بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۱٩
یک موسسه معتبر آمریکایی که در زمینه اخبار و اطلاعات بازارهای کالا در جهان فعالیت دارد پیش بینی کرد که با توجه به رشد نسبی تقاضای سنگ آهن در چین طی دو هفته اخیر و احتمال تداوم این روند در ماههای پیش رو، متوسط قیمت این محصول خام در سال جاری میلادی بسیار بالاتر از ارقام برآورد شده توسط بانک ها و موسسات سرمایه گذاری سرشناس جهان خواهد بود.

به گزارش بورس نیوز به نقل از پایگاه خبری-تحلیلی استیل گورو، موسسه اطلاع رسانی Platts وابسته به موسسه اعتبارسنجی و خدمات سرمایه گذاری "استاندارد اند پورز" آمریکا اعلام کرد که هنوز هم می توان پیش بینی متوسط قیمت 100 تا 120 دلار در هر تن برای سنگ آهن در سال جاری میلادی را با قاطعیت مطرح ساخت. به گفته مقامات این موسسه، چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده فولاد در جهان مطابق معمول مهمترین نقش را در آینده بازار سنگ آهن ایفا خواهد کرد.

براساس بررسی های کارشناسان موسسه Platts، در اوایل ماه گذشته میلادی نرخ بهره بانکی در چین به شدت افزایش یافت و همین مسئله باعث بروز مشکلاتی در گشایش اعتبار برای شرکت های فولادسازی این کشور شد و متعاقباً تقاضای سنگ آهن از سوی آنها رو به کاهش نهاد. در اواخر این ماه اما تصمیم بانک مرکزی چین مبنی بر تزریق نقدینگی جدید به بازار و رفع مشکلات موجود در زمینه اعطای اعتبار به شرکت های مختلف این کشور، وضعیت را تغییر داد و فولادسازان با قدرت بیشتری به بازار سنگ آهن بازگشتند به طوری که بهای سنگ آهن در بنادر اصلی چین از دو هفته پیش تاکنون بیش از هفت درصد رشد داشته است.

آمارهای ثبت شده در پایگاه اطلاعاتی موسسهPlatts حاکی از این است که در پایان معاملات هفته گذشته میلادی بهای هر تن سنگ آهن با درجه خلوص 62 درصد، برای تحویل فوری در بندر تیانجین چین، به 122.6 دلار رسیده است که در قیاس با قیمت پایانی آن در 26 ژوئن حدود 7.7 درصد افزایش نشان می دهد.

برآوردهای کارشناسان این موسسه همچنین از افزایش چشمگیر واردات سنگ آهن چین از استرالیا طی سه سال اخیر حکایت دارد؛ این در حالی است که واردات سنگ آهن چین از دیگر تولیدکننده بزرگ سنگ آهن یعنی برزیل طی این دوره با کاهش نسبی مواجه شده است. چین در ماه می امسال مجموعاً 68.5 میلیون تن سنگ آهن از سایر کشورها وارد کرده است که در این میان استرالیا و برزیل به ترتیب با 35.6 و 11.4 میلیون تن بیشترین سهم را از بازار سنگ آهن وارداتی چین داشته اند. واردات سنگ آهن چین از استرالیا طی ماه می سال جاری در قیاس با می 2009 حدود 60 درصد افزایش نشان داده و انتظار می رود که این روند رو به رشد طی ماههای آتی نیز ادامه یابد.

پیش بینی موسسه Platts از تداوم روند صعودی بازار سنگ آهن چین در حالی مطرح می شود که برخی بانک ها و موسسات سرمایه گذاری معتبر از جمله دویچه بانک آلمان اعتقاد دارند که سنگ آهن تا پایان ماه سپتامبر امسال حتی می تواند قیمت ها کمتر از 80 دلار در هر تن را هم لمس کند.

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes