کمک شرکت‌ها به رونق بازار سرمایه

چگونه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس می‌توانند در شرایط کنونی به رونق بورس کمک کنند؟ 

بازار سرمایه‌ی کشور در دو سال گذشته، به‌تبع آشفتگی‌های موجود در بخش واقعی اقتصاد و نچرخیدن درست چرخ صنعت، در شرایط نامساعد به سر می‌برد. حتی نهایی شدن مذاکرات در پرونده‌ی هسته‌ای، نزدیک شدن به آغاز لغو تحریم‌ها و همچنین، در چند وقت اخیر، بسته‌ی خروج از رکود دولت نتوانسته است به بازار کمک کند. اما آنچه مسلم است تا چشم‌انداز روشنی از اقتصاد رو به رشد و پررونق در بخش کسب‌وکار به وجود نیاید، نباید انتظار بازار سرمایه‌ی پررونق و رو به رشدی را داشته باشیم. به‌رغم گفته‌ی بسیاری از اندیشمندان، که بازار سرمایه‌ی ایران نمی‌تواند گویای اقتصاد کشور باشد، صاحب‌نظرانی وجود دارند که برخلاف این عقیده، بازار سرمایه را در جایگاهی می‌بینند که می‌تواند اقتصاد کشور را پیشگویی کند و چه‌بسا در دوره‌های مختلف با اندکی خطا توانسته برآورد مناسبی از اقتصاد ماه‌ها یا سال‌های آتی ارائه کند.

در بین راه‌کارهای مختلفی که برای رونق و ثبات بازار سرمایه ارائه می‌شود می‌توان به کمک شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس به‌منظور ثبات بخشی و ارائه‌ی تصویری روشن از آینده‌ی اقتصاد اشاره کرد.

بر اساس نماگرهای فعلی اقتصاد کلان و همچنین پیش‌بینی‌ای که از تغییرات آتی این متغیرها وجود دارد، می‌توان به آینده‌ی بازار سرمایه خوش‌بین بود و این مسئله دور از ذهن نیست، اما چرا بازار سرمایه هنوز به دنبال این موضوع نرفته است؛ بازاری که اعتقاد داریم به‌عنوان دیده‌بان اقتصاد، این تحولات مثبت را از قبل رصد می‌کند.

شاید پاسخی که می‌توان به این مسئله داد به موضوع شناخت دقیق تحلیلگران و مخالفان بازار نسبت به آینده‌ی شرکت‌ها در فضای کسب‌وکار جدید بازگردد. درهرصورت این شرکت‌ها سال‌ها شرایط تحریم را پشت سر گذاشته‌اند و در آن شرایط، هم در فروش مشکلات جدی‌ای داشتند و هم در تأمین مواد اولیه و انتقال نقدینگی دچار مشکلات فراوان بوده‌اند. در کنار این‌ها تأمین مالی گران‌قیمت هم شرایط سختی را برای این شرکت‌ها ایجاد کرده بود. اما بناست پس از رفع تحریم، شرایط فروش آسان‌تر و تأمین مواد اولیه ساده‌تر شود و مراودات بین‌المللی شکل جدیدی به خود گیرد.

 لازم به ذکر است کاهش قیمت کالاها در بازارهای بین‌المللی و تأثیر آن بر سودآوری شرکت‌ها را نباید نادیده گرفت. برای این موضوع به نظر می‌رسد که شرکت‌ها باید جلسات تخصصی با تحلیلگران و مخالفان بازار اوراق بهادار برگزار کنند تا دورنمای فعالیت‌ها و کسب‌وکار خود را پس از تحریم، که آثار آن در سال‌های آتی نمایان می‌شود، تشریح کنند و ریسک‌ها و تهدیدات متصور را برای سرمایه‌گذاران شرح دهند و در کنار آن به مزایای برطرف شدن چالش‌های سخت و نفس‌گیر اشاره کنند.

به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران در فضای ذهنی خود هنوز نسبت به آینده‌ی شرکت‌های پذیرفته‌شده، چشم‌انداز دقیقی ندارند تا بتوانند به‌سادگی تصمیم بگیرند. در شرایطی که قیمت سهام اغلب شرکت‌ها در سطحی است که انگیزه‌های فروش و کاهش بیشتر در برخی از آن‌ها وجود ندارد و حتی گزارش‌های عملکرد شش‌ماهه‌ی برخی از آن‌ها نیز این امر را تأیید می‌کند، اما بخش قابل‌توجهی از این شرکت‌ها خود را حفظ کرده و در شرایط رکودی همچنان سرپا هستند.

به نظر می‌رسد  نشست منظم با تحلیلگران (Analyst day) از سوی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس در مقطع کنونی، که اطلاع‌رسانی در خصوص عملکرد شش‌ماهه‌ی آن‌ها صورت گرفته، باید در دستور کار قرار گیرد. این نشست‌ها برای هر دو گروه منفعت دارد؛ به مدیران شرکت­های برگزارکننده­ی این نشست­ها کمک می­کند تا با دریافت نقطه­نظرات سرمایه‌گذاران و تحلیلگران در مورد شرکت موردنظر، صنعت و متغیرهای کلان اثرگذار ملی و بین‌المللی استراتژی­ای تدوین کنند و برای سرمایه‌گذاران نیز مفید است، زیرا می‌توانند درک بهتری از فرصت‌ها و تهدیدهای آتیِ پیش روی شرکت پس از تحریم‌ها داشته باشند.

                                                                  

سید روح ­اله حسینی مقدم

                                    مدیر نظارت بر شرکت­ها بورس اوراق بهادار تهران

 

این مطلب در روزنامه شرق دوشنبه 11 آبان صفحه اول منتشر شده است.