بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/٩

 به گزارش روابط عمومی بورس تهران، روح الله حسینی مقدم مدیریت امور ناشران بورس تهران با بیان مطلب فوق گفت:  بنا به درخواست سهامداران و پژوهشگران در خصوص روند تاریخی طبقه­بندی شرکتها در بورس اوراق  بهادار تهران، مدیریت امور ناشران اطلاعات مربوط به طبقه­بندی شرکت­ها در بازارها و تابلوهای بورس را از سال 1387 (تصویب دستورالعمل جدید پذیرش) به صورت مجزا در دسترس قرار داده است. این اطلاعات در قسمت ناشران وبسایت شرکت قرار گرفته و تغییرات هر ساله شرکت­ها اعم از ارتقا به تابلوی بالاتر و یا تنزل به تابلو یا بازار پایین­تر را به­صورت متنی و نموداری نشان داده است.

وی تصریح کرد: براساس ماده 12 دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران، طبقه‌بندی شرکت‌ها در تابلوها و بازارها حداکثر تا اردیبهشت ماه سال بعد توسط مدیریت امور ناشران بورس اوراق بهادار تهران انجام می‌شود و برای تایید به هیئت پذیرش اوراق بهادار ارسال می‌شود. این گزارش بر اساس آخرین صورت‌های مالی حسابرسی شده ناشران پذیرفته شده، تهیه می­گردد که گویای شرایط فعلی شرکت‌ها و رشد شاخص‌های مختلف بورس خواهد بود.

حسینی مقدم افزود: براساس این دستورالعمل، شرکتها  براساس معیارهای مختلفی در تابلوها و بازارهای بورس طبقه­بندی می­شوند که از آن جمله می توان به سرمایه، سهام شناور آزاد، تعداد سهامداران، پیش­بینی سود، سود محقق شده، جریانات نقدی عملیاتی شرکت، حجم معاملات و روزهای معاملاتی، امتیاز اطلاع­رسانی و قیمت با فرض وجود ریسکهای ورشکستگی، نقدشوندگی، اندازه و اطلاع­رسانی اشاره کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه، این ریسک­ها می­تواند سرمایه گذاری را با مخاطراتی مواجه سازد، مدیریت امور ناشران ضمن طبقه بندی شرکتها در تابلوها و بازارهای مختلف اطلاع رسانی در خصوص این ریسک ها را به وسیله جابجایی در تابلوها انجام می­دهد.

مدیریت امور ناشران خاطرنشان کرد: هدف از طبقه­بندی شرکت­ها، آگاه کردن سرمایه­گذاران  در خصوص ریسک­های مختلف شرکت است. بر اساس دستورالعمل پذیرش، این ریسک­ها در 4 دسته ریسک ورشکستگی، ریسک اندازه شرکت، ریسک نقدشوندگی و ریسک اطلاع­رسانی تقسیم می­شود.

 حسینی مقدم توضیح داد: معیارهای مرتبط با ریسک ورشکستگی شامل زیان انباشته، آخرین پیش­بینی سود حسابرسی شده و سود خالص محقق شده در سال مالی گذشته است. معیارهای مرتبط با ریسک نقدشوندگی نیز شامل درصد سهام شناور آزاد شرکت، درصد تعداد روزهای معاملاتی به کل روزهای شرکت و حجم سهام معامله شده به کل سهام منتشره شرکت است. همچنین امتیاز اطلاع رسانی محاسبه شده بر اساس دستورالعمل افشای اطلاعات نیز مبنای اندازه­گیری ریسک اطلاع­رسانی است.

وی تاکید کرد: همانگونه که مشخص است، همه این ریسک­ها می­تواند سرمایه­گذاری را با مخاطراتی مواجه سازد که از این رو مدیریت امور ناشران ضمن طبقه­بندی آنها در تابلوها و بازارهای مختلف اطلاع­رسانی آنها را برعهده دارد.

مدیریت امور ناشران به آخرین طبقه­بندی انجام شده در اردیبهشت ماه اشاره کرد و افزود:  بر اساس آخرین طبقه­بندی انجام شده در اردیبهشت ماه 92، از مجموعه 316 شرکت پذیرفته شده در فهرست نرخ­های بورس، 60 شرکت در تابلوی اصلی، 61 شرکت در تابلوی فرعی و 195 شرکت نیز در فهرست نرخ­های بازار دوم قرار دارند.

علاقه مندان می توانند برای دیدن آخرین وضعیت شرکت­ها از لحاظ قرارگیری در تابلوها و بازارهای بورس اوراق بهادار تهران در سال جاری و سال های گذشته اینجا را کلیک کنید.

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes