بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۱/۱٢/٢٤

جزییات برگشت مالیات بر ارزش افزوده پالایشی ها

جزییات برگشت مالیات بر ارزش افزوده شپنا و شبندر و شبریز

 

بحث بازگشت وجوه مربوط به مالیات بر ارزش افزوده و عوارض پرداختی برخی شرکت های پالایشی به حساب های آنها موضوعی است که به دلیل عدم ارایه جزییات دقیق آن شاید به عنوان نکته ای مبهم در ذهن فعالین بازار مطرح باشد.

یک کارشناس بازار سرمایه و فعال در صنعت پالایشی پیرامون جزییات این موضوع در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: بحث برگشت مالیات بر ارزش افزوده و عوارض مذکور مرتبط با آن دسته از شرکت های پالایشی است که تولید بنزین دارند.

شریفیان ادامه داد: اساس این بحث به سال 89 و تغییر نرخ بنزین باز می گردد. به گونه ای که در آن سال ها اختلاف نظری میان شرکت های پالایشی و توزیع کنندگان بنزین و جایگاه ها درباره پرداخت مالیات بر ارزش افزوده این واحدها به دولت ایجاد شد. چراکه شرکت های پالایشی تولیدکننده بنزین موظف به پرداخت این مبلغ به دولت بودند، حال آنکه شرکت های توزیع کننده این محصول با وجود افزایش قیمت آن، همچنان اجباری به پرداخت این مالیات نداشتند.

وی اضافه کرد: از همین رو در مهر ماه سال 91 و براساس مصوبه هیأت وزیران مقرر شد تا مالیات و عوارض پرداخته شده توسط شرکت های پالایشی همچون پالایش نفت بندرعباس و لاوان طی این چند سال به حساب آنها برگشت داده شود و همان طور که از بودجه 92 کل کشور نیز پیداست مبلغ قابل توجهی، که حدود 400 هزار میلیارد تومان می باشد، نیز به پرداخت بدهی های دولت به بخش خصوصی اختصاص داده شده که حجم قسمتی از این بدهی ها مربوط به صنعت پالایشی، پتروشیمی و برق است.

در همین ارتباط مدیر مالی شرکت پالایش نفت لاوان نیز در گفتگو به خبرنگار ما با اشاره به محتمل بودن برگشت مبالغ مذکور در صورت های مالی این شرکت عنوان کرد: موضوع مالیات بر ارزش افزوده مطرح شده، مربوط به همان مبالغی که در سال های گذشته برای محصول بنزین پرداخت می شد و اکنون تصمیم بر این است مبالغ مذکور به حساب های این شرکت برگشت داده شود.

عزیزی ادامه داد: مجموع مبالغ حاصل از این امر و همچنین مابه التفاوت مالیات پرداختی بابت پنج فرآورده اصلی تولیدی شرکت، رقم قابل توجهی خواهد بود که در پیش بینی درآمد سال 92 در نظر گرفته خواهد شد.

وی در خاتمه پیرامون اثرات این تغییر در سودآوری شرکت و جبران زیان انباشته آن گفت: با تحقق این موارد پیش بینی می شود در سال 92 زیان انباشته "شاوان" به طور کامل از بین رفته و این شرکت به سود دست یابد.

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes