بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۱٩

 

تشریح دلایل رونق بازار سهام /توصیه به سهامداران

 

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گفت : عوامل متعددی همچون رکود بازارهای موازی بورس مانند بازارهای سکه، ارز و مسکن در رشد شاخص دخیل بودند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر سیدعلی حسینی تصریح کرد: با رکود این بازارها، منابع مالی خوبی وارد بازار سرمایه، به خصوص بورس شده است.

 

وی ادامه داد: علت دیگر رونق بازار سهام، تثبیت نرخ ارز در قیمت های فعلی است که باعث افزایش قیمت جایگزینی شرکت های بورس شده است.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در برخی از صنایع دلایل رشد قیمت ها به نحوه تحلیل سرمایه‌گذاران و استفاده از مدل های قیمت‌گذاری مبتنی بر ارزشهای جایگزینی ارز صورت گرفته است که این وضعیت بیشتر مورد توجه سرمایه‌گذاران که نگاه بلند مدت دارند قرار می‌گیرد.

دکتر حسینی با اشاره به اینکه برخی از صنایع نیز با دید سود آوری کوتاه مدت مورد توجه سهامداران خرد قرار گرفته اند، ابراز داشت: این شرکت ها نیز با رونق قیمت ها همراه بودند.

 

وی تصریح کرد: بازار سرمایه بر اساس انتظارات کار می‌کند، در حال حاضر با توجه به مولفه‌های بنیادی که اتفاق افتاده اقبال خوبی از بازار صورت گرفته و این فضای مثبت با توجه تجربیات سال های گذشته بستر مناسبی را برای رشد معاملات فراهم کرده است.

 

معاون سازمان بورس خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران از این معاملات تحلیل مثبتی دارند به همین دلیل رونق قیمت ها با منطق خاصی صورت گرفته که به هیچ وجه نمی‌توان برای آن رشد حبابی را ترسیم کرد.

 این مقام مسئول در خصوص افزایش حجم معاملات روزانه سهام گفت: یکی از معیارهای رونق بازار سهام، سنجش معاملات روزانه است که خوشبختانه هر سال شاهد افزایش این شاخص بازار بوده‌ایم.

 

وی یادآور شد: حدود سه سال قبل، معاملات روزانه از 25 میلیارد تومان تجاوز نمی‌کرد این در حالی است که به طور میانگین امسال در حدود 200 میلیارد تومان حجم معاملات روزانه بازار سهام بوده که 50 تا 100 درصد رشد را در صنایع مختلف شاهد بوده‌ایم.

حسینی با اشاره به میزان افزایش سرمایه شرکت ها، اظهار داشت: در سال 91 از طریق عرضه‌های اولیه افزایش سرمایه شرکت ها و معاملات سلف بورس کالا، 30 هزار میلیارد تومان تامین مالی شرکت ها در بازار سرمایه صورت گرفت.

وی با اشاره به تحریم‌ها در سال های گذشته افزود: صنایع بورس از شرکت های متنوعی تشکیل شده‌اند که بخشی از محصولاتشان مصرف داخلی و بخشی صادرات می‌شود.

 

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس گفت: تنوع در صنایع، تنوع در ترکیب درآمدها را به دنبال داشته که این مزیت باعث شده در صنایعی همچون نفت، گاز و پتروشیمی، علی رغم تحریم های سنگین علیه کشورمان روند رو به رشدی را در سودآوری این صنایع شاهد باشیم.

وی ادامه داد: در حقیقت روند بازدهی سهام این شرکتها نشان از افزایش تولید و صادرات محصولاتشان بوده به همین دلیل معتقدم که تحریم‌ها بیشتر تحریم کنندگان را تحت فشار قرار داده است.

عضو هیات مدیره سازمان بورس ادامه داد: بازده بورس در 2 سال گذشته، چنان بوده که بورس اوراق بهادار تهران در بین بورس های فدراسیون جهانی بورس ها همیشه عناوین اول تا دوم را به خود اختصاص داده است.

دکتر حسینی در پایان با بیان اینکه سرمایه‌گذاران با تحلیل وارد بازار سرمایه شوند، گفت: به سهام داران توصیه می شود حتما با اطلاعات حسابرسی شده دقیق شرکت ها، گام به این بازار بگذارند. به علاوه، تشکیل پرتفویی از صنایع مختلف از دیگر راه هایی است که می‌تواند با ریسک کمتری نسبت به سود آینده سرمایه خود امیدوار باشد.
سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes