بازار بورس این روزها در شیب سراشیبی قرار گرفته تا جایی که هشدار کارشناسان را در پی داشته است، بهروز خدارحمی با اشاره به اوضاع کنونی بازار بورس در برنامه تیترامشب تاکید کرد: ما در شرایط خاصی هستیم و بازار کنونی پررونق نیست اما باید بپذیریم که در طول سالهای گذشته، کشور شاهد بحرانهای مالی شدیدی بودی و وضعیت کنونی بورس در حال حاضر متاثر از آن زمان است.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری کشور ادامه داد: میزان رضایت ما وابسته به سطح انتظارات ماست و اینها باید کاهش یابد؛ به رقم عبور از دوران رکود ما شاهد آرامشی نسبی در بازار سرمایه هستیم؛ اگر ما انتظار داریم که میزان سود در بورس همانند سالهای گذشته باشد در اشتباه هستیم و باید این انتظار واقع بینانه شود، اولین گام در بهبود زیر ساختها این است که رقابت بین دستگاه ها از بین رود و اینها بیشتر باعث فرصت سوری می شود و عملا رونقی شکل نمی گیرد.

او تصریح کرد: بازار سرمایه می تواند چشم انداز آینده را به درستی نشان دهد اما این چشم انداز مربوط به سالهای آینده نیست بلکه حداکثر به 4 ماه آینده ناظر است اگر سرمایه در کشور وارد صنعت شود بازار سرمایه نیز به رشد خود ادامه می دهد در غیر این صورت نباید منتظر معجزه در این بازار باشیم.

او ادامه داد: بسیاری از اخباری که منتشر می شود پیشتر همه سرمایه داران در جریان آن بوده اند و اعلام آن از رسانه ها تنها مهر تاییدی بر آن پیش بینی هاست، دولت جدید اعلام کرده بود که قرار است توجه با بازار سرمایه بیشتر شود که این وعده محقق نشد و دولت به تعهدات خود عمل نکرد و رکود حال حاضر مهر تاییدی براین امر است زیرا بازار بورس بازار شفاف است و واقعیتهای کنونی اقتصاد را افشا می کند.

خدارحمی تاکید کرد: این بی مهری ها از دولت و مجلس نسبت به تالار شیشه ای موجب شده تا بازار سرمایه نتواند جایگاه تاثیرگذاری در اقتصاد کشور داشته باشد.

او گفت: ما در بازار سرمایه نوسانات قیمتهایمان مبتنی بر اخباری است که منتشر می شود، اگر سرمایه گذار آن آرامش خاطر را نداشته باشد نه تنها امنیت فکری نخواهد داشت بلکه خیلی زود بازار را ترک می کند زیرا در بازار بورس کنونی متاسفانه، هرچیزی مهم است بجز شفافیت که هیچ جایگاهی ندارد.

او افزود: سرمایه گذارانی که منتظر سودهای بیشتری بودند دیر یا زود به سمت بازار سرمایه کشیده می شوند زیرا انتخاب سومی ندارند و باید بر شک و تردید خود فائق بیایند.

خدارحمی تصریح کرد: به دلیل کمبود آگاهی مردم شناخت چندانی از بازار سرمایه وجود ندارند و عملا نمی دانند که می توانند همان سودی را که در بازار پولی بدست می آورند در بازار سرمایه نیز بدست آورند.

روح الله حسینی مقدم دیگر مهمان برنامه گفت: در چند روز گذشته با کاهش حجم معاملات در بورس روبرو بودیم و عملا بازار ما بسیار کسل کننده بود، زیرا معاملات زیادی را شاهد نبودیم، عوامل اثر گذار در سالهای 94 و 95 موجب شده تا ما شاهد رکود در زمان کنونی باشیم.

معاون بورس اوراق بهادار در ادامه گفت: می توان امیدوار بود که معاملات آتی بورس رونق بگیرد زیرا انتظار ما این است که تمام متغییرهای بازار سرمایه به سمت رشد حرکت کنند زیرا کارشناسان معتقدند که شرایط کنونی گذراست و به زود همه چیز تغییر خواهد کرد.

او تصریح کرد: انتظارات زیاد در بازار بورس به دلیل وجود تورم موجود در کشور است که باید تعدیل شود، کسانی که بطور جدی در بازار بورس فعالند خود را برای کاهش سودها آماده کرده اند و روند نزولی در بورس موضوع جدیدی برای سرمایه گذاران کهنه کار در بورس نیست.

او تاکید کرد: بخشی از پول وارد بازار سرمایه شده که در قالب بازار بدهی خود را نشان میدهد از جمله اوراق مشارکت و صکوک، که توانسته نظر سرمایه گذاران را به خود جلب کند که با توجه به کاهش نرخ سودها ما منتظر کاهش سود در این بازار هم هستیم.

او ادامه داد: بحث فرهنگ سازی برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه موضوعی است که در حال پیگیری هستیم؛ بخشی از آن برای افراد غیر حرفه طراحی شده که مردم می توانند در این زمینه سرمایه گذاری کنند، این کار فرهنگی نباید به صورت چکشی اتفاق بیفتد بلکه کاری زمان بر است و باید از مدارس آغاز شود.

حسینی مقدم خاطرنشان کرد: در روز های آینده ما شاهد رونق و رشد خوبی در بورس هستیم و عملا جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

 

 

 

دانلود