بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۳/٢/۱٠

جاده‌های کشور بتنی می‌شود

 رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خبر داد تا ۴ سال آینده ۱۰ درصد جاده های کشور بتنی می شود.

 خبرگزاری تسنیم،‌ محمد شکرچی‌زاده با اشاره به بخشنامه وزیر راه و شهرسازی برای توسعه رویه های بتنی گفت: بر اساس هدفگذاری صورت گرفته تا 4 سال آینده 10 درصد از رویه های جاده ها در کشور بتنی می شود.

شکرچی‌زاده اظهار کرد: یکی از شاخصه‌های توسعه‌یافتگی کشورها راه‌های دسترسی است. از این رو یکی از برنامه‌های مهم کشور گسترش راه‌ها بوده است. با توجه به نفت‌خیز بودن ایران و قیمت ارزان قیر رویکرد اصلی برای توسعه راه‌ها رویه‌های آسفالتی بوده است.

وی با اشاره به اینکه رویه‌های آسفالتی دارای محاسن و معایبی است، اظهار کرد: متأسفانه به دلیل عدم توجه به کیفیت قیر در ایران عمر رویه‌های آسفالتی بسیار کمتر از متوسط جهانی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی از تشکیل کارگروهی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای ارتقای کیفیت قیر و رویه‌های آسفالتی خبر داد و گفت: با توجه به افزایش قابل توجه قیمت قیر در سالهای اخیر دست‌اندرکاران راهکارهای دیگری را غیر از رویه آسفالتی مورد توجه قرار دادند. یکی از این راهکارها استفاده از رویه‌های بتنی است که از دهه 30 و 40 میلادی در کشورهای پیشرفته متداول شده است.

شکرچی‌زاده با بیان اینکه از نظر تولید سیمان به لحاظ کمی وضعیت مناسبی داریم، اظهار کرد: هم‌اکنون بیش از مصرف داخلی در حوزه زیرساختها سیمان تولید می‌شود به عبارت دیگر سالانه 70 تا 75 میلیون تن سیمان تولید می‌شود که 60 تا 65 میلیون آن در داخل کشور مصرف می‌شود.

وی با یادآوری اینکه در صادرات سیمان مزیتی نداریم، تصریح کرد: گسترش استفاده از رویه‌های بتنی جز دستورات مرکز تحقیقات است که سال گذشته با دستور وزیر راه و شهرسازی کمیته‌ای را برای توسعه و اشاعه این رویه‌ها راه‌اندازی کردیم.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خاطرنشان کرد: بر اساس بخشنامه وزیر به وزارت راه تکلیف شده در توسعه رویه‌های بتنی به طور سیستماتیک بخش‌های مربوطه با مرکز ارتباط داشته باشد.

شکرچی‌زاده با بیان اینکه بر این اساس تا 4 سال آینده هدف‌گذاری کرده‌ایم که 10 درصد رویه‌های جاده‌ها بتنی می‌شود، گفت: برای راهکارهای عملی و ارائه مطالب مفید در این زمینه اولین سمینار ملی رویه‌های بتن غلطکی 16 و 17 اردیبهشت سالجاری در محل پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۳/٢/٧

جلسات وزیر اقتصاد با بزرگان بازار سرمایه و بانک‌ها و حمایت صندوق توسعه بازار و بانک‌های بزرگ از بازار در هفته گذشته سبب شد بازار رنگ رونق را به خود بگیرد و امید به این بخش از اقتصاد کشور بازگردد. با توجه به شرایط کنونی مشارکت‌کنندگان در چهلمین نظرسنجی کارگزاری تدبیرگران فردا هفته جاری را هفته‌ای تقریبا مثبت پیش‌بینی کرده‌اند. بر این اساس 72 درصد از مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که وضعیت بورس در هفته جاری متعادل مثبت خواهد بود.

این هفته نیز صنعت پتروشیمی همانند هفته‌های گذشته در صدر توجه فعالان بازار قرار داشته، اما اتفاق تازه توجه به صنعت فولاد بوده است. افت کم‌ فولادی‌ها در بازار منفی و نیز کم‌ریسک بودن این صنعت و از همه مهم‌تر رشد نرخ محصولات فلزی در بورس کالا از دلایل توجه فعالان بازار سرمایه به این صنعت است. صنایع بانکداری، خودرو، پالایشگاه و سیمان نیز رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند. با توجه به وضعیت مناسب بانک پاسارگاد و نزدیکی به مجمع شرکت و نیز ریسک پایین، این سهم انتخاب اول مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی بوده است. فولاد مبارکه نیز با توجه به معاملات محصولات  فلزی در بورس کالا در این هفته مورد توجه قرار گرفته و انتظار رشد قیمتی برای این سهم بسیار است. گروه مپنا نیز پس از افت قیمتی در روزهای گذشته و وضعیت بنیادی مناسب از دیگر گزینه‌های فعالان بازار است. ذوب‌آهن اصفهان نیز همانند فولاد با رشد قیمت محصولات در بورس کالا مواجه بوده و توجه بازار را به خود جلب کرده است. پالایش نفت بندرعباس، مخابرات ایران، سرمایه‌گذاری غدیر، فولاد خوزستان، گروه سایپا، سیمان تهران و خدمات دریایی سینا نیز از دیگر شرکت‌های معرفی شده از سوی فعالان بازار است. اما با توجه به شرایط موجود حاکم بر بازار ارز و فروش شرکت‌هایی که محصول خود را صادر می‌کنند و همچنین کاهش تحریم‌ها، مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی خرید شرکت‌های پتروشیمی و فلزات را که درآمد فروش آنها وابسته به ارز است گزینه‌های مناسبی در بازار بورس ارزیابی کرده‌اند.
سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes