بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٧/۱٠/۸

 

همانطور که در لینک زیر می بینید اطلاعات اولیه بانک ملت برای حضور در بورس ارایه شده است. در روزنامه دنیای اقتصاد امروز 8 دی ماه هم مطلبی منتشر شده که لازم دونستم در ادامه مطالب قبلی اطلاع رسانی کنم. 

 

http://bourse2003.persianblog.ir/1387/4/

 

آیا سهام بانک ملت تا پایان سال در بورس عرضه خواهد شد؟

بانک‌های دولتی با موانع مهمی در مسیر خصوصی‌سازی خود مواجه هستند که یکی از مهم‌ترین آنها حجم دارایی‌های بالا و سودآوری پایین است. از طرف دیگر ارزش دفتری دارایی‌های ثابت با توجه به قدمت زیاد بانک‌های دولتی تفاوت قابل توجهی با ارزش روز دارد . حال برای ورود به بورس و ایجاد شفافیت، یکی از الزامات این شرکت‌ها تجدید ارزیابی رسمی دارایی‌ها و انعکاس آن در صورت‌های مالی است. نتیجه این فرآیند در نهایت در سرفصل «مازاد تجدید ارزیابی» در سمت چپ ترازنامه منعکس می‌شود و طبعا مشمول مالیات سنگینی نیز متناسب با ارزش خود می‌شود. به همین دلیل مدیریت بسیاری از شرکت‌ها، اغلب تمایلی به تجدید ارزیابی دارایی‌های خود ندارند و همین مساله در صورت‌های مالی شرکت‌های بورسی نیز به خوبی مشهود است که در برخی موارد باعث گمراهی تحلیل گران در بررسی صورت‌های مالی می‌شود. اما در مورد بانک‌های دولتی با ابلاغ مصوبه‌ای از سوی دولت مقرر شد مازاد تجدید ارزیابی این شرکت‌ها از شمول مالیات معاف شود و به این ترتیب یکی از موانع بر سر خصوصی‌سازی بانک‌ها از میان برداشته شد.

اما در مورد وضعیت بانک ملت به صورت خاص، با مراجعه به گزارش صورت‌های مالی حسابرسی شده سال 86 به موارد مهمی بر می‌خوریم که هر یک به تنهایی می‌تواند موضوع بحث مشروحی از منظر کارشناسی فعالیت یک بانک باشد. در ادامه فهرست وار به چند مورد اشاره شده است:

1 - الزامات نسبت کفایت سرمایه به عنوان عاملی جهت پوشش ریسک سپرده‌گذاران مطابق آخرین صورت‌های مالی حسابرسی شده رعایت نشده است.


2 ‌- موضوع بخشنامه بانک مرکزی در خصوص عدم ارائه تسهیلات بیش از 20‌درصد سرمایه پایه بانک به ذی نفع واحد در مواردی رعایت نشده است.


3‌– در سال مالی گذشته بانک ملت به علت استفاده از منابع سایر بانک‌ها و موسسات اعتباری حدود 66 میلیارد تومان هزینه متحمل شده که مربوط به منابع دریافتی از سایر بانک‌ها با نرخ‌های 17 تا 30‌درصد بوده است‌. این در حالی است که بانک مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار ملزم به اعطای تسهیلات با حداقل سود مورد انتظار (12‌درصد) بوده است.

4‌- بانک ملت طبقه‌بندی تسهیلات خود مطابق الزامات آیین‌نامه بانک مرکزی ( به سرفصل ای جاری، سررسید گذشته، معوق و مشکوک الوصول) را به طور سیستماتیک انجام نداده است.

شایان ذکر است بنا بر آخرین اظهارات مسوولان خصوصی‌سازی، سهام بانک ملت به عنوان اولین بانک دولتی در دی ماه در بورس عرضه خواهد شد. این در حالی است که موارد فوق نشان می‌دهند که این بانک جهت ورود موفقیت‌آمیز به بورس و استقبال سرمایه‌گذاران، نیازمند اصلاحات در ساختار مالی و روند فعالیت خود است که البته برای قضاوت در مورد نتایج اقدامات انجام شده باید به انتظار منتشر شدن صورت‌های مالی و پیش بینی بودجه حسابرسی شده بانک در سال 87 بمانیم.( نوشته شروین شهریاری)

از طرفی با توجه به ابلاغ قانون اصل 44 و بر اساس ماده 22 آن مبنی بر امکان خرید سهام مشمول اصل 44 بازاریابی و فروش آن توسط شرکت‌های تامین سرمایه، شرکت تامین‌ سرمایه امین آمادگی خود را با ارسال نامه‌ای به سازمان خصوصی‌سازی، مبنی بر عرضه اولیه پنج‌درصد سهام بانک ملت، ارزش‌گذاری، بازاریابی و عرضه به روش ثبت دفتری یا book building، اعلام کرد.سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes