بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٧

عامل افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی

 

معرفی بزرگترین مصرف کنندگان طلا
دو غول اقتصادی آسیا بیشترین طلای جهان را مصرف می‌کنند.

به گزارش روزنامۀ فیگارو، روند هجوم به طلا در هند جدی است. هندی‌ها طلا را برای مراسم مذهبی، ازدواج، جشن تولدها و سالگردها استفاده می‌کنند و تقریباً در همۀ مراسم‌های خانوادگی این فلز قیمتی حضور دارد.

کشوری که تنها 2.5 تن طلا در سال تولید می‌کند، سالانه نزدیک به 800 تن طلا مصرف می‌کند که 80% آن صرف تولید جواهرات می‌شود. هند، اولین خریدار طلا در مقابل چین است که در جایگاه دوم قرار دارد و دو کشور نزدیک به 50% از تقاضای جهانی طلا را تشکیل می‌دهند. طبق اطلاعات منتشر شده از سوی شورای جام جهانی ( World Globe Council.)هند در نیمۀ دوم سال جاری، نزدیک به 300 تا 400 تن طلا از خارج از کشور وارد کرد. مسئله‌ای که وضعیت کسر بودجه را به شکل خطرناکی وخیم، پول ملی را شکننده، تورم را افزایش و اقتصاد را در وضعیت شکننده‌ای قرار داده است.

در ابتدای سال جاری دولت، مالیات بر واردات فلز زرد را افزایش داد تا خرید آن را کاهش دهد، اما ظاهراً این تلاش بی فایده بود. ماه گذشته پالانیپان شیدامبارام، وزیر دارایی از مردم خواست تا در مقابل تمایل خود برای خرید مقاومت کنند. وزیر دارایی خطاب به مردم گفته بود: شما طلا را به روپیه می‌خرید اما دولت باید آن را به دلار بپردازد.

گفتنی است حساب‌های جاری دولت هند به دلیل واردات طلا و همچنین واردات نفت به 4.8% تولید ناخالص داخلی کاهش یافته است. بانک مرکزی هند، به تازگی تصمیم گرفت که پنجمین محمولۀ وارداتی طلا توسط تاجران بلافاصله به جواهرات تبدیل و به شکل اجباری دوباره صادر شود.

البته هنوز نمی‌توان مطمئن بود که هندی‌ها این مسئله را می‌پذیرند یا نه. طلا برای هندی‌ها همچنین ارزش سرمایه‌ای دارد آنهم در حالیکه روپیه همچنان در حال از دست دادن ارزش خود در مقابل دلار است. گفتنی است روپیه بین ماه می و ژوئیه 2013 به رغم کاهش دو مرحله‌ای نرخ بهرۀ بانکی توسط بانک مرکزی به میزان 11% از ارزش خود را در مقابل دلار از دست داده است.
سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes