بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٥/۳٠
  نسخه مناسب چاپ این صفحه یادداشت نشانی این صفحه معرفی این صفحه به دیگران

ابلاغ آیین‌نامه میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده‌ها

 ۲۲ مرداد ۱۳۹۲

آیین‌نامه میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده‌ها تصویب و به بانک‌های دولتی، غیر دولتی و موسسات مالی ابلاغ شد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، هیئت وزیران بنا به پیشنهاد بانک مرکزی و بند ج ماده 95 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه، آیین نامه میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده‌ها را تصویب و ابلاغ کرد.
بر اساس این تصمیم حق عضویت اولیه موسسات اعتباری معادل 2 درصد سرمایه پرداخت شده و شعبه بانک خارجی معادل 2 درصد سرمایه اعطایی برای تاسیس شعبه است که باید طی مدت سی روز کاری پس از ثبت سرمایه در مرجع ثبت شرکت‌ها نسبت به پرداخت آن یا ما به التفاوت در صورت افزایش سرمایه اقدام نمایند.
این آیین‌نامه در 20 ماده تهیه و بانک مرکزی را موظف به ابلاغ الزامات مورد نیاز برای عضویت و تبعیت از مقررات صندوق به موسسات اعتباری کرده و این موسسات می بایست حداکثر ظرف مدت دو ماه، اساسنامه خود را اصلاح و به تصویب شورای پول و اعتبار برسانند.


متن کامل آیین نامه مذکور در پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی به نشانی www.cbi.ir.- بخش «نظارت بانکی »،«بخشنامه های نظارت » قابل دسترس است.

 

انتشار مصوبه‌ای از سوی دولت سابق مبنی بر لزوم واریز بخشی از سپرده بانک‌های خصوصی تحت عنوان «میزان و نحوه دریافت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده‌ها» مصوب آخرین روزهای دولت دهم گروه بانکی را با صف‌های فروش مواجه کرد. این دستورالعمل در حالی بازار را متاثر کرد که براساس تصمیمات دولت جدید به ویژه نامه معاون اول رییس‌جمهوری تمامی مصوبه‌های دولت پیشین در دو ماه پایانی باطل شده است. در این شرایط منابع مطلع ضمن غیر‌قابل اجرا بودن این مصوبه خاطرنشان کرده‌اند این مصوبه دارای مشکلات اجرایی فراوانی بوده و تمامی بانک‌های خصوصی اجرای آن را غیر‌ممکن می‌دانند.
در همین حال، این منابع مطلع خاطرنشان کرده‌اند با تعیین رییس کل بانک مرکزی و تشکیل جلسات پول و اعتبار، این مصوبه به صورت بنیادی اصلاح خواهد شد. در همین حال به زودی با اصلاح لایحه بودجه سال 92 کل کشور بند مربوط به واریز درآمد حاصل از پرداخت وام با نرخ بیش از 21درصد نیز باطل خواهد شد که این امر، درآمد بانک‌ها را افزایش خواهد داد.
براساس قانون بودجه سال جاری، اگر بانک‌ها وامی با نرخی بیش از 21درصد پرداخت کنند 100درصد وجه حاصله به عنوان مالیات به خزانه دولت واریز می‌شود که وزیر جدید اقتصاد خواهان ابطال این بند است.(به نقل از دنیای اقتصاد)

 

معاون برنامه‌ریزی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور گفت: صندوق ضمانت سپرده‌ها برای اولین بار در کشور تشکیل می‌شود. داوود منظور در گفت‌وگو با فارس افزود: یکی از کارهای مهم قانون برنامه پنجم، بند «د» ماده ۹۵ قانون برنامه پنجم تدوین اساسنامه صندوق ضمانت سپرده‌ها است که برای نخستین بار در کشور تشکیل خواهد شد.

 

وی گفت: در این زمینه کار فشرده با بانک مرکزی و وزارت اقتصاد انجام شد و ۴ جلسه در ستاد تدوین آیین‌نامه‌ها در دولت برگزار شد و از تجربه همه کشورهایی که چنین صندوقی دارند، استفاده و اساسنامه مفصل برای آن تهیه شده است. وی در مورد هدف صندوق ضمانت سپرده‌ها گفت: براساس ماده ۹۵ قانون برنامه پنجم، با توجه به توسعه بانک‌های خصوصی و موسسات مالی و اعتباری در کشور، چنانچه این بانک‌ها دچار مشکل شوند، نباید سپرده‌های مردم نزد آنها در خطر قرار گیرد، بنابراین صندوق ضمانت سپرده پیش‌بینی شده است.

.
منظور یادآور شد: همان گونه که اموال و دارایی‌ بانک‌های خصوصی بیمه می‌شود، همچنین باید سپرده‌ سپرده‌گذاران نزد این بانک‌ها بیمه شوند و صندوق ضمانت سپرده در آینده به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی به فعالیت خواهد پرداخت. وی یادآور شد: صندوق ضمانت سپرده یک حق عضویت از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری دریافت می‌کند که آنها ملزم هستند عضو این صندوق شوند و چنانچه بانکی دچار مشکل شود، سپرده‌های مردمی در این بانک به شکل تضمینی برگشت داده می‌شود؛ آیین‌نامه مربوطه نهایی شده و در دولت در دست بررسی قرار دارد.

منبع : دنیای اقتصاد

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes