بازار بورس، چندی است که تمایل به ریزش دارد، هیچ اتفاق مثبتی که بتواند بازار را رونق بخشد وجود ندارد. به نظر میرسد گزارشات مالی 6 ماهه نیز بهتر از 3 ماهه نباشد. قیمت فلزات در بازار های جهانی کاهش داشته و با توجه به قیمت فعلی نفت نمیتوان به سودآوری صنایع وابسته امید چندانی داشت. در این بازار بی جان، تنها نکته مثبت بازار، بازی سهامداران روی سهم های کوچک و نوسان گیری از آنها است./

سید روح الله حسینی مقدم مدیر نظارت بر ناشران بورس اوراق بهادار تهران در گفتگو با بورس24، علل ریزش های اخیر بازار سرمایه را چنین مطرح نمود: ریزش های اخیر بورس ریشه در بخش واقعی اقتصاد دارد. گزارشات مالی 3 ماهه شرکت ها چندان مطلوب نبود و بسیاری از شرکت ها سود پیش بینی شده خود را کاهش دادند. بازار این موضوع را به خوبی درک کرد و واکنش نشان داد. صنایع در شرایط رکودی هستند و بسیاری از شرکت های تولیدی با مازاد عرضه مواجه اند، به طوری که در انبار برخی از آنان به اندازه ی یک سال موجودی وجود دارد. در گزارشات 6 ماهه نیز نباید انتظار بهبود شرایط را داشت.

بانک ها با سود بیشتر و ریسک کمتر، جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاران دارند. شرایط برای کاهش نرخ بهره وجود دارد و به نظر می‌رسد این کار در آینده ای نه چندان دور امکانپذیر باشد.

از سوی دیگر، طولانی شدن روند رکودی بازار موجب رویگردانی برخی سرمایه گذاران از این بازار شده است. در سایر بورس قواعد معاملاتی طوری طراحی شده است که دوران رکود بازار طولانی نیست.

وی در ادامه رکود بازار را ناشی از 4 علت عمده عنوان کرد و افزود: بخشی از صنایع به خاطر افت قیمت جهانی فلزات دچار رکود شده اند. بخش دیگری از رکود صنایع (مانند پالایشی ها و پتروشیمی ) ناشی از ابهاماتی است که دولت ایجاد کرده است. عامل سوم رکود برخی صنایع، ناامنی کشورهای همسایه و به تبع آن کاهش یا قطع صادرات است. (مانند سیمانی ها ، کاشی و سرامیک و مواد غذایی که در صادرات به عراق با مشکل مواجه شده اند.) و آخرین عامل کاهش درآمد دولت و سیاست انقباضی است. بودجه عمرانی کاهش داشته و ساخت و ساز کم شده است.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه در خصوص راهکارهای برون رفت از این مشکلات اظهار داشت: دولت کاری را که باید، انجام داده است. انضباط مالی دولت سبب شده دولت با توجه به درآمد خود، هزینه نماید؛ و این روش در شرایط کنونی منطقی است. دولت برای جبران کسری بودجه دست به هر اقدامی نمی زند و این امر شفافیت اقتصاد را در پی خواهد داشت.

اقدام دیگری که می‌تواند کارگشا باشد این است که دولت از شرایط و پتانسیلهای پس از تحریم‌ برای رشد و توسعه بخش خصوصی بهره گیرد، نه بخش دولتی؛ تا سطح درآمد و رفاه ملی افزایش یابد. 

همچنین روابط دولت و صنعت باید بلند مدت و برگرفته از فرمولی باشد که از مکانیزم بازار نشات گرفته باشد.

وی در ادامه در خصوص کاهش شاخص بعد از به نتیجه رسیدن مذاکرات  گفت، هر چند اتفاق عجیبی برای روز اول بعد از اعلام مذاکرات به نظر می رسد و به نظرم می توان از آن به واکنش بیش از اندازه یاد کرد اما از قبل سیگنال هایی وجود داشت که نشان میداد عملکرد سال 94 شرکت ها بهتر از سال 93 نیست و در اولین پیش بینی ها ، سود 94 شرکت ها 6 تا 7% کمتر از سال 93 برآورد شده بود.

حسینی مقدم در خاتمه نسبت به بهبود وضعیت شرکتها در 6 ماهه دوم سال اظهار امیدواری کرد و گفت: به اجرایی شدن لغو تحریم‌ها نزدیک شده ایم. بررسی سرمایه گذاران خارجی از بازارهای ایران تکمیل شده است و حضور سرمایه گذاران خارجی می‌تواند محرک خوبی برای اقتصاد ما باشد.

قطعا شرایط دولت پس از تحریم‌ها، شرایط به مراتب بهتری خواهد بود و اثر آن را در صنایع با وقفه ای کوتاه شاهد خواهیم بود.

سید روح الله حسینی مقدم

مدیریت نظارت بر ناشران بورس اوراق بهادار تهران