بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۳/٥/٥

گروه بورس – مسعود‌رضا طاهری:

 

در بازار دیروز روند افت ارزش برخی سهام در حالی تا ساعات میانی بازار کاهش تقریبا 80 واحدی را نصیب شاخص کرد که دوباره با باز شدن نماد مپنا و فملی، با همین میزان افزایش روبه‌رو شدیم و در نهایت در پایان معاملات تنها 2/1 واحد از میزان شاخص کل کاسته شد و رقم شاخص بر 74 هزار و 840 واحد قرار گرفت. در مجموع دیروز در 40 هزار دفعه معامله و دادوستد 836 میلیون سهم، ارزش معاملات تقریبا تا 2545 میلیارد ریال بالا رفت؛ درعین حال حجم معاملات غیر‌بلوکی 349 میلیون سهم به ارزش 1006 میلیارد ریال بود. معاملات بلوکی توافقی در این روزها عمدتا بین حقوقی‌ها نقش مهمی را در بازار برعهده گرفته و در شرایطی که بازار به‌دلیل پرداخت سودهای نقدی در مجامع که اصولا پس از بازگشایی نمادها، کاهش میزان همین سودها را از رقم ارزش سهم در پی دارد، رونق بهتری یافته است.

 

این در حالی است که بسته ماندن برخی نمادهای اصلی بازار را نیز نباید در این روزها از نظر دور داشت. بازار سهام در پایان فصل مجامع شاهد حرکت‌های امیدوار‌کننده‌تری است؛ هیجان‌های پیشین از بازار رخت بر‌بسته و البته اتخاذ سیاست‌های جدی دولت در قالب بسته‌های برون‌رفت از رکود بدون افزایش تورم، فاز جدیدی از تلاش‌ها برای تطابق استراتژی‌های شرکت‌ها با متغیرهای واقعی اقتصاد را به نمایش خواهد گذاشت؛

البته واکنش این شرکت‌ها به‌مرور قابل تعدیل و ترمیم است و به نظر می‌رسد که مسیر این تعدیل‌ها از کانال تعدیل‌های مثبت و گزارش‌های
 3 ماهه به تدریج قابل رصد باشد؛ مسیری که نشانه‌های آن، این بار سهامداران را راضی‌تر کرده است. همین معاملات توافقی نشان می‌دهند که خارج از برخی اعداد و ارقام، برخی سهامداران نسبت به آینده سهام شرکت‌ها نظری بلندمدت و البته خوش‌بینانه‌تر دارند. گزارش‌های 3 ماهه انتظارات را مرتفع می‌کند


مدیر امور ناشران بورسی در این زمینه معتقد است گزارش‌های منتشر شده 3 ماهه شرکت‌ها کمترین انحراف را از بودجه شرکت‌ها داشته و برخلاف قبل که این گزارش‌ها چندان به مذاق سهامداران خوش نمی‌آمد، این دوره به نظر می‌رسد انتظارات سرمایه‌گذاران را مرتفع کرده است.


به گفته سید‌روح‌الله حسینی‌مقدم، در عین حال انتظار از گزارش‌های 3 ماهه به‌دلیل اینکه این گزارش‌ها همزمان با برگزاری مجامع چندان دقیق نیست و جزئیات زیادی را مورد نظر قرار نمی‌دهد، نباید بیش از حد هم باشد، با این وجود این دوره مزیت دیگری نیز دارد و اینکه کلیت شرکت‌ها به نحو مطلوبی در نظر گرفته شده است. در برخی صنایع مشکلات تولید و فروش وجود دارد که البته در برخی شرکت‌ها، ساختار خود شرکت‌ها دلیل این امر است و در برخی دیگر فضای بازار محصول تولیدی با مشکلاتی مواجه است.
وی همچنین در‌خصوص پیش‌بینی فصل دوم بازار امسال با توجه به گزارش‌های 3 ماهه نیز گفت: فصل آتی بازار با بازدهی 6 ماهه را شاید نتوان به راحتی بر مبنای گزارش‌های 3ماهه تحلیل کرد اما بررسی روند تطابق بازار با متغیرهای کلان اقتصادی در نگاه عمومی سرمایه‌گذاران تاثیر مهمی دارد. برخی صنایع نیز P/E بالاتری را می‌توانند بپذیرند.


به گفته حسینی‌مقدم، دولت در بخش کنترل تورم موفق بوده و با اینکه نرخ تورم تیرماه هنوز اعلام نشده‌، اما مشخص است که نرخ رشد تورم در 3ماه امسال تقریبا یک درصد بوده؛ ضمن اینکه خوش‌بینی‌ها به روند کنترل بیشتر تورم و رسیدن به یک تورم دو رقمی معتدل زیادتر شده است. دولت با هدف پرهیز از تحمیل فشارها بر مردم، بیشترین فشار را متوجه بخش صنعت کرده که البته با توجه به افزایش قیمت حامل‌های انرژی، بالا رفتن برخی قیمت‌ها و ریسک‌های بیرونی، نرخ تورم موجود نرخ معتدلی است. به گفته مدیر امور ناشران بورسی امید می‌رود با توجه به روند کاهشی تورم، نرخ بهره بانکی کاهش یابد که فرصت خوبی را برای صنایع و فضای کسب و کار فراهم خواهد کرد. این اتفاق می‌تواند سیمانی‌ها و فلزی‌ها را به شرایط بهتری برساند و قیمت‌های پایدار‌تری را برای سهام آنها ایجاد کند.


نرخ تورم معتدل در کنار بهبود متغیرهای کلان اقتصادی اگر با افت نرخ بهره بانکی توام شود سرمایه‌گذاران را به پرداخت قیمت‌های بیشتر برای سهام ترغیب می‌کند. با کاهش هزینه‌های تولید، سهام شرکت‌ها P/E بالاتری را می‌تواند به خود جذب کند. به‌طور مثال اگر سهمی دارای P/E برابر با 5 باشد در یک شرایط با چشم‌انداز بهبود شاخص‌های اقتصادی، سرمایه‌گذار P/E برابر با 7 را نیز برای این سهم قابل قبول می‌داند.


او در پاسخ به شرایط محتمل برای صنعتی همچون خودرو در بازار سهام نیز گفت: شرایط تولید و فروش اخیر خودرویی‌ها نشان داده که این صنعت در بازار سهام از پتانسیل‌های خوبی برخوردار است و در مجموع استنباط این است که انتظار سودآوری در این صنعت نسبت به برخی صنایع بیشتر است. حسینی‌مقدم همچنین در‌خصوص نتایج محتمل کارآیی بسته منتشر شده توسط دولت برای خروج غیر‌تورمی از رکود نیز تاکید کرد: دولت نمره قابل قبولی درکنترل تورم گرفته و عملکرد  آن رضایت‌بخش بوده است. عملیاتی کردن برنامه‌های منتشر شده نیز خوش‌بینی زیادی به همراه دارد که انتظار می‌رود فضای کسب و کار را بهبود بخشد.

 

http://www.donya-e-eqtesad.com/news/817581/
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۳/٥/٤
افزایش جذابیت حضور شرکت ها در بازار سهام با تصمیم جدید شورای عالی بورس
 
مدیر نظارت بر شرکت های بورسی در خصوص تاثیر مصوبه اخیر شورای عالی بورس مبنی بر محاسبه ضریب شناوری شرکت ها بر اساس روزهای معاملاتی گفت : با این مصوبه ضریب شناوری که به عنوان یک ضریب تعدیل کننده در سهام شناور آزاد به کار می رفت، واقعی تر شد به گونه ای که از این پس شرکت های بورسی می توانند از معافیت های مالیاتی بیشتری بهره مند شوند.


   

با تصمیم اخیر شورای عالی بورس در خصوص تغییراتی در سقف معافیت های مالیاتی شرکت های بورسی، ضریب شناوری که به عنوان یک ضریب تعدیل کننده در سهام شناور آزاد به کار می رفت، واقعی تر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مدیر نظارت بر شرکت های بورسی، با بیان مطلب بالا گفت: شرکت هایی که در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده اند، از معافیت های مالیاتی خاصی برخوردار هستند.

روح الله حسینی مقدم با اشاره به اینکه حداقل این معافیت مالیاتی برای شرکت هایی که در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده اند، 10 درصد است، ابراز داشت: چنانچه این شرکت ها درصد بیشتری از سهام را در بازار سهام منتشر کنند، به عبارت تخصصی تر، درصد سهام شناور آزاد خود را به بالای 20 درصد افزایش دهند، این معافیت مالیاتی از 10 به 20 درصد افزایش می یابد.

مدیر نظارت بر شرکت های بورس اوراق بهادار تهران، خاطرنشان کرد: طبیعتا شرکتی که 20 درصد از سهامش به صورت شناور آزاد در بورس قابلیت داد و ستد دارد، باید از یک معافیت مالیاتی 20 درصدی برخوردار باشد. این در حالی است که برخی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، سهام شناوری بالای 20 درصد دارند، اما سهامشان به این میزان در بورس اوراق بهادار معامله نمی شود.

وی ادامه داد: در همین راستا، ضریبی تحت عنوان ضریب شناوری مطرح شد تا مساله یاد شده را به نوعی تعدیل کند. چراکه درست نبود سهام شرکتی که طی یک سال به آن میزان مشخص داد و ستد نمی شد، از معافیت مالیاتی 20 درصدی برخوردار باشد. زیرا سهم در بازار گردشی ندارد و سرمایه گذاران سهام آن شرکت را داد و ستد نمی کنند.

حسینی مقدم تصرح کرد: از طرفی این ضریب شناوری آثار منفی هم ایجاد می کرد و آن هم برای شرکت هایی بود که درصد سهام شناور آزادشان به اندازه الزامات تعیین شده در بازار منتشر شده بود، اما به دلایل مختلفی که از حیطه اختیارات شرکت خارج بود، سهم در بازار گردش نداشت.

وی با اشاره به اینکه در چنین شرایطی نماد شرکت متوقف بود و اجازه داد و ستد برای نماد آن شرکت وجود نداشت، ابراز داشت: به همین دلیل شورای عالی بورس و اوراق بهادار تغییراتی در آخرین بخشنامه ای که برای سهام شناور آزاد در خصوص معافیت مالیاتی مطرح شده بود، ایجاد کرد.

مدیر نظارت بر شرکت های بورس اوراق بهادار گفت: بر این اساس، سقف ضریب شناور کاهش یافت به طوریکه شورای عالی بورس اجازه داد ضریب شناوری برای شرکت های بیشتری به ویژه شرکت هایی که سهامشان به دلایل خارج از اختیار خودشان متوقف می شود، کاهش یابد. در نهایت سهام شناور آزاد یا درصد سهام شناور آزاد بالاتر رود و از معافیت مالیاتی بالاتری برخوردار شود.

حسینی مقدم در خصوص تاثیر این تصمیم بر روی شرکت های بورسی و بازار سرمایه ابراز داشت: ضریب شناوری که به عنوان یک ضریب تعدیل کننده در سهام شناور آزاد به کار می رفت، واقعی تر شد. زیرا نماد بسیاری از شرکت های بورسی به دلایلی خارج از اختیار و کنترل خودشان متوقف می شد.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: اگر شرکتی گزارش خود را به موقع به بازار منعکس نکند، توقف نماد در اختیار خود شرکت است، اما در برخی موارد، اتفاقاتی در حوزه صنعت یا متغیرهای کلان اقتصادی رخ می دهد که در کنترل شرکت نیست. طبیعتا این ضریب شناوری وقتی تعدیل شود، به شرکت ها کمک می کند تا بتوانند از معافیت های مالیاتی بالاتری استفاده کنند.

مدیر نظارت بر شرکت های بورس اوراق بهادار خاطرنشان کرد: شرکتی که طی یک سال تراکنش مالی بسیار بالایی دارد، به نوعی امیدوار بوده که از معافیت مالیاتی بورس که برای شرکت های پذیرفته شده وضع شده، بهره مند شده و از آن استفاده کند.

وی با بیان اینکه این تصمیم باعث می شود جذابیت حضور در بورس اوراق بهادار برای شرکت افزایش یابد، گفت: در این صورت شرکت ها می توانند از معافیت های مالیاتی بیشتری بهره مند شوند. این در حالی است که بحث سهام شناور آزاد یکی از چالش هایی بوده که بورس با شرکت ها داشته است.

مدیر نظارت بر شرکت های بورس اوراق بهادار تاکید کرد: آنچه در ادبیات مدیریت مالی نشان داده این است که هر چه درصد سهام شناور آزاد در یک شرکت بالاتر باشد، هم به افزایش کارایی در فضای معاملات آن شرکت کمک می کند و هم احنمال دست کاری قیمت کاهش می یابد.

 

وی با اشاره به اینکه در چنین شرایطی نقدشوندگی سهم افزایش یافته و تعداد و درصد مشارکت کنندگان جدیدتر در شرکت بالا می رود، خاطرنشان کرد: چنین فضایی موجب می شود تا مدیران افکار توسعه ای خود را گسترش دهند. در این صورت، تضارب آرا که با ورود سهام داران جدید و با افزایش سهام شناور آزاد شکل می گیرد، باعث می شود تا برنامه های بلندمدت شرکت توسعه یابد.

 9302/4/7

 
 
 
 
  منبع:
-پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه -سنا توسط:
 سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes