بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٩/۳

جذابیت‌های بازار سرمایه ایران

-          بازار در حال رشد

بازار سرمایه ایران بازاری روبه رشد است که تجارب ارزنده‌ای در زمینه افول و رشد و نوسانات تجاری کسب کرده است. در واقع حرکت رو به جلوی این بازار با برنامه‌های خصوصی سازی نظام جمهوری اسلامی همراه گردیده و از طریق بورس اوراق بهادار همه ساله تعدادی از شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار می‌شود. این امر باعث شده است چشم‌انداز توسعه بازار به شدت مثبت می‌باشد.

-           رشد حجم معاملات 30 درصد رشد در سال 1386 نسبت به سال 1385

-            رشد ارزش بازار یکی از بزرگترین بورس‌های منطقه و 17 درصد رشد در سال 1386 نسبت به 1385

-           رشد عرضه‌های اولیه - با توجه به روند رو به رشد واگذاری‌های شرکت‌های دولتی

-           و ...

-          سیاست خصوصی سازی با توجه به اصل 44 و تاکید بر محوریت بورس

با توجه به تاکید بر واگذاریهای شرکت‌های دولتی از جمله بانک‌ها، بیمه‌ها، پتروشیمی و غیره و همچنین تاکید بر واگذاریها از طریق بورس، پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک بورس تهران از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار شود.

-          تنوع صنایع و شرکت‌های مختلف در بورس تهران

در حال حاضر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در 37 صنعت فعالیت می‌کنند و از این نظر در میان بورس‌های منطقه از بیشترین تنوع برخوردار است.

-          بازدهی بالا و نسبت قیمت به سود پایین (P/E)

 بورس تهران در بین اعضای فدراسیون جهانی بورس‌ها از بالاترین بازدهی برخوردار است بطوری‌که متوسط نسبت قیمت به سود طی سال‌های 85 و 86 به ترتیب 5.28 و 5.4 بوده است. در حال حاضر متوسط نسبت P/E برابر 4.5 است.

-          افزایش استقبال از فعالیت در بورس

 با توجه به تلاش مستمر سازمان و بورس در زمینه‌ی توسعه‌ی فرهنگ سهامداری و نیز افزایش آگاهی شرکت‌های بورسی در مورد مزایای پذیرش در بورس  هم‌اکنون آموزش‌های رایگان از طریق 21 تالار استانی صورت می‌پذیرد.

-         سابقه فعالیت 40 ساله (تاسیس در سال 1346)

-         تصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال 1384 با توجه به نیازهای روز بازار با قابلیت‌های فراوان

-         تخفیف مالیاتی 10 درصدی ( و تدوین لایحه تخفیف 20 درصدی برای شرکت‌هایی که دارای 20 درصد سهام شناور آزاد باشند).

-         برخورداری از استانداردهای لازم بین‌المللی

 با توجه به عضویت در فدراسیون جهانی بورس‌ها ( WFE ) و فدراسیون بورس‌های اروپایی- آسیایی ( FEAS)

-     حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی بر اساس قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی و آیین‌نامه فعالیت سرمایه‌گذاران خارجی در بورس  اصلاح این آیین‌نامه برای تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی در بورس در دستور کار شورای بورس قرار دارد.

 

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes