بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳٩۳/۱۱/٤
مهمترین رویدادهای هفته گذشته بازار سهام در قالب ۱۰ نمودار از متغیرهایی چون شاخص،وضعیت عمومی عرضه وتقاضا،فعالیت افراد حقیقی و حقوقی ... به تصویر کشیده شد.
 

 

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،بازار سهام در هفته گذشته با کاهش 1245 واحدی شاخص ، هفته بسیار بدی را پشت سر گذاشت. بطوری که در آخرین روز کاری هفته  شاخص اصلی بورس تهران کاهش 535 واحدی را تجربه کرد.

نمودار 1

 

در هفته ای که گذشت در مجموع هزار و 141 میلیارد تومان در بورس و فرابورس  داد و ستد شد. از این مقدار 40 درصد مربوط به معاملات عمده ، 20 درصد مربوط به معاملات انواع اوراق بدهی، 2 درصد نیز به معاملات تسهیلات مسکن و مابقی به سهام اختصاص داشت.  بدین ترتیب بازار اوراق بهادار هفته بسیار کم رونقی را از منظر معاملات سپری کرد.

نمودار 2

 

البته در همین دوره شرکت­ های ایران خودرو، همراه اول و پارس خودرو و هلیدنگ پتروشیمی خلیج فارس بیشترین ارزش معاملات  را داشتند و سهام شرکتهای کوچکی مانند سایپا آذین، ماشین سازی نیرو محرکه و ساختمانی آبادگران گردش قابل ملاحظه ای را تجربه کردند. بطوریکه بیش از 6 درصد از سهام شرکت سایپا آذین در پنج روز کاری دست به دست شد.

نمودار 3

 

به رغم کاهش قابل ملاحظه شاخص، صنعت محصولات پتروشیمی بدنبال انتشار اخبار مربوط به تعیین نرخ خوراک پتروشیمی در اوایل هفته، تاثیر مثبتی بر شاخص گذاشت. البته این شرکتهای حاضر در این صنعت هم در روزهای پایانی هفته به جمع صنایع با تاثیر منفی پیوستند. در این میان صنعت بانکداری، خودرو و استخراج کانه­ های فلزی بیشترین تاثیر منفی را بر بازار داشتند.

نمودار 4

 

همچنین در هفته ای که گذشت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و هلدینگ نفت و گاز پارسیان بیشترین تاثیر مثبت و شرکتهای همراه اول، بانک ملت و ایران خودرو بیشترین تاثیر منفی را ایجاد کردند .

نمودار 5

 

در آخرین روز کاری هفته، به رغم ارایه گزارش های مناسب از برخی شرکت ها، نسبت ارزش تقاضا به عرضه در کل بازار به کمتر از یک دهم رسید. بدان معنی که بیش از ده برابرِ تمایل به خرید و تقاضا ، تمایل به فروش در بازار وجود داشت. بر اساس امار سفارش های خرید و فروش ، مجموع تقاضای بالقوه در ساعات پایانی بازار حدود 5 میلیارد تومان و ارزش فروش بالقوه  نیز بیش از 53 میلیارد تومان بود.

نمودار 6

 

بررسی ها نشان می دهند بخش قابل توجهی از سرمایه گذاران حقیقی از صنایع مختلف بورسی خارج شدند . نسبت خروج در صنایعی مانند خودرو، محصولات شیمیایی و سیمان بیش از بقیه صنایع بود.

نمودار 7

 

ارزش خالص تقاضا به عرضه به عنوان یک نماگر جریان نقدینگی در صنایع مختلف در همه صنایع به نفع عرضه سنگین بود.

نمودار 8

 

 

با این اوصاف فعالیت حقوقی ها در بازار روز چهارشنبه نمود بارزی داشت و بیش از 77 درصد معاملات خرید به این گروه اختصاص داشت؛ هر چند که در بخش فروش نیز فعالیت قابل ملاحظه ای داشتند.

نمودار 9

 

بر اساس توزیع نوسان روزانه ، 29 شرکت از مجموع شرکتهای بورسی 5 درصد کاهش قیمت، 69 شرکت کاهش 4 درصدی ، 31 شرکت کاهش سه درصدی و به ترتیب 26 و 31 شرکت کاهش 2 و 1 درصدی را طی روز تجربه نمودند.

نمودار 10

 

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes