بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/٩/٢٤

در این بخش البته با کمی تاخیر می خوام در مورد بلوچیپ صحبت کنم.


بلو چیپ به انواعی از سهام گفته می شود که کیفیت بسیار بسیار بالایی دارند و خریداری آن ها شاید ضریب اطمینان بالایی دشته باشد. بلو چیپ ها به اصطلاح گل سر سبد  بورس ها از نظر برخی پارامترها هستند.

ده ها سال است که نام بلو چیپ به این نوع از سهام اطلاق می شود. این عبارت از بازی پوکر به عاریت گرفته شده. در پوکر بیشترین و ارزشمندترین امتیاز را چیپ های آبی دارند.

اطلاق این عبارت بسیار به جاست. چون هم در بازی پوکر و هم در خرید و فروش سهام، برد با اشخاص ماهر، کارکشته، خوش شانس و ریسک پذیر است.

سهام بلو چیپ معمولا مربوط به کمپانی هایی است که محصولات و خدماتشان بسیار گسترده و همه گیر هستند و طرفداران بسیار زیادی در سراسر دنیا دارند و این کمپانی ها درآمد بسیار بالایی دارند  و حتی در دوره های رکود اقتصادی هم سودده هستند. کمپانی هایی مثل وال مارت، کوکاکولا، ژیلت، برکشایر، هاتاوی و اکسن موبایل. بسیاری از سرمایه گذاران تمایل بسیار زیادی برای سرمایه گذاری روی سهام بلو چیپ دارند. لازم به ذکر است دسته بندی تعدادی از شرکت ها در بلوچیپ به این سادگی ها نیست.

اطلاعات به روز و کامل مربوط به بلوچیپ را معمولا می توان در سایت کمپانی آمار و اطلاعات اقتصادی Dow Jones   پیدا کرد. البته در بورس تهران هم یک شاخص به نام شاخص پنجاه شرکت فعالتر وجود دارد که این خود نوعی بلوچیپ محسوب می گردد که اگر آمار ها را بررسی کنید به عنوان شاخص بلوچیپ بورس تهران ازش یاد می شود. البته شاخص ها همواره ادرس درستی ارایه نمی دهند. و این بر میگردد به این که شرکت یا شخص سازنده شاخص چه معیارهایی را برای محاسبه شاخص استفاده نماید.

از طرفی شاخص کارا معمولا به مدیران صندوق های شاخص کمک می کند تا با مدیریت غیر فعال هم در بورس بازدهی مطلوبی کسب نمایند.


در زیر تعدادی از شاخص های بورس های عضو فدراسیون جهانی بورس ها ارایه می گردد. که البته در گزارش های ماهانه فدراسیون جهانی بورس ها هم قابل دسترسی است.

[IMG]http://i33.tinypic.com/3448inm.jpg[/IMG]سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes