بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٤/۱٩

ایجاد شفافیت در روابط بین شرکتهای خصوصی با صنایع بالادستی­شان

 

یکی از مشکلات موجود در شرکتهای واگذار شده از طریق بورس، نا مشخص بودن روابط مالی شرکتها با صنایع بالادستی شان بویژه شرکت­های پتروشیمی و زیرمجموعه های وزارت نفت و ایمیدرو است. بطوریکه این موضوع سبب ابهام و عدم شفافیت در صورتهای مالی شرکت های مذکور شده است. از طرفی برخی از چالش های پیش روی شرکتهای واگذار شده عواملی نظیر باقی ماندن بخشی از تعهدات شرکتها پس از واگذاری به بخش خصوصی از طریق بورس بدون انجام تسویه کامل بدهی های دولتی در این خصوص، وجود بدهی به برخی بانکها توسط شرکتهای واگذار شده، وجود تعهدات به پیمانکاران، افزایش هزینه شرکتها پس از واگذاری از طریق اخذ مواردی مانند بهره مالکانه، کاهش درامد شرکتها به علت عدم تداوم ارایه پروژه های دولتی به شرکتهای خصوصی شده، و افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها با تعابیری از جمله کسب سود زیاد توسط شرکتهای خصوصی و ... می باشد. همین ابهامات و برخورد سلیقه ای باعث شده تا ریسک سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران افزایش یافته و صنعتگران هم چندان تمایلی به توسعه دامنه فعالیت ندارند. علاوه بر این متاسفانه زمبنه رانت خاصی را هم برای یک عده فراهم می آورد. انتظار آن است تا دولت تدبیر و امید این روابط سلیقه ای را شناسایی و از تصمیمات خلق الساعه در این حوزه پرهیز کند تا صنایعی مانند پتروشیمی، پالایشگاهی، سنگ آهن و فلزات اساسی در سایه آن موتور محرک اقتصاد کشور باشند.

 

 

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes