اندکی همراه شد.بقیه نمادها نیز با استراحت همراه شدند.

هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس – مقایسه درآمد واقعی سال مالی ۹۲/۳/۳۱ و  پیش بینی درآمد سال مالی ۹۳/۳/۳۱-  برای استفاده کلیک کنید:

http://www.tsetmc.com/Loader.aspx?ParTree=151311&i=25244329144808274

 

 

مقایسه سود عملیاتی زیرمجموعه های هلدینگ خلیج فارس: 

پتروشیمی پارس: 
سال 90: 662 میلیارد تومان 
سال 91: 1338 میلیارد تومان (رشد 200 درصدی) 
------------------------------ 
پتروشیمی نوری: 
سال 90: 125.9 میلیارد تومان 
سال 91: 705.3 میلیارد تومان ( رشد 506 درصدی) 
------------------------------ 
پتروشیمی بوعلی: 
سال 90: 10.3 میلیارد تومان 
سال 91: 136.9 میلیارد تومان (رشد 1329 درصدی) 
------------------------------ 
پتروشیمی تندگویان: 
سال 90: 11- میلیارد تومان 
سال 91: 118.6 میلیارد تومان (رشد چند هزار درصدی) 
------------------------------ 
پتروشیمی خوزستان: 
سال 90: 35.7- میلیارد تومان 
سال 91: 47.6- میلیارد تومان (کاهش 33 درصدی) 
------------------------------ 
پتروشیمی فجر: 
سال 90: 155 میلیارد تومان 
سال 91: 363.7 میلیارد تومان (رشد 234 درصدی) 
------------------------------ 
پتروشیمی مبین: 
سال 90: 249.7 میلیارد تومان 
سال 91: 509 میلیارد تومان (رشد 204 درصدی) 
------------------------------ 
پتروشیمی بندرامام: 
سال 90: 296.7 میلیارد تومان 
سال 91: ؟؟؟؟؟؟ میلیارد تومان- (با توجه به گزارش 6ماهه بلای 2500 میلیارد تومان) 
------------------------------ 
با توجه به مقادیر بالا سود تلفیقی عملیاتی هلدینگ فارس برای هر سهم در سال 91 چیزی در حدود 194 تومان بدست می آید 
---------------------------- 

نتیجه: تراز ارزی هلدینگ فارس مثبت بوده و اینکه اکثر زیرمجموعه ها از محل تسویه ارزی بدهی های گذشته هزینه غیرعملیاتی ایجاد نموده اند مهم نیست چراکه از طرف دیگر پتروشیمی بندر امام شناسایی سود از همین محل خواهد کرد....... 

اینها در حالی رخ داده که نصف فروش زیرمجموعه ها با دلار 1226 تومانی انجام شده و حتی ارزهای حاصل از فروش نیز به این شرکت ها تحویل نشده چراکه بازرگانی پتروشیمی با ایجاد انحصار در فروش کالا از پرداخت ارزهای حاصل از فروش محصولات این شرکت ها خودداری نموده و بجای ارز مبالغ ریالی آن را به دلار 1226 برای 6 ماهه اول و با دلار 2450 تومانی برای 6 ماهه دوم پرداخت نموده است..... 

به اینها اضافه کنید تحریم ها و دولتی بودن شرکت و دستوری بودن نرخ های فروش و هزاران مشکلی که وجود داشته است..... 

انشاء ا... با خصوصی شدن کامل شرکت در سال 92 و اتمام بیشتر طرح های توسعه ای شاهد چنان رشدی از این هلدینگ خواهیم بود که شاید فهم آن برای کسانی که در خوابند سخت باشد...... 


جدیدترین آمار تولید در هلدینگ خلیج فارس : 

1- پتروشیمی بندر امام در 12 ماهه سال 91 ، 3210 هزار تن تولید داشته و در 4 ماهه اول 92، 1656 هزار تن تولید داشته است یعنی نسبت به متوسط 4 ماهه سال 91 بیش از 55 درصد رشد تولید داشته است... 

2- پتروشیمی نوری در 12 ماهه سال 91 ، 3169 هزار تن تولید داشته و در 4 ماهه اول 92، 1472 هزار تن تولید داشته است. یعنی نسبت به متوسط چهار ماهه سال 91 بیش از 39 درصد رشد تولید داشته است... 

3- پتروشیمی پارس در 12 ماهه سال 91 ، 2530 هزار تن تولید داشته و در 4 ماهه اول 92، 889 هزار تن تولید داشته است. . یعنی نسبت به متوسط چهار ماهه سال 91 بیش از 5 درصد رشد تولید داشته است.... 

4- پتروشیمی بوعلی در 12 ماهه سال 91 ، 1544 هزار تن تولید داشته و در 4 ماهه اول 92، 469 هزار تن تولید داشته است. یعنی نسبت به متوسط چهار ماهه سال 91 بیش از 8 درصد کاهش تولید داشته است... 

5- پتروشیمی تندگویان در 12 ماهه سال 91 ، 409 هزار تن تولید داشته و در 4 ماهه اول 92، 334 هزار تن تولید داشته است. یعنی نسبت به متوسط 4 ماهه سال 91 بیش از 245 درصد رشد تولید داشته است... 

6- پتروشیمی اروند در 12 ماهه سال 91 ، 621 هزار تن تولید داشته و در 4 ماهه اول 92، 475.5 هزار تن تولید داشته است. یعنی نسبت به متوسط 4 ماهه سال 91 بیش از 129 درصد رشد تولید داشته است... 

7- پتروشیمی خوزستان در 12 ماهه سال 91 ، 26.7 هزار تن تولید داشته و در 4 ماهه اول 92، 16.5 هزار تن تولید داشته است یعنی نسبت به متوسط چهار ماهه سال 91 بیش از 85 درصد رشد تولید داشته است... 


نتیجه گیری: 

با توجه به رشد تولید در 4 ماهه اخیر می توان انتظار رشد سودآوری را در سال مالی منتهی به 93/3 از هلدینگ فارس داشت. 


مقایسه قیمت ها: 

1- پارازیلن امروز در بورس کالا توسط برزویه 3300 تومن فروخته شد ولی در گزارش 91 بوعلی 2530 لحاظ شده.... 
2- اورتوزیلن امروز در بورس کالا توسط بوعلی 3250 تومن فروخته شد ولی در گزارش 91 بوعلی 2922 لحاظ شده... 
3- بنزن امروز در بورس کالا توسط بوعلی 2895 تومن فروخته شد ولی در گزارش 91 بوعلی 2054 لحاظ شده... 
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٧

عامل افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی

 

معرفی بزرگترین مصرف کنندگان طلا
دو غول اقتصادی آسیا بیشترین طلای جهان را مصرف می‌کنند.

به گزارش روزنامۀ فیگارو، روند هجوم به طلا در هند جدی است. هندی‌ها طلا را برای مراسم مذهبی، ازدواج، جشن تولدها و سالگردها استفاده می‌کنند و تقریباً در همۀ مراسم‌های خانوادگی این فلز قیمتی حضور دارد.

کشوری که تنها 2.5 تن طلا در سال تولید می‌کند، سالانه نزدیک به 800 تن طلا مصرف می‌کند که 80% آن صرف تولید جواهرات می‌شود. هند، اولین خریدار طلا در مقابل چین است که در جایگاه دوم قرار دارد و دو کشور نزدیک به 50% از تقاضای جهانی طلا را تشکیل می‌دهند. طبق اطلاعات منتشر شده از سوی شورای جام جهانی ( World Globe Council.)هند در نیمۀ دوم سال جاری، نزدیک به 300 تا 400 تن طلا از خارج از کشور وارد کرد. مسئله‌ای که وضعیت کسر بودجه را به شکل خطرناکی وخیم، پول ملی را شکننده، تورم را افزایش و اقتصاد را در وضعیت شکننده‌ای قرار داده است.

در ابتدای سال جاری دولت، مالیات بر واردات فلز زرد را افزایش داد تا خرید آن را کاهش دهد، اما ظاهراً این تلاش بی فایده بود. ماه گذشته پالانیپان شیدامبارام، وزیر دارایی از مردم خواست تا در مقابل تمایل خود برای خرید مقاومت کنند. وزیر دارایی خطاب به مردم گفته بود: شما طلا را به روپیه می‌خرید اما دولت باید آن را به دلار بپردازد.

گفتنی است حساب‌های جاری دولت هند به دلیل واردات طلا و همچنین واردات نفت به 4.8% تولید ناخالص داخلی کاهش یافته است. بانک مرکزی هند، به تازگی تصمیم گرفت که پنجمین محمولۀ وارداتی طلا توسط تاجران بلافاصله به جواهرات تبدیل و به شکل اجباری دوباره صادر شود.

البته هنوز نمی‌توان مطمئن بود که هندی‌ها این مسئله را می‌پذیرند یا نه. طلا برای هندی‌ها همچنین ارزش سرمایه‌ای دارد آنهم در حالیکه روپیه همچنان در حال از دست دادن ارزش خود در مقابل دلار است. گفتنی است روپیه بین ماه می و ژوئیه 2013 به رغم کاهش دو مرحله‌ای نرخ بهرۀ بانکی توسط بانک مرکزی به میزان 11% از ارزش خود را در مقابل دلار از دست داده است.سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes