بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۱/۱٠/٦

کسانی که دم از وجود بحران در بورس زده اندچرا اظهارنظری در مورد افزایش تا3 درصدی قیمت دلار طی روزهای گذشته نکردند و آیا چون بورس شفاف است باید با چنین مواضعی از سوی مسئولان سابق مواجه شود که خود مسئول برخی وقایع در بازار سرمایه بودند.

وی بابیان اینکه به جز چند شرکت خاص کدام شرکت های دیگر سه برابر افزایش قیمت داشته اند که دم از حباب زده می شود ادامه داد:انتظار این است که دست اندرکاران قدیمی و کنونی بورس از هر طریقی در مواردی چون تهیه بودجه به دولت کمک کنند تا هدف اول آن اعتلای بازار سرمایه باشد و بازاری که به دلیل ساختاری که دارد می تواند به بازار ملی کشور تبدیل شود و سهم قابل قبولی از تولید ناخالص داخلی داشته باشد.

وی افزود: از دولت و مجلس و ارگان هایی مانند سازمان حمایت و امور مالیات انتظار می رود صنایع و شرکت های بورسی و فرابورسی با شرایط بهتری فعالیت کنند و به مالیات ها و بهره مالکانه کنونی راضی باشند، در این میان دولت هم باید به مصوبات مجلس احترام بگذارد.

مدیرعامل سرمایه گذاری ملی ایران گفت: گناه بورس و بازار سرمایه کشور شفاف بودن و ارایه اطلاعات سه تا 12 ماهه و دادن مالیات است ولی این شفافیت نباید به ضرر ما فعالان این بازار منتهی شود.

وی افزود: بازاری که به رغم همه ریسک های موجود توانسته در متعادل کردن بخشی از اقتصاد و کنترل تورم نقش داشته باشد، بنابراین دولت باید ضمن رفع ابهامات اجازه رشد منطقی قیمت ها ومتغیرهای بورس را بدهد.

عسکری مارانی خاطر نشان کرد: واقعیت این است که دولت از طریق اجرای اصل 44 و واگذاری بنگاه ها بهره مالکانه را از شرکت های معدنی گرفته و دیگر نباید به حریم این شرکت ها نفوذ کند و از طرف دیگر اگر دولت اجازه قیمت گذاری منطقی محصولات در صنایع خودرو، سیمان و غذایی و پالایشگاهی و پتروشیمی بدهد، رسیدن شاخص بورس به ارقام 45 هزار و حتی بیشتر منطقی خواهد بود.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به وجود چهار ریسک مهم در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: اگر کارشناسان و مسئولان قبلی بورس به وزیر اقتصاد و سایر مسئولان در مورد ریسک های موجود بازار سرمایه مشورت و کمک دهند ، شاخص بورس جای رشد بیشتری خواهد داشت و کسی جرئت سخن گفتن از شکل گیری حباب و بحرانی بازار سهام نخواهد داشت.

وی ادامه داد: این ریسک ها مربوط به قیمت مواد اولیه و خوراک دریافتی شرکت ها و لزوم تثیبت قیمت ها حداقل تا 5 سال آینده ، چگونگی اخذ بهره مالکانه از شرکت های معدنی، قیمت گذاری محصولات و وضعیت آینده شرکتهایی که متاثر از تصمیم گیری های دولت هستند و نرخ تسعیر ارز در بنگاه ها و لزوم تغیییر محاسبات آن در حساب شرکت ها است.

عسکری مارانی در خاتمه گفت: بنابراین اگر این ریسک ها از بازار سرمایه رخت بربندند و کارشناسان و مسئولان به دولت کمک دهند می توان به تبدیل شدن بازار سرمایه به بازاری ملی امیدوار بود، چرا که با تکیه بر شفافیت بودن آن ، قابلیت های زیادی در آن نهفته است که می تواند به کنترل و کاهش تورم و استفاده از نقدینگی های سرگردان جامعه بینجامد.

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes