بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٥/٩/٢٥

منطق بازار سهام در تخمین‌ها انحراف ندارد

خبرگزاری فارس: محک سهامداران فرصتی برای ارزیابی عملکرد مدیران شرکت‌ها/ منطق بازار سهام در تخمین‌ها انحراف ندارد

 

 

روح الله حسینی مقدم در گفت‌وگو با فارس گفت: تخصیص بهینه منابع مالی مهم ترین وظیفه بازار سرمایه است که به پشتوانه مکانیزم‌های پیشرفته اجازه می‌دهد تا منابع مالی مناسب به سمت مدیران خوش فکر،برخوردار از مزیت نسبی و تکنولوژی حرکت کند در غیر این صورت این منابع از آن مجموعه ها خارج می شود.

وی افزود: اطلاعات مالی شرکت ها در حالی از طریق بازار سهام منتشر و در دسترس عموم قرار می گیرد که گاهی اوقات گزارشگری شرکت‌ها در بورس با واکنش توده‌ای از سهامداران مختلف مواجه می‌شود که این سهامداران را می‌توان به مثابه مجموعه‌ای از مشاوران آن شرکت به شمار آورد.

به گفته وی هر چند هنوز نمی توان بازار کارای ایده آل را در بورس نظاره کرد ولی تا سطح قابل قبولی هم اکنون بورس توانسته به عموم ذی نفعان بازار راهنمایی ارایه دهد. وقتی با خروج یک مدیر در بنگاه اقتصادی قیمت سهام دچار تغییر و نوسان نا خواسته می شود می تواند حاکی از وزن آن مدیر برای به جنب و جوش درآوردن صنعت باشد.

این مقام مسئول عنوان کرد: بازار سهام با درک افزایش یا کاهش قیمت ها ، در این زمینه نشان داده آندسته از صنایعی که از بستر محک سهامداران استفاده نکرده اند از گردونه توجه بازار نیز خارج شده اند.

وی افزود: مدیر بنگاه اقتصادی می تواند عملکرد خود را در معرض محک سهامداران بگذارد تا از منفعت غیر مادی بازار سرمایه به منظور بررسی درستی تصمیم های خود و یا چالش های گوناگون بهره ببرد.

وی ادامه داد: سهامداران در مجامع عمومی یا معارفه سهام می توانند ضمن بررسی صورت های مالی خواستار ارایه دلایل فنی و منطقی کاهش سودآوری در سطوح معمول صنعت از مدیر شرکت شوند و به این ترتیب سیستم نظارتی بازار سهام از طریق سهامداران تحت پوشش قرار می گیرد.

حسینی مقدم با یادآور شدن اینکه در مورد برخی شرکت ها همواره عده ای از گزارشگری ها حمایت و در مقابل، عده ای نیز نسبت به نحوه اطلاعات منتشر شده هشدار می دهند گفت: این در حالی است که در صورت عرضه سهام به قیمت گران می توان روند نزولی را نیز برای دارایی مالی مد نظر داشت. بنابراین نمی توان کلیت بازار را متهم کرد که در انتخاب قیمت ها دچار اشتباه شده است.

معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس افزایش شفافیت ،آموزش و تخصیص منابع را وظیفه بورس دانست و تاکید کرد: باید به سمتی حرکت کرد که توقف نماد معاملاتی در بازار سهام به حداقل ممکن برسد. در عین حال با کاهش شائبه دستکاری قیمت، انتظارات سرمایه گذاران مبنی بر امکان نقدشوندگی همیشگی سهام نیز فراهم باشد.

به اعتقاد وی بازار سهام همواره به عملکرد درست یا نادرست شرکت‌ها و نحوه اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی به گزارش های شرکت ها وزن می دهد و در نهایت تصمیم می گیرد که چه نسبت قیمت بر درآمدی را برای یک سهم اختصاص دهد.

معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس ادامه داد: در برخی نمادهای معاملاتی نسبت قیمت بر درآمدی هر سهم گاهی با افزایش دو مرتبه‌ای نیز مواجه بوده که به معنای بازگشت 50 درصدی قیمت‌ها است و در عین حال در برخی دیگر نیز به تصور اینکه قیمت سهم بازگشت بهتری خواهد داشت با نسبت قیمت بر درآمدی به مراتب بالاتری روبرو بوده است.

حسینی مقدم با بیان اینکه حسابرس و بازرس قانونی و همچنین هیت مدیره شرکت‌ها باید فضایی را فراهم کنند که بتوان بر صحت گزاش‌های مالی و مستندات عملکردی و بودجه‌ای اعتماد کرد،افزود: هم اکنون مکانیزم انتشار اطلاعات در کدال در حالی برای ناشران بازار سرمایه کشور فراهم است که در برخی کشورها از این امکان برخوردار نیستند و باید برای دسترسی به اطلاعات به وبسایت های متعدد مراجعه کرد.

این مقام مسئول یادآور شد: مطابق با ماده 148 قانون تجارت ،انتخاب حسابرس و بازرس قانونی در اختیار سهامدار گذاشته شده و از این‌رو سهامداران باید با انتخاب دقیق حسابرسان معتمد امکان دفاع از حقوق تمامی سهامداران و حساسیت های افزایش یافته در این زمینه را فراهم کنند.
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٥/٩/٢٠
هبود وضعیت گزارشگری شرکت ها در بورس
 
معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران هم از بهبود وضعیت شفافیت شرکت ها و گزارشگری آنها در سال های اخیر خبر داد.

روح الله حسینی مقدم گفت : حدود 80 درصد گزارشگری شرکت ها وضع مطلوبی دارد.

وی افزود: در حدود یک دهه گذشته ، تقریبا هر سال وضعیت شفافیت شرکت ها و گزارشگری آنها بهبود پیدا کرده است و نشان می دهد شرکت ها در این حوزه همت زیادی داشته اند.

معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران اظهار داشت : در بازار سرمایه از زمانی که شرکت ها را می پذیریم، بر اساس مقررات و رویه های جاری، شرکت ها را موظف می کنیم که شفاف باشند و گزارشگری کاملی نسبت به سهامداران و بازار سرمایه داشته باشند. یعنی اهالی بازار سرمایه به سادگی می توانند همه اطلاعاتی را که در شرکت ها هست، در دسترس داشته باشند.

وی با بیان اینکه پذیرفتن این شفافیت برای شرکت ها هزینه های زیادی دارد، افزود: بسیاری از شرکت ها با اینکه می دانند رقبای آنها از این اطلاعات استفاده کنند، ولی باز گزارشگری می کنند. چون فرض اول این است که مالکان واقعی شرکت ها که سهامداران و سرمایه گذاران بازار سرمایه هستند، باید از اطلاعات و اتفاقات شرکت ها باخبر باشند.

حسینی مقدم با طرح این سوال که ما در قبال این گزارشگری، چه امتیازی برای شرکت ها قائل شده ایم ، گفت : در اقتصادی که میل به فاصله گیری از شفافیت دارد ، درخواست ما از همه ارگان ها این است که کمک کنند ، انعطاف داشته باشیم و مقررات زدایی کنیم ؛ به ویژه برای شرکت هایی که در بورس تهران و فرابورس ایران هستند و همواره خود تلاش در شفافیت دارند.

وی با تاکید بر تشویق شرکت هایی که درجه شفافیت خوبی دارند، گفت: یکی از نکاتی که باعث می شود ما بتوانیم شرکت ها را جذب بازار سرمایه کنیم، این است که کاری با گذشته آنهایی که پیش از این در بورس نبوده اند ولی اکنون با حضور در بازار سرمایه در جهت شفافیت حرکت می کنند، نداشته باشیم. 
معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران ادامه داد : با توجه به اینکه شرکت های بورسی شفافند و مالیات آنها را حسابرس معتمد سازمان بورس تایید کرده، می توان به این شرکت ها وزن بیشتری داد و در واقع به نوعی جایزه شفافیت برای آنها در نظر گرفت.

وی با بیان اینکه خوشبختانه مسوولان سازمان مالیاتی نسبت به بازار سرمایه اشراف کامل دارند ، افزود : انتظار ما از ارگان ها و نهادهایی که تصمیم گیر و تصمیم ساز هستند ؛ از جمله سازمان امور مالیاتی که می داند شرکت های بورسی از چه درجه شفافیتی برخوردارند، این است که نگاهشان به شرکت هایی که در بورس هستند، متفاوت باشد.

حسینی مقدم در این حال خاطرنشان کرد : همه شرکت ها باید مالیات دهند و شرکت هایی هم که در بورس می آیند رقم درآمد آنها کاملا شفاف است و بحث مالیات ستانی خیلی سریع تر و قابل محاسبه تر در اینجا اتفاق می افتد. دلیل ما هم این است که آنها هر روز سعی می کنند شفاف و شفاف تر باشند و خوشبختانه شفافیت آنها از حد معقولی برخوردار است.

وی گفت : سازمان امور مالیاتی همچنان که رویه همیشگی اش بوده، زمانی که به دفاتر شرکت ها مراجعه می کند ، طبیعی است که شرایط گزارش ها را بررسی و در نهایت برای اخذ مالیات اقدام کند ، اما پیشنهاد ما این است که دوستان ما در سازمان امور مالیاتی به کمک شرکت ها بیایند و مبنا را برای این شرکت ها از زمانی بگیرند که صورت های مالی را در اختیار بورس ها قرار می دهند و بر اساس آن پذیرش می گیرند و وارد بورس می شوند .

معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران اطمینان داد: اگر این شرایط فراهم شود؛ تعداد بیشتری از شرکت ها به سمت بازار سرمایه بیایند و شفافیت را بپذیرند.نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٥/٩/٢٠
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، روح الله حسینی مقدم گفت: اوراق بدهی ارزی برای بازار سرمایه کشور یک ابزار ضروری برای جذب سرمایه گذار خارجی است.
وی افزود : یک سرمایه گذار خارجی برای ورود به بازار سرمایه ایران ریسک نرخ ارز دارد و معتقد است در بازار ایران نمی توان این ریسک را پوشش داد. برای
سرمایه گذار خارجی هیچ چشم اندازی از نرخ ارز وجود ندارد. به این ترتیب سرمایه گذار خارجی در کنار ریسک سرمایه گذاری در ایران باید ریسک نوسان نرخ ارز را متحمل شود و پول خود را به خطر بیندازد.

وی با اشاره به خبرهایی از راه اندازی بازار آتی ارز، بازار فیوچرز ارز یا ارز تک نرخی ادامه داد: راه اندازی این بازارها هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده است.
حسینی مقدم درباره این ابزار جدید اظهار داشت: علاوه بر پوشش ریسک سرمایه گذار خارجی در داخل کشور، اگر شرکتی قصد داشته باشد در خارج اوراق برای تامین مالی منتشر کند نیز همین ریسک های بالا برایش وجود دارد. این شرکت در ابتدا باید از یک موسسه رتبه بندی معتبر بین المللی رتبه دریافت کند و
گزارشگری مالی به زبان بین المللی داشته باشد و هزینه مالی بالایی را پرداخت کند.

این مقام مسول تصریح کرد: شرکت بورس برای این موضوع یک راه حل بینابینی پیدا کرد که آن انتشار اوراق بدهی ارزی است.

معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس در خصوص این راه حل شرکت بورس گفت: بر اساس راهکار بورس تهران، شرکت هایی که درآمد ارزی دارند و صادرات محور هستند و از این محل انواع ارزهای معتبر بین المللی را دریافت می کنند می توانند در بورس تهران اوراق مشارکت ارزی یا اوراق صکوک ارزی منتشر کنند.

حسینی مقدم درباره آخرین وضعیت انتشار و عملیاتی شدن این راهکار گفت: جلسات اولیه با چند شرکت بزرگ که تمایل به انتشار این اوراق داشتند برگزار و مذاکراتی انجام شده است.

به گفته این مقام مسول مذاکراتی نیز با بانک مرکزی انجام شده که نتایج خوب و قابل قبولی داشته است. همچنین شرکت سپرده گذاری مرکزی نیز از این کار استقبال کرده و پاسخ مثبت به بورس داده است.

حسینی مقدم از مذاکره با چند بانک داخلی برای انتشار این اوراق خبر داد گفت: چند بانک داخلی نیز آمادگی خود را بر انجام این کار اعلام کرده اند و یک بانک معتبر بین المللی نیز که در خاورمیانه است هم حاضر شده است در این پروژه به ما کمک کند.

وی با تاکید بر اینک زیرساخت ها برای انتشار این اوراق آماده است، گفت: با انتشار اوراق بدهی ارزی علاوه بر اینکه ریسک سرمایه گذار خارجی در بازار ایران کاهش می یابد، بنگاه های داخلی نیز امکانی برای تامین مالی ارزان قیمت در داخل کشور دارند.نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٥/٩/٢٠

زیان وارد آمده به سهامداران بانک ها به دلیل بسته بودن نماد آنها در بورس متوجه بانک مرکزی نیست، ضمن این که اساساً وظیفه بانک مرکزی ایجاد شفافیت است. بنابراین اگر در این میان گروهی متضرر شده اند نمی توان بانک مرکزی را مقصر تلقی کرد؛ البته باید یادآور شد که بسته ماندن نمادها در بورس فقط محدود به بانک ها نمی شود.


به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، عباس کمرئی مدیرکل نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی که شب گذشته در گفت و گوی ویژه خبری در پاسخ به انتقادها و نگرانی ها از زیان سهامداران بانک ها به دلیل تبعات اجرای دستورالعمل بانک مرکزی و توقف نمادشان سخن می گفت، تصریح کرد:

درگذشته بخش عمده ای از درآمد بانک ها از محل خدمات و کارمزد فعالیت های بین المللی تامین می شد و این درآمدها نقش تاثیرگذاری بر صورت های مالی بانک ها ایفا می کرد به این ترتیب اگرشفاف شدن صورت های مالی به بسط و توسعه روابط بانک ها منجر شود و در ادامه، درآمد آنها از محل خدمات و کارمزد را افزایش دهد قطعا قیمت سهامشان هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و افزایش خواهد یافت. 

 

وی افزود: امروز یکی از مبانی تعیین قیمت سهام علاوه بر سودآوری، شفافیت و آینده آن صنعت است در نتیجه اگر مجموع اقدامات صورت گرفته به ایجاد شفافیت منتهی شود و درآمد بیشتری برای بانک ها به همراه آورد، قطعاً قیمت سهام آنها در بورس هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.


 در این برنامه همچنین  روح الله حسینی مقدم، معاون ناشران و اعضای شرکت بورس، با اشاره به نگرانی های سهامداران بانک ها و بازار سرمایه از روند بانک ها و بانک مرکزی در خصوص صورت ها و گزارش های مالی، افزود:

نقدشوندگی یکی از مهمترین توقعاتی است که سرمایه گذاران در بورس تهران دارند یعنی آنها باید بتوانند هر زمان که مایل باشند دارایی های خود را به پول نقد تبدیل کرده و از بورس خارج شوند، اما امروز ابهام در مورد بانک ها به عنوان یکی از مهمترین صنایع بورسی به حداکثر و شرایط غیرقابل تحمل رسیده است یعنی از زمانی که این شرکت ها باید مجامع خود را برگزار می کردند تا به امروز ابهام و تردید در خصوص سهام بانک ها به وجود آمده و ادامه دارد و به نظر می رسد تا زمانی که تکلیف سهام این گروه از شرکت ها مشخص نشود دست مدیران و سهامداران بسته خواهد ماند به عبارت دیگر آنها قادر به اتخاذ تصمیمات صحیح نخواهند بود.


وی ادامه داد : بانک مرکزی تصمیم گرفته در خصوص انضباط بخشی به گزارش های مالی بانک ها از رویه های معمول دنیا استفاده کند و بازار سرمایه هم این انتظام بخشی را می پسندد اما نکته اینجاست که شرایط فعلی، بعضی از شرکت های بورسی را از سود به زیان رسانده است. 

بورس منتظر قطعی شدن صورت های مالی است


حسینی مقدم افزود : هم بازار سرمایه و هم سهامداران اقدام بانک مرکزی را می پسندند و بر این باور هستند که نظم بخشی وظیفه ذاتی نهاد ناظر است و بحثی در مورد آن وجود ندارد اما آن ها انتظار دارند با توجه به این که اطلاعات مبنای تصمیم گیری فعالان بورس قرار می گیرد ، اطلاعات در خصوص بانک ها هر چه سریع تر به قطعیت برسد و شرکت ها بیش از این در فضای پرابهام قرار نگیرند.
معاون ناشران شرکت بورس گفت: اگر در مجمعی به مدیران  و اعضای هیات مدیره بانک ها تکلیف می شود که با بانک مرکزی رایزنی کنند تا به نتیجه برسند، فضایی  مبهم به وجود می آید و این پرسش مطرح می شود که آیا اصولا این صورت های مالی مورد تایید است آیا احتمال دارد که دوباره تغییر کنند. در نهایت این که رایزنی هایی که بین برخی مدیران بانک ها و بانک مرکزی آغازشده به کجا رسیده و تا چه زمان ادامه خواهد داشت؟


او با تاکید بر این که بورس و سهامداران نظارت را وظیفه ذاتی بانک مرکزی می دانند یادآور شد: سوال ما در خصوص زمان قطعیت یافتن اطلاعات است. ما از بانک مرکزی و سایر نهادها در کشور انتظار داریم حساسیت های این بازار را درک کنند و در این مورد خاص بانک مرکزی منافع همه ذینفعان را در نظر بگیرد. در شرایط فعلی امکان بازگشایی نماد بانک ها وجود ندارد چون ممکن است سهامداران دوباره متضرر شوند.


کمرئی در پاسخ به این پرسش ها تاکید کرد:

 اقدامات بانک مرکزی باعث زیانده شدن بانک ها و سهامدارانشان نشده است. در دو سال گذشته بحث تهیه و  شفافیت صورت های مالی بر اساس صورت های مالی مدنظر بانک مرکزی با توجه به قانون پنجم توسعه و قانون پولی و بانکی مطرح و از بهمن ماه سال گذشته قالب جدید صورت های مالی به بانک ها ابلاغ شد و هماهنگی های لازم در این خصوص به عمل آمد.


وی با بیان اینکه بانک هایی که گزارش دهی و صورت های مالی خود را با صورت های مالی مورد نظر بانک مرکزی تطبیق داده بودند مشکلی نداشته اند، افزود: این بانک ها مجامع خود را تقریبا در موعد مقرر برگزار کردند و اکنون بعضاً نمادشان در بازار سهام باز است اما از سوی دیگر تعدادی از بانک ها صورت های مالی خود را در مرحله اولیه به شکل دیگری ارائه کردند و در مراحل بعد، حسب رایزنی های صورت گرفته با سازمان حسابرسی، این صورت های مالی به مدل مورد نظر بانک مرکزی تغییر کرد.


مدیرکل نظارت بر بانک  و موسسات اعتباری ادامه داد:  بانک مرکزی به استناد گزارش های سازمان حسابرسی و بعضاً مکاتبات انجام شده از سوی خود بانک ها درخصوص کیفیت سود و بحث ذخایر به اقداماتی دست زده است. به عبارت دیگر بانک مرکزی به دلیل گزارش سازمان حسابرسی و مکاتبات بعضی از بانک ها و  بر اساس وظیفه ذاتی خود باید  در مواردی از جمله شناسایی درآمدهای موهوم و کفایت ذخایر بانک ها در پوشش ریسک و تمیز دادن درآمدهای مشاع و غیرمشاع وارد عمل شود تا حقوق سهامداران و سپرده گذاران رعایت شود. 


این مقام مسئول بانک مرکزی با اشاره به اینکه بانک مرکزی مکاتباتی با بانک ها با موضوع کیفیت سود و بحث ذخایر انجام داد و  برگزاری مجامع آنها را در صورت رعایت ابلاغیه مجاز دانست، گفت: بانک ها هم بعضا ًمجامع خود را برگزار کردند. بنابراین تا به این مرحله ما به وظیفه ذاتی خود عمل کرده ایم و پیشنهاد هم کرده ایم مجامع برگزار شوند و بعد از آن سهام بانک ها قیمت بخورند .


وی افزود : تاکید می کنم الزامات ایجاد شده از سوی بانک مرکزی برای اعمال در صورت های مالی بانک ها  حداقلی است؛ یعنی اگر می خواستیم سختگیرانه عمل کنیم شاید وضعیت به گونه ای دیگر بود. ما  این موضوع را به عنوان جریانی چندساله مدنظر قرار داده ایم و البته عمل به آن وظیفه ذاتی بانک مرکزی است.

ما مقصر نیستیم
وی با بیان اینکه صورت های مالی مدنظر بانک مرکزی  موجب زیانده شدن بانک ها نشده اند چون استانداردها همان استانداردهای قبلی است و این صورت ها تغییری در سود و زیان ایجاد نکرده است، تصریح کرد: بانک مرکزی بر اساس وظیفه خود تلاش می کند درآمد حاصل شده از سوی بانک ها واقعی باشد. نکته دیگر این که ما با مطالبات غیرجاری مواجه هستیم و در این حوزه هم باید دستورالعمل مربوط به طبقه بندی ها رعایت شود . ضمن این که  اگر بخواهیم این دستورالعمل به صورت کامل رعایت شود بانک ها بایستی به مراتب بیشتر از امروز در صورت های مالی خود اقدام به ذخیره گیری می کردند. 
کمرئی در خصوص زمان به نتیجه رسیدن مذاکرات بانک مرکزی با بانک ها گفت: به هر حال بانک مرکزی دیدگاه های خود را اعلام کرده و در مکاتبات با بانک ها برخی مسائل به اخذ مجوزهای لازم منوط شد، از جمله این موارد هم می توان به مطالبات بانک ها از دولت اشاره کرد. بانک مرکزی اعلام کرده که اگر مراجع ذی صلاح این مطالبات را تایید کنند این بخش که رقم های قابل توجهی هم هستند می توانند در حساب درآمدهای بانک ها منظور شوند. 
وی افزود: بخشنامه بانک مرکزی، دست  بانک ها را در پیگیری از مراجع بازگذاشته و در این خصوص امیدواریم موضوعاتی همچون مطالبات از دولت، مدارک و تاییدیه های لازم اخذ شده و به بانک مرکزی ارسال شوند. در نتیجه ما هم منتظریم تلاش دوستان در مذاکره با وزارت اقتصاد و سازمان برنامه وبودجه به نتیجه برسد. تاریخ نهایی شدن آن هم به عنوان کارمند بانک مرکزی،  در اختیار من نیست .
مدیرکل نظارت بر بانک های بانک مرکزی در خصوص خواست نماینده سهامداران برای بخشودگی جرایم بانکی سهامدارانی که تسهیلات خرید سهام دریافت کرده اند هم تصریح کرد: چنین معافیت و بخشودگی را نمی توان فعالیت اساسی برای رفع مشکل دانست. بانک ها از سال 59 مبالغ قابل توجهی در قالب تسهیلات تکلیفی پرداخت کرده اند و بابت آن ها هنوز از دولت طلبکار هستند. این که بانک مرکزی تصمیم بگیرد و اعلام کند هر کسی اعتباری از بانک ها  گرفته سهام خریده دیونش مورد بخشودگی قرار گیرد راه حلی درست و اساسی و بنیادین نیست.
وی شفافیت و تعیین صورت های مالی بانک ها بر اساس فرمت بانک مرکزی را راهی ناگزیربرای تقویت بانک ها در بازار داخلی و توسعه مبادلات جهانی توصیف کرد و افزود: درگذشته بخش عمده ای از درآمد بانک ها از محل خدمات و کارمزد بین المللی تامین می شد و این درآمدها نقش بسیار تاثیرگذاری در صورت های مالی بانک ها ایفاء می کرد به این ترتیب اگرشفاف شدن صورت های مالی به بسط و توسعه روابط بین المللی بانک ها منجر شود و در ادامه ، درآمدشان از محل خدمات و کارمزد را افزایش دهد قطعاً قیمت سهامشان هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و افزایش خواهد یافت  چون امروز یکی از مبانی تعیین قیمت سهام علاوه بر سودآوری  ،  شفافیت و آینده آن صنعت است در نتیجه اگر مجموع اقدامات صورت گرفته به ایجاد شفافیت منتهی شود و درآمد بیشتری برای بانک ها به همراه آورد قطعا قیمت سهام آن ها در بورس هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

 

به نقل از سایت رسمی بانک مرکزی

http://www.cbi.ir/showitem/15459.aspx
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٥/٩/۱٧
با اعلام آخرین مواضع معاون بورس و یک مدیر بانک مرکزی در مورد توقف نماد بانک ها، حاشیه ایی با عنوان "من مقصرم" شکل گرفت.
 

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، برنامه گفت وگو ویژه خبری دیشب شبکه دوم سیما با محوریت توقف نماد بانک ها بود که با حضور معاون شرکت بورس، مدیرکل نظارت بر بانک های بانک مرکزی و یک کارشناس، برگزار و با حاشیه آخر برنامه ، موجی با عنوان "مقصرم" در فضای مجازی شکل گرفت.

در انتهای این برنامه ، مجری در رویکردی انتقاد آمیز، رو به بینندگان اعلام کرد "من فرض کردم که یک سهامدارم که با فرض اطلاعات شفاف اقدام به خرید کردم اما ضرر کردم. دنبال مقصر بودم . اما مقصر من بودم چون نه بانک مرکزی پذیرفت و نه سازمان بورس".

با این اتفاق که نشان از قضاوت مجری داشت و فرصتی هم برای توضیح حاضرین نگذاشت، فعالان بازار سرمایه فرصت را مغتنم شمرده و اقدام به شکل دهی کمپین مجازی با عنوان "من مقصرم" را راه اندازی کردند.

بانک مرکزی مقصر توقف نماد بانک ها نیست

به هرحال در این برنامه ، عباس کمره ای مدیرکل نظارت بر بانک های بانک مرکزی که به صورت تلفنی حضور داشت، بار دیگر توپ توقف نماد بانک ها را به زمین های دیگر انداخت و اعلام کرد: اقدامات بانک مرکزی موجب بسته شدن نمادهای بانکی نشده است. نماد بانک هایی که صورت مالی را بر اساس درخواست بانک مرکزی ارائه و مجامع را تقریباً در همان مواعد مقرر قانونی برگزار کردند، باز است.

وی ادامه داد: طی 3 سال گذشته بحث شفافیت را در راستای قانون برنامه پنجم توسعه و قانون پولی و بانک مطرح و صورت های مالی جدید را هم از بهمن پارسال به بانک ها ابلاغ کردیم و هماهنگی های لازم هم شده بنابراین مشخص بود مبنای گزارش دهی بانک ها به چه صورت است.

این مقام مسئول افزود: تعدادی از بانک ها صورت های مالی را در مرحله اول به شکل دیگری ارائه کرده بودند اما پس از رایزنی که با سازمان حسابرسی انجام شد، صورت های مالی آن ها هم به شکل مورد نظر بانک مرکزی تهیه شد. بانک مرکزی به استناد گزارش سازمان حسابرسی و با توجه به مکاتبات برخی بانک ها درباره کیفیت سود و ذخایر و وظایف ذاتی بانک مرکزی از جمله حفظ حقوق سهامداران و سپرده گذاران ، برگزاری مجمع بانک ها را مجاز دانست.

کمره ای با اشاره به اینکه استانداردهای جدید موجب زیان نشده، گفت: استانداردها همان هستند اما می خواهیم درآمد بانک ها واقعی باشد و باید دستور العمل مربوط به دارایی ها کاملاً رعایت شود.

انتظار بورس از بانک مرکزی

روح الله حسینی مقدم معاون نظارت بر ناشران شرکت بورس il با اشاره اهمیت نقد شوندگی سهام بورس گفت: بانک مرکزی تصمیم گرفته در خصوص انضباط بخشی به وضعیت گزارشگری شرکت ها از رویه های معمول جهان استفاده کند و بازار سرمایه هم باید منضبط باشد. این رویه بانک مرکزی ممکن است برخی از شرکت ها را از سود به زیان برساند. درست است که بانک مرکزی وظیفه ذاتی را انجام داده اما بحث بر روی نحوه و زمان آن است. انتظار ما از بانک مرکزی این است منافع همه ذینفعان را در نظر بگیرد.

وی با خشنودی از اینکه بانک مرکزی حساسیت های بازار سرمایه را درک کرده، گفت: اگر قرار است صورت های مالی شفاف شود باید زودتر انجام شود. اگر نمادی در بورس شفاف نباشد تصمیم گیری مشکل می شود و در این صورت یا باید شرکت متوقف یا معلق باشد و یا لغو پذیرش شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه حدود 55 شرکت از فهرست بورس تهران لغو پذیرش شدند، گفت: لغو پذیرش، آخرین گزینه است و با توجه به بازخوردی که از بازار گرفتیم. این راه را نمی توانیم پیش ببریم . راهی که داریم این است شرکت ها را متوقف نگاه داریم تا گزارش ها شفاف و دقیق شود و بر اساس آن نماد ها باز شود.

وضعیت شرکت بورسی دارای پرونده

حسینی مقدم درباره شرکت کنتورسازی گفت: اتهاماتی که برحسابرس وارد است هنوز ثابت نشده و باید پیگیری شود و اتهاماتی متوجه شرکت هم است که باید پیگیری شود. سازمان بورس حسابرس مورد نظر را از فهرست حسابرسان معتمد سازمان حذف کرد.

وی ادامه داد: رویه فعلی در سازمان بورس این است جرایم و اسامی مدیران متخلف را اعلام نمی کنیم و شاید بهتر است این رویه تغییر و شورای عالی بورس باید در این زمینه تصمیم گیری کند.

حسینی مقدم افزود: امسال برای همه شرکت ها در حوزه های بانکی، بیمه و شرکت هایی که بیش از هزار میلیارد تومان سرمایه دارند رویه های شفاف سازی و استاندارد های گزارش گری بین المللی را در پیش گرفتیم.

بلوکه شدن 15 میلیارد تومان پول

حسین زمانی کارشناس بورس نیز با بیان اینکه حدود 15 میلیارد تومان از پول های بلوکه شده در نمادها بانکی است، گفت: حدود 80 نماد در بورس متوقف است که از این تعداد 71 نماد، بورس و بقیه فرابورس هستند.حدود 15 نماد بانکی به صورت کامل متوقف شده است.درحالی که طبق قانون سازمان بورس، نمادها حداکثر باید 3 روز بسته باشد اما اکنون برخی از نمادها بیش از یکسال بسته است.

 

زمانی با اشاره به اینکه وظیفه سازمان بورس، حفاظت و صیانت از سرمایه مردم است، گفت: مشکل اصلی شرکت کنتورسازی زمانی بود که قیمت سهام آن از 800 تومان به 8 هزار تومان رسید.این شرکت شفاف سازی و حسابرس سازمان بورس آن را تایید کرد و سهامداران هم بر این اساس سهم آن را خریدند و ضرر کردند.

وی ادامه داد: اعتماد در جامعه سهامداران از بین رفته و بسیاری از سهامداران بدبین شده اند و وظیفه سازمان بورس این است این اعتماد از دست رفته را دوباره برگرداند .

زمانی پیشنهاد کرد نمایندگان سهامداران حداقل ماهی یک بار با مسؤلان سازمان بورس جلسه برگزار کنند.

انتهای پیام
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٥/٩/۱٧
لزوم شفافیت سازی بازار سرمایه امشب در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور مدیر کل نظارت بر بانک های بانک مرکزی، معاون بورس اوراق بهادار تهران و نماینده سهامداران حقیقی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
رویه بانک مرکزی ممکن است سود برخی از شرکت ها را به زیان تبدیل کندبه گزارش خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، لزوم شفافیت سازی بازار سرمایه امشب16 آذرماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور "عباس کمره ای" مدیر کل نظارت بر بانک های بانک مرکزی، "حسینی مقدم" معاون بورس اوراق بهادار تهران و "زمانی" نماینده سهامداران حقیقی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
حسینی مقدم معاون بورس اوراق بهادار تهران در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه پیرامون لزوم شفافیت سازی بازار سرمایه گفت: باید دارایی های مالی را بتوان به پول نقد تبدیل کرد لذا وقتی بازار به سطح کارایی قابل قبولی می رسد باید آزادی ورود و خروج داشت.
وی با بیان اینکه، بازار سرمایه بازاری شیشه ای است عنوان کرد:  اطلاعات اگر به صورت دقیق در بازار منعکس نشود این امر سبب خواهد شد تا سرمایه گذار براساس ابهامات تصمیم گیری کند و لذا ممکن است دچار اشتباه شود.
حسینی مقدم با بیان اینکه،  امروزه با شرایطی مواجه هستیم که ابهامات به حداکثر رسیده است ادامه داد: تا زمانی که شرکت ها مجمع خود را برگزار نکرده اند و هنوز تعیین تکلیفی در خصوص صورت های مالی انجام نداده باشند ، سهامداران نمی توانند تصمیم گیری درستی را اتخاذ کنند.
معاون بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه، بانک مرکزی در خصوص انضباط بخشی صورت های مالی تصمیم گرفته تا از رویه مرسوم دنیا استفاده کند اظهار داشت: رویه بانک مرکزی ممکن است سود برخی از شرکت ها را به زیان تبدیل کند.
وی با بیان اینکه، قطعیت در اطلاعات باید سریع تر اتفاق بیفتد خاطرنشان کرد: شرکت ها نباید در فضای ابهام قرار بگیرند.
حسینی مقدم با اشاره به اینکه، همه اقداماتی که از جانب بانک مرکزی انجام می شود مورد تایید است افزود:  به مدیران در مجمع تکلیف می شود تا با بانک مرکزی رایزنی کنند.
مشکل بانک ایران زمین مشکل صورت های مالی مورد نظرمان نیست بلکه این بانک مشکلات دیگری دارد

وی با بیان اینکه، در مورد نمادهای بانکی شفافیت انجام شده است اظهار داشت: مشکل بانک ایران زمین مشکل صورت های مالی مورد بحث نیست لذا این بانک مشکلات دیگری دارد.
عباس کمر ه ای  مدیر کل نظارت بر بانک های بانک مرکزی در ادامه برنامه طی گفتگوی زنده تلفنی گفت: اقدامات بانک مرکزی طی3 سال گذشته در راستای قانون برنامه پنجم توسعه و قانون پولی و بانکی بوده است لذا بر این اساس شفافیت مالی انجام می شود.
وی با بیان اینکه،  صورت های مالی جدید را از بهمن ماه سال گذشته به بانک ها ابلاغ کرده ایم تصریح کرد:  مبنای گزارش دهی بانک ها مشخص شده است لذا، بانک هایی که صورت های مالی خود را بر اساس بانک مرکزی انجام داده اند  مجامع خود را نیز برگزار کرده اند.
وی با بیان اینکه، تعدادی از بانک ها صورت های مالی خود را در مرحله اول به شکل دیگری ارائه داده بودند افزود: در رایزنی های به عمل آمده صورت های مالی آنها هم نیز به شکل مورد نظر بانک مرکزی انجام شد.
کمر ه ای با اشاره اینکه، باید میان درآمد های مشا و غیر مشا تمیز قائل شد بیان کرد: بانک مرکزی برگزاری مجمع بانک ها را مجاز دانسته است به طوری که بعضا بانک ها مجامع خود را برگزار کردند.
وی با بیان اینکه،  صورت های مالی جدید را از بهمن ماه سال گذشته به بانک ها ابلاغ کرده ایم تصریح کرد:  مبنای گزارش دهی بانک ها مشخص شده است لذا، بانک هایی که صورت های مالی خود را بر اساس بانک مرکزی انجام داده اند  مجامع خود را نیز برگزار کرده اند.
وی با بیان اینکه، تعدادی از بانک ها صورت های مالی خود را در مرحله اول به شکل دیگری ارائه داده بودند افزود: در رایزنی های به عمل آمده صورت های مالی آنها هم نیز به شکل مورد نظر بانک مرکزی انجام شد.
زمانی نماینده سهامداران حقیقی در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به اینکه، حفاظت از سرمایه مردم بر عهده سازمان بورس است خاطرنشان کرد: نماد 15-16 بانک به طور کامل متوقف شده است لذا باید از قوانین تبعیت به عمل آورد.
در ادامه این بحث کمره ای مدیر کل نظارت بر بانک های بانک مرکزی با بیان اینکه در این رابطه بانک مرکزی تنها به وظیفه ذاتی خود عمل کرده گفت: دو سال است که اصلاحات مدنظر بانک مرکزی را پیگیری می کنیم و اگر می‌خواستیم، جاهایی خیلی سختگیرانه موضوعات را مد نظر قرار دهیم وضعیت به گونه دیگری بود.
وی ادامه داد: نمی توانم بگویم مقصر سازمان بورس بوده است، منتها می توان بگویم که ما نیز مقصر نبوده ایم، اساسا وظیفه بانک مرکزی در این مورد وظیفه شفاف سازی بوده است و این موضوع را می پذیرم که در این رابطه عده ای متضرر شده اند اما این مسئله بخاطر اقدام بانک مرکزی در این خصوص نبوده است.
بانک مرکزی عین مر قانون، وظایف خود را انجام داده است
مدیر کل نظارت بر بانک های بانک مرکزی خاطر نشان ساخت: بانک مرکزی عین مر قانون، وظایف خود را انجام داده است و در این رابطه می توان به ماده ۵۶ قانون برنامه پنجم و قانون پولی و مالی کشور مراجعه کرد.
حسینی مقدم معاون بورس اوراق بهادار تهران نیز با بیان اینکه بانک مرکزی اقدامات خود را به موقع و درست انجام داده و به وظیفه ذاتی اش عمل کرده است گفت: بحث ما روی نحوه عملکرد و زمان است، در بازار سرمایه حساسیت هایی داریم که انتظار داریم نهادهای دیگر هم این حساسیت ها را درک کنند.
وی ادامه داد: همچنین امروز که بحث بودجه سنواتی کشور مطرح است، انتظار ما از مجلس این است که متوجه باشند تصمیماتشان چه اثری در این بازار می گذارد.
حسینی مقدم تصریح کرد: بانک مرکزی به درستی کار خود را انجام داده اما خواست ما این است که منافع همه ذینفعان در نظر گرفته شود.
معاون بورس اوراق بهادار تهران اضافه کرد: اگر امروز این فضای مبهم را ایجاد کنیم، یعنی شرایطی فراهم کنیم که عدم شفافیت از سایر نهادها و ارگان ها به بازار سرمایه پمپاژ شود و سپس انتظار داشته باشیم که در این شرایط عدم شفافیت ، همه خرید و فروش کنند و کسی هم متضرر نشود دور از ذهن است‌؛ است عدم شفافیت آزار دهند است و کسی آن را نمی پذیرد.
کمره ای مدیر کل نظارت بر بانک های بانک مرکزی نیز در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه استانداردهای جدید بانک مرکزی موجب زیان ده شدن بانک ها نشده است گفت: استانداردها، همان استانداردها است و تنها یکی دو بحث صورت های مالی به صورت های مالی قبل اضافه شده است.
وی ادامه داد: بحث دوم این است که در حال حاضر که سیستم بانکی با مطالبات غیر جاری مواجه است، دستورالعمل مربوط به طبقه بندی داراهایی باید کاملا رعایت شوند ضمن اینکه اگر می خواستیم این موضوع کاملا رعایت شوند بانک ها باید به مراتب بیشتر از ذخائری که هم اکنون در صورت های مالی شان در نظر گرفته ذخیره گیری شود.
کمره ای ادامه داد: در گزارش حسابرسان نیز بسیاری از این نکات درک شده و خود بانک ها نیز به این موضوع اذعان دارند لذا کاری که کردیم با استناد به گزارش های مالی بانک ها و بحث شفافیت بوده است.
مدیر کل نظارت بر بانک های بانک مرکزی ادامه داد: بانک مرکزی نقطه نظرات خود را اعلام کرده، ضمن آنکه در نامه هایی که به بانک ها داده ایم یک سری مسائل را منوط کردیم به این که بانک ها مجوزهای لازم را داشته باشند از جمله مطالباتی که از دولت دارند و شناسایی شده را منوط به این کرده ایم که مراجع ذیصلاح نظر بدهند که اگر این موضوع را تایید کند قطعا این بخش می تواند به حساب درآمدهای بانک ها منظور شود  و وضعیت تغییر کند، بنابراین بخش نامه بانک مرکزی مکاتبه ای بوده است که دست بانک ها را در پیگیری از مراجع بازگذاشته است و ما نیز منتظر نتیجه تلاش دوستان در مذاکره با وزارت اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه بودجه هستیم.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم در درون کشور بانک ها تقویت شوند و در مبادلات بیرونی نیز مبادلاتمان توسعه و بسط پیدا کند ناگزیر به شناسایی درآمدهای واقعی و تقویت ذخائر استاندارد بانک ها هستیم که اگر چنانچه براین اساس مناسبات بانک ها بسط پیدا کند درآمدهای بانک ها هم که عمدتا در گذشته نشان گرفته از درآمدهای کارمزدی و خدمات بوده، این درآمدها می تواند نقش قابل توجهی در صورت های مالی بانک ها داشته باشد و قطعا نیز تاثیر خود را بر قیمت سهام خواهد گذاشت.
لغو پذیرش آخرین گزینه است/ پنجاه و چهار، پنجاه و پنج شرکت از فهرست بورس تهران لغو پذیرش شده اند
در ادامه گفتگوی ویژه خبری امشب حسینی مقدم معاون بورس اوراق بهادار تهران نیز در خصوص بسته بودن نماد پنجاه و شش، پنجاه و هفت شرکت در بازار بورس گفت: اگر عدم شفافیت در نمادی وجود داشته باشد، تصمیم گیری خیلی سخت است لذا رویه های که بورس در این حوزه دارد این است که شرکت متوقف، معلق و یا لغو پذیرش شود.
وی افزود: هم اکنون ۵۴،۵۵ شرکت به دلایل مشخصی من جمله بحث شفافیت اطلاعات از فهرست بورس اعلام لغو پذیرش شده اند؛ البته با توجه به بازخوردهای که از بازار گرفته ایم، لغو پذیرش آخرین گزینه است لذا راهی که داریم این است که این شرکت ها متوقف نگه داریم و به آن ها فشار بیاوریم تا گزارش دقیق و جدی منعکس شود تا بتوان براساس آن نماد این شرکت ها را باز کرد.
وی در خصوص آخرین وضعیت توقف نماد کنتورسازی ایران در بازار بورس گفت: هم اکنون یک سری اتهامات به حسابرس وارد است که هنوز ثابت نشده و یک سری اتهامات نیز متوجه شرکت است که باید پیگیری شود لذا نباید انتظار داشت که در این فاصله این نماد مجددا فعالیت کند.
لزوم تعیین رویه اعلام اسامی مدیران متخلف در شورای عالی بورس
حسینی مقدم تاکید کرد: به تخلف مدیران متخلف برخی شرکت ها رسیدگی می شود اما ایرادی که در این جا وارد است این است که نمی توانیم اسامی آن ها را حتی اگر جرمی مرتکب شده باشند و در دادگاه به جرم او رسیدگی شده باشد، اعلام عمومی کنیم و دلیل اینکه اسامی متخلفان اعلام نمی شود این است که باید رویه این مسئله در شورای عالی بورس دیده شود لذا این موضوع که اسامی مدیران متخلف را پس از آن که تخلف آن ها ثابت شد را اعلام کنیم در شورای عالی بورس تعیین تکلیف خواهد شد.
در بخش پایانی این بحث زمانی نماینده سهامداران حقیقی اظهار داشت: درخواست دارم که نماینده سهامداران حداقل ماهی یکبار با مسئولین سازمان بورس جلسه داشته باشند.نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٥/٩/٢

با انتشار اوراق بدهی ارزی علاوه بر اینکه ریسک سرمایه گذار خارجی در بازار ایران کاهش می یابد، بنگاه های داخلی نیز امکانی برای تامین مالی ارزان قیمت در داخل کشور دارند.

 روح الله حسینی مقدم - معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس از زمینه سازی برای انتشار اوراق بدهی ارزی در بورس تهران خبر داد و گفت: اوراق بدهی ارزی برای بازار سرمایه کشور یک ابزار ضروری برای جذب سرمایه گذار خارجی است.

این مقام مسول در خصوص این اوراق گفت: یک سرمایه گذار خارجی برای ورود به بازار سرمایه ایران ریسک نرخ ارز دارد و معتقد است در بازار ایران نمی توان این ریسک را پوشش داد. برای سرمایه گذار خارجی هیچ چشم اندازی از نرخ ارز وجود ندارد. به این ترتیب سرمایه گذار خارجی در کنار ریسک سرمایه گذاری در ایران باید ریسک نوسان نرخ ارز را متحمل شود و پول خود را به خطر بیندازد.

وی با اشاره به خبرهایی از راه اندازی بازار آتی ارز، بازار فیوچرز ارز یا ارز تک نرخی ادامه داد: راه اندازی این بازارها هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده است.

حسینی مقدم در خصوص این ابزار جدید اظهار داشت: علاوه بر پوشش ریسک سرمایه گذار خارجی در داخل کشور، اگر شرکتی قصد داشته باشد در خارج اوراق برای تامین مالی منتشر کند نیز همین ریسک های بالا برایش وجود دارد. این شرکت در ابتدا باید از یک موسسه رتبه بندی معتبر بین المللی رتبه دریافت کند و گزارشگری مالی به زبان بین المللی داشته باشد و هزینه مالی بالایی را پرداخت کند.

این مقام مسول تصریح کرد: شرکت بورس برای این موضوع یک راه حل بینابینی پیدا کرد که آن انتشار اوراق بدهی ارزی است.

معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس در خصوص این راه حل شرکت بورس گفت: بر اساس راهکار بورس تهران، شرکت هایی که درآمد ارزی دارند و صادرات محور هستند و از این محل انواع ارزهای معتبر بین المللی را دریافت می کنند می توانند در بورس تهران اوراق مشارکت ارزی یا اوراق صکوک ارزی منتشر کنند.

حسینی مقدم درباره آخرین وضعیت انتشار و عملیاتی شدن این راهکار گفت: جلسات اولیه با چند شرکت بزرگ که تمایل به انتشار این اوراق داشتند برگزار و مذاکراتی انجام شده است.

به گفته این مقام مسول مذاکراتی نیز با بانک مرکزی انجام شده که نتایج خوب و قابل قبولی داشته است. همچنین شرکت سپرده گذاری مرکزی نیز از این کار استقبال کرده و پاسخ مثبت به بورس داده است.

حسینی مقدم از مذاکره با چند بانک داخلی برای انتشار این اوراق خبر داد گفت: چند بانک داخلی نیز آمادگی خود را بر انجام این کار اعلام کرده اند و یک بانک معتبر بین المللی نیز که در خاورمیانه است هم حاضر شده است در این پروژه به ما کمک کند.

وی با تاکید بر اینک زیرساخت ها برای انتشار این اوراق آماده است، گفت: با انتشار اوراق بدهی ارزی علاوه بر اینکه ریسک سرمایه گذار خارجی در بازار ایران کاهش می یابد، بنگاه های داخلی نیز امکانی برای تامین مالی ارزان قیمت در داخل کشور دارند.
سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes