بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۱٠

صندوق های سرمایه گذاری مشترک فصل بهار  امسال را با رونق چشمگیر و بازدهی مثبت به پایان بردند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در سه ماهه ابتدایی سال جاری نشان از رشد چشمگیر بازدهی این نهادهای مالی دارد، به طوریکه در این مدت بیشتر صندوق ها با عملکردی مثبت و بازدهی در محدوده 7 تا بیش از 63 درصد در نوسان بودند و در این میان تنها صندوق سرمایه گذاری آرین با زیان محدود 0.4 درصدی مواجه شد.

 

بر اساس این گزارش، صندوق سرمایه گذاری رفاه با کسب بازدهی 63.7 درصدی به عنوان برترین صندوق در فصل بهار شناخته شد و در ادامه صندوق های بانک توسعه تعاون، مشترک آسمان یکم، مشترک آرمان، حافظ و بورسیران به عنوان پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری در مدت مزبور معرفی شدند.

 

همچنین در بین 61 صندوق 24 صندوق در مقایسه با شاخص بورس، سودآوری بالاتری داشتند، که بر این اساس صندوق های سرمایه گذاری آپادانا، امید سهم، یکم دانا، کارآفرین برتر و مهرشریعه با کسب بازدهی در محدوده 24 تا 28 درصد در رتبه هایی بالاتر از شاخص کل بورس قرار گرفتند و بدین ترتیب شاخص بازار با 24 رتبه فاصله از صندوق های سرمایه گذاری، بازدهی 24.4 درصدی را به نمایش گذاشت. صندوق های سرمایه گذاری صنعت و معدن، امین کارآفرین،خوارزمی و ایساتیس نیز با بازدهی حدود 22 درصد در جایگاه بعد از شاخص ایستادند.

 

افزون بر این عملکرد صندوهای سرمایه گذاری در یکسال گذشته نشانگر کسب بازده بیش از 100 درصدی 14 صندوق سرمایه گذاری است؛ صندوق های سرمایه گذاری بورسیران ، عقیق، سینا، بانک توسعه تعاون و رفاه با کسب بیش از 150 درصد بازدهی جزو 5 صندوق برتر از نظر کسب بازدهی بودند.

 

علاوه بر این، مطالعه رده بندی عملکرد صندوق ها در مقایسه با شاخص نشان می دهد که در یکسال اخیر تنها یک چهارم از 61 صندوق سرمایه گذاری بالاتر از شاخص بورس قرار گرفته اند و 47 صندوق دیگر در کارنامه یکساله خود از بورس عقب مانده اند، بازدهی بورس در این یکسال معادل 95.2 درصد بوده است.

 
همچنین در این مدت هیچ صندوقی با زیان مواجه نشد و بازدهی تمامی آنها از 27 درصد بالاتر بوده است.
سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes