بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٤/٩/۳٠
معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس با اعلام زمان برگزاری اولین همایش ملی راهبری شرکتی از ارسال توصیه نامه هایی به همه شرکتهای بورس تهران و با هدف ارتقا سطح راهبری شرکتی و منافع سهامداران خبر داد.
 

روح الله حسینی مقدم در گفت و گو با پایگاه خبری بورس پرس، با اشاره به اهمیت مقوله راهبری شرکتی در بازار سرمایه و اجرای همه مفاد آن توسط شرکت ها ، اظهار داشت: اولین همایش ملی راهبری شرکتی روزهای 28 و 29 بهمن ماه سال جاری با مشارکت بورس اوراق بهادار تهران در دانشگاه الزهرا برگزارخواهد شد.

وی با ببان اینکه از پژوهشگران و صاحب نظران دعوت می­ شود تا نتایج مطالعات ارزشمند خود را برای ارائه در همایش ارسال کنند، تاکید کرد: درحالی از نظر بسیاری از فعالان ، راهبری شرکتی در ایران وجود ندارد که طبق بررسی ها، هرچند با شرایط مطلوب فاصله داریم اما راهبری شرکتی بطور متوسط در شرکت­ های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران اجرا می­ شود.

این مقام مسئول افزود: همچنین بررسی­ ها نشان می­ دهد راهبری شرکتی که شامل مجموعه نظام­ های رعایت حقوق سهامداران و ذینفعان است در همه شرکت ها از سطح متوسط و در برخی از شرکت­ های بورسی از سطح مطلوب برخوردار است. هدف از امتیاز دهی و رتبه بندی شرکت­ ها در بورس تهران نیز همین بوده که بتوانیم این سطح را کمّی کرده و سپس برای ارتقا و بهبود آن تلاش کنیم.

به گفته حسینی مقدم پرسشنامه تهیه شده برای امتیاز دهی شرکت­ها براساس پرسشنامه رایج بین المللی OECD است که هرچند برخی از حوزه­ های آن ضعف اساسی دارد ولی در بخش قابل توجهی از آن تلاش­ های شرکت­ ها در رعایت حقوق سهامداران و ذینفعان قابل لمس است.

وی ادامه داد: برهمین اساس توصیه نامه هایی براساس پرسشنامه OECD تهیه خواهد شد و برای شرکت­ های پذیرفته شده در بورس تهران ارسال می شود تا شرکت­ ها با رعایت این موارد، سطح راهبری شرکت را ارتقا دهند که منافع این ارتقا یقیناً عاید سهامداران خواهد شد.

حسینی مقدم خاطر نشان کرد: در همایش راهبری شرکت­ ها به دنبال مشارکت بیشتر ناشران بورس هستیم تا نتایج تلاش­ های برخی از شرکت­ ها که وضع مطلوبی دارند به اطلاع همه شرکت­ ها و سهامداران برسانیم. یکی از تفاوت­های اساسی این همایش نسبت به دیگر همایش حضور گسترده­ تر ناشران خواهد بود که در خط مقدم اجرای نظام ­های راهبری شرکتها در کشور هستند.

 




نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٤/٩/٢٤

 

معاون جدید شرکت بورس انتخاب شد/ معرفی پنجمین معاون
با حکم مدیرعامل:

معاون جدید شرکت بورس انتخاب شد/ معرفی پنجمین معاون

روح الله حسینی مقدم با حکم مدیرعامل بورس به عنوان معاون جدید ناشران و اعضاء شرکت بورس و جانشین مالمیر و پنجمین معاون این حوزه منصوب شد.
 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی استعفای اوایل آذرماه امیرحمزه مالمیر از سمت معاونت ناشران و اعضای شرکت بورس، باحکم از حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس ، روح الله حسینی مقدم به عنوان معاون ناشران و اعضای بورس تهران و پنجمین معاون این حوزه منصوب شد.

حسینی مقدم دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته اقتصاد و دانشجوی دکتری این رشته، از سال 1383 در حوزه های مختلف بورس از جمله تالارهای منطقه ای، تحقیق و توسعه فعال بوده و دوره کوتاهی در واحد بازار و بیش از 4 سال در واحد نظارت بر ناشران حضور داشته و سابقه فعالیت در شرکت های سرمایه گذاری و تحلیل گری به عنوان کارشناس را دارد و از 4 سال پیش تاکنون معاون ناشران و اعضاء بورس تهران بود.

عضویت در کمیته رسیدگی به تخلفات سازمان بورس از سال 91 ، تالیف کتاب های بازارگردانی در بازار اوراق بهادار و اصول سرمایه گذاری در بورس، تدریس دوره اقتصاد و سرمایه گذاری در بورس مرکز مطالعات دانشگاه شریف، مدیریت گروه تحلیل صنایع خودرو، پتروشیمی، سیمان، دارو و بیمه و برگزاری میز این صنایع با حضور مدیران صنایع و شرکت ها از دیگر فعالیت های حسینی مقدم بشمار می رود.

http://new.tse.ir/news/newsPages/news_N26492.html

متن سخنرانی اینجانب در جلسه معارفه امروز 23 آذر 1394

 

به نام خداوند بخشنده و مهربان

 

سلام و عرض ادب و احترام خدمت همه سروران، دوستان، همکاران جدید و قدیم و بویژه اعضای محترم هیات­ مدیره دارم

 

  قبل از هر چیز فرارسیدن نهمین سالروز تاسیس شرکت بورس اوراق بهادار تهران را به تمامی همکاران، سهامداران و همچنین ذینفعان آن در بازار سرمایه تبریک و شادباش عرض می­کنم. آرزو میکنم بتوانیم سالروزی را جشن بگیریم که با همکاری هم، بازار سرمایه را به جایگاه درخور و واقعی آن در اقتصاد ملی رسانده باشیم. امید بسیار دارم که این مهم، در آینده نه چندان دور و به پشتوانه همدلی همه همکاران و سهامداران دست­یافتنی خواهد بود.

 

مفتخرم که در محضر دوستان و همکاران خوبم هستم و از حضور همه سروران ارجمند در این جلسه سپاسگذارم.

 

خدا را شاکرم که بار دیگر این امکان فراهم شد تا بتوانم در مجموعه بورس اوراق بهادار تهران و در یک حوزه جدید انجام وظیفه کنم. از اعتماد و توجه جناب آقای دکتر قالیباف­اصل کمال تشکر را دارم و قدردان لطف و عنایت ایشان هستم و امیدوارم با لطف و عنایت خدا و همراهی و همکاری همه همکاران بتوانم سربلند از عهده این مسولیت بر آیم و امید دارم که به یاری خداوند بتوانم ثابت کنم شایستگی سپردن این سمت و اعتماد را داشتم.

 

علاوه بر این اطمینان دارم که این اعتماد به بنده زمینه­ای است برای افزایش انگیزه برای همه دوستان جوان من در واحدهای مختلف که برای نقش­آفرینی و مثمر ثمر بودن در بازار سرمایه به بورس اوراق بهادار تهران آمدند و ان شالله انگیزه آنها بیش از گذشته شود.

 

بدون شک موفقیت نسبی اینجانب در حوزه ناشران، پس از لطف خدا و حمایت ها و راهنمایی­های مدیران من در سالهای مختلف به دلیل تلاش های دلسوزانه، صادقانه و مسولانه همه همکارانم بوده که جا دارد از همه این عزیزان تشکر کنم. از آقای ادبی دوست و همراه همیشگی من در سالهای حضور در بورس، کارشناس مطلع و با تجربه، آقایان فولادی و رضایی که بدون شک آینده درخشانی در انتظار آنهاست، آقای جباری پرتلاش و مسئول، خانمها امامی و آل احمد از کارشناسان فعال و خلاق و سرکار خانم احمدی که اخیرا به جمع ما اضافه شدند و از منش، رفتار و دانش خیلی خوبی برخوردارند. همه این دوستان در موفقیت واحد تحت مدیریت بنده نقش داشتند و بسیار زحمت کشیدند. همچنین خانم دکتر جعفری، خانم بشیری، خانم پورعبدالهی که از همکاران با دانش و با تجربه ما هستند به همراه آقایان فلاح، روحی و آدمی خدمات ارزشمندی را به مجموعه ما ارایه دادند و شایسته تقدیر هستند. علاوه بر این سرکار خانم شفیعی که کمک خیلی خوبی برای واحد ما بودند و من صرفا سعی کردم تا به شکل مناسب تلاش­های این دوستان را پیگیری کنم. برای همه این دوستان و همکاران آرزوی موفقیت دارم.

 

خوشبختانه در ادامه مسیر هم همکاران و همراهان خوبی دارم. چه در حوزه کارگزاران، چه در حوزه پذیرش شرکت­ها و البته در واحد تالارهای منطقه­ای که ضمن گستردگی جغرافیایی، دامنه وسیعی از دانش و تجربه را شامل می­شوند. حضور جناب آقای دانشور، به­عنوان برادر بزرگتر و یک همراه خوش­رو، با دانش و با شخصیت برای من بسیار غنیمت است، ضمن اینکه در مجموعه تحت مدیریت خودشان همکاران با تجربه و با دانش را گرد هم آوردند که قطعا در مسیر پیش رو کمک خوبی به من خواهند کرد. در مدیریت پذیرش که تقریبا با همه همکاران خوبم آشنایی دارم در کنار مدیریت مناسب آقای درگاهی، کارشناسان با پتانسیل و با تجربه­ای را داریم و با توجه به اینکه برنامه­های خوبی برای این واحد تدوین شده ان­شاالله بتوانیم در ماه­های باقیمانده، اقدامات و کارهای قبلی را به ثمر برسانیم. همچنانکه اشاره کردم در 21 تالار منطقه­ای تحت مدیریت، سرمایه عظیمی وجود دارد که قطعا دانش و تجربه این دوستان به رشد جایگاه بازار سرمایه کمک خواهد کرد و من هم سعی میکنم از تمام این ظرفیت­ها استفاده کنم.

 

اعتقاد دارم در این معاونت و به عبارت روشن­تر در این 4 مدیریت، کافی است در خدمت دوستان و همکاران خودم باشم و به آنها موقعیت و میدان لازم را بدهم و به آنها توجه کنم تا همچون گذشته خدمات ارزشمند آنها را شاهد باشیم و نتایج تلاش­های آنها به حرکت مستمر کاروان بازار سرمایه کمک کند.

 

برنامه ­هایی توسط جناب آقای مالمیر برای این معاونت تدوین شده که بنده خودم را متعهد می­دانم تا برای تحقق همه آنها با کمک همکاران تلاش کنم و ان­شالله در زمان لازم با کسب نظر از تیم محترم راهبری شرکت، مدیرعامل محترم و همچنین نظرخواهی از دوستانی که قبلا در این جایگاه حضور داشتند، برنامه­های مناسبی برای سال 1395 تدوین خواهیم کرد.

 

همچون 11 سال گذشته قطعا موفقیت بورس اوراق بهادار تهران برای من خیلی مهم است و برای این موفقیت همه تلاش را به کار خواهم گرفت. امیدوارم بتوانم پاسخ مناسبی به این اعتماد و انتخاب باشم.

 

برای سرور خودم جناب آقای مالمیر که اعتقاد دارم بازار سرمایه به ایشان به پاس زحمات زیاد و کم نظیری که کشیدند، سالهای سال بدهکار خواهد بود، آرزوی سلامتی و موفقیت دارم و ان­شالله همواره از وجود ایشان، هم بنده و هم بورس اوراق بهادار تهران، بهره­مند باشیم.

 

من به گرمی و مهربانی همه دست­هایی که برای کمک به سمت بورس و بنده بیاید می­فشارم. مجددا از آقای دکتر قالیباف­اصل، مدیرعامل محترم، مدیران قبلی من که در حکم اساتید من هستند آقایان دکتر سنگینیان، صحرایی، دکتر رستمی، دکتر عربی، کریمی و همچنین همه دوستان و همکارانم که بنده جز زحمت برایشان نبودم و همه همکارانم در مدیریت امور ناشران کمال تشکر را دارم. از همه اعضای محترم هیات­مدیره درخواست حمایت، راهنمایی، ارشاد و توجه بیش از پیش را دارم.

خدایا چنان کن سرانجام کار                     تو خشنود باشی و ما رستگار

 




نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٤/٩/٩

نزدیک بینی در بسته سیاستی

سید روح‌الله حسینی مقدم
مدیر نظارت بر شرکت‌های بورس اوراق بهادار تهران


قبل از بررسی تاثیر بسته خروج از رکود دولت بر بازار سهام لازم است به تبیین شرایط فعلی اقتصاد کلان و همچنین شرایط موجود در بازار سرمایه کشور از سال 1392 تاکنون بپردازیم. از سال 1392 اقتصاد کشور هم شرایط تورمی و هم شرایط رکودی را تجربه می‌کرد به طوری که بر اساس آمارها تورم دو رقمی شدید گریبان اقتصاد ایران را گرفته بود و رشد اقتصادی منفی 5 درصد به همراه نرخ بیکاری بالا شرایط نامناسبی برای اقتصاد ایران فراهم کرده بود. هر چند دولت با یک نسخه کوتاه‌مدت و در قالب برنامه 100 روزه برای کالبدشکافی و ارائه راهکار آمده بود، بدون شک اندیشمندان اقتصادی آگاه بودند که این مشکلات و چالش‌ها نیاز به برنامه‌های پایدار و عزم جدی تصمیم‌سازان دارد تا بتواند گره تقریبا کور رکود تورمی را باز کند.  تصمیم عالمانه‌ای که دولت در خصوص کنترل شتاب تورم گرفت، شاید تا حدودی منجر به افزایش سطح رکود اقتصادی شد که همراه با طولانی شدن مذاکرات تاریخ‌ساز هسته‌ای، به محسوس‌تر شدن فشارهای اقتصادی به آحاد مردم تبدیل شد. دولت برای حل مشکل تورم و بیکاری، ناگزیر تورم را انتخاب کرد، چراکه هم راه‌حل‌های آن وجود دارد و هم اجماع نظر بین علمای اقتصادی در این مورد وجود دارد؛ اما در خصوص رکود هم نیاز به برنامه بلندمدت بود و هم در خصوص راه‌حل‌های آن اجماع وجود ندارد. گروهی اعتقاد به استفاده از سیاست‌های طرف تقاضا و گروهی نیز به سیاست‌های طرف عرضه اعتقاد دارند.



اما بازار سرمایه کشور که به عقیده من آینه اقتصاد کشور است نیز در سال‌های اشاره شده با شرایط بسیار سختی مواجه بوده است. نماگرهای اصلی بورس نیز گویای این مطلب است که ارزش ثروت سرمایه‌گذاران طی این مدت حدود 40 درصد کاهش داشته است. البته این موضوع تعبیری دیگر هم دارد و آن اینکه سرمایه و دارایی‌های ملی به اندازه همین 40 درصد ارزش خود را از دست داده است. عوامل متعددی در کاهش ارزش بازار موثر بوده که از آن جمله می‌توان به کاهش قیمت نفت و محصولات پتروشیمی، کاهش قیمت کالاهای اساسی نظیر فلزات، سنگ آهن و مهم‌تر از آن ابهاماتی که در برخی صنایع به سبب رابطه دولت با آن به وجود آمد، اشاره کرد.

 همه این عوامل موجب می‌شد تا بازار حتی نسبت به اخبار خوش سیاسی نیز واکنش مناسبی نشان ندهد. اما دولت پس از کنترل تورم و رساندن تورم به سطوح قابل مدیریت، به دنبال مداوای رکود فراگیر اقتصاد رفته است. رکودی که در کف بازار علاوه بر فعالان اقتصادی برای آحاد شهروندان محسوس است و از تولیدگنندگان بزرگ تا خرده‌فروشان و دست‌فروشان را تحت تاثیر قرار داده است. همچنان که اشاره شد راه‌حل‌های متنوعی برای حل مساله رکود وجود دارد که هر چند در خصوص استفاده از آنها اجماع کامل وجود ندارد اما آثار به‌کارگیری آنها تا حدود زیادی ( نه به‌طور دقیق) قابل پیش‌بینی است. در سایه تلاش‌های دولت برای از بین بردن رکود، بسته سیاستی جدید معرفی شد که همچنان که انتظار می‌رفت این بسته عمر کوتاهی دارد. دلیل این انتظار هم آن است که دولت‌ها کمتر به سراغ سیاست‌های بلندمدت می‌روند و نسخه‌های کوتاه‌مدت را ترجیح می‌دهند. با فرض تامین منابع پیش‌بینی شده در این بسته سیاستی، این سیاست به دنبال تقویت بخش تقاضا و ترغیب بخش تولید است. هر چند نوک پیکان این سیاست خودروسازان را نشانه گرفته اما تا حدود بسیار کمی سایر صنایع به ویژه صنعت لوازم خانگی و منسوجات را نیز شامل می‌شود.

به عبارت دیگر دولت انتظار دارد با طرح فروش اقساطی خودرو و همچنین ارائه اعتبار خرید 10 میلیونی (البته به بخشی از گروه‌های درآمدی) تا حدودی از انباشت تولیدات در کف انبارها بکاهد و منابع مالی ایجاد شده بتواند در نقش یک روانکار برای چرخ صنعت باشد. به نظر می‌رسد این طرح در بخش فروش اقساطی خودرو تا حدودی با استقبال مواجه شود، اما در طرح خرید اعتباری با توجه به هدف قرار دادن برخی گروه‌های درآمدی، تاثیر قابل ملاحظه‌ای نداشته باشد. که شاید دولت این بخش را به عنوان سوپاپ اطمینان برای کنترل تورم انتخاب کرده تا همگام با مدیریت تورم، گروه‌های درآمدی جدید را به آن طرح اضافه کند. تا به اینجا تنها می‌توان گفت این طرح به‌صورت مستقیم تنها بر بخش کمی از صنایع بورسی اثرگذار است که شاید کمتر از 2 درصد ارزش بورس اوراق بهادار تهران را شامل می‌شود. اما به صورت غیرمستقیم و با توجه به ارتباط پسینی و پیشینی که صنایع اشاره شده با بسیاری از بخش‌های اقتصادی دارند، قاعدتا تاثیر آن کمی بیشتر از تاثیر مستقیم خواهد بود. اما این طرح بخش دیگری نیز در خصوص پرداخت به پیمانکاران داشت که تاکنون منبع تامین این اعتبار مشخص نشده است. دولت‌ها در دوره‌های گذشته همواره بدهی فراوانی به پیمانکاران بزرگ داشته‌اند که این عامل موجب شده با توجه به بالا رفتن حجم بدهی‌ها، توان فعالیت این بنگاه‌ها کاسته شود و از آنجا که بسیاری از آنها با منابع مالی گران‌قیمت اقدام به ادامه فعالیت می‌کنند، توجیه اقتصادی بسیاری از فعالیت‌ها از بین می‌رود و بهای تمام شده خدمات ارائه شده نیز به شدت افزایش می‌یابد.

چنانچه دولت بتواند با منابعی که آثار منفی بر متغیرهای پولی اقتصاد نگذارد، بدهی خود به پیمانکاران را کاهش دهد، کمک مناسبی به حرکت چرخ فعالیت‌های اقتصادی و صنعت خواهد شد.  هر چه به زمان اجرای طرح نزدیک می‌شویم اما مسوولان بانک مرکزی و وزارتخانه‌های مرتبط، شفاف‌سازی‌های لازم را در خصوص جزئیات طرح و به ویژه منابع تامین اعتبار آن انجام نداده‌اند. چیزی که بازار سرمایه به آن نیاز دارد شفافیت در تصمیمات کلان است تا بتواند به درستی به استقبال سیاست‌ها برود و قطعا چنانچه شفاف‌سازی لازم صورت گیرد، بازار سرمایه بسیار زودتر از تاثیر سیاست‌ها بر بخش‌های واقعی اقتصاد، آن را پیشگویی می‌کند و این خود می‌تواند علامت مناسبی به تصمیم‌گیران کلان ارائه کند. اما در کنار این سیاست‌های مالی یا پولی که دارای آثار کوتاه‌مدت هستند، دستگاه‌های متولی باید به دنبال پیگیری سیاست‌های بلندمدت باشند. سیاست‌هایی که بتواند رشد اقتصادی پایدار را ایجاد کند و اقتصاد از نتایج آن برای سال‌های متمادی بهره‌مند شود. توجه دولتمردان به سیاست‌های بخش خرد ضروری است. توجه به بهره‌وری عوامل تولید مانند نیروی کار، سرمایه و مدیریت، توجه به قیمت نسبی عوامل و نهاده‌های تولید و سیاست‌های مالیاتی منعطف هر چند نیاز به برنامه‌ریزی بلندمدت دارد اما آثار ارزشمندتر و پایدارتری نسبت به سیاست‌های شتابزده اقتصاد کلان دارد. آنچه مسلم است دولت برای یک رشد پایدار نیاز به بازارهای مالی قوی دارد که بازار سرمایه قوی و نقش‌آفرین می‌تواند بسیاری از تنگناهای مالی را از بین ببرد و به بنگاه‌ها و حتی دولت کمک مناسبی باشد. در هر صورت سیاست‌هایی که اتخاذ می‌شود ممکن است موافقان و مخالفان خود را داشته باشد، اما شفاف‌سازی مناسب آن به فعالان اقتصادی می‌تواند امکان برنامه‌ریزی مناسب‌تر دهد.

Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/969925/#ixzz3stqjEj75  روزنامه دنیای اقتصاد - یکشنبه 8 آذر ماه 1394

 

 

 

 




سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes