بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۳/٤/۱٧

به گزارش روابط عمومی بورس اوراق بهادار تهران، سید روح الله حسینی مقدم مدیر نظارت بر شرکت های بورس تهران با بیان مطلب فوق به شکایات سهامداران از نحوه پرداخت سود شرکت­های پذیرفته شده در بورس تهران اشاره کرد و افزود:
بر اساس بخشنامه مورخ 22/10/1392، کلیه شرکت­های ثبت شده نزد سازمان بورس موظف هستند مطالبات ناشی از سود سهام و فروش حق­تقدم استفاده نشده را صرفاً به حساب بانکی معرفی شده از سوی سهامدار واریز نمایند و نباید سهامدار موظف به افتتاح حساب در بانک خاص شود.

مدیر نظارت بر شرکت های بورس اوراق بهادار تهران ادامه داد: با توجه به اینکه سال مالیِ حدود 85 درصد از شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، پایان اسفند است، تقریباً در تیرماه هر سال شاهد تعدد برگزاری مجامع شرکت­ها هستیم و همواره یکی از چالش­ها­ی سهامداران دریافت سود نقدی است. هرچند شرکت­ها بر اساس قانون تجارت مجاز هستند؛ حداکثر 8 ماه پس از برگزاری مجمع نسبت به پرداخت سود اقدام کنند، اما با توجه به پیشرفت فن آوری، روند پرداخت سود نقدی باید منطبق بر شرایط روز باشد.

وی افزود: صندوق­های سرمایه­گذاری و سبدگردان؛ یکی از ابزارهایی است که در سال­های اخیر در بازار سرمایه فعال شده و زمینه حضور سرمایه­گذاران مبتدی را در بازار فراهم آورده است.

حسینی مقدم تاکید کرد: براساس بخشنامه ای که درسال 1388 با موضوع پرداخت سود صندوق های سرمایه گذاری به همه شرکت ها ابلاغ شد، سود سهام متعلق به صندوق های سرمایه گذاری دارای مجوز فعالیت از سازمان بورس می بایست حداکثر تا آخرین تاریخ پرداخت سود سهامداران حقیقی پرداخت شود.

 وی ادامه داد: علاوه بر این، سود متعلق به سبدهای اختصاصی متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی نزد شرکت های دارای مجوز فعالیت سبد گردانی از سازمان بورس نیز باید واریز آن صرفاً با ارائه مجوز فعالیت سبدگردانی به حساب معرفی شده انجام پذیرد.

مدیر نظارت بر شرکت های بورس اوراق بهادار تهران ارائه برگه سهام در موقع پرداخت سود به بانک ها را الزامی ندانست و اعلام کرد: یکی از چالش های دریافت سود نقدی، مربوط به شبکه بانکی و عدم آشنایی کارکنان بانک ها است که متاسفانه بخش عمده ای از شکایات به این موضوع بر می گردد. این امر معمولاً از برخورد کارکنان شعبه ای به شعبه دیگر در یک بانک متفاوت است. بانک های عامل هر شرکت موظفند با مراجعه سهامداران و احراز هویت آنان، سود سهام متعلق به آنها را پرداخت نمایند و دریافت برگه سهام یا برگ فروش تردد کارگزاری موضوعیت ندارد.

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes