صبح امروز انجام شد: انعقاد تفاهمنامه همکاری بین بورس تهران و سازمان تامین اجتماعی

18 بهمن 1394 - ساعت 11:28

 
صبح امروز یکشنبه 18 بهمن 94 با حضور دکتر رضا راعی قائم‌مقام سازمان تأمین اجتماعی و دکترحسن قالیباف اصل مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران تفاهمنامه همکاری مشترک در راستای نقش آفرینی و حضور فعال تر سازمان تامین اجتماعی در بازار سرمایه کشور و لزوم دسترسی و خدمات رسانی سهل تر به شرکت ها جهت عرضه سهام، شفافیت اطلاعات و افزایش امکان فعالیت های سرمایه گذاری به امضا رسید.

 به گزارش روابط عمومی بورس تهران، روح الله حسینی مقدم معاون ناشران و اعضاء بورس تهران در این نشست گفت: در تفاهمنامه همکاری فی مابین بورس و سازمان تامین اجتماعی دو بحث اساسی ایجاد تسهیلات و خدمات کارشناسی و آموزشی مطرح  شده است .

وی به موضوع تقاهمنامه اشاره کرد و گفت: مهم ترین مسئله ایجاد هماهنگی و ارتباط بیشتر در پذیرش شرکت های گروه تامین در بورس است . همچنین انجام همکاری ها و هماهنگی های لازم جهت بهره وری بیشتر از خدمات 22 تالار منطقه ای، برگزاری نشست های تخصصی و کارگاه های تخصصی به منظور ارتقاء دانش مالی ، مقررات بازار سرمایه، فرصت ها و تهدید های حضور در بازار های سهام داخلی و بین المللی، همکاری به منظور توسعه حضور بیشتر سرمایه گذاران خارجی برای تامین مالی طرح ها و پروژه های گروه تامین و رفع موانع سرمایه گذاری و حضور فعال در بورس در چارچوب این تفاهمنامه صورت می گیرد .

وی خاطرنشان کرد:  انجام همکاری های لازم برای اصلاح ساختار مالی شرکت های گروه تامین، ارائه راه کاره های اجرایی اوراق بدهی به منظور تسویه بخشی از دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی یکی دیگر از حوزه های امضا این تفاهمنامه است.

 معاون ناشران و اعضا بورس تهران افزود: برای پیشبرد این تفاهمنامه کارگروه مشترکی مشتمل بر نمایندگان تامین اجتماعی شامل ، مدیر کل دفتر ذخایر و سرمایه گذاری ، مدیر کل دفتر تلفیقی برنامه بودجه  امور شرکت ها، مدیرعامل شرکت تامین اجتماعی و از طرف بورس تهران معاون ناشران اعضاء و معاون توسعه عضو این کارگروه خواهند بود. همچنین این تفاهمنامه از زمان امضا 3 سال دارای اعتبار بوده و همکاری ها و برنامه ریزی ما به صورت بلند مدت ادامه خواهد داشت.

 در ادامه این نشست دکتر امینی معاون اقتصادی و برنامه ریزی سازمان تامین اجتماعی گام بعدی پس از انعقاد این تفاهمنامه همکاری را آماده سازی و عرضه سهام هلدینگ رفاه و گردشگری در بورس تهران عنوان کرد و افزود: در این هلدینگ پروژه های متعدد طراحی شده و این امر می تواند تامین مالی مناسبی را برای اجرای  این پروژه فراهم و هم زمینه جدیدی که در اقتصاد کشور فراهم شده را توسعه دهد.

وی گفت: تامین اجتماعی یک نهاد اقتصادی و اجتماعی و از بزرگترین فعالان بازار سرمایه است. همچنین از برنامه های سازمان تامین اجتماعی آوردن بخش عمده ای از سرمایه ها به بورس تهران به منظور تامین مالی و شفاف سازی و ارتقاء عملکرد شرکت های تابعه می باشد.

امینی به انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک فی مابین بورس تهران و سازمان تامین اجتماعی اشاره و ابراز امیدواری کرد: این تفاهمنامه زمینه های مساعدی برای همکاری بیشتر را فراهم کند.  

معاون اقتصادی و برنامه ریزی سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: سازمان تامین اجتماعی خارج از بورس، سرمایه قابل توجهی دارد و هم اکنون دو یا سه هلدینگ با رویکرد تجمیع دارایی های خارج از بورس طراحی شده و با کمک این تفاهمنامه می توان این دارایی ها  را به سمت بورس تهران سوق داد.

وی گفت : این تفاهمنامه گام مناسبی برای فعالیت های بورس و سازمان تامین اجتماعی ایجاد خواهد کرد و انگیزه همکاری برای سایر فعالان اقتصادی را به وجود می آورد.