بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٧/۳٠
طی 6 ماه نخست امسال پرونده تخلف 63 شرکت بررسی شد که بیشترین موضوع تخلف مربوط به تاخیر در ارائه گزارش‌های مالی بوده است.
 
 

طی 6 ماه نخست امسال پرونده تخلف 63 شرکت بررسی شد که بیشترین موضوع تخلف مربوط به تاخیر در ارائه گزارش‌های مالی بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران با بیان مطلب بالا گفت: شرکت‌هایی که اطلاعات مالی خود را با تاخیر به بازار منعکس می‌کنند، متخلف شناخته شده و مطابق قوانین با آنها برخورد و تخلفات آنها برای رسیدگی، به کمیته تخلفات ارجاع می‌شود.

سید روح الله حسینی مقدم با اشاره به اینکه از ابتدای ا امسال تاکنون پرونده 63 شرکت مورد بررسی قرار گرفته است، ادامه داد: از این میان برخی موارد به هیات رسیدگی به تخلفات اعلام شد، زیرا جرایم آن‌ها نقدی بود.

وی تصریح کرد: در عین حال، پرونده 6 شرکت هم از کمیته تخلفات به هیات مدیره بورس ارسال شد تا درخصوص ابلاغ آرای انضباطی تصمیم‌گیری شود.

 

لازم به توضیح است که از این 63 ناشر، 47 شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران هستند.

 نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٧/٢۱
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار امید به آینده اقتصاد را از دلایل مهم صعود بورس دانست و دلایل رکوردشکنی‌ پیاپی در بورس را اعلام کرد و گفت: در سال جاری تاکنون ارزش بازار بورس از 170 به 340 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

علی صالح آبادی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دوم سیما با اشاره به گذشتن شاخص کل بورس سهام تهران از مرز 69 هزار واحد، گفت: این میزان در ابتدای امسال 38 هزار واحد بود که بر این اساس، از ابتدای سال تاکنون شاخص 83 درصد رشد داشته است.
به گزارش خبرنگار مهر، وی همچنین با بیان اینکه در این مدت نیز ارزش بازار بورس از 170 هزار میلیارد تومان به 340 هزار میلیارد تومان رسیده است، اظهارداشت: این شاخص نیز معادل 100 درصد افزایش پیدا کرده و ارزش معاملات هم با رشد 480 درصدی به 52 میلیارد تومان رسیده است.
صالح آبادی با اشاره به این که ارزش معاملات فرابورس هم از رشد 209 درصدی برخوردار بوده است، رشد سودآوری شرکت‌های بورس ، تضعیف بازارهای رقیب از جمله بازار طلا و سکه و مسکن و امید به آینده در اقتصاد را از مهمترین دلایل صعود بورس دانست.
وی با بیان اینکه در بازار سهام تقریبا 1000 میلیارد تومان روزانه معامله داشتیم، تاکید کرد: همه شواهد نشان می دهد موانع سرمایه گذاری در بازار بورس برطرف شده است.
صالح آبادی گفت: هم اکنون دارایی ها قابلیت بالایی برای نقد شدن دارند و همچنین دسترسی برای سرمایه گذاران به بازار آسان شده است.
وی افزود: مردم می توانند به راحتی به سایت ما و همچنین سایت کارگزاری‌ها دسترسی داشته باشند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: سرمایه گذاران باید حتما به مقوله ریسک توجه جدی داشته باشند و نباید شتابزده وارد بازار بورس و یا از آن خارج شوند.
وی با بیان این که برخی سرمایه گذاران به یک باره به بازارهای طلا و سکه و مسکن می آیند، گفت: اما در بازار بورس نباید اسیر جو روانی شد بلکه باید به روند بلند مدت آن توجه کرد.
صالح آبادی از کسانی که وارد این بازار می شوند، خواست تا برای جلوگیری از ضرر سبدی از سهام تشکیل دهند و افزود: این گروه از سرمایه داران نباید همه پول خود را در یک شرکت متمرکز کنند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، داشتن تحلیل از صندوق‌های سرمایه گذاری را بسیار موثر دانست و گفت: مردم باید با بررسی کارشناسی سرمایه گذاری کنند.
وی اظهارداشت: سازمان بورس و اوراق بهادار برای اقشار مختلف در این بازار ابزارهای مختلفی را برنامه ریزی کرده است تا متناسب با آورده خود سرمایه گذاری کنند.
صالح آبادی افزود: آنان که خطرپذیر هستند می توانند از سهم‌های بورس و فرابورس که حدود 500 شرکت هستند، استفاده کنند.
وی با بیان این که هم اکنون در بازار سرمایه 6 میلیون و 700 هزار سهام دار وجود دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران از این بابت در منطقه رتبه نخست را دارد و عمده این افراد هم شخصیت حقیقی هستند.
صالح آبادی تصریح کرد: این درحالی است که تعداد سهامداران کشور پاکستان 400 هزار نفر و در ترکیه کمتر از یک میلیون هستند.
وی گفت: اشخاص حقیقی در بازار سرمایه نقش عمده دارند، چراکه آنان اطلاعات را کاملا بررسی می کنند.
صالح آبادی؛ سهامداران حقیقی را در ایران با هوش و دقیق توصیف کرد و افزود: بازار ما به سمت صعودی حرکت می کند.
وی تاکید کرد: سرمایه گذاران در این حوزه حتما تحلیل کنند؛ هر چند شاید ابهاماتی در برخی شرکتها وجودداشته باشد اما سعی می کنیم شفاف سازی شود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از تمامی سهامداران عمده خواست تا از منابع مالی زیادی که در شرکت‌های بخش خصوصی وجود دارد، استفاده کنند و تصریح کرد: این افراد می توانند با فروش بخش‌هایی از سهام خود و خرید دیگر سرمایه ها نسبت به تامین مالی بنگاهها اقدام کنند.
صالح آبادی با بیان اینکه دولت نمی تواند برای شرکت‌های خصوصی سرمایه گذاری کند، تصریح کرد: منابع زیادی در این حوزه وجود دارد و باید از این منابع در سرمایه گذاری استفاده شود.
به گفته وی، خیلی از سهامداران عمده علاقه ای به واگذاری سهام خود ندارند در حالی که با واگذاری بخشی از سهام می توانند خیلی از طرحهای دیگر را فعال کنند.

صالح آبادی اظهارداشت: امروز بازار سرمایه برای مردم ناشناخته نیست. پیشنهاد می کنیم فقط به شاخص نگاه نشود بلکه به موضوعات دیگر نظیر نقد شوندگی، افزایش دفعات معاملات، افزایش ارزش معاملات و عمق بازار هم توجه شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه سخنان خود به سامانه تالار مجازی بورس اشاره کرد و گفت: با افتتاح این سامانه، تلاش کردیم به کسانی که علاقه دارند وارد بورس شوند آموزش عملی و کاربردی بدهیم.

وی افزود: در تالار مجازی که هم اکنون 170 هزار نفر عضو آن هستند، این امکان داده می شود که با یک اعتبار مجازی ( 10 میلیون تومان) سبدی از سهام را تشکیل داد و با قیمت‌های واقعی به شکل فرضی سهام خرید و فروش شود.

صالح آبادی گفت: به افرادی که بیشترین بازدهی را بدست می آورند، جوایزی از جنس سهام به آنان داده می شود.

وی افزود: با این وسیله افراد می توانند خرید و فروش در بازار سهام را تجربه کنند و زمانی که وارد بازار واقعی می شوند با اطلاعات دقیق اقدام کنند.

صالح آبادی همچنین گفت: بازار فرابورس هم جای خود را در بازار سرمایه باز کرده است و هم اکنون ارزش بازار فرابورس به 80 میلیارد تومان رسیده که با توجه به عمر کوتاه خود قابل قبول است.

وی همچنین از به کارگیری نرم افزار جدیدی در فرابورس خبر داد که با استفاده از آن شرکت هایی که سهام کمتری دارند می توانند به صورت توافقی معامله کنند.

صالح آبادی افزود : این نرم افزار نوآوری جدیدی است که در بازار فرابورس ایجاد شده است.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٧/٢٠

 

 

 

 

پایش شرکت های بورسی، راهبری شرکتی، عارضه یابی صنایع، آموزش تخصصی ناشران و پیگیری چالش های صنعت مهم ترین برنامه های در دستور کار اداره امور ناشران شرکت بورس اوراق بهادار بوده است. به علاوه مدیریت امور ناشران در کنار شرکت های پذیرفته شده است و برای رفع مشکلات آنها تلاش می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران با بیان مطلب بالا در خصوص عملکرد این واحد در 6 ماه نخست سال جاری و برنامه های نیمه دوم سال، گفت: عمده وظایف امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران، پیگیری شرط تداوم پذیرش شرکت­ها بر اساس مقررات و رویه­ها است. از سال 1346 که نفت پارس به عنوان اولین شرکت بر اساس دستورالعمل پذیرش آن زمان به بورس اوراق بهادار تهران وارد شد تا انتقال صندوق سرمایه­گذاری کارکنان بانک­ها که در شهریور ماه 92 به فهرست نرخ­های بورس اضافه شد، دستورالعمل پذیرش تغییرات زیادی داشت که وظیفه مدیریت امور ناشران است تا شرکت­ها را از حیث رعایت این دستورالعمل و سایر مقررات و قوانین نافذ بر فعالیت شرکت­های پذیرفته­شده پایش کند.

سید روح الله حسینی مقدم با یادآوری اینکه در گذشته طبق مقررات مدیریت امور ناشران بورس تهران، حداکثر تا پایان اردیبهشت هر سال نتیجه پایش های خود را به هیئت پذیرش ارائه می­کرد تا در خصوص جابه­جایی در تابلو ها و بازارهای بورس و همچنین لغو پذیرش تصمیم­گیری شود، ادامه داد: اما در سال های اخیر پایش شرکت­ها مستمر شده است و چنانکه شرکتی معیارهای پذیرش را از دست دهد، به هیئت پذیرش برای لغو پذیرش معرفی می­شود.

وی تصریح کرد: در سال گذشته برای اولین بار اطلاعات طبقه­بندی شرکت­ها در 6ماهه میاندوره ای نیز به هیئت مدیره بورس تهران ارائه شد تا مسئولان ارشد بورس از آخرین وضعیت شرکت­های پذیرفته شده در بورس تهران آگاه باشند.

مدیر امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران با اشاره به اینکه پیگیری­های لازم برای مکانیزه کردن طبقه بندی شرکت­ها انجام شده، افزود: احتمالاً می توانیم در مقاطع 3 ماهه طبقه بندی را انجام دهیم که علاوه بر اینکه هیئت پذیرش و هیئت مدیره بورس تهران از جزییات طبقه بندی مطلع می شدند، برنامه ریزی برای ارسال جزئیات طبقه بندی هر شرکت به مدیرعامل و سهامداران عمده آن شرکت­ها نیز صورت گرفته که امیدواریم این اتفاق در نیمه دوم سال 92 نهایی شود.

وی خاطرنشان کرد: امسال، تشریفات لغو پذیرش 12 شرکت توسط مدیریت امور ناشران صورت گرفت که جزییات آن از طریق سایت بورس تهران بخش ناشران قابل دسترسی است.

حسینی مقدم ابراز داشت: برای حفظ حقوق سهامداران جزء، پیگیری­های لازم نیز صورت گرفت تا نماد این شرکت ها در فرابورس ایران بازگشایی شود تا معاملات این شرکت­ها از سر گرفته شود.

 

راهبری شرکتی

وی با اشاره به اینکه یکی از برنامه­های بورس تهران اجرایی کردن دستورالعمل حاکمیت شرکتی بود، گفت: بورس تهران دستورالعمل لازم را تهیه و برای سازمان بورس ارسال کرد که این دستورالعمل ذر هیات مدیره سازمان بورس در حال بررسی است.

مدیر امور ناشران شرکت بورس اوراق بهادار تهران ابراز داشت: طی ماه های اخیر، پیش­نویس دستورالعمل مذکور برای نظرخواهی از طریق کدال منتشر شد و شرکت بورس نیز پیشنهادات و نظرات را برای سازمان بورس بورس و اوراق بهادار ارسال کرد.

حسینی مقدم با تاکید بر اینکه هدف ما در سال 92 محاسبه شاخص حاکمیت شرکتی بود، تصریح کرد: چک لیست اولیه محاسبه شاخص تهیه شد که در اولین فرصت این چک لیست­ها را برای شرکت­های پذیرفته شده ارسال خواهیم کرد تا پس از تکمیل و بازگشت توسط ناشران، محاسبه شاخص راهبری شرکتی و رتبه­بندی شرکت­ها صورت گیرد.

وی ادامه داد: به علاوه این موارد برای اطلاع عموم منتشر خواهد شد تا سرمایه گذاران نیز شرکت­هایی که از منظر حاکمیت شرکتی وضعیت مناسبتری دارند را بشناسند.

 

عارضه یابی صنایع

وی خاطرنشان کرد: یکی از پروژه­هایی که امسال در مدیریت امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران آغاز شد موضوع عارضه یابی صنایع بوده است. بر این اساس نسبت­های مالی همه شرکت­ها و همه صنایع و در نهایت همه بورس محاسبه شد که در اولین گام نسبت­های مالی همه صنایع از سایت بورس تهران برای استفاده پژوهشگران و تحلیلگران منتشر خواهد شد.

حسینی مقدم با اشاره به اینکه در دومین گام 5 صنعت انتخاب شده که تا پایان سال عارضه یابی این صنایع انجام می شود، ابراز داشت: برای عارضه یابی هر صنعت شرکت هایی که از متوسط­ های آن صنعت بالاتر هستند و همچنین شرکت هایی که از متوسط صنعت خود پائین ترند انتخاب می شوند تا با جلسه­ای که با مدیران این شرکت­ها و بازدید از فضای تولید و کسب و کار آنها صورت می­گیرد، گزارش­های دقیقی برای تصمیم­گیری دقیق تر تصمیم سازان تهیه شود.

وی از میز صنعت هم به عنوان یک برنامه توسعه­ای بورس تهران نام برد که در حال پیگیری است و گفت: در این جلسات پس از بررسی اولیه چالش­های هر صنعت و تهیه گزارش­های مقدماتی، از فعالان هر صنعت دعوت می­شود تا نقطه نظرات و پیشنهادات آنها جمع آوری شود و برای مراجع ذیصلاح و تصمیم گیر ارسال شود.

مدیر امور ناشران شرکت بورس اوراق بهادار تهران یادآور شد: در سال جاری میز صنعت دارو برگزار شد و در حال حاضر در حال پیگیری چالش­های این صنعت هستیم تا به وزارت بهداشت و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارسال کنیم. به علاوه میزهای سه صنعت دیگر نیز برنامه ریزی شده است که به مرور برگزار و اطلاع رسانی خواهد شد.

 

آموزش تخصصی ناشران

حسینی مقدم اظهار داشت: در سال 1391 کارگاه های آموزشی تخصصی برای ناشران برگزار شد که در 20 جلسه به همه شرکت­ها دعوت نامه ارسال شد.

وی ادامه داد: از این جلسات استقبال خوبی هم صورت گرفت و آخرین تغییرات در دستورالعمل­ها، نحوه اطلاع رسانی به موقع، کنترل داخلی و طبقه­بندی شرکت­ها بازآموزی شد و همچنین از آنجا که اولین و مهمترین مزیت بورس برای شرکت­ها تامین مالی آسان است، دوره تامین مالی با هدف برطرف کردن موانع و تشریفات فرایند افزایش سرمایه و همچنین بهره گیری شرکت­ها از ابزارهای مهم اسلامی برگزار شد.

حسینی مقدم معتقد است که دوره آموزشی تاثیر قابل توجهی در بهتر شدن وضعیت اطلاع رسانی شرکت­ها داشته و همچنین شرکت­ها به تامین مالی از طریق ابزارهای بورس بیشتر ترغیب شدند.

وی با اشاره به اینکه این دوره­های تخصصی امسال با رویکرد متفاوتی ادامه می­یابد، افزود: ابتدا برنامه­ریزی برای آموزش­های ناشران به صورت منطقه ای صورت گرفت تا با حضور در هر منطقه امکان مشارکت بیشتر ناشران را در این کارگاه ها داشته باشیم که تا پایان سال در 7 منطقه از جمله آذربایجان شرقی، فارس، اصفهان، خراسان رضوی این دوره­ها برای ناشران پذیرفته شده ارائه خواهد شد.

مدیر امور ناشران شرکت بورس گفت: همچنین دوره تخصصی برای حسابرسان طراحی شده است که بتوانیم یکبار ضوابط اجرایی را با آنها مرور کنیم تا در بسیاری از فرآیندها، کیفیت گزارشگری و افزایش سرمایه را بهبود ببخشیم.

وی تصریح کرد: این دوره در 5 جلسه برای همه سرپرستان و شرکای موسسات حسابرسی معتمد سازمان بورس برگزار می شود که برنامه ریزی­های اولیه آن صورت گرفته که به زودی اجرایی خواهد شد.

 

پیگیری چالش های صنعت

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین وظایف مدیریت امور ناشران پیگیری چالش ها و مشکلاتی است که صنایع پذیرفته شده در بورس با آن مواجه هستند، ابراز داشت: به همین منظور هر گاه تغییراتی در حوزه های متغیرهای کلان اثرگذار بر کسب و کار شرکت های بورسی به وقوع پیوندد، بلافاصله پیگیری هایی صورت خواهد گرفت.

حسینی مقدم افزود: بورس اوراق بهادار تهران، در زمان تدوین لایحه بودجه همواره پیشنهاداتی را برای بهبود فضای کسب و کار به ویژه بهبود فعالیت شرکت های پذیرفته شده به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد می دهد.

وی با یادآوری این نکته که در سال گذشته در قالب مکاتبه ای که برای همه ناشران بورسی ارسال شد، مشکلات پیش روی شرکت ها جمع آوری شد، گفت: این موارد پس از دسته بندی چالش ها، برای تصمیم گیری به مراجع ذیصلاح ارسال شد. همچنین ارتباط خوبی با هلدینگ های بزرگ بورسی در حوزه های مختلف برقرار شد تا به محض بروز مشکلات، با بررسی آن راهکارهای لازم به تصمیم سازان پیشنهاد شود.

مدیر امور ناشران شرکت بورس در پایان ابراز داشت: انتظار ما هم از شرکت ها آن است که تعامل داشته باشند و هرگاه چالش جدی با نهاد، ارگان یا مجموعه ای دارند و این مشکلات مبتلابه آن صنعت نیز است به بورس اطلاع دهند تا بتوانیم به موقع واکنش مناسب را داشته باشیم.

 
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٧/۱۳

آخرین درصد های شناور ازاد شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران از سوی اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس تهیه و از طریق کدال اطلاع رسانی شد.

 

آخرین درصد سهام شناور آزاد شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در پایان شهریور ماه 92 از سوی مدیریت امور ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار از طریق سایت اطلاع رسانی کدال منتشر شد.

براین اساس میانگین درصد سهام شناور آزاد 314 شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در پایان شهریور ماه به روش میانگین حسابی به 15/20 درصد می­رسد.

این در حالیست که میانگین سهام شناور در 61 شرکت حاضر در تابلوی اصلی بازار اول به 26/22، برای 60 شرکت حاضر در تابلوی فرعی بازار اول به 06/19 و برای سایر شرکت­ها که در بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران هستند، به 82/19 واحد می رسد.

در محاسبه سهام شناور آزاد شرکت­ها به روش میانگین وزنی نیز آنچنانکه اشاره شد، میانگین کل بورس تهران 7/17 درصد، میانگین درصد شناور در شرکت­های تابلوی اصلی بازار اول، 25/20 درصد، در شرکت های تابلوی فرعی بازار اول، 73/17 درصد و در بازار دوم 17/11 درصد است.

دلیل پایین بودن درصد سهام شناور آزاد در بازار دوم، وزن بالای شرکت­هایی مانند هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و هلدینگ نفت و گاز تامین است که هر کدام با سرمایه­های به ترتیب 2478 و 2900 میلیارد تومان و حدود 5 درصد سهام شناور آزاد، میانگین وزنی بازار دوم بورس تهران را پایین آوردند که با افزایش درصد شناور آزاد این شرکت­ها، متوسط وزنی سهام شناور آزاد بورس تهران نیز افزایش خواهد یافت.

بر اساس مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار، سهام شناور آزاد آن بخشی از سهام شرکت­ها است که بطور مستقیم یا غیر مستقیم در اختیار سهامداران مدیریتی(بیش از 5درصد) نباشد.

البته در همین مصوبه ضریب شناوری شرکت­ها نیز منظور می شود: در مجموع می توان گفت درصد سهام شناور آزاد 67 شرکت در پایان شهریور ماه نسبت به پایان خرداد ماه افزایش بیش از 1درصدی داشته است، در حالیکه در این دوره درصد شناور 37 شرکت نیز کاهش داشته است.

روش محاسبه سهام شناور آزاد هر شرکت در بورس­های مختلف تا حدودی تفاوت دارد اما در بخش قابل توجهی از بورس­ها سهام شناور آزاد هر شرکت به مضرب­های 5 یا 10 گرد می­شود.

چنانکه سهام شناور آزاد شرکت­های پذیرفته شده در بورس تهران را به مضارب عدد 5 گرد کنیم در آنصورت میانگین حسابی سهام شناور آزاد بورس تهران 35/22 درصد خواهد بود و میانگین وزنی نیز بر اساس این روش 93/19 درصد می شود. به عبارت دیگر 93/19 درصد از سهام کل شرکت­های پذیرفته شده در بورس در اختیار سهامداران غیر مدیریتی است. تلاش­های زیادی از سوی

مدیریت امور ناشران و معاونت بازار بورس تهران صورت گرفته که با توجه به شرایط مساعد بازار، عرضه سهام شرکت­ها در بازار صورت گیرد که درصد سهام شناور آزاد افزایش یابد که همچنانکه اشاره شد درصد شناور آزاد 67 شرکت، رشدی بوده است. پیگیری­ها همچنان برای عرضه سهام شرکت­هایی که حد نصاب های لازم هر تابلو یا بازار را ندارند از طریق مکاتبه با شرکت و مکاتبه با سهامداران عمده با هدف بیان مزایای افزایش سهام شناور آزاد در جهت کشف قیمت واقعی، نقدشوندگی مناسب و معافیت­های مالیاتی صورت می­گیرد. جلسات متعددی نیز با شرکت­ها برای رساندن سهام شناورشان به الزامات بورس صورت می گیرد. حداقل­های درصد شناور آزاد شرکت­ها در تابلوی اصلی بازار اول 20 درصد، در تابلوی فرعی بازار اول 15درصد و در بازار دوم 10 درصد است.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٧/۱۱
وضعیت سه نماد پالایشی از نگاه مدیران
شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به شرکت های پالایشی اعلام کرده تا موجودی پایان دوره سال 91 را می بایست با نرخ ارز مبادلاتی در صورت های خود تسعیر کنند. حال آنکه پالایش نفت شیراز موجودی مذکور را با نرخ ارز ترجیحی در حساب های خود آورده است. از همین رو اختلاف نظر مطرح شده به عنوان یکی از دلایلی است که سازمان بورس تا رفع کامل آن اقدام به بازگشایی نماد "شراز" نخواهد کرد.
براساس گزارش بورس نیوز، اجرای طرح های توسعه ای، برنامه افزایش سرمایه و پیش بینی پوشش های مناسب سودآوری شرکت های پالایشی از جمله مواردی به شمار می رود که نگاه اغلب فعالان بازار سرمایه را به سهام این گروه و چشم انداز آنها معطوف کرده است.

شرکت پالایش نفت لاوان در زمره یکی از محبوب ترین شرکت های پالایشی برای سرمایه گذاران است که به واسطه وضعیت عملیاتی رو به بهبود آن، از زمان بازگشایی نماد معاملاتی آن تاکنون مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است.

"شاوان" چشم انتظار بهره برداری از طرح های توسعه ای

در همین ارتباط مدیر عامل شرکت پالایش نفت لاوان با بیان وضعیت طرح های توسعه ای "شاوان" عنوان کرد: خوشبختانه شرکت پالایش نفت تا پایان سال جاری چندین طرح توسعه ای جهت بهره برداری در دست اجرا دارد که می توان بر مبنای آن چشم انداز مناسبی را پیش روی این مجتمع متصور شد.

علی دادور ادامه داد: نزدیکترین طرحی که به نظر می رسد ظرف دو ماه آینده به بهره برداری می رسد، پروژه واحد آیزوماکس "شاوان" است که با تبدیل فرآورده نفتای سبک به بنزین با اکتان 87 هم به بهبود کیفیت تولیدات کمک می کند و هم نرخ فروش محصول بنزین شرکت را افزایش می دهد.

این مقام مسئول پیرامون دیگر پروژه های در دست اجرای "شاوان" اظهار داشت: راه اندازی واحد تولید سوخت جت و گازوئیل یورو 4 از دیگر طرح های در حال اجرای این مجموعه است که در نیمه دوم سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

وی اضافه کرد: اثرات سودآوری پروژه های مذکور هنوز در بودجه برآوردی "شاوان" به طور کامل در نظر گرفته نشده است. از همین رو به نظر می رسد در گزارش های میاندوره ای که طی نیمه دوم سال جاری به تدریج انتشار می یابد، اثرات ناشی از آن بر سودآوری شرکت اعمال شود.

دادور با اشاره به برنامه افزایش سرمایه "شاوان" گفت: شرکت پالایش نفت لاوان در نظر دارد از محل تجدید ارزیابی دارایی ها اقدام به افزایش سرمایه نماید؛ از همین رو پیگیری های لازم پیرامون آن در حال انجام است که امیدواریم این برنامه در آینده ای نزدیک به مرحله اجرا درآید.

این مقام مسئول در خاتمه سخنان خود با اشاره به وضعیت تولید و فروش محصولات "شاوان" اشاره کرد و اظهار داشت: طی شش ماه ابتدایی سال جاری به دلیل افزایش میزان خوراک مصرفی شرکت، روند تولید محصولات "شاوان" نسبت به برنامه های برآوردی فراتر رفته که این امر به طور طبیعی موجب پیشی گرفتن سودآوری شرکت نسبت به پیش بینی ها می شود.

"شراز"، نماد همچنان غایب گروه!

براساس این گزارش، سهام فعال در گروه پالایشگاهی در حالی این روزها با اقبال سرمایه گذاران روبه رو هستند که جای شرکت پالایش نفت شیراز همچنان در تابلوی معاملات خالی است.

در همین ارتباط، مدیر امور مالی شرکت پالایش نفت شیراز در بیان وضعیت بازگشایی نماد معاملاتی "شراز" عنوان کرد: گزارش های سه ماهه حسابرسی شده "شراز" تهیه و به سازمان بورس و اوراق بهادار تحویل داده شده، اما متأسفانه این سازمان در خصوص سود تقسیمی شرکت در مجمع عمومی سال مالی 91 و همچنین پیرامون نرخ تسعیر ارز موجودی پایان دوره نفت خام در سال گذشته ایراداتی را بیان کرده است.

سنگستانی در خصوص نرخ تسعیر ارز موجودی پایان دوره نفت خام "شراز" برای سال مالی 91 گفت: شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به شرکت های پالایشی اعلام کرده تا موجودی پایان دوره سال 91 را می بایست با نرخ ارز مبادلاتی در صورت های خود تسعیر کنند. حال آنکه پالایش نفت شیراز موجودی مذکور را با نرخ ارز ترجیحی در حساب های خود آورده است. از همین رو اختلاف نظر مطرح شده به عنوان یکی از دلایلی است که سازمان بورس تا رفع کامل آن اقدام به بازگشایی نماد "شراز" نخواهد کرد.

وی ادامه داد: امیدواریم با توجه به پیگیری های انجام شده مشکل مذکور نیز مرتفع شده و نماد این شرکت به تابلوی معاملات باز گردد.

این مقام مسئول با اشاره به نحوه تقسیم سود نقدی در مجمع سال 91 "شراز" نیز اظهار داشت: با توجه به بالا بودن میزان سود تقسیمی در مجمع سال 91 شرکت پالایش نفت شیراز، سازمان بورس به این امر نیز ایراداتی وارد کرده که البته از نظر هیأت مدیره "شراز" موضوع مطرح شده از سوی آن سازمان قابل قبول نیست.

مدیر امور مالی "شراز" در خصوص گزارش های شش ماهه شرکت عنوان کرد: اطلاعات مالی دوره شش ماهه "شراز" در حال تکمیل شدن بوده و در مهلت قانونی اعلام گزارش های میان دوره ای به اطلاع سرمایه گذاران خواهد رسید.

سنگستانی همچنین در بیان وضعیت مالی این شرکت اظهار داشت: در حال حاضر اطلاعات دقیق از عملکرد دوره شش ماهه نخست سال جاری جمع آوری نشده، اما به طور کلی وضعیت تولید و فروش شرکت روندی مطلوب پشت سرگذاشته و در صورت بروز تغییرات با اهمیت، احتمال بهبود شرایط سودآوری "شراز" دور از ذهن نخواهد بود.

طرح افزایش 300 میلیون لیتری تولید بنزین "شپنا"

مدیر مالی شرکت پالایش نفت اصفهان نیز در بیان برنامه افزایش سرمایه "شپنا" در گفتگو با خبرنگار ما عنوان کرد: برنامه افزایش سرمایه 300 درصدی پالایش نفت اصفهان از محل سود انباشته و اندوخته شرکت مراحل مقدماتی را طی می کند و امیدواریم تا پایان سال جاری به مرحله اجرا در آید.

سرامی پیرامون وضعیت گزارش های شش ماهه ابتدایی امسال گفت: با توجه به وضعیت مناسب تولید و فروش چه از لحاظ مقداری و چه از منظر نرخ های فروش می توان انتظار پوشش های مناسبی را در اطلاعات دوره شش ماهه سال جاری داشت.

این مقام مسئول با بیان برنامه راه اندازی مجتمع بنزین سازی پالایشگاه نفت اصفهان اظهار داشت: با بهره برداری از طرح بنزین سازی پالایشگاه حدود 300 میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین این مجموعه اضافه خواهد شد.

وی ادامه داد: اثرات سودآوری بهره برداری از طرح مذکور در بودجه سال جاری برآورد شده و امیدواریم به زودی اجرایی شود. همچنین پروژه های دیگری در زمینه بهبود کیفیت تولید و در حوزه زیست محیطی در حال پیگیری است که به نظر می رسد تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

سرامی در خاتمه اضافه کرد: پروژه های مذکور نیز به دلیل بالا بودن شاخص کیفی محصولات موجب افزایش قیمت های فروش و در نتیجه رشد سودآوری این مجتمع پالایشگاهی خواهند شد.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٧/۱٠

رشد p/e بورس به 9 تا پایان برنامه پنجم توسعه

اقتصاد ایران در انتظار افزایش P/E در بخش‌های سرمایه‌گذاری‌ کشور است و شکی نخواهد بود این مهم ابتدا در بخش بازار ثانویه و سپس در بازار پول و متعاقب آن در بازار مسکن حادث خواهد شد؛ افقی که صرفا با کاهش ریسک سیستماتیک امکان‌پذیر است و باید اعضای محترم هیات دولت با دقت و مراقبت و از طریق ایجاد کمیسیونی مانند کمیسیون‌های اقتصادی در زیرمجموعه هیات دولت برای نظام‌بندی در مصوبات هیات دولت و لایحه‌های پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی اقدام نمایند، حتی ایجاد چارچوب‌های لازم برای طرح‌های در دست صدور در مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورای محترم نگهبان و نظام قانون‌گذاری مملکت باید در نظر گرفته شده و توسط این کمیسیون بررسی و فیلتر سرمایه‌گذاری شود و انگیزه‌های لازم برای سرمایه‌گذاران ایرانی با اولویت سرمایه‌های خرد در داخل کشور و سپس سرمایه‌گذاری‌های خارجی به‌نحوی فراهم گردد که P/E به ترتیب در پایان برنامه پنجم و سپس برنامه ششم به متوسط عددهای 9 و 11 در بازار سرمایه و 10 و 13 در بازار پول و 12 و 15 در بازار مسکن برسد.


انجام این برنامه موفقیت‌آمیز موجب خواهد شد که ثروت مردم و صاحبان سرمایه و از جمله صندوق‌های بازنشستگی سرمایه‌گذاری‌های مشارکت حقوقی در بانک‌ها و قدرت تولید در شرکت‌ها که با بانک‌ها عقود اسلامی دارند در بخش‌های مختلف اقتصادی افزایش یافته و مآلا در افق 1404 با سایر اقدامات دارای قوی‌ترین بازار سرمایه در منطقه گردیم.


پیش‌فرض فوق‌الذکر مسوولیت مدیران ارشد اقتصادی کشور را در این اوضاع بسیار دشوار می‌کند، زیرا‌ تجربه استفاده از بازار سرمایه برای کمک به اقتصادهای مشابه وضع موجود، کار بسیار سختی به‌نظر می‌رسد؛ دراین رابطه موارد زیر پیشنهاد می‌شوند.
1- دولت می‌تواند از طریق فروش 20 درصد از سهام موجود خود در شرکت‌های اصل 44 (به مثابه بانک‌های ملت، تجارت و صادرات) به‌صورت نقد و نسیه (25 درصد نقد و 75 درصد طی 5/2 سال) با نرخ تسهیلات حدود 12 درصد (متوسط نرخ سود مورد انتظار در سه سال آینده) تا سقف حدود یکصد میلیون تومان به هر نفر برای اقشار متوسط جامعه ضمن جذب نقدینگی حدود 50،000 میلیاردتومان، نرخ سود پنهان و جذاب در بازار ایجاد کند و از ایجاد و تشویق روش‌های دیگر تامین مالی با نرخ‌های بالاتر از وضع موجود که تورم‌زا است پرهیز ‌گردد.
بدیهی است در انتخاب این سهام نباید خللی به سیاست‌های اصل 44 وارد شود.
2- توسعه‌های نفتی، معدنی، مخابراتی ‌و.... از طریق تاسیس شرکت‌های سهامی‌عام به‌مثابه تاسیس بانک‌ها و بیمه‌ها طی سال‌های گذشته یا افزایش سرمایه در شرکت‌های بورسی موجود و جذب نقدینگی از این روش توصیه می‌شود.
در این راستا واگذاری معادن سنگ آهن و سایر مواد معدنی غیرآهنی به ‌شرکت‌های معدنی و صنعتی مانند چادرملو، گل‌گهر، گروه سرمایه‌گذاری مدیریت امید، سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و سایر شرکت‌ها و بانک‌های فعال در این زمینه می‌تواند اثربخش باشد. در عین حال، واگذاری هریک از فازهای گازی عسلویه به پتروشیمی‌هایی مانند مارون، جم، پردیس و آن هم از طریق افزایش سرمایه در این شرکت‌ها با مکانیزم سلب حق تقدم از سهامداران عمده و واگذاری سهام به اقشار متوسط جامعه با جذب نقدینگی حدود 50,000 میلیارد تومان طی دو سال توصیه می‌شود.
3- حذف تمامی شرکت‌های سرمایه‌گذاری ایجاد شده و واگذاری مستقیم سهام به مردم خصوصا در سهام عدالت و هلدینگ‌های تامین اجتماعی و... به‌دلایل زیر در جهت حذف ناکارآمدی‌ها:
3-1- خارج کردن مدیریت از دست شبه‌دولتی‌ها.
3-2- جلوگیری از دو باره و سه باره بازشماری دارایی‌ها در بورس و افزایش عدم شفافیت در ایجاد پرتفوی سالم.
3-3- انجام معامله سهام براساس حدود 50 درصد NAV سهام که در عرضه اولیه موجب تضعیف ثروت سهامداران و درخصوص سهام عدالت با میزان سهام شناور آزاد آن موجب ضرر کامل ذی‌نفعان آن به‌میزان 70 درصد ثروت خواهد شد.
3-4- نامتناسب بودن تعداد شرکت‌های سرمایه‌گذاری نسبت به واحدهای تولیدی در بازار سرمایه.
3-5- بزرگ و بی قواره بودن اندازه این بنگاه‌ها و انگیزه حفظ مدیریت در این شرکت‌ها برای حفظ موجودیت خود.
می‌توان با اعتقاد راسخ گفت اگر نگاه به عمومی‌سازی (Publicizing) به ‌جای خصوصی‌سازی (Privatization)  در دولت نهادینه شود و سیاست‌های تشویقی از طریق سیاست‌های مالیاتی و سیاست‌های واگذاری امکانات دولتی به بخش عمومی نهادینه شود بازار سرمایه توان جذب نقدینگی حدود 200 هزار میلیارد تومان طی سه سال را خواهد داشت.


پیشنهادهای 100 روزه (کوتاه‌مدت)
1- کمیسیون کاهش ریسک سیستماتیک در دولت ایجاد و تمامی مصوبات و پیشنهادات لایحه‌ای دولت از این فیلتر و سازگار با آن عبور کند.
2- پرهیز از ورود شرکت‌های هلدینگ و از جمله سرمایه‌گذاری‌های سهام عدالت، تامین اجتماعی و سایر صندوق‌ها به بورس تا تصمیم‌گیری نهایی.
3- تقویت شورای بورس با حضور نفر اول‌های وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها در آن و اصلاح ترکیب با رویکرد تقویت شورای بورس.
4- برقراری جلسات هماهنگی بازار سرمایه با هماهنگی وزرا یا معاونین فعال آنان در بازار سرمایه به منظور تعادل بخشی عرضه و تقاضا در بازار به‌دلیل اهمیت نقش دولت در اداره بنگاه‌های بورسی.


پیشنهادهای میان‌مدت
1- اصلاح قانون مالیات‌ها با سیاست‌های تشویقی بیشتر به بازار سرمایه.
2- واگذاری تمامی بخش‌های امتیازدار دولت بیشتر از رقم 200میلیارد تومان گردش عملیات از طریق شرکت‌های سهامی ‌عام در شرف پذیرش و شرکت‌های موجود در بورس.
3- اصلاح ساختارهای شورای بورس، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن براساس وضعیت موجود بازار سرمایه و ایجاد یک معاونت در هر وزارتخانه برای ارتباط با بازار سرمایه از نظر مراقبت، قانون‌گذاری، کاهش ریسک سیستماتیک، آموزش و حمایت دائمی.
4- برقراری روش‌های معامله نسیه در بورس (MarginTrading).
5- اصلاح قانون تجارت منطبق بر فضای نوین کسب و کار در کشور خصوصا سرعت در افزایش سرمایه و ایجاد بستر حاکمیت شرکتی و مسوولیت‌های اجتماعی بنگاه‌ها.
6- بازنگری قانون پولی و بانکی با رویکرد استفاده از ابزارهای نوین پولی و تغییرات اصلاحی در نقش نهاد ناظر در راستای ایجاد فضای رقابتی مناسب در بازار پول.

علیرضا عسگری مارانی
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٧/٦

برگزاری میز صنعت دارو در بورس تهران

میز صنعت دارو در بورس اوراق بهادار تهران، صبح سه شنبه مورخ 2 مهر ماه در محل بورس تهران به میزبانی مدیریت امور ناشران  برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بورس تهران، در این جلسه مدیرعامل بورس تهران، مدیران ارشد بورس، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس، مدیران عامل و مدیران ارشد شرکت های دارویی حاضر در بازار سرمایه و نمایندگان وزارت بهداشت حضور داشتند.

دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس تهران هدف از تشکیل میز صنعت در بورس را بررسی مشکلات و معضلات صنایع  حاضر در  بورس عنوان کرد و گفت: اگر معضلات صنایع از سمت بازار سرمایه، سازمان بورس و نهادهایی که به شکلی در این حوزه فعال هستند و با حوزه های تصمیم گیری در ارتباط هستند، مربوط باشد ما برای کمک به رفع آنها آماده ایم و تلاش می کنیم.

وی افزود: دارو، صنعت پر جمعیت بورس است و در گذشته از صنایع بزرگ و مهم بورس به شمار می رفت ولی هم اکنون جزو صنایع کوچک محسوب می شود، زیرا برای توسعه آن فکری نشده و در قیاس با صنایع دیگر بورس به صنعت کوچک تبدیل شده اند.


وی ادامه داد: اگر کسی بخواهد کاری بزرگ انجام دهد باید یک سازمان بزرگ، سرمایه گذار بزرگ و بنگاه اقتصادی بزرگی داشته باشد.

قالیباف اصل گفت: به لحاظ ارزش ریالی حدود 40الی 50 درصد دارو وارداتی و مابقی تولید داخل است که نشان می دهد پتانسیل در این صنعت وجود دارد ولی شرکت هایی که در این صنعت فعالیت دارند به ندرت به سراغ تامین مالی و افزایش سرمایه می روند و احساس می شود که پروژه و طرح جدید تعریف و اجرا نمی شود که شرکتها از تامین مالی از طریق بازار سرمایه و افزایش سرمایه استقبال نمی کنند.

سخنگوی بورس تهران سهام شناور صنعت دارو را در بورس پایین عنوان کرد و افزود: سهام شناور این صنعت پایین است در حالیکه جزو صنایع مهم و استراتژیک در کشور است زیرا با جان و سلامتی مردم ارتباط دارد و در سیاست های دولت جزو صنایع مهم است.

مدیرعامل بورس تهران بر آمادگی بورس به کمک به صنعت دارو تاکید کرد و اظهار داشت: باید در حوزه هایی که معضلات اصلی وجود دارد به طور خاص به آنها پرداخته شود و پیشنهادات اجرایی مطرح شود تا در حوزه های تصمیم گیری به جمع بندی رساند و مشکلات را حل کرد.

وی ادامه داد: پس از حل مسائل، سایر موضوعات مربوط به خود بنگاه­هاست؛ مانند اینکه باید افزایش سرمایه دهند و بزرگ شوند و پروژه های جدید تعریف کنند و برای تولید بخش اعظم دارو در کشور قدم برداشته شود.

مدیرعامل بورس تهران کمک به صنعت دارو را وظیفه ملی بازار سرمایه دانست و ادامه داد: از دلایل مهم کمک بورس به صنایع،  بحث تامین مالی است و شرکت های دارویی باید ارتباط بیشتری با ارکان بازار سرمایه داشته باشند و سهام شناور خود را افزایش دهند و از ابزارهای مالی بیشتری استفاده کنند.

قالیباف اصل تصریح کرد: بورس آمادگی دارد در ارتباط با حوزه تامین مالی و آشنایی با ابزارهای مالی آموزش­هایی را به این شرکت ها ارایه کند و این بنگاه ها را حمایت کند تا یک طرح افزایش سرمایه یا اوراق مشارکت آماده شود تا شرکت ها بتوانند از طریق بازار سرمایه تامین مالی کنند.

وی در پایان گفت: شرکت­هایی که در بورس حضور دارند باید با شرکت­هایی که در بورس نیستند تفاوت داشته باشند و به عبارتی شرکت های حاضر در بورس نباید مشکل مالی و نقدینگی داشته باشند.

 

 
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٧/٦

Obama announces historic phone call with Iranian president Rouhani

President says he spoke on phone with Iranian counterpart – the first direct contact between leaders of the two nations since 1979
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٧/٤

گزارش‌های شش ماهه فلزی‌ها چگونه خواهد بود؟

آسا چوهدری
مهرزاد منتظری*


ارزش کل معاملات، تناژ فروش و بهای هر کیلو محصول عرضه شده چه در بازار آزاد و چه در بورس کالا برای معامله‌گران، سرمایه‌گذاران و تحلیلگران قابل توجه است و چشم‌اندازی از وضعیت شرکت‌ها در گزارش‌های مالی را ارائه خواهد داد. از این‌رو سعی می‌شود تا با بررسی وضعیت فروش شرکت‌های فلزی یک گمانه‌زنی کلی از محتوای گزارش‌های شش‌ماهه انجام شود.به‌این منظور ارزش کل معاملات، تناژ فروش و بهای هر کیلوگرم فروش از 5 شرکت تولید فلزات اساسی از بورس کالا استخراج شده است و تغییر ارزش کل معاملات، تغییر در تناژ فروش و تغییر قیمت فروش در دو فصل تابستان و بهار مقایسه شده است. شرکت‌های بررسی شده عبارتند از: فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان، آلومینیوم ایران، ذوب‌آهن اصفهان و ملی صنایع مس ایران.


از مقایسه مزبور می‌توان به نتایج زیر دست یافت:
1- ارزش کل معاملات محصولات فولاد مبارکه اصفهان (انواع ورق گرم، سرد، گالوانیزه) در بورس کالا، 19درصد در فصل تابستان کاهش داشت. کل فروش 3ماهه دوم 92 نسبت به 3ماهه اول سال 92 نیز حدود 20درصد کاهش داشته است.
معاملات 6ماهه شرکت فولاد مبارکه با تاریخ تحویل شهریور ماه 92 به پایان رسیده است و امکان بهبود وضعیت فروش برای این شرکت وجود ندارد.
2- ارزش کل معاملات محصولات شرکت فولاد خوزستان (تختال و شمش بلوم) و کل تناژ فروش 3 ماهه دوم سال نسبت به 3ماهه ابتدایی هر کدام به ترتیب 14درصد و 18درصد کاهش داشت.
معاملات محصولات فولاد خوزستان با تاریخ تحویل شهریور 92 به اتمام رسیده است و احتمال بهبود وضعیت این شرکت برای 3 ماهه دوم سال وجود ندارد.
3- ارزش کل معاملات محصولات شرکت ایرالکو (سبد‌های متشکل شمش آلومینیوم و بیلت) و کل تناژ فروش 3 ماهه دوم سال نسبت به 3ماهه ابتدایی هر کدام به ترتیب 11 و 8 درصد افول داشت.
ایرالکو عرضه‌هایی نیز با تاریخ تحویل پایان شهریور 92 خواهد داشت که می‌تواند کمی به بهبود وضعیت شرکت کمک کند و کاهش ارزش معاملات و تناژ فروش را جبران کند.
4- ارزش کل معاملات محصولات شرکت ذوب‌آهن اصفهان (سبد‌های متشکل از تیر‌آهن و میلگرد) و همچنین کل تناژ فروش 3 ماهه دوم سال 92 نسبت به 3 ماهه ابتدایی سال به ترتیب 27درصد و 33درصد کاهش داشت.
عرضه محصولات شرکت ذوب‌آهن تا پایان شهریور 92 ادامه خواهد داشت اما تاریخ تحویل از شهریور ماه 92 گذشته است، به همین منظور انتظار بهبود ارزش معاملات و تناژ فروش از این شرکت نخواهیم داشت.
5- ارزش کل معاملات شرکت ملی مس (تنها کاتد و مفتول در این تحلیل مد نظر قرار گرفته‌اند) و همچنین کل تناژ فروش به ترتیب 17درصد و 2درصد کاهش داشته است.
عرضه‌های محصولات ملی مس با تاریخ تحویل شهریور 92 هنوز به پایان نرسیده و این خود می‌تواند باعث بهبود عملکرد فروش شود.
بررسی قیمت فروش: بهای فروش هر کیلوگرم محصولات فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و ذوب‌آهن اصفهان (مجموعا و نه به تفکیک محصول) در 3 ماهه دوم سال 92 نسبت به 3 ماهه اول سال 92 رو به رشد بوده است که مقدار آن به درصد به ترتیب برابر با 2/1 درصد، 3/5 درصد و 8/8 درصد بوده است.از سوی دیگر، بهای فروش هر کیلوگرم محصولات ایرالکو و ملی مس (مجموعا و نه به تفکیک محصول) در تابستان 92 نسبت به بهار 92 کاهش داشته که این افت قیمت به ترتیب برابر با 3 درصد و 10 درصد بوده است.همانطور که قبلا اشاره کردیم، عرضه محصولات ایرالکو و ملی مس همچنان با تاریخ تحویل شهریور 92 ادامه خواهد داشت و این موضوع می‌تواند به تغییر بهای فروش هر کیلو محصول منجر شود.


نتیجه‌گیری: مطالعه عملکرد پنج شرکت فوق در فصل تابستان تصویری کلی از عرضه و تقاضای سه کالای مهم صنعتی و فلزی در کشور را نشان می‌دهد. علاوه بر این، تقاضای محصولات شرکت فولاد مبارکه نشان‌دهنده رونق یا رکود تقاضای صنعتی و محصولات شرکت ذوب‌آهن معرف تقاضای بخش ساختمان است که هر دو سیگنال‌های رکودی را نشان می‌دهند.


مرور کلی بر آمار فوق نشان می‌دهد که آلومینیوم و مس در داخل کشور تقاضای مناسبی داشته اند و روند فروش فصلی آنها تقریبا بدون تغییر مانده است.  اما در مورد صنعت فولاد وضع این‌گونه نیست. افت فروش شرکت‌های این صنعت نشان‌دهنده رکود شدید در بخش ساختمان و صنایع مرتبط (عمدتا خودرو سازی) است. در شرکت‌های آلومینیوم ایران (فایرا) و شرکت ملی مس (فملی) به‌رغم حجم فروش مناسب، افت بهای فروش به چشم می‌خورد.


محدودیت‌های صادراتی این شرکت‌ها از دیگر مشکلات صنایع فلزات اساسی است. محدودیت‌های مزبور در پاییز سال 91 وضع شد و اجازه صادرات نامحدود را از این شرکت‌ها گرفت. اخیرا صحبت‌هایی مبنی بر لغو  محدودیت‌ها شنیده می‌شود که در صورت وقوع آن، موجودی کالای انبار شده در شرکت‌ها که فعلا برای آنها یک تهدید است، در بازارهای خارجی جذب خواهد شد و به یک فرصت برای افزایش سود سازی بنگاه‌ها تبدیل می‌شود. در صورت تحقق این رویداد، شرکت‌های فولادی افت فروش تابستان را به راحتی با حجم فروش بیشتر در پاییز جبران خواهند کرد و گزارش‌های 9 ماهه بهتری را نسبت به عملکرد شش ماهه به بازار ارائه خواهند نمود.  
نتیجه بررسی مقایسه‌ای فوق گویای این نکته است که از سرفصل فروش این شرکت‌ها در گزارش‌های شش ماهه نمی توان انتظار بالایی داشت؛ یعنی اینکه نه تنها افزایش نرخی اتفاق افتاده نیفتاده است، بلکه تناژ فروش هم دچار کاهش بعضا قابل توجه شده است.


بنابراین انتظار می‌رود گزارش‌های شش ماهه این شرکت‌ها دارای پوشش سودآوری معمولی یا حتی ضعیف‌تر از میزان انتظار باشد. البته با توجه به محافظه کاری در بودجه اکثر شرکت‌ها امکان تعدیل سود مثبت تا پایان سال وجود دارد. ولی تعدیل‌های مزبور احتمالا قابل توجه نیست.
در این میان شاید فولاد مبارکه یک استثنا باشد، چرا که سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها را در سه ماهه دوم شناسایی کرده و این سود می‌تواند ضعف عملکرد فروش شرکت در تابستان را پوشش دهد و موجب پوشش متعارف سود خالص شرکت در گزارش شش ماهه شود.  
*www.hamfekran.com
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٧/٤
گاز پتروشیمی‌ها گران نمی‌شود
معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تشریح 2 سناریوی اصلاح قیمت گاز پتروشیمی‌ها از تدوین بسته‌ای پیشنهادی به‌ منظور تخفیف پلکانی خوراک به پتروشیمی‌ها خبر داد و اعلام کرد: برای جهش پتروشیمی ثبات یا کاهش قیمت خوراک ضروری است.به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حسن پیوندی در جمع مدیران صنعت پتروشیمی در تشریح مهم‌ترین چالش‌های پیش روی توسعه صنعت پتروشیمی گفت: چالش نخست نحوه خصوصی‌سازی بوده به طوری‌که معتقدیم باید مجموعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی به صورت یک مجموعه وارد بورس شود تا هم برند جهانی NPC حفظ شود و هم توسعه این صنعت ادامه یابد.

معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی روند واگذاری به شکل کنونی را پاره پاره کردن این صنعت و فروش تجهیزات و توقف توسعه این صنعت دانست، افزود: نتیجه این نوع واگذاری و فروش پتروشیمی به خریداران غیرحرفه‌ای، تعطیلی پتروشیمی اصفهان است. 
این مقام مسوول دومین چالش پیش روی صنعت پتروشیمی را نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها عنوان و اظهار کرد: با اجرای هدفمندی خوراک پتروشیمی گران شد در حالی که تفاوت اساسی بین گاز  مصرفی در پتروشیمی به عنوان خوراک و گاز مصرفی در سایر صنایع به عنوان سوخت وجود دارد. 

مخالف اجرای خط اتیلن غرب هستم 
پیوندی سومین چالش این صنعت را هم خطوط اتیلن اعلام کرد و گفت: بنده از ابتدا با اجرای این خطوط مخالف بودم و هنوز هم معتقدم درست نیست که ما منابع را از کنار دریا به کوهستان منتقل کنیم و درست این است که اگر منابعی در کوهستان داریم به کنار دریا منتقل کنیم تا بتوانیم از آب دریا و امکانات صدور آسان استفاده کنیم. 
این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به شرایط موجود کشور و صنعت پتروشیمی تصریح کرد: بحث شرکت ملی صنایع پتروشیمی و صنعت پتروشیمی کشور جداست و باید امروز و با خصوصی‌سازی انجام شده سعی کنیم صنعت پتروشیمی را به جایگاه اصلی خود برگردانیم. 

گاز پتروشیمی‌ها گران نمی‌شود 
پیوندی بر ثبات یا کاهش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها تاکید کرد و یادآور شد: پتروشیمی فقط 5 درصد هیدروکربور مصرف می‌کند، اما در مقابل 40 درصد صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده است. 
معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی این صنعت را موتور محرک اقتصاد کشور و پیش برنده ده‌ها صنعت و خدمات جانبی عنوان کرد و ادامه داد: دو پیشنهاد برای زمینه‌سازی حضور بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری طرح‌های پتروشیمی ارائه می‌کنیم. 

جزئیات طرح تخفیف پلکانی در فروش گاز 
این مقام مسوول در تشریح این پیشنهادها تصریح کرد: راه نخست این است که 30 درصد در قیمت خوراک تخفیف دهیم، اما این تخفیف به صورت ودیعه در اختیار شرکت نفت باقی بماند و در صورتی پرداخت شود که به همین میزان در توسعه پتروشیمی سرمایه‌گذاری شود، به این ترتیب از محل تخفیف خوراک این صنعت توسعه یافته است که هم کشور بهره‌مند شده و هم مجتمع‌های پتروشیمی در مجموع سود می‌کنند. 
معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی پیشنهاد دیگر را تخفیف پلکانی خوراک در 5 سال نخست کار یک مجتمع پتروشیمی عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: به این ترتیب زمینه بازگشت سرمایه سریع تر در این صنعت فراهم می‌شود و سرمایه‌گذاران علاقه بیشتری برای حضور، پیدا می‌کنند.سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes