ب


به گزارش ایرنا، سید روح الله حسینی مقدم شامگاه دوشنبه در آیین گشایش نخستین نمایشگاه تخصصی بانک، بورس و بیمه در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی غرب کشور در اراک افزود: امروز اقتصاد پیچیده و گسترده شده است و یکی از موضوعات مهمی که با پیچیدگی و گستردگی اقتصاد مطرح است، مسئله تامین مالی بنگاه های اقتصادی است.
وی بیان کرد: بنگاه های اقتصادی مانند سایر نقاط دنیا باید به جای تامین مالی از سیستم بانکی از ساز و کار بازار سرمایه بهره برداری کنند و مدیران ارشد اقتصادی کشور بر این نکته تاکید دارند که شرکت های بزرگ باید به سمت بازار سرمایه سوق پیدا کنند.
به گزارش ایرنا، معاون بورس ادامه داد: شرکت های بزرگ باید توانایی جمع آوری سرمایه از طریق بورس را داشته باشند و دانش لازم برای تامین هزینه های طرح های توسعه ای خود را از طریق بازار سرمایه کسب کنند.
حسینی مقدم اظهار کرد: بازار سرمایه ایران امروز جایگاه غیرقابل انکاری دارد، به طوری که بر اساس آمار، فروش 250 شرکت پذیرفته شده در بورس یا فرابورس در سال گذشته، بیش از 614 هزار میلیارد تومان بوده که بیانگر سهم 75 درصدی از مجموع فروش 500 شرکت برتر اقتصاد ایران است.
وی گفت: بازار سرمایه ایران با نقش بی بدیلی در کنترل تورم و نقدیندگی می تواند نگرانی دولت ها را از افزایش نقدینگی و تبعات تورمی آن کاهش دهد.
به گزارش ایرنا، معاون بورس اضافه کرد: بازار سرمایه ایران محلی برای سرمایه گذاری هر ایرانی است.
حسینی مقدم بیان کرد: بورس به عنوان یک بازار سازمان یافته و رسمی، گفتار سیاستمداران را به درستی و دقیق می شناسد و با اقتصاد دوستی دیرینه دارد، اما با این حال در کشور ما بیش از 90 درصد مردم با بورس آشنایی ندارند و دردناک تر آنکه بسیاری از فعالان اقتصادی، صنعتگران و تصمیم سازان کلان کشور با ادبیات آن ناآشنا هستند.
وی گفت: بورس بزرگ ترین حراجی رسمی دنیا است که با بزرگ ترین رویدادهای سیاسی و اقتصادی جهان در ارتباط است.
حسینی مقدم اظهار کرد: ساز و کار بورس مزایای مطلوب و بسیار ارزشمندی را ایجاد می کند تا سرمایه گذاران احساس آگاهی اقتصادی، مشارکت مالی و در عین حال احساس جهانی بودن داشته باشند.
به گزارش ایرنا، معاون ناشران و اعضای بورس شرکت بورس افزود: نمایشگاه تخصصی بانک، بورس و بیمه در استان مرکزی محلی برای تبادل اطلاعات و دست یافتن به پدیده های نوین صنعت بازار مالی و انتقال دانش و فناوری است.
حسینی مقدم بیان کرد: استان مرکزی یکی از قطب های مهم اقتصادی و تولیدی کشور است و صنایع بزرگی مانند ماشین سازی، آلومینیوم سازی ایران، هپکو، آذراب و کمباین سازی از جمله با سابقه ترین واحدهای صنعتی استان و بورس اوراق بهادار تهران است.
نخستین نمایشگاه تخصصی بانک، بورس، بیمه و فرصت های سرمایه گذاری تا 21 آبان ماه جاری از ساعت 16 تا 21 برای بازدید علاقمندان برپا است.


3005/3075 /خبرنگار: معصومه صفری** انتشار دهنده: حسین مهدی زاده اصفهانی