بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٦/۱٢/٢٢

طرح افزایش ساعات معاملاتی بورس هنگ‌کنگ

1.       بورس اوراق بهادار هنگ‌کنگ (HKEx) بازاری است برای معامله‌ی اوراق بهادار مانند اوراق اختیار سهام و ابزارهای آتی که معاملات اختیار معامله و قراردادهای آتی در شرکت‌های تابعه‌ی HKEx یعنی بورس سهام هنگ‌کنگ و بورس آتی هنگ‌کنگ انجام می‌شود.

 2.       هدف از این هم‌فکری دریافت نظرات فعالان بازار، کارگزاران و عموم مردم برای طرح افزایش ساعات معاملاتی بازار سهام و بازارهای آتی روی سهم (Stock – related Futures) با توجه به حفظ رقابت بازارهای هنگ‌کنگ و بررسی مناسب‌تر نیاز انجمن‌های سرمایه‌گذاری است.

3.       با توجه به سرعت جهانی شدن بازارها و رشد معاملات آن‌لاین، افزایش ساعات کاری در بازارهای مهم امری معمول شده است

. 4.       بازارهای مهم ایالات متحده نظیر بورس نیویورک، نزدک و امکس طی سال جاری در انتظار افزایش ساعات کاری خود هستند. به‌ویژه، نزدک برنامه‌ریزی کرده است تا یک شبکه‌ی معاملاتی 24 ساعته را از سال 2003 راه‌اندازی نماید. همچنین بورس نیویورک طرح راه‌اندازی بازار سهام جهانی را با همکاری 9 بورس مهم دنیا در دست اجرا دارد. هم‌چنین تقریباً معاملات 24 ساعته در بازار مشتقه ایالات متحده وجود دارد.

 5.       بازار سهام و مشتقه‌ی اروپا در حال افزایش جلسات معاملاتی‌شان به منظور همپوشانی با بازارهای ایالات متحده می‌باشند. بورس میلان ساعات معاملاتی‌اش را به 30 : 21 و بازار اوراق بهادار یورکس (Eurex) ساعات کاری خود را به 00: 20 ارتقاء دادند و خودشان را به‌عنوان پیشگامان روزهای معاملاتی 24 ساعته در اروپا معرفی کرده‌اند؛ هر دو بازار فوق بیش‌تر برای توسعه‌ی ساعت کاری‌شان جهت تطابق با آخرین ساعات کاری بازارهای ایالت متحده برنامه‌ریزی می‌کنند.

 6.       در همین نزدیکی، چندین بورس سهام و مشتقه‌ی آسیایی در حال افزایش ساعات معاملاتی‌ خود به‌صورت مرحله‌ای هستند. با شروع سال جدید، بورس سهام و بورس مشتقه‌ تایوان در حال افزایش ساعات معاملاتی‌شان  به‌میزان یک ساعت و 45 دقیقه هستند. از 22 می سال 2000 بورس کره 1 ساعت از ساعت ناهار حذف کرده است و برای افزایش ساعات معاملاتی‌اش به‌میزان یک ساعت تا نزدیک به ساعت 4 به وقت محلی برنامه‌ریزی می‌کند. بازار سهام توکیو در حال برنامه‌ریزی جهت معرفی جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی از ساعت 30 : 20 الی30 : 23 به‌وقت محلی با هدف افزایش معاملات سهام از طریق اینترنت توسط سهامداران خرد است. هم‌چنین بورس شانگهای و شن‌زن در حال معرفی جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی هستند. 

 B. دلایل اصلی برای افزایش ساعات معاملاتی

 7.       روند جهانی بازارهای سهام مشتقه، ساعات معاملاتی را افزایش می‌دهد، در صورتی‌که بازار سهام و آتی روی سهم در هنگ‌کنگ کم‌ترین ساعات معاملاتی را بین بازارهای بین‌المللی دارا می‌باشد. در حال حاضر بازار سهام هنگ‌کنگ 4 ساعت در روز و بازار آتی روی سهم به میزان 4 ساعت و نیم فعالیت می‌کند که در مقایسه با فعالیت 11 ساعته معاملاتی در بازار سهام اروپا، تقریباً فعالیت معاملات 24 ساعته در بازارهای آتی نظیر بازار شیکاگو در ایالات متحده و یورکس در اروپا بسیار کم است. ساعات معاملاتی بازار سهام و بازار‌های آتی در هنگ‌کنگ حتی در مقایسه با بازارهای آسیایی نظیر توکیو و سنگاپور نیز بسیار کم است. یک ضرورت برای ارزیابی مجدد ساعات معاملاتی برای سهام و بازارهای آتی با توجه به حفظ رقابت و افزایش جایگاه هنگ‌کنگ به‌عنوان یک مرکز مالی مهم در آسیا وجود دارد

. 8.       علاوه بر این، انقلاب در تکنولوژی اطلاعات، برای سرمایه‌گذاران انتخاب‌های جدیدی را فراهم کرده است. حالت پیشرفته‌ی آن توسعه‌ی یک سیستم معاملاتی منتخب به نام شبکه‌ی ارتباطی الکترونیکی (ECN) است که فرصت را برای معاملات در خارج از ساعات کاری افزایش داده است. ECN می‌تواند یک روز معاملاتی 24 ساعته و پیوسته ایجاد کند. این صرفاً یک تعهد فرضی برای بورس هنگ‌کنگ (HKEX) نیست بلکه هر شخص که برای فراهم کردن ATS از کمسیون اوراق بهادار و آتی هنگ‌کنگ (SFC) مجوز بگیرد، قادر خواهد بود تا سفارش‌های خرید و فروش اوراق بهادار یا قراردادهای آتی را به‌صورت الکترونیکی بپذیرد.

 9.        هر کدام از این سیستم‌ها امکان انجام معاملات 24 ساعته در سهام و ابزارهای آتی را فراهم می‌کند. بورس هنگ‌کنگ باید استقبال از روند جهانی و اتخاذ یک استراتژی بلند مدت با استفاده از فرصت ناشی از معاملات 24 ساعته را برای افزایش ارزش بازار هنگ‌کنگ، مورد بررسی قرار دهد.

 10.   همه‌ی شرکای احتمالی بورس هنگ‌کنگ، ساعات معاملاتی بیش‌تری نسبت به هنگ‌کنگ دارند. اگر بورس هنگ‌کنگ وارد تشکیلاتی به‌همراه سایر بازارها شود، همه‌ی شرکا، می‌توانند شبکه‌ی معاملاتی‌ای را تسهیم کنند تا این‌که فعالان بازار آن‌ها بتوانند محصولات سایر بازارها را داد و ستد کنند. با توجه به حفظ رقابت بازارهای هنگ‌کنگ، ضرورتی برای قابلیت معاملات بورس هنگ‌کنگ شامل مقدار ساعات معاملاتی وجود دارد. C. طرحی برای افزایش ساعات معاملاتی 

 11.   برای افزایش ساعات معاملاتی بازارهای سهام و آتی روی سهم، بورس هنگ‌کنگ حالات زیر را که ممکن است حتی با هم به‌کار گرفته شوند، در نظر گرفته است:

·        افزایش جلسه صبح از 30: 12 به 30: 14 با در نظر گرفتن وقت ناهار

·        افزایش ساعات خاتمه در جلسه‌ی عصر از 16 به 18 برای سهام و از 15: 16 به 15: 18 برای بازار آتی روی سهم هنگ‌کنگ؛ و

·        معرفی جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی از 00: 20 الی 00: 23. 12.   افزایش ساعات آغازین (Opening time) بازار در این مرحله چندان ضروری نیست زیرا که اغلب بازارهای پیشرفته عمدتاً در اروپا و ایالات متحده زمانی‌که در هنگ‌کنگ صبح است، بسته می‌شوند. از آنجایی که بازار سهام ایالت متحده در ساعات 00: 5 به وقت هنگ‌کنگ در زمستان و ساعت 00: 4 به وقت هنگ‌کنگ در تابستان بسته است، ساعات معاملاتی با ساعات معاملاتی در ایالت متحده حتی با افزایش ساعات معاملات آغازین (Opening time)  بازار سهام و آتی روی سهم به ساعت 9 تداخل نخواهد کرد. علاوه بر این، وقایع اقتصادی مهم که می‌تواند بر بازار سهام یا بازار آتی روی سهم اثرگذار باشد، معمولاً بعد از بسته‌شدن بازار سهام ایالت متحده اتفاق نمی‌افتد. بازگشایی جلسه‌ی صبح بازار سهام و آتی روی سهم زودتر از ساعت 9 صبح ممکن است منفعت خاصی برای بازار نداشته باشد. هم‌چنین با عدم افزایش (Opening time)  راهی برای شرکت‌های پذیرفته شده به‌منظور فراهم‌آوری اعلامیه‌های شرکت یا به‌کارگیری تعلیق معاملات قبل از بازگشایی بازار به‌وجود می‌آید. 13.   اگر همه‌ی طرح‌ها به‌صورت همزمان به‌کار گرفته شوند؛ ساعات معاملاتی برای سهام و آتی روی سهم در هنگ‌کنگ به‌صورت زیر خواهد بود:  بازار سهام: 00: 10 الی 00 : 18 و 00 : 20 الی 00 : 23 بازار آتی روی سهم: 45 : 9 الی 15 : 18 و 00 : 20 الی 00 : 23

پیشنهاد می‌شود که ساعات معاملاتی برای بازار آتی روی سهم برای Hang Seng Future Index و اوراق اختیار mini – HIS Futures و MSCI و China Free Index Futures نیز بکار رود. هم‌چنین توصیه می‌شود که ساعات معاملاتی بازار سهام برای Stock Futures و Stock option نیز به‌کار رود.

 14.   ساعات معاملاتی برای HIBOR Futures و Rolling Farex با ساعات معاملاتی آتی روی سهم متفاوت است. ساعات معاملاتی برای این دو محصول نامبرده شده بر اساس نیازهای بازار می‌تواند تجدیدنظر شود. در خصوص محصولات مشتقه‌ی جدید که در آینده راه‌اندازی خواهد شد، لزوماً ساعات معاملاتی همانند سایر ابزارها نمی‌باشد.

  D. نکاتی در خصوص در نظر گرفتن هر طرح جهت افزایش ساعات معاملاتی

 15.   در مطالب زیر تعدادی از ملاحظات کلیدی برای ارزیابی هر طرح به‌منظور افزایش ساعات معاملاتی جمع‌آوری شده است. 

 افزایش ساعات کاری جلسه‌ی معاملاتی صبح

 16.   همان‌طور که در پیوست آمده است، وقت ناهار در هیچ‌یک از بازارهای ایالت متحده و اروپا وجود ندارد. در آسیا، بازار مشتقه و سهام کره، هند و استرالیا نیز وقت ناهار ندارند. برای رقابت و افزایش جایگاه هنگ‌کنگ به‌عنوان مرکز مالی مهم در آسیا، بورس هنگ‌کنگ در نظر دارد وقت ناهار را برای بازار سهام و آتی روی سهم حذف کند.

 17.   طی زمانی که بازارهای سهام و آتی روی سهم برای ناهار بسته می‌شوند، ممکن است اتفاقات خارجی مهمی آن هم در شرایطی‌که چندین بازار سهام آسیایی برای معامله‌ی باز هستند، اتفاق بیافتد. این اتفاقات خارجی ممکن است باعث نوسان شدید بازار شود، هنگامی‌که آن‌ها مجدداً برای جلسه­ی عصر بازگشایی می‌شوند. آخرین واقعه در 21 مارس سال 2001 بود که در آن زمان بازار سهم توکیو به شدت رشد کرد (طی وقت ناهار در بورس هنگ‌کنگ)؛ فعالیت‌های هیجانی شده و در شروع جلسه معاملاتی عصر شاخص Hang seng به میزان 7/114 افزایش یافت. بازار آتی روی سهم طی وقت ناهار، باز باقی مانده بود به آرامی افزایش یافت و به سرمایه‌گذاران اجازه داد تا پرتفویشان را متعادل کنند.

 18.   هم‌چنین حذف ساعات ناهار، معاملات را برای سرمایه‌گذاران خردی که در ساعات معمول کاری نمی‌توانند معامله کنند، ممکن می‌سازد. از آن‌جایی که سرمایه‌گذاران می‌توانند سفارش‌هایشان را به‌نرم‌افزار معاملات از طریق تلفن همراه و اینترنت وارد کنند به‌نظر می‌رسد که فقط به حداقل نیروی انسانی نیاز است.

 19.   در حال حاضر، دو صندوق قابل معامله (Ishare) طی ساعات ناهار در حال معامله هستند؛ عموماً ممکن است به‌کارگیری این طبقه‌بندی جهت معاملات سهام آتی روی سهم مفید باشد

. 20.   مشارکت­کنندگان بازار می‌توانند برای کارکنانشان به‌منظور کار در شیفت‌های مختلف هماهنگی لازم را انجام دهند و هزینه‌های قابل توجهی وجود ندارند. با وجود این شرکت‌های کارگزاری کوچک ممکن است قادر به اختصاص منافع کافی جهت جلسات ساعات معاملاتی اضافه شده نداشته باشند و ممکن است نگران کاهش سهم بازارشان شوند.

 21.   تحت الزمات موجود، اعلامیه‌ها در مورد اطلاعات حساس قیمتی، اساساً اعلانیه‌های نتایج، گاهی اوقات در وقت ناهار ارائه می‌شود؛ به‌طوری که بازار ممکن است زمان کافی جهت انتشار و هضم اخبار قبل از بازگشایی مجدد در جلسه‌ی عصر را داشته باشد. با انجام معاملات در ساعات ناهار، این امکان برای انتشار اطلاعات چندان زیاد نخواهد بود. رویه‌ی جدیدی در انتشار اطلاعات حساس در نظر گرفته شده است. در حقیقت لزوم چنین رویه‌ی جدیدی ظاهری است، زیرا که بازار اراده‌اش را برای همه‌ی اعلامیه‌های ناشرین اعلام کرده است و آن اینکه همه را در وب‌سایت بورس هنگ‌کنگ به‌جای روزنامه‌ها منتشر می‌کند، از نیمه‌ی دوم 2002، بورس هنگ‌کنگ در خصوص رویه‌ی جدیدش در مورد انتشار اطلاعات حساس قیمت همفکری می‌کند.

 22.   اتفاق مهمی در پایاپای سهام و قراردادهای آتی وجود نخواهد داشت.

 افزایش جلسات عصر

 23.   در گذشته بسیاری از سیستم‌های Back – office به‌صورت دستی و بعد از بسته شدن بازار انجام می‌شد. در این روزها، اغلب این عملیات نیمه‌ اتوماتیک هستند و افزایش جلسه­ی عصر ممکن نیست. لزوماً در افزایش اضافه‌کاری برای مشارکت­کنندگان بازار نتیجه دهد.

 24.   در ساعات کاری موجود، برخی از شرکت‌های کارگزاری بین‌المللی و مدیران صندوق‌ها مجبور به قراردادن سفارش‌ها برای سهام پذیرفته شده‌ی هنگ‌کنگی در بازار سهام لندن که بعد از بسته شدن بازار سهام هنگ‌کنگ معامله می‌شوند، هستند. اما با افزایش ساعات معاملاتی، ساعات معاملاتی هنگ‌کنگ با بازار سهام و آتی لندن به میزان 2 ساعت در زمستان و 3 ساعت در تابستان همپوشانی خواهد کرد. ممکن است برای بورس هنگ‌کنگ برگرداندن تعدادی از معاملات مربوط به سهام لیست شده‌ی هنگ‌کنگی که در لندن معامله می‌شوند، امکان‌پذیر باشد و فرصتی را برای سرمایه‌گذاران خارجی جهت مدیریت ریسک دارایی سهامشان از طریق بورس هنگ‌کنگ فراهم می‌کند. از کل 47 شرکت پذیرفته شده که تقریباً 80 درصد کل ارزش بازار هنگ‌کنگ را شامل می‌شود، در بورس لندن لیست شده‌اند در SEAQ معامله می‌شوند. مثلاً در 30 آوریل 2001. 25.   اگر تغییرات قیمتی مهم در بازار وجود داشته باشد، شرکت‌های تسویه برای اداره کردن بازار طی ساعات معاملاتی اضافه شده آن را اصلاح خواهند کرد. مشارکت­کنندگان بازار ملزم به نگهداری وثایق نقدی و غیرنقدی کافی در حساب‌هایشان نزد شرکت‌های تسویه خواهند شد. در حال حاضر، تنها مشارکت­کنندگان در HKCC و SOECH مجاز به نگهداری وثایق نقدی اضافی نزد شرکت‌های تسویه هستند. بورس هنگ‌کنگ پیشنهاد به توسعه‌ی این مسائل برای مشارکت­کنندگان در HKSCC دارد.

 26.   به‌عنوان مثال در حالتی‌که مشارکت­کنندگان HKCC در بازار Rolling Forex معامله می‌کنند، مشارکت­کنندگان بورس حساب و کتاب خواهند کرد و پولشان را به اتاق پایاپای پرداخت می‌کنند. این مسأله آن‌ها را ملزم به داشتن ارزیابی مناسب‌تر کسب و کار و توانایی مدیریت ریسک خواهد کرد و هم‌چنین ملزم به تصفیه‌ی مالی و ارائه‌ی وثیقه خواهد کرد. اگر یکی از فعالان بازار وثیقه‌ی نقدی یا غیرنقدی کافی برای انجام کارهای تسویه نداشته باشد، شرکت تسویه محدودیت‌ها را بر معاملات کارگزار تغییر خواهد داد، ممکن است اقدامات انحلال اجرایی شود. کسری به‌وجود آمده در روزهای آتی جبران خواهد شد. 27.   نقل و انتقال حاصل از معاملات اوراق بهادار تماماً الکترونیکی و از طریق CCASS است.

 CCASS is Central Clearing and Settlement System.28.   اطلاعات معاملات و گزارش‌های تسویه اولیه برای مشارکت­کنندگان بورس بعد از جلسه توسعه یافته عصر ارائه خواهد شد تا این‌که Back office ها بتواند. عملیات معاملات گذشته، پایاپای، انتشار فاکتورها و چک‌ها و ثبت اطلاعات برای جلسات صبح و عصر اجرا کند. 

 معرفی جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی

 29.    برای استفاده از قابلیت و ظرفیت AMS/3 مانند HKATS، یک جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی می‌تواند با تمرکز بر معاملات آن‌لاین معرفی شود. این آرایش ممکن است سرمایه‌گذارانی را که نمی‌توانند طی ساعات کاری اداری معامله کنند، جذب نماید.

 30.   بورس هنگ‌کنگ قصد ندارد تالار معاملات را طی ساعات مذکور باز نماید، بنابراین مشارکت­کنندگان بازار از ترمینال‌های خارج از تالار، سیستم‌های معاملاتی چند کاره و سیستم‌های کارگزاری برای معاملات طی این جلسه استفاده خواهند کرد.

 31.   جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی برای مدیران صندوق، یک فضای اضافی جهت کشف قیمت سهامی که هم در لندن و هم در هنگ‌کنگ معامله می‌شوند، فراهم خواهد کرد و ممکن است به بورس هنگ‌کنگ کمک کند تا معاملات مربوط به سهام و اوراق مشتقه را برگرداند.

 32.   دولت ایالات متحده معمولاً داده‌های اقتصادی و آمارهای اقتصادی را در 8:30 منتشر می‌کند (20:30 به‌وقت هنگ‌کنگ در تابستان یا 21:30 به‌وقت هنگ‌کنگ در زمستان) و سرمایه‌گذاران در هنگ‌کنگ قادر به کسب انتفاع از آن خواهد بود.

 33.   اگر تغییرات قیمت مهمی در بازار وجود داشته باشد، شرکت‌های تسویه آن را طی جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی اصلاح می‌کنند. فعالان بورس ملزم به نگهداری وثایق نقدی و غیرنقدی کافی در حسابشان نزد شرکت‌های تسویه خواهند شد. اگر یک مشارکت­کننده بازار قادر به انجام تعهدات خود نباشد، شرکت تسویه‌ی محدودیت را در قبال معاملات کارگزار تغییر خواهد داد و آن‌ها را مجبور به انحلال می‌کند. هر کسری در روزهای آتی جبران خواهد شد.

 34.   معاملات انجام شده در جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی برای سهام و آتی روی سهم به‌عنوان معاملات همان روز تلقی می‌شود(T day). با وجود این دو انتخاب در نقل و انتقال وجود دارد. (i نقل و انتقال معاملات جلسه‌ی شبانگاهی به‌عنوان معاملات انجام شده طی جلسات صبح و عصر همان روز در نظر گرفته خواهد شد.

·         برای اطمینان از این‌که معاملات بدون معطلی می‌تواند انجام شود، فعالان بازار ممکن است مجبور شوند تا همه Back office نقل و انتقال و تسویه‌ی خود را فوراً بعد از جلسه‌ی معاملاتی شب تکمیل نمایند. این ممکن است برنامه‌ی عملیاتی کارگزاران را فشرده کند و آن‌ها را ملزم به در اختیار گرفتن منابع اضافی نماید.

(ii نقل و انتقال معاملات جلسه‌ی شبانگاهی می‌تواند به‌عنوان معاملات روز بعد مانند جلسات صبح و عصر روز کاری بعد در نظر گرفته شود. معاملات اوراق بهادار انجام شده در شب در 3 روز کاری بعد از معاملات تسویه خواهد شد، آن‌هم زمانی‌که تعهدات پولی معاملات اختیار سهام و آتی روی سهم انجام شده در جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی در دومین روز کاری بعد از انجام معامله، نهایی شود.

·         دوره‌ی نقل و انتقال مدت‌دار ممکن است ریسک بازار برای سرمایه‌گذاران، کارگزاران و بورس هنگ‌کنگ جلوه‌گر نماید. کارگزاران باید بررسی نمایند که آیا راه‌اندازی جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی مستلزم بروز نمودن سیستم‌های مدیریت ریسک و سایر سیستم‌ها می‌باشد.

35.   با توجه به شرکت‌های پذیرفته شده، بحث موجود در پارگراف 21 مرتبط به کاهش اطلاعات حساس قیمتی و هم‌چنین بکارگیری جلسات معاملاتی شبانگاهی است.

 36.   پیش‌بینی می‌شود که حجم معاملات ممکن است طی معرفی جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی متوسط باشد. با وجود این در بلندمدت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، به‌ویژه کسانی که از طریق اینترنت داد و ستد می‌کنند را جذب خواهد کرد و احتمالاً حجم معاملات را افزایش خواهد داد.

 37.   پیش از معرفی جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی، بورس هنگ‌کنگ تلاش وسیعی را برای آموزش سرمایه‌گذاران در خصوص تفاوت بین معاملات روز و شب خواهد کرد. برای مثال احتمال نقدشوندگی پایین در جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی وجود دارد.     

  E. اثرات کلی بر بخش‌های مختلف حاصل از افزایش ساعات معاملاتی مشارکت­کنندگان 

 38.   مشارکت­کنندگان در بازار سهام و آتی روی سهم در هنگ‌کنگ، که شامل کارگزاران بورس، فروشندگان اطلاعات، تهیه‌کنندگان شاخص (Index Compiler) مجبور به افزایش ساعت کاری‌شان و تنظیم منابع اضافی به‌منظور حفظ رقابت خواهند بود. در نتیجه معرفی جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی پیش‌بینی می‌شود با افزایش معاملات آن‌لاین، مشارکت­کنندگان بازاری را که تمایل به کسب منافع از افزایش ساعات معاملاتی دارد را ملزم به تطبیق تکنولوژی مناسب برای حفظ رقابتشان در معاملات آن‌لاین می‌کند. با وجود این دلایل مالی افزایش ساعات معاملاتی بین مشارکت­کنندگان بازار متفاوت خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که هر مشارکت­کننده بازار مطابق تجزیه و تحلیل هزینه فایده شخصی خود عمل می‌کند.

 39.   با معرفی AMS/3 برای معاملات سهام و HKATS برای معاملات آتی، افزایش جلسه‌ی معاملاتی صبح و جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی جدید می‌تواند برای همساز کردن معاملات آن‌لاین معرفی شود. انتظار می‌رود که معاملات آن‌لاین سرمایه‌گذاران خرد بیش‌تری برای ارائه‌ی سفارش‌های خود از طریق تلفن همراه و اینترنت طی وقت ناهار و جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی جذب کند. علاوه بر این افزایش ساعات معاملاتی فرصت بیش‌تری به سرمایه‌گذاران برای مدیریت ریسک و متعادل کردن پورتفولیوشان بدون معطلی در پاسخ به اطلاعات بازار و اقتصاد طی ساعات اضافه شده خواهد داد، به‌جای آن‌که منتظر جلسه­ی معاملاتی آتی در روز کاری بعد بمانند.

شرکت‌های پذیرفته شده:

40.   در حالت جاری، نمایندگان قانونی شرکت‌های پذیرفته شده هر زمان که تغییرات غیرعادی در حجم و قیمت سهام ساعات معاملاتی وجود داشته باشد باخبر می‌شوند. این مسأله ممکن است در اعلانیه‌های شرکت‌های پذیرفته شده منتشر یا اگر لازم باشد معاملات سهام تعلیق خواهد شد. نمایندگان قانونی شرکت‌های پذیرفته شده نیاز به دسترسی برای راهنمایی بدون تأخیر طی ساعات معاملاتی اضافه شده خواهند داشت. قوانین پذیرش بورس هنگ‌کنگ بیان می‌دارد که نمایندگان قانونی شرکت‌های پذیرفته شده باید در همه‌ی اوقات به‌عنوان کانال ارتباطی اصلی شرکت‌ها فعالیت نمایند. 

 F: تعیین قیمت نقل و انتقال برای Stock Index devivatives هنگ‌کنگ 

 41.   اخیراً تعیین قیمت نهایی نقل و انتقال برای Stock Index devivatives در بورس هنگ‌کنگ بر مبنای متوسط قیمت‌های نقدی برابر اخذ شده در فاصله‌های 5 دقیقه‌ای طی روز معاملاتی گذشته از 10 تا 12:30 و 14:30 تا 16:00 می‌باشد. اگر پروپوزال افزایش ساعات معاملاتی آن‌هم از طریق حذف وقت ناهار و هم‌چنین افزایش خاتمه‌ی بازار از 16:00 به 18:00 پذیرفته شود، متدولوژی مشابهی باید در تعیین قیمت نقل و انتقال پایانی در نظر گرفته شود و آن قیمت‌های نقدی در فاصله‌ای 5 دقیقه‌ای از ساعت 10:00 تا 18:00 را در نظر می‌گیرد. در حالت بینابین، بورس قصد دارد مجدداً روشی را برای تعیین قیمت نقل وانتقال پایانی برای افزایش فعالی آربیتراژ طراحی نماید.

G: نتیجه‌گیری 

42.   صنعت اوراق بهادار بین‌المللی در حال حرکت به‌سوی افزایش ساعات معاملاتی، معاملات جهانی و احتمالاً معاملات 24 ساعته با کمک پیشرفت تکنولوژی‌ها است.

 43.   ساعات معاملاتی بازار سهام و آتی روی سهم بورس هنگ‌کنگ، کم‌ترین ساعات معاملاتی بین بازارهای پیشرفته‌ی جهان است. برای حفظ رقابت و افزایش جایگاه هنگ‌کنگ به‌عنوان مرکز مهم مالی در آسیا، بورس هنگ‌کنگ نیاز به تجدید نظر در ساعات معاملاتی‌اش دارد. در غیر این‌صورت ریسک از دست دادن تعداد زیادی از کسب و کار بین رقابت‌کنندگان‌شان شامل سایر بازارها نظیر ECN وجود دارد. افزایش ساعات معاملاتی، بازارهای مالی هنگ‌کنگ را به‌ویژه در عصر جهانی شدن بسیار جذاب خواهد کرد.

 44.   با توجه به حفظ رقابت در صنعت آتی و اوراق بهادار، شرکت‌های کارگزاری در هنگ‌کنگ نیاز به تطبیق با تغییر در فضای بازار دارند؛ و ساعات معاملاتی بیش‌تر به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بر منافعشان با افزایش انعطاف‌پذیری در ساعات معاملاتی بیفزایند.

 45.   با توجه به روند جهانی مبنی بر افزایش ساعت معاملاتی، بورس هنگ‌کنگ در نظر دارد که ارزش بازار‌های مالی خود را افزایش دهد. با این فرض، آن‌ها طرح‌های زیر را برای افزایش ساعات معاملاتی در پیش رو دارند:

 ·         افزایش جلسه صبح از 12:30 به 14:30 و انجام معامله در وقت ناهار

 ·         افزایش ساعت بسته شدن جلسه عصر از 16 به 18 برای بازار سهام و از 16:15 به 18:15 برای بازار آتی روی سهم؛ و

·         معرفی جلسه معاملاتی شبانگاهی از ساعت 20:00 تا 23:00 46.   بورس هنگ‌کنگ تصمیم دارد در این مرحله جلسه‌ی معاملاتی عصر را برای سهام به بیش از 18:00 و برای آتی روی سهم به بیش از 18:15 افزایش دهد. فاصله‌ی بین هر جلسه‌ی عصر و جلسه‌ی شبانگاهی به‌عنوان یک حد برای بازار و مشارکت­کنندگان بورس در نظر گرفته می‌شود. با وقت استراحت، کارگزاران بورس می‌توانند معاملات انجام شده برای جلسه‌ی صبح و عصر را نهایی کنند و شرکت‌های پذیرفته شده می‌‌توانند اعلانیه‌های شرکت را قبل از جلسه‌ی شبانگاهی منتشر کنند. با وجود این بورس هنگ‌کنگ نظارت بر بازار را ادامه خواهد داد و ممکن است توسعه‌ی بیش‌تر جلسه‌ی عصر را نیز در نظر بگیرد.
 پیوست 1: حرکت جهانی به‌سوی افزایش ساعات کاری بورس سهام و مشتقه

"آسیا و استرالیا"

 1.       بورس توکیو در حال برنامه‌ریزی برای معرفی جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی از ساعت 20:30 الی 23:30 با هدف افزایش معاملات اینترنتی سهام توسط سرمایه‌گذاران حقیقی است.

 2.       از 12 مارس 2001، بورس بین‌المللی آتی توکیو معاملات را 15 دقیقه زودتر یعنی 8:45 در هر روزی که بانک ژاپن TANKAN گزارش می‌دهد، آغاز می‌کند

. 3.       از 2 ژانویه 2001، بورس سهام تایوان ساعات معاملاتی‌اش را به‌میزان 1 ساعت و 45 دقیقه افزایش داده است.

 4.       از 2 ژانویه 2001، بازار آتی تایوان  نیز ساعات معاملاتی‌اش را به‌میزان 1 ساعت و 45 دقیقه افزایش داده است و به 8:45 الی 13:45 رسانده است.

 5.       از 22 می سال 2000، بورس کره 1 ساعت وقت ناهار را حذف کرده است.

 6.       بورس سهام شانگهای و شن‌زن اخیراً اعلام کرده‌اند که جلسه‌ی معاملاتی شبانگاهی تعریف خواهند کرد

. "اروپا و آمریکای شمالی

"7.       از 26 فوریه 2001، بازار سهام استکهلم ساعات معاملاتی‌اش را به‌میزان 2 ساعت و نیم افزایش داده است و در حال حاضر از 9:30 تا 20:00 معامله انجام می‌شود. هم‌چنین از 15 اکتبر 2001 به ساعت 22:00 افزایش خواهد یافت.

 8.       از 2 ژانویه 2000، بازار سهام آلمان ساعات معاملاتی‌اش را به‌میزان 2 ساعت و نیم افزایش داده است و در نتیجه بازار ساعت 9 شروع شده و 20:00 خاتمه می‌یابد.

 9.       از ابتدای 2 ژانویه 2000، یورکس (Eurex) ساعات معاملاتی‌اش را برای همه‌ی مشتقات شاخص به‌میزان 2 ساعت و نیم افزایش داده است و هم‌اکنون از ساعت 8:50 به 20:00 انجام می‌شود.

 10.   از 3 آوریل 2001 بورس سهام پاریس ساعات معاملاتی‌ خود را به‌میزان 1 ساعت و نیم افزایش داده است و هم‌اکنون بازار در ساعت 17:35 خاتمه می‌یابد

. 11.   از ابتدای 1 جولای 2000، بورس سهام آمستردام ساعات معاملاتی‌ خود را به‌میزان یک ساعت و نیم افزایش داده است و در حال حاضر ساعت کاری بازار از 9:00 الی 17:00 می‌باشد. از 3 سپتامبر 2001 نیز نیم‌ساعت دیگر به ساعت خاتمه‌ی بازار اضافه خواهد شد یعنی 17:30 12.   بورس سهام ایتالیا، اولین بازار اروپایی بود که ساعات معاملاتی‌اش را به 20:30 با اضافه کردن به جلسه‌ی معاملاتی گذشته از ساعت 18:00 به 20:30 در 15 می 2000، افزایش داد.

 13.   بورس سهام لندن جلسه‌ی معاملاتی‌اش را به میزان نیم ساعت از پاییز 1999 افزایش داد و هم‌اکنون از 8:00 تا 16:30 معامله انجام می‌شود.

 14.   از 11 آوریل 2001، بورس هلسینکی ساعات معاملاتی‌اش را به‌میزان 3 ساعت افزایش داده است و هم‌اکنون ساعات کاری آن بازار 10:00 الی 21:00 می‌باشد

. 15.   از 15 اکتبر  2000، بورس شیکاگو ساعات معاملاتی‌ محصولات مشتقه را به‌میزان 2 ساعت افزایش داد و از ساعت 20:00 شروع شده و تا 16:00 روز بعد ادامه می‌یابد.  

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes