بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۳/۱٠/۱٢

بورس های اوراق بهادار در سال 2014 سال پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشتند. سالی که در حوزه  سیاسی و اقتصادی شاهد اتفاقات جدیدی بودیم که از آن جمله بحران اوکراین، پیدایش داعش، رشد اقتصادی ایالات متحده، تحریم های روسیه کاهش شدید قیمت نفت است.

بر همین اساس بازارهای مالی جهان فراز و فرود هایی داشتند که از کاهش شدید بازارهای روسیه، افت بازارهای منطقه در ماههای پایانی سال گرفته تا رشد بازارهای هند و امریکا از موارد قابل اشاره هستند.

برخی از شاخص های بورس مسکو در سال 2014 کاهش 46 درصدی را ثبت کرده اند. این در حالیست که بخش عمده این کاهش در سه ماهه اخیر بوده است. ارزش بازار بورس مسکو نیز که در ابتدای سال 2014 بیش از 703 میلیارد دلار بوده به     میلیارد دالار رسیده است که البته بخش این کاهش به خاطر کاهش ارزش روبل در مقابل دلار بوده است.

در همین دوره بازارهای برزیل و آلمان نیز به ترتیب 14 و 9 درصد کاهش در بازدهی را تجربه کرده اند. بازارهای نوظهور چین به دلیل کاهش قیمت نفت بطور متوسط رشد 8 درصدی را در سال 2014 تجربه کردند.

بر اساس بررسی فوتسی از 47 کشور دنیا در پایان سال 2014، متوسط بازدهی بازارهای هند بیش از 35 درصد است. شاخص بورس عربستان نیز که در مهر ماه رقم 11060 واحدی را  ثبت کرده بود در پایان سال 2014 به8300 واحد رسید در حالیکه در 20 روز پیش به حدود 7300 واحد دست یافت. شاخص های سایر کشورهای عربی هر چند رشد را در سال مذکور نشان می دهند اما نسبت به بالاترین ارقام شاخص در پایان سپتامبر، کاهش قابل ملاحظه ای را تجربه نمودند.

فدراسیون جهانی بورس ها هنوز گزارش سال 2014 را منتشر نکرده است اما بر اساس گزارش های پایان ماه نوامبر این فدراسیون رشد تا 40 درصدی و نزول 20 درصدی برخی از بورس ها مشهور است.


سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes