بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/٩
آشنایی با شاخص‌های صنایع برتر
شاید یکی از مهم‌ترین سوالات پیش روی فعالان بازار، شناخت صنایع برتر در دوره‌های زمانی مختلف باشد. دانستن این موضوع که کدام صنعت در کوتاه‌ترین زمان می‌تواند بازدهی مناسبی داشته باشد و چگونه می‌توان معامله‌گران را در شناسایی سهام برتر یاری کرد، از موضوعات اساسی است. بر این اساس، به منظور افزایش قدرت تحلیل سهامداران و فعالان بازار سرمایه، نمودارهایی از شاخص‌های صنایع برتر را تعبیه کردیم.در این صفحه، 10 صنعت برتر به ترتیب ارزش بازار
(زیر نمودار) و بر‌اساس گزارش ماهانه سازمان بورس انتخاب شده‌اند. به بیانی دقیق‌تر، در نمودارهای امروز، طبق گزارش عملکرد بازار اوراق بهادار، ده صنعت با بیشترین ارزش بازار در پایان تیرماه به ترتیب عبارتند از:
1) محصولات شیمیایی، 2) فرآورده‌های نفتی، 3) فلزات اساسی، کک و سوخت هسته‌ای، 4) بانک‌ها، موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی، 5) استخراج کانه‌های فلزی، 6) شرکت‌های چند‌رشته‌ای صنعت، 7) رادیویی (مخابرات)، 8) سیمان، آهک و گچ، 9) سرمایه‌گذاری‌ها و 10) خودرو و ساخت قطعات.
در تشریح نمودارها باید خاطرنشان کرد مقدار شاخص قیمت صنایع به صورت روزانه از ابتدای سال 1392 گردآوری شده‌اند. در محور عمودی نمودارهای سمت چپ (تغییرات سالانه)، در جهت تسهیل مقایسه صنایع، درصد تغییرات شاخص نسبت به اولین روز بازار سهام در سال جاری، جایگزین مقدار شاخص‌ها شده است. زیرا، محدوده اعداد شاخص برای هر صنعت با دیگری تفاوت دارد. برای مثال، شاخص گروه محصولات شیمیایی و سیمان در ابتدای سال به ترتیب مقادیر 9/2507 و 3/310 را دارا بوده‌اند که مقایسه این اعداد با یکدیگر دشوار خواهد بود. بنابراین، درصد تغییرات، محاسبه و در محور عمودی قرار داده شده است. به منظور تفهیم بیشتر، به مثالی عددی در این رابطه می‌پردازیم؛ در تاریخ 25 اردیبهشت 1392، رقم شاخص گروه فلزات اساسی 7/26719 بود، که نسبت به مقدار اول سال یعنی 8/26931، کاهشی 8/0درصدی داشته است.
محور افقی نمودارها نیز همانطور که پیش‌تر بیان شد، تاریخ را نمایش می‌دهد. روزهای پنج‌شنبه و جمعه به علت بسته بودن بازار، در نمودارها نمایش داده نمی‌شوند. این در حالی است که در تعطیلات رسمی غیر از پنج‌شنبه و جمعه عدد شاخص روز قبل ثبت شده است. مثلا، عدد شاخص برای گروه خودرو در 2 تیر، 8/5598 بود که همین عدد برای روز 3 تیر (تعطیل رسمی)، در نظر گرفته شده است. این مهم به منظور یکسان‌سازی شرایط در ماه‌های مختلف سال به انجام رسیده است.
در نمودار سمت راست هر گروه نیز درصد تغییرات هفته اخیر نمایش داده شده است. نمودارهای هفتگی، مشابه نمودارهای تغییرات سالانه است، با این تفاوت که تغییرات از ابتدای هفته محاسبه شده‌اند. همچنین، در نقطه پایانی هر نمودار، عددی نمایش داده شده که بیانگر درصد تغییرات در آخرین روز معاملاتی است. در پایان، لازم است در رابطه با مقدار P/E نمایش داده شده در قسمت پایینی نمودارها و نحوه محاسبه آن توضیحاتی را بیان کنیم. در اینجا، P/E گزارش شده در ابتدای هر ماه برای صنایع مختلف به عنوان معیار در نظر گرفته شده است. سپس، با فرض ثابت بودن EPS، میزان تغییرات شاخص که به نحوی بیانگر تغییرات قیمت است در P/E معیار ضرب شده و P/E روز جدید را مشخص
می‌کند. به طور مثال، P/E و شاخص گزارش شده‌ برای گروه بانک‌ها در پایان خرداد ماه به ترتیب 9/4 و 396 است. این در حالی است که عدد شاخص در روز 29 تیر، 474 بوده که نسبت به مقدار آن در انتهای ماه قبل، یعنی 396، حدود 20 درصد افزایش یافته است، بنابراین اگر این افزایش را تقریبا معادل تغییرات قیمت بدانیم، (با فرض ثبات EPS) عدد P/E نیز 20 درصد افزایش می‌یابد و برابر 8/5 خواهد شد.
نکته: به دلیل عدم الزام ارائه پیش‌بینی سود شرکت‌های واقع در صنعت سرمایه‌گذاری، صنعت مذکور در گزارش P/E لحاظ نمی‌شود.
سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes