بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۳/٢/٧

جلسات وزیر اقتصاد با بزرگان بازار سرمایه و بانک‌ها و حمایت صندوق توسعه بازار و بانک‌های بزرگ از بازار در هفته گذشته سبب شد بازار رنگ رونق را به خود بگیرد و امید به این بخش از اقتصاد کشور بازگردد. با توجه به شرایط کنونی مشارکت‌کنندگان در چهلمین نظرسنجی کارگزاری تدبیرگران فردا هفته جاری را هفته‌ای تقریبا مثبت پیش‌بینی کرده‌اند. بر این اساس 72 درصد از مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که وضعیت بورس در هفته جاری متعادل مثبت خواهد بود.

این هفته نیز صنعت پتروشیمی همانند هفته‌های گذشته در صدر توجه فعالان بازار قرار داشته، اما اتفاق تازه توجه به صنعت فولاد بوده است. افت کم‌ فولادی‌ها در بازار منفی و نیز کم‌ریسک بودن این صنعت و از همه مهم‌تر رشد نرخ محصولات فلزی در بورس کالا از دلایل توجه فعالان بازار سرمایه به این صنعت است. صنایع بانکداری، خودرو، پالایشگاه و سیمان نیز رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند. با توجه به وضعیت مناسب بانک پاسارگاد و نزدیکی به مجمع شرکت و نیز ریسک پایین، این سهم انتخاب اول مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی بوده است. فولاد مبارکه نیز با توجه به معاملات محصولات  فلزی در بورس کالا در این هفته مورد توجه قرار گرفته و انتظار رشد قیمتی برای این سهم بسیار است. گروه مپنا نیز پس از افت قیمتی در روزهای گذشته و وضعیت بنیادی مناسب از دیگر گزینه‌های فعالان بازار است. ذوب‌آهن اصفهان نیز همانند فولاد با رشد قیمت محصولات در بورس کالا مواجه بوده و توجه بازار را به خود جلب کرده است. پالایش نفت بندرعباس، مخابرات ایران، سرمایه‌گذاری غدیر، فولاد خوزستان، گروه سایپا، سیمان تهران و خدمات دریایی سینا نیز از دیگر شرکت‌های معرفی شده از سوی فعالان بازار است. اما با توجه به شرایط موجود حاکم بر بازار ارز و فروش شرکت‌هایی که محصول خود را صادر می‌کنند و همچنین کاهش تحریم‌ها، مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی خرید شرکت‌های پتروشیمی و فلزات را که درآمد فروش آنها وابسته به ارز است گزینه‌های مناسبی در بازار بورس ارزیابی کرده‌اند.

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes