بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۳/٧/٢٩
براساس روش های متداول بین المللی در محاسبه سهام شناور آزاد، متوسط سهام شناور آزاد در بورس تهران حدود 24 درصد است.

 

به گزارش روابط عمومی بورس تهران روح الله حسینی مقدم مدیر نظارت بر ناشران بورس با بیان مطلب فوق گفت: طبق آخرین محاسبات مربوط به پایان شهریورماه سال 1393، متوسط درصد سهام شناور آزاد 21.62 درصد است که نسبت به 3 ماهه پیش از آن یک دهم درصد کاهش یافته است و علاوه بر این، نسبت به ابتدای سال حدود 4 دهم درصد کاهش داشت. برهمین اساس از مجموع تعداد سهام منتشره در بورس اوراق بهادار تهران، بیش از 155 میلیارد سهم شناور آزاد وجود دارد. این درحالیست که میانگین موزون سهام شناور آزاد در بورس تهران درحال حاضر 19.38 درصد است.

وی خاطنشان کرد: طی 3 ماهه دوم سال تعدادی از شرکت­ها اقدام به راه­اندازی صندوق­های بازارگردانی ویژه نمودند که با در نظر گرفتن سهام موجود در این صندوق­ها به عنوان سهام شناور آزاد، درصد سهام شناور آزاد فعلی بورس نیز بالاتر خواهد بود.

وی توضیح داد: میانگین وزنی سهام شناور آزاد در تابلوی اصلی به 20.14 درصد رسیده است. درحالیکه میانگین حسابی این نسبت در این تابلو 22.72 درصد است. در تابلوی فرعی بازار اول نیز میانگین وزنی 22.87 درصد است و میانگین حسابی به 21.24 درصد بالغ می­شود.

حسینی مقدم افزود: میانگین سهام شناور آزاد در بازار دوم 13.79 درصد است. البته میانگین حسابی در این بازار حدود 21.2 درصد است. چنانچه سهام شناور آزاد را به عنوان یک معیار تک بعدی نقدشوندگی بپذیریم؛ همچنانکه آمار نشان می­دهد، نقدشوندگی در بازار اول از بازار دوم بیشتر است.

چنانچه سهام شناور آزاد در بورس تهران را با استفاده از روش­های متداول بین­المللی محاسبه کنیم، متوسط سهام شناور آزاد در بورس حدود 24 درصد خواهد بود.

مدیر نظارت بر ناشران بورس به محاسبه سهام شناور آزاد در روش­های متداول بین­المللی اشاره کرد اظهار داشت: در روش­های متداول بین­المللی، درصد سهام شناور آزاد محاسبه شده را به خوب 5 یا 10 و رو به بالا گرد می­کنند که رند آپ به مضرب 5 متعارف­تر است. دلیل این امر آن است که سهام شناور آزاد شرکت­ها را در مقاطع 3 ماهه محاسبه می­کنند­، و ممکن است سهامداران عمده به جهت مدیریت سهام، بخشی از سهام خود را در بازار عرضه یا از بازار خریداری نمایند. از آنجا که مفهوم سهام شناور آزاد همان بخش از سهام است که پتانسیل دادوستد دارد، این بخش از سهام، سهامداران عمده نیز که پتانسیل معامله دارد در زمره سهام شناور محسوب می­شود.

وی میانگین سهام شناور آزاد در بورس تهران را نزدیک به استانداردهای بین­المللی دانست و تصریح کرد: چنانچه از شرکت­هایی که سهام شناور آزاد آنها بسیار اندک است، صرف نظر کنیم، همچنانکه میانگین­های فعلی گویاست، میانگین سهام شناور آزاد در بورس تهران از استانداردهای بین­المللی فاصله چندانی ندارد، چراکه معمولاً حداقل تعیین شده در سایر بورس­ها در همین حدود است.

حسینی مقدم در پایان خبر از گنجاندن ارزش بازار شناوری در دستورالعمل پذیرش بورس داد و گفت: از طرفی درحال برنامه­ریزی هستیم ارزش بازار شناوری را در دستورالعمل پذیرش بورس بگنجانیم و مبنای تغییر طبقه­بندی را بجای سهام شناور آزاد به ارزش بازار سهام شناور آزاد مرتبط کنیم.

شایان ذکر است سهام شناور آزاد آن بخش از سهام شرکت­ها است که در اختیار سهامداران راهبردی نبوده و قابلیت دادوستد دارد.

 

لینک مصاحیه با سایت رسمی بورس

http://www.tse.ir/newsPage.aspx?NId=17047
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۳/٧/٢٩

 خودتنظیمی شرکت‌ها بر‌اساس رتبه شفافیت


در این بین سید‌روح‌الله حسینی‌مقدم، مدیر نظارت بر شرکت‌های بورس در مورد فاکتورهای دخیل در محاسبه این رتبه‌بندی گفت: امتیاز اطلاع‌رسانی براساس وضعیت اطلاع‌رسانی آنها از نظر قابلیت اتکا و به‌موقع بودن ارسال اطلاعات محاسبه شده‌است. وی ادامه داد: معیار به‌موقع بودن بر‌اساس زمان ارسال اطلاعات توسط شرکت در مقاطع تعیین‌شده در دستورالعمل افشای اطلاعات و با لحاظ کردن میزان تاخیر در ارسال اطلاعات، مورد محاسبه قرار می‌گیرد. حسینی‌مقدم افزود: میزان نوسانات و تغییرات در پیش‌بینی‌های ارسالی و همچنین تفاوت‌های میان مبالغ پیش‌بینی شده و عملکرد واقعی حسابرسی شده معیار قابلیت اتکا در این محاسبات است.


وی با اشاره به اینکه وضعیت اطلاع‌رسانی شرکت‌ها در بورس تهران ارتقا یافته است، گفت: میانگین امتیاز وضعیت اطلاع رسانی شرکت‌ها از سال 87 که رقم 48 را نشان می‌داد به رقم 69 رسیده است و این بیانگر آن است که وضعیت اطلاع‌رسانی شرکت‌ها بهتر شده است.


وی به مزایای این رتبه‌بندی اشاره کرد و گفت: این رده‌بندی به خودتنظیمی شرکت‌ها کمک می‌کند به این شکل که شرکت‌ها بعد از انتشار گزارش‌های خود و کسب رتبه به خصوص، با ایجاد رقابت در بین شرکت‌های مربوط به صنعت خود یا شرکت‌های با وضعیت مشابه می‌توانند جایگاه خود را بهبود دهند چرا‌که وضعیت شفافیت شرکت‌ها به‌عنوان عامل مهمی در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران مدنظر قرار گرفته و بنابراین شرکت‌ها با ایجاد فضای رقابتی برای بهبود وضعیت سرمایه‌گذاری خود تلاش می‌کنند.


 

متن مصاحبه در روزنامه دنیای اقتصاد

http://www.donya-e-eqtesad.com/news/835787/
سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes