بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩٢/٦/۱٢

"با سلام و تشکراز پاسخگویتان _ لطفأ درباره دو واژه تکنیکال و بنیادی در بورس توضیح دهید. و کتاب مناسب معرفی کنید. ممنون"

سوال از هفته نامه بورس

از بین طبقه بندی های صورت گرفته در انواع تحلیل در بازارها، طبقه بندی تحلیل به بنیادی و تکنیکی یا فنی رایج ترین است. مجادلات زیادی همواره در طول دهه های گذشته بین طرفداران این دو نوع تحلیل وجود داشته بطوریکه در سال های دهه 70 میلادی، دیوار بزرگی بین این دو گروه شکل گرفته بود که هر گروه، گروه دیگر را مورد سرزنش قرار می داد. از نظر تعریف و محتوا تحلیل بنیادی، به صورتهای مالی یک شرکت و همچنین همه نیروهای اثرگذار بر سودآوری شرکت اشاره دارد. طیف و دامنه این نیروها گسترده است و یک تحلیلگر بنیادی باید این متغیرهای گسترده را در سه طبقه بندی اصلی سطح کلان، سطح صنعت و سطح شرکت مورد بررسی قرار دهد. برخی از کارشناسان معتقدند که این متغیرها را می توان در 29 طبقه اصلی طبقه بندی کرد. به عبارت دقیق تر یک تحلیل گر بنیادی باید اثرات هر خبر را در قالب این 29 نیروی اثرگذار بر وضعیت سودآوری شرکت بسنجد. پس می توان این طور نتیجه گیری کرد که ابزار یک تحلیلگر بنیادی، صورتهای مالی شرکت، اخبار سطح شرکت، اخبار و اطلاعات در سطح صنعت و بررسی متغیرهای سطح کلان اقتصاد مانند نرخ ارز، نرخ بهره، سیاست خارجی و ... است. این در حالیست که دید و نگاه تحلیل گر فنی متفاوت است. تحلیل گر تکنیکی به روند قیمت تاکید دارد و اعتقاد دارد همه آن نیروهای اشاره شده در بخش تحلیل بنیادی، اثرات خود را در گذشته بر قیمت گذاشته است و صرفا می توان به روند قیمت هر سهم یا هر کالا تاکید داشت. آنها برای نتیجه گیری دقیق تر طی سالهای گذشته، این نوع تحلیل را تکامل دادند و الگوها و مویدهایی هم برای خطوط روند بدست آوردند. در نگاه اولیه خیلی سخت است که بپذیرید که تحلیلگر فنی صرفا می تواند با یک سری خطوط، اهداف قیمتی را تشخیص دهد و آینده را پیش بینی کند؛ اما نتایج بدست آمده می تواند گواه خوبی بر ادعای این گروه از تحلیل گران باشد. البته باید توجه داشت که تفاوت این دو گروه صرفا در موارد اشاره شده خلاصه نمی شود و کتاب هایی که به مفاهیم اولیه سرمایه­گذاری در بازار سرمایه اشاره دارند و یا فصول اول کتابهای تکنیکال در خصوص این تفاوت ها بیشتر صحبت می کند.

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes