به گزارش روابط عمومی بورس تهران به نقل از معاونت ناشران و اعضا، این نشست با حضور ناشران بورسی، مدیران شرکت های کارگزاری، مدیران شرکت های تامین سرمایه و مشاوران سرمایه گذاری برگزار شد و  سخنرانان این سمینار آقایان نقوی مدیرعامل مرکز مالی ایران، دکتر نادی مدیرعامل تأمین سرمایه نوین، حسینی مقدم معاون ناشران و اعضا بورس اوراق بهادار تهران، مورخ معاون شرکت گروه توسعه ملی و کدیور معاون مالی تأمین سرمایه نوین بودند.

حسینی مقدم معاون ناشران بورس به جایگاه بازار بدهی در همه اقتصادها و نقش تعیین کننده آن در رشد اقتصادی اشاره کرد و اینکه این بازار در اقتصاد ما جایگاه خود را پیدا نکرده است تأکید کرد و گفت: البته در کشورهای در حال توسعه، بازار سهام پیشرفت بیشتری نسبت به بازار بدهی دارد ولی در کشورهای توسعه یافته وزن و سهم بازار بدهی از بازار سهام بیشتر است. اقتصاد دانان هم مکررا هشدار می دهند که بازارهای بدهی باید توسعه پیدا کنند و تامین مالی بنگاهها باید از طریق بازار بدهی باشد نه از طریق سیستم بانکی.

وی افزود: ما برای رفع مشکلاتمان در این زمینه باید از طریق بازار بدهی عمق بیشتری به بازارهای خود بدهیم که در این راستا توجه به اعتبار شرکت‌ها حائز اهمیت می‌باشد. بسیاری از شرکتهای بورسی ما از اعتبار، شهرت و جایگاه قابل ملاحظه ای در اقتصاد ملی برخوردارند ولی هیچگاه به دنبال استفاده از این اعتبار و شهرت نرفتند و برای تامین مالی به سراغ بازار پول می روند. این در حالی است که سازوکار بازار بدهی یعنی اتکای شرکتها به توان خودشان در قرض گرفتن از مردم.

معاون ناشران و اعضا بورس ادامه داد: بانک ها هم اگر منابعی برای حمایت از صنایع دارند یا به دنبال محیط های سرمایه گذاری کم ریسک هستند، اوراق منتشر شده این شرکت ها که از نظارت سازمان بورس برخوردار است و علاوه بر این شهرت و اعتبار خوبی هم  دارد را خریداری کنند.

حسینی مقدم به برنامه جدی بورس اوراق بهادار تهران برای پذیرش انواع اوراق استقراضی اشاره کرد و اعلام کرد: برنامه آموزشی ناشران با محور بازآموزی مقررات و راهکارهای تامین مالی از طریق این ابزار در حال برگزاری است.

همچنین دکتر نادی مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه نوین که از دیگر سخنرانان این سمینار بود، بیان کرد: صنعت‌گران و پیمانکاران می‌توانند با بررسی نقایص این شیوه تأمین مالی و اعلام آن در راستای تأمین پروژه‌های صنعتی و معدنی کشور موثر باشند. چرا که این راه هنوز تجربه نشده و با توجه به کاهش قدرت بانک‌ها به دلیل مطالبات معوق قطعاً ابزارهای مالی نوین همچون اوراق استصناع می‌تواند نقش ایفا کند.

 وی به برابری نرخ بازار پول با نرخ بازار سرمایه اشاره کرد و اظهار داشت: قاعدتاً نرخ بازار سرمایه باید پایین‌تر باشد.

 کدیور معاون مالی این شرکت نیز گفت: در ایران رتبه‌بندی نهادهای مالی وجود ندارد و ناشران رتبه‌بندی نمی‌شوند در حالی که این الزام از سوی سازمان وجود دارد و در اوراق استصناع از این دستور العمل استفاده شده است. همچنین معاون امور مالی گروه توسعه ملی که دیگر سخنران این سمینار بود به سه پروژه صنعتی معدنی مطرح در این گروه اشاره کرد که مهمترین آن پروژه سنگان با هدف تولید سالانه دو و نیم میلیون تن کنسانتره و نیم میلیون تن گندله است که برای تأمین مالی آن اوایل آذرماه اوراق استصناع به ارزش حدود 1630 میلیارد ریال منتشر شد و هلدینگ گروه توسعه ملی به عنوان رکن ضامن این اوراق می‌باشد.

شایان ذکر است: اوراق استصناع یا اوراق سفارش ساخت جدیدترین ابزار تامین مالی در بازارهای مالی اسلامی است؛ این اوراق از جمله اوراق بهاداری است که امکان استفاده از منابع خرد را برای تامین مالی پروژهها و طرحهایی که موضوع پروژه یا بخشی از آن ساخت یک دارایی با ویژگیهای مشخص و تحویل آن در موعد زمانی معین باشد، ایجاد می‌کند. استصناع در استعمال عرفی یعنی سفارش یا درخواست ساخت کالایی از یک صنعت‌گر، و به عبارت دقیق­تر مراد از قرارداد استصناع یا قرارداد سفارش ساخت این است که کسی به نزد صنعتگر بیاید و از او بخواهد تعدادی از کالاهایی را که می­سازد و به ملکیت او درآورد، در این حال قراردادی میان این دو به امضا می­رسد که بر اساس آن صاحب صنعت، کالای مورد توافق را برای او بسازد و مبلغ مورد توافق را دریافت کند. در این اوراق سه نکته وجود دارد که آن را از سایر اوراق متمایز می‌کند، نخست اینکه در قرارداد استصناع به طور معمول کالای مورد نظر (موضوع سفارش ساخت) در ابتدا موجود نیست و در آینده ساخته و تحویل داده می‌شود. نکته دوم اینکه تهیه مواد اولیه و لوازم کار به عهده سازنده است و نکته سوم نیز به این صورت است که به طور معمول در زمان انعقاد قرار داد کل مبلغ قرار داد پرداخت نمی‌شود بلکه بخشی به عنوان پیش‌پرداخت و بخش دیگر به صورت تدریجی تا زمان تحویل موضوع قرار داد پرداخت می‌شود.