متن سخنرانی در افتتاحیه نمایشگاه بورس، بانک . بیمه و فرصت های سرمایه گذایر استان مرکزی- هفدهم آبان ماه 1395

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همه شما سروران گرامی سلام و شب بخیر عرض می­کنم. و به همه دست اندرکاران این نشست و نمایشگاه، خدا قوت می گویم.

برگزاری این نمایشگاه و تشکیل چنین جلسه مهمی با حضور گسترده دست اندرکاران موثر در ارتباط با بخش مالی ایران، فرصت بسیار خوبی است تا با دستاوردهای صنعت و سرمایه گذاری استان آشنا شویم.

بورس، بانک و بیمه سه رکن اساسی بازار مالی و نظام تامین مالی هر کشوری هستند و بدون یک نظام کارآمد مالی، دسترسی به سطوح بالای رشد پایدار اقتصادی، ناممکن است.

طی سال­های اخیر اقدامات مهمی برای توسعه بازار سرمایه انجام شده است که عضویت در سازمان بین المللی کمیسیون های اوراق بهادار در دوره پسا برجام، عضویت بورس در فدراسیون جهانی بورس ها، راه اندازی سامانه معاملات آنلاین در بورس های اوراق بهادار و کالایی، طراحی ابزارهای مالی جدید از جمله اوراق صکوک، اسناد خزانه اسلامی، اوراق سلف موازی استاندارد و اوراق رهنی، ایجاد نهادهای مالی جدید از جمله مؤسسات رتبه­بندی و صندوق­های سرمایه­گذاری جسورانه و صندوق­های پروژه، و همچنین ایجاد زیر ساخت های مکانیزه برای انتشار مستقیم اطلاعات و گزارش های مالی شرکتها نمونه‌های ارزشمندی از این اقدامات است.

در ادبیات اقتصادی، سرمایه به منزله رگ حیات یک نظام اقتصادی تلقی ‌شده و بر تشکیل آن به عنوان مهمترین عامل تعیین کننده رشد و توسعه اقتصادی تأکید زیادی می­شود. میزان رشد و توسعه اقتصادی در گرو انباشت سرمایه و بهره‌وری در اقتصاد است و این دو به چگونگی فرآیند سرمایه‌گذاری بستگی دارد.

بازارهای مالی، دارای نقش کلیدی در تجهیز و هدایت وجوه موجود در اقتصاد، به سمت بخشهای تولیدی و صنعتی و به تبع آن بهبود رشد اقتصادی هستند.

 توسعه اقتصادی، مستلزم انباشت سرمایه است. بازار سرمایه به عنوان یکی از رکن های بازار مالی نقش به سزایی در بسیج امکانات مالی و سرمایه ای به منظور رشد و توسعه اقتصادی کشورها دارد.

از آنچه به عنوان ویژگی‏های اساسی بازار مالی کارآمد برشمرده می شود، می توان به هماهنگی با فرهنگ رایج جامعه، همسویی با اهداف و انگیزه‏های شرکت کنندگان، تناسب با روحیات شرکت کنندگان و قابلیت انطباق با بازارهای مالی بین‏المللی اشاره کرد.

 در شرایط رونق بازارهای مالی، جریانی از بازار پول به طرف بازار سرمایه به وجود می‌آید. بازارهای مالی در صورت عملکرد درست، می‌توانند اثر مثبت و قابل ملاحظه‌ای بر روی متغیرهای کلان اقتصادی داشته باشند.

بازار مالی، سرمایه­ها را برای سرمایه­گذاری در فناوری بسیج می­کند. این بخش از اقتصاد، از یک طرف با تأمین پول مورد نیاز کارآفرین به رشد فناوری و تجاری شدن ایده او کمک کرده، از طرف دیگر تشویق‌کننده‌ای برای سرمایه‌گذاران کوچک، برای سرمایه‌گذاری در این فرصت­ها هستند.

-بازارهای مالی نقش نظارتی قوی‌ای برای شرکتهای بزرگ فراهم می­سازند. بازارهای مالی با عمومی کردن اطلاعات، تشویق شرکت­های موفق و تنبیه شرکت­های زیان‌ده، نقش نظارتی قوی‌ای را ایفا می­کنند که از بسیاری از سیستم­های نظارت بوروکراتیک، مؤثرتر عمل می­کنند. با توجه به عدم تقارن­های اطلاعاتی که در بازارهای مالی وجود دارد و باعث می‌شود تا مؤسسات وام­دهنده اطلاعات کافی از کیفیت شرکت وام­گیرنده نداشته باشند، این نقش بازارهای مالی تأثیر مهمی در کاهش شکست­های بازار در بخش وام و اعتبارات ایفا می­کند.

 بازارهای مالی، ریسک سرمایه­گذاری را تقسیم می­کنند. اگر سرمایه­گذاران مجبور باشند که خودشان در پروژه‌ها سرمایه­گذاری کنند، قدرت تنوع­سازی آنها به شدت کاهش می­یابد. حال آنکه نقدشوندگی بالاتر در بازار سهام و امکان خرید سبد متنوعی از سهام، این امکان را فراهم می­سازد تا سرمایه­گذاران خود را در برابر ریسک شرکتی، مصون کنند.

 بازار سهام توسعه یافته به معنای نقدینگی و نقدشوندگی بیشتر است، و این، هزینه سرمایه (اعم از خارجی و داخلی) را که برای سرمایه گذاری حیاتی است، کاهش می دهد. در کشورهای در حال توسعه­ای که پس­انداز داخلی کافی نداشته باشند، وجود بازار سهام توسعه یافته، هزینه­ی سرمایه­­ی خارجی را به شدت کاهش می دهد.

نقش بازار سهام در ایجاد انگیزه برای مدیران بنگاه های اقتصادی با طراحی شیوه های مناسب جبران خدمات مدیران از قبیل اختیار خرید سهام توسط آنان پراهمیت است. طرح­های پرداخت پاداش به مدیران، منافع مدیر و بنگاه را بیشتر با یکدیگر منطبق می­کند، و مدیری که سهام شرکت خود را به عنوان جبران خدمات خود می گیرد، تصمیماتی اتخاذ می­کند که منافع آن فراتر از عمر مدیریتی او می­رود، چراکه منافع مدیر نیز به بلندمدت شرکت مربوط می­شود.

 بطور کلی می­توان اظهار داشت که توسعه بازار مالی یکی از کلیدهای دستیابی به رشد بلندمدت اقتصاد است. رشد غیرتورمی بلندمدت اقتصادی، افزایش تولید و اشتغال، نیازمند تجهیز منابع مالی و تخصیص بهینه آنها در اقتصاد ملی است و این مهم با کمک بازارهای مالی سازمان­یافته و متشکل و کارآمد که در آن تنوع ابزارهای مالی، ایجاد فضای رقابتی و شفافیت اطلاعات وجود دارد، میسر خواهد بود؛ زیرا کارآمدی بازار مالی مستلزم روان­سازی معاملات و فراهم نمودن شرایط مدیریت ریسک است.

سروران ارجمند

بازار سرمایه ایران هم اکنون به یک واقعیت اقتصادى تبدیل شده است که می تواند نقش مؤثرى در تامین مالى صنایع بزرگ و متوسط داشته باشد. امروزه اقتصاد، پیچیده و گسترده شده است و به تبع آن صنایع و شرکت­های بزرگ و متوسط نیز به سمت پیچیدگی حرکت کرده­اند. یکی از موضوعات مهمی که با پیچیدگی و گستردگی اقتصاد، مطرح می­شود، مسئله تامین مالی بنگاه­های اقتصادی است؛ بنگاه­های اقتصادی مانند سایر نقاط دنیا باید به جای تامین مالی از سیستم بانکی از سازوکار بازار سرمایه بهره­برداری کنند. خوشبختانه مدیران ارشد اقتصادی کشور مثل رییس بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی به شکل رسمی تاکید کرده­اند که شرکت­های بزرگ باید به سمت بازار سرمایه حرکت کنند. شرکت­های بزرگ باید توانایی جمع آوری سرمایه از طریق بورس را داشته باشند و دانش لازم برای تامین هزینه­های طرح­های توسعه­ای خود را از طریق بازار سرمایه کسب کنند.

راه امن تامین مالی بنگاه­های اقتصادی از بازار سرمایه عبور می­کند؛ بجای آنکه شرکت­ها به بانک بروند و مجموعه بانکی کشور به­عنوان واسطه برای آنها تامین مالی انجام بدهد، خودشان می­توانند با افزایش اعتبار، در بازار سرمایه منابع جمع کنند. این رویکرد قطعا به کاهش هزینه­های مالی شرکت­ها منجر خواهد شد و این هزینه­ها به جای پرداخت به سیستم بانکی صرف توسعه بنگاه اقتصادی می­شود.

بورس به­عنوان یک بازار سازمان یافته و رسمی، گفتار سیاستمداران را به­ درستی و دقیق می­شناسد، با اقتصاد دوستی دیرینه­­ای دارد، با اجتماع در تعامل عمیق است و با صنعت رابطه تنگاتنگی دارد؛ اما با این حال در کشور ما بیش از 90 درصد مردم به آن آشنایی ندارند و دردناک­­تر آنکه بسیاری از فعالان اقتصادی، صنعت­گران و تصمیم­­سازان کلان کشور با ادبیات آن ناآشنا هستند.

بورس بزرگ­ترین حراجی رسمی دنیا است که با بزرگ­ترین رویدادهای سیاسی و اقتصادی جهان در ارتباط است. 
مجموعه­­ای از پارامترها و عوامل کلان، برای تمامی بورس­­ها مشترک است و بورس­­ها کم و بیش از این عوامل تاثیر می­پذیرند که با میزان نوسان خود عکس­­العمل نشان می­­دهند؛ اما میزان هر کدام از پارامترها در هر بورس با توجه به ویژگی­های آن بورس متفاوت است.

سازوکار بورس مزایای غیرمادی­ و در عین حال بسیار ارزشمندی را فراهم می­­کند تا سرمایه­­گذاران احساس آگاه بودن، احساس مشارکت و در عین حال احساس جهانی بودن داشته باشند و از آنجاکه بورس مسیر تلاقی سرمایه­های مردمی است، ضروری است تا صاحبان کسب و کار و مسئولان اقتصادی کشور، شناختی عمیق از سازوکارهای بورس و نحوه عملکرد آن داشته باشند.

بازار سرمایه ایران امروز جایگاه غیرقابل انکاری دارد؛ به طوری­که بر اساس آمار 500 شرکت برتر اقتصاد ایران، فروش 250 شرکت پذیرفته شده در بورس یا فرابورس در سال گذشته، بیش از 614 هزار میلیارد تومان بوده که بیانگر سهم 75 درصدی از مجموع فروش 500 شرکت برتر اقتصاد ایران است.

دلیل این جایگاه غیر قابل انکار علاوه بر رشد متغیرهای کمی و کیفی در سال­های اخیر، همانا منافع و مزایای غیرمادی این بازار برای اقتصاد کشور است.

بازار سرمایه ایران می تواند نقش بی­ بدیلی در کنترل تورم و کانالیزه کردن نقدینگی داشته باشد و می­­تواند نگرانی دولت­ها را از افزایش نقدینگی و تبعات تورمی آن کاهش ­دهد. نتیجه تامین مالی فعالیت‌های اقتصادی از طریق نظام بانکی موجب رشد پایه پولی و تورم خواهد بود. نظام بانکی، نقدینگی ایجاد می‌کند اما چون بازار بدهی قوی وجود ندارد، استفاده درست و بهینه‌ای از این نقدینگی صورت نمی‌گیرد و حاصل آن، تورم مزمن است که ارزش پول را کاهش داده و نیاز به نقدینگی را افزایش می‌دهد. 

معضل اقتصاد در حوزه تامین مالی، فقدان بازار بدهی‌ قوی است که موجب می‌شود استفاده درستی از نقدینگی موجود در جامعه نشود و تنها راه تامین تقدینگی، تزریق پول جدید به اقتصاد باشد که خود عامل اصلی بالا ماندن تورم است. خوشبختانه در سالهای اخیر بازار سرمایه برای توسعه بازار بدهی اقدامات قابل توجهی انجام داده که از آن جمله می­­توان به طراحی ابزارهای مالی اسلامی با درآمد ثابت و تدوین مقررات مربوط به آن اشاره کرد.

یکی دیگر از کارکردهای بازار سرمایه، فراهم آوردن زمینه بهداشت اقتصادی و مالی برای دولت است. بدون تردید از ملزومات رشد و توسعه همه جانبه یک کشور درجه سلامت مالی - اقتصادی آن کشور است که علاوه بر تاثیرات داخلی موجب ارتقای جایگاه کشور در نظام مالی بین­الملل می­­­شود.

شاید نتوان همواره با برخوردهای قضایی اقتصاد را در سلامت کامل نگه داشت. این در حالیست که با شفاف کردن فعالیت اقتصادی و کسب و کار علاوه بر کنترل فعالیت­­ها، می­­توان به تصمیم­گیرندگان کلان امکان برنامه­ ریزی و مدیریت بلندمدت داد.

هر چند برخی از متغیرهای کمی و کیفی بازار اوراق بهادار در سال جاری کاهش یافت، اما با توجه به ویژگی­های ذاتی بازار اوراق بهادار، هیچ اقتصادی نمی­تواند جلوی رشد و توسعه این بازار را بگیرد و با توجه به اتفاقات مناسبی که در سال­های اخیر افتاده است، رشد و توسعه همه جانبه بازار سرمایه برای سال­های آینده نیز قابل تصور است.

بازار سرمایه ایران محلی برای سرمایه­گذاری هر ایرانی است؛ و بدون شک "دماسنج اقتصاد ایران" می­­تواند زیربنای همه فعالیت­­های تجاری، صنعتی، خصوصی و حتی دولتی باشد.

حضار گرامی

نمایشگاه فرصت­های سرمایه گذاری استان مرکزی، مکانی برای تبادل اطلاعات و دست یافتن به پدیده های نوین صنعت بازار مالی و انتقال دانش و فناوری است. مشارکت در نمایشگاه باعث می­شود تا توانمندی نهادها و شرکت­های مختلف به معرض نمایش گذاشته شود و زمینه برای دست یافتن به بازارهای جدید فراهم شود. همه ما میدانیم نمایشگاه، تبلیغ زنده است؛ این نمایشگاه فرصت­های سرمایه­گذاری، مکانی برای به نمایش گذاردن توانمندی­ها و پیشرفت­های یک منطقه یا کشور در زمینه­های گوناگون است؛ همچنین برگزاری نمایشگاه موجب افزایش و بالا رفتن سطح اطلاعات و دانش عمومی، علمی و فنی بازدیدکنندگان می­شود.

یکی از دستاوردهای نمایشگاه می­تواند ایجاد زمینه تفاهم و گفتگو میان شرکتها و استفاده کنندگان از خدمات باشد.

نمایشگاه فرصت­های سرمایه­گذاری اراک از جمله موثرترین روش­ها جهت معرفی خدمات و محصولات فعالان بازار مالی به شمار زیادی از مشتریان بالقوه و بازدیدکنندگان است. فعالان بازار مالی باید درصدد باشند تا با شرکت در نمایشگاه­، ارتباطات تجاری موجود خویش را تقویت نمایند.

طی دو سال اخیر گروههای مختلفی از کشورهای مختلف به بازار ما آمدند. بسیاری از آنها بدون شناخت نسبت به بازار مالی ما و بویژه بازار سرمایه و شرکت­ها بودند. به شخصه با تعدادی از این شرکتها ملاقات داشتم. آنها بدنبال آشنایی بیشتر از بازار ما برای سرمایه­گذاری هستند و توانستند ضمن آشنایی ارتباطات تجاری خوبی نیز تعریف کنند. به نظر می­رسد که آنها برای سرمایه­گذاری در ایران مجاب شدند و در حال حاضر مهمترین چالش آنها برای ورود به بازار سرمایه، موضوع انتقال پول است. حتی امروز شاهد هستیم برخی از این شرکتها در ایران مستقر شدند و صرفا مترصد حل این موضوع هستند.

شاید این مهمترین چالش فعلی باشد، ولی لازم است اقداماتی در حوزه­های دیگر صورت بگیرد. از جمله انتشار گزارش­ها به زبان بین­المللی و افزایش عمق بازار، که لازم است اقداماتی که در این حوزه در حال انجام است با سرعت بیشتری پیگیری کرد.

بازار سرمایه ایران چند سالی است که نمایشگاه تخصصی را در تهران برگزار کرده و در کیش نیز در سالهای گذشته نمایشگاه فرصت­های سرمایه­گذاری را بر پا نموده است. این اتفاق تجربه خیلی خوبی را برای اهالی بازار سرمایه و فعالان از جمله شرکتهای تامین سرمایه و کارگزاران فراهم کرده است که در برپایی این نمایشگاه نیز می­توانند از آن بهره ببرند.

استان مرکزی یکی از قطبهای مهم اقتصادی و تولیدی کشور است. کارخانجاتی همچون ماشین سازی اراک، آلومینیوم­سازی ایران، هپکو ، آذرآب، کمباین­سازی و... از جمله باسابقه­ترین واحدهای صنعتی استان و بورس اوراق بهادار تهران می­باشند. برخی از بزرگترین و مهمترین واحدهای تولیدی کشور از جمله پالایشگاه نفت، پتروشیمی شازند، کارخانجات سیمان و دیگر نام های معتبر در صنعت کشور در این استان مستقر هستند و در حال حاضر به­واسطه وجود واحدهای صنعتی بیشمار، استان از منظر شاخص توسعه یافتگی صنعتی در جایگاه مناسبی قرار دارد.

  وجود فرصتها و مزیتهای فراوان سرمایه­گذاری موجب گردیده تا استان مرکزی به یکی از موفق­ترین استانها در زمینه جذب سرمایه­گذاری خارجی تبدیل گردد. استان مرکزی، خطه­ای که به پایتخت صنعتی ایران مشهور است، با برخورداری از موقعیت ممتاز استراتژیکی در قلب ایران و امکانات و زیرساخت­های مناسب، به عنوان نگینی ارزشمند در عرصه جذب سرمایه­گذاری داخلی و خارجی کشور می­درخشد. 

در پایان عرایضم، از همه شما و همه همکاران محترم و کسانیکه مدیریت این نمایشگاه را در برگزاری بموقع و شایسته به عهده داشتند، قدردانی و تشکر می­کنم و از طرف بورس اوراق بهادار تهران که سابقه حضور نیم قرن فعالیت در اقتصاد ایران را دارد، از صنعتگران و فعالان اقتصادی دعوت می­کنم از امکانات و ظرفیت­های بازار سرمایه ایران برای توسعه کسب و کار خود، بهره مند شوند.

بسیار به آینده بازار سرمایه ایران امیدواریم. بدون تردید از نظر متغیرهای اثرگذار هیچ مشکلی برای توسعه صنعت مالی کشور نمی بینیم، فقط باید همت کنیم. کمک کنیم که این صنعت بزرگ که ضرورت اقتصاد است، درست حرکت کند. لازم است فعالان بازار سرمایه از همه فرصت­ها برای شناساندن این بازار استفاده کنند و نمایشگاه فرصت­های سرمایه گذاری اراک یکی از این حوزه­ها است.

با تشکر از توجه شما