بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٢/٢۱

شرکت مخابرات ایران

 

مقدمه

 

صنعت مخابرات، صنعتی راهبردی در توسعه پایدار کشورها با ویژگی­های مهمی نظیر فناوری پیشرفته، پرکاربرد در سایر صنایع، نرخ سریع برگشت سرمایه و اشتغال‌زایی، صنعت سبز و بدون آلودگی و دارای  اهمیت امنیتی است.

 

این صنعت یکی از کلیدی‌ترین صنایع و موتور محرک بسیاری از فناوری‌های پیشرفته است؛ لذا رشد دادن توانمندی داخلی در این زمینه و افزایش سهم داخلی از سرمایة 15 میلیارد دلاری که قرار است ظرف پنج سال برنامة چهارم در این حوزه هزینه شود، عاملی برای توسعة اقتصادی کشور خواهد بود.

 این صنعت در کشور ما، طی دو دهه‌ی اخیر توان علمی و فنی بالایی در زمینه‌ی تولید سامانه‌های سوئیچ تلفن ثابت حاصل شده است. این امر ابتدا ناشی از فعالیت‌های مهمی بود که برای شکل‌دهی صنعت داخلی انجام شد. در طی این فرآیند، دانش فنی این فعالیت‌ها از طریق مرکز تحقیقات مخابرات ایران و در همکاری با شرکت‌های بزرگ جهانی در زمینه تلفن ثابت انتقال یافته و بومی شد. یکی از مهمترین شرکت­های فعال در این صنعت، شرکت مخابرات ایران است. 

 

معرفی شرکت

 شرکت مخابرات ایران در سال 1350، با سرمایه‌ای بالغ بر 5 میلیارد ریال تأسیس شد. طبق مصوبه اسفندماه سال 1385 هیئت محترم وزیران، شرکت مخابرات ایران مشمول واگذاری به بخش خصوصی از طریق عرضه سهام آن در بورس اوراق بهادار گردیده است. هم­اینک گروه مخابرات شامل شرکت مادرتخصصی مخابرات ایران، شرکت‌های مخابرات استانی (30 شرکت) و شرکت ارتباطات سیار است. هم­اینک تعداد نیروی انسانی شاغل در شرکت مخابرات ایران و شرکت‌های زیرمجموعه 47.020 نفر است. 

 

موضوع فعالیت

 

موضوع فعالیت شرکت عبارت از انجام هرگونه فعالیت در راستای تأمین و ارائه‌ی خدمات مخابراتی مطمئن و اقتصادی اعم از سرمایه‌گذاری، مدیریت و نظارت بر ایجاد و بهره‌برداری از تأسیسات و انجام کلیه امور مربوط و لازم برای تحقق اهداف شرکت از طریق شرکت‌های زیر مجموعه و مدیریت سهام و سرمایه‌های شرکت در بخش مخابرات و فناوری اطلاعات است.

سرمایه و سهامداران

 در حال حاضر سرمایه‌ی ثبت شده‌ی شرکت مبلغ 967/36  میلیارد ریال منقسم به 159/967/36 هزار سهم یک‌هزار ریالی است که تمامی آن متعلق به دولت است.  

 

اطلاعات مالی شرکت

 

(مبالغ به میلیون ریال)

مهمترین اطلاعات مالی تلفیقی شرکت مخابرات ایران در 3 دوره مالی اخیر به‌شرح زیر است:
عنوان6 ماهه‌ی منتهیبه 31/6/138613851384
جمع دارایی‌ها141.071.530131.491.339130.857.485
سرمایه36.967.15936.967.1592.125.064
جمع حقوق صاحبان سهام62.662.37756.006.96250.630.064
سود (زیان) انباشته7.486.549765.536(696.145)
سود (زیان) خالص6.721.0138.740.6542.886.426
ارزش دفتری هر سهم-ریال1.6951.51523.825
سود هر سهم(EPS) - ریال1822361.358

·       پیش‌بینی سود هر سهم برای سال مالی منتهی به 29/12/1386، بالغ بر 191 ریال است که تا تاریخ 31/6/1386، حدود 95 درصد آن تحقق یافته است.

 

جایگاه و مزیت‌های شرکت مخابرات ایران

 

شرکت مخابرات ایران با تکیه بر سابقۀ فعالیت طولانی در کشور از نظر جایگاه و اعتبار حائز موقعیت تقریباً ممتازی است و علی‌رغم حضور سایر رقبا در این صنعت، در صورت ارائۀ خدمات همسنگ، کماکان به‌عنوان انتخاب نخست مشترکین مورد نظر می‌باشد. پشتوانه اعتماد آحاد عمومی به‌همراه تقاضای بالقوه و عظیم خدمات ابتدایی و پیشرفته صنعت مخابرات در ایران، در حال حاضر چشم‌انداز روشنی را برای فعالیت‌های شرکت مخابرات ایران ترسیم می‌نماید. عوامل مؤثر بر موفقیت شرکت مخابرات ایران را می‌توان به‌صورت زیر خلاصه نمود:

 

اعتبار بالا در بازار داخلی، کیفیت مطلوب خدمات در مقایسه با رقبای داخلی، شبکه وسیع ارتباطی، تنوع محصولات (تلفن ثابت، تلفن همراه و فن‌آوری اطلاعات)، همچنین مزیت‌های شناخته شدۀ جهانی که باعث رونق بازار محصولات مخابراتی می‌شود، در ایران به‌چشم می‌خورد. این مزایا عبارتند از:

 جمعیت جوان و پویا، روند صعودی سطح تحصیلات و دانش اجتماعی، پذیرش عمومی ارائه‌ی خدمات بدیع، روند صعودی درآمد سرانه ملی، بهبود روند توزیع ثروت. 

 

برنامه‌های توسعه شرکت

 

شرکت از تاریخ صدور پروانه اپراتور اول (ابتدای سال 1387) متعهد به اجرای طرح‌های توسعه‌ای در زمینه تلفن همراه، تلفن ثابت و ارتباطات داده و فناوری اطلاعات می‌باشد. در حوزه­ی تلفن همراه شرکت متعهد به دایر کردن 000/700/16 خط تلفن همراه تا پایان سال 1395 است. همچنین به‌لحاظ پوشش رادیویی در این حوزه شرکت متعهد به اجرای موارد زیر است:

 پوشش کلیه شهرهای کشور حداکثر یکسال پس از تاریخ صدور پروانهپوشش شهرهای جدید حداکثر 8 ماه پس از اعلام وزارت کشورپوشش کلیه جاده‌های اصلی کشور یکسال پس از تاریخ صدور پروانهپوشش کلیه جاده‌های ریلی کشور یکسال پس از تاریخ صدور پروانه

پوشش جاده‌های فرعی کشور (شهرهای بین مراکز شهرستان‌ها) حداکثر دوسال پس از تاریخ صدور پروانه

 

تعهدات توسعه‌ای شرکت در حوزه تلفن ثابت نیز دایر کردن 000/500/6 خط تلفن ثابت تا پایان سال 1392 است.

 
  • توسعه شبکه­ی فیبر نوری کشور
  • توسعه شبکه­ی تلفن همگانی
  • توسعه شبکه­ی فناوری اطلاعات
     
     

سازمان حسابرسی به‌عنوان حسابرس و بازرس قانونی برای سال مالی منتهی به 29/12/1386 انتخاب شده است.

 

شرکت کارگزاری بانک صنعت و معدن (سهامی خاص)، مشاور پذیرش شرکت مخابرات ایران جهت پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران است.

 

روزنامه‌ی منتخب برای درج آگهی‌های شرکت: دنیای اقتصاد و اطلاعات

 

مرکز اصلی شرکت واقع در تهران -  خیابان شریعتی نرسیده به پل سیدخندان - شرکت مخابرات ایران - ساختمان شماره 1  (کدپستی : 1631713761) است.

 سایت اینترنتی: http://www.irantelecom.ir   

عرضه سهام شرکت مخابرات ایران در بورس اوراق بهادار   

ابلاغ سیاست­های کلی اصل 44 قانون اساسی در حقیقت بیانگر تغییر نوع نگرش نظام به فعالیت­های اقتصادی و پدیدار شدن افقی جدید در برابر اقتصاد کشور است. هدف اصلی از ابلاغ این سیاست­ها، تبدیل اقتصاد فعلی کشور به یک اقتصاد پویا، توسعه‌ای و رقابتی است که با کاهش تصدی‌گری دولت امکان‌پذیر خواهد شد. در این راستا و در ادامه عرضه سهام شرکت‌های دولتی از طریق بورس، سهام شرکت مخابرات ایران به عنوان هفتمین شرکت صدر اصل 44 در خرداد ماه سال 1387 در بورس تهران عرضه خواهد شد. تاکید بر واگذاریها از طریق بورس اوراق بهادار در این ابلاغیه بیانگر توجه ویژه به بورس و اهمیت و کارکرد آن در اقتصاد ملی است زیرا سازوکارهای موجود در بورس زمینه لازم برای  تحقق این مهم را فراهم آورده است.

دادوستد سهام (اوراق بهادار) تحت ضوابط و مقررات خاص، نظارت مستمر توسط نهادهای ناظر، دستیابی به قیمت عادلانه برای سهام شرکت و فراهم شدن امکان دسترسی سرمایه‌گذاران به اطلاعات شرکت‌ها و غیره از مهمترین ویژگیهای بورس است؛ لذا سرمایه‌گذاران می‌توانند با اطمینان بیشتر به خرید سهام شرکت­های پذیرفته شده در بورس اقدام کنند و ضمن برخورداری از منافع و سود آن، در سرمایه‌گذاری­های مولد اقتصادی نیز مشارکت نمایند.   

این بازار در کنار شفافیت، کارایی و منصفانه بودن دارای مزایای دیگری برای سرمایه‌گذاران است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

  - حد سرمایه مجاز؛ به نحوی که هر فردی با هر میزان سرمایه امکان ورود به این بازار را خواهد داشت. به عنوان مثال در بورس اوراق بهادار شما به راحتی می‌توانید با مبلغ یک میلیون ریال بخشی ازسهام یک شرکت بزرگ و معتبر مانند شرکت مخابرات ایران را خریداری نمائید. اما با این مقدار وجه نقد به سادگی نمی‌توان به هیچ فعالیت اقتصادی اقدام نمود.

 

  - قابلیت نقد­شوندگى بالا؛ که موجب گردیده تا در شرایط عادی ورود و خروج شما به این بازار در کمتر از چند روز فراهم گردد. که بدون تردید با توسعه الکترونیکی بازار (که مقدمات آن درحال اجراست) این مدت می­تواند حتی به چند ساعت تقلیل پیدا نماید که چنین وضعیت مشابه‌ای به ندرت در سایر رویه‌های سرمایه‌گذاری یافت مى‌شود.

 

   مزایای دیگری نیز برای هر سرمایه­گذار با خرید سهام در بورس قابل ترسیم است. بطور خلاصه این مزایا عبارتند از:

 الف-  پوشش در مقابل تورم

 ب-  تخفیف مالیاتی

ج-  اعمال حق رأی و مشارکت در اداره امور شرکت

د-  احساس مشارکت در امور تولیدی و تجارتی

 لازم است تا سرمایه­گذاران محترم برای خرید سهام شرکت مخابرات ایران از طریق بورس، مواردی را که سازوکار عملیاتی خرید و فروش در بورس اوراق بهادار است رعایت فرمایند:

سهام شرکت مخابرات ایران در بورس تهران و از طریق کارگزاران معامله می­شود. کارگزاران، شرکت­های عضو بورس هستند که نقش واسطه بین خریداران و فروشندگان را ایفا می­نمایند. همه کارگزاران موظف به انجام وظایف خود در چارچوب قوانین و مقررات موجود هستند و سرمایه­گذاران محترم برای خرید سهام شرکت مخابرات کافی است تا حداقل دو روز قبل از عرضه سهام به این کارگزاران که دارای دفاتر و شعب مختلفی در اقصی نقاط کشور هستند مراجعه نمایند. کارگزاران در قبال انجام خدمات، تنها کارمزد مصوب که رقم ناچیزی معادل 5/0 درصد را دریافت خواهند کرد.

 لازم است تا سرمایه‌گذاران محترم توجه داشته باشند که دامنه نوسان قیمت­ها در بورس تهران در حال حاضر 2 درصد است و امکان افزایش یا کاهش قیمت سهام شرکت در روزهای آتی وجود دارد، لذا توصیه می­شود که دلایل افزایش یا کاهش قیمت سهام را جستجو نمایید و از اقدام عجولانه در خصوص خرید و فروش سهام پرهیز کنید. سرمایه­گذاران می­توانند از طریق سایت رسمی بورس تهران (www.irbourse.com ) قیمت سهام شرکت­ها را پیگیری نمایند. همچنین سرمایه‌گذاران می‌توانند آدرس و شماره تلفن دفاتر شرکت‌های کارگزاری در سراسر کشور را از سایت رسمی بورس دریافت نمایند.

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes