بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸۸/٦/۱٧

در هفته های گذشته زیاد از حباب قیمت صحبت شد و غیر از مسولان بورس که دیر اعلام موضع کردند نظرات موافق و مخالف زیادی در این خصوص منتشر شد.

در ادامه تاپیک های قبلی این تاپیک رو هم به حباب قیمتی اختصاص می دهم.

 

 

 

رئیس آنکتاد: افزایش شاخص سهام بورس‌ها نشانه رونق واقعی نیست


رییس مرکز تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) تاکید کرد، افزایش و بهبود شاخص سهام در بازارهای بورس بین المللی ، رشد و رونق واقعی اقتصادی نیست و رشد اقتصادی جهان طی سال 2010 از 1.6 درصد فراتر نخواهد رفت.  سوپاچای پانیچ پاکدی تصریح کرد، گرچه شرایط اقتصادی جهان طی ماههای اخیر بهبود یافته ولی این رشد و رونق ، رشد و رونق واقعی اقتصادی نیست. علت اصلی افزایش قیمت کالاها و شاخص سهام در بازارهای بین المللی تمایل بیشتر سرمایه گذاران برای قبول ریسک است . قبول ریسک و تمایل برای سرمایه گذاری بیشتر نیز به شرایط بازار و روند رشد و رونق اقتصادی جهان بستگی دارد .
هاینر فلاس بک کارشناس ارشد اقتصادی نیز در این باره گفت ، افزایش شاخص سهام در بازارهای بین المللی به علت گسترش سفته بازی مالی است . پیش بینی ها در خصوص افزایش رشد و رونق اقتصادی جهان تنها یک توهم است که هنوز به واقعیت تبدیل نشده است .
بر اساس گزارش آنکتاد ، کاهش سود در بخش اقتصاد واقعی ، افت سرمایه گذاری در بخش مسکن و افزایش بیکاری می تواند موجب ادامه روند نزولی مصرف بخش خصوصی شود . گرچه ممکن است رشد اقتصادی جهان طی سال 2010 افزایش یابد ولی این رقم از 1.6 درصد فراتر نخواهد رفت

.
بر اساس این گزارش، رشد اقتصادی جهان در سال 2009 بیش از 2.7 درصد کاهش خواهد یافت . این رقم در گزارش قبلی آنکتاد مثبت 2.9 درصد اعلام شده بود . رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته امسال 4.1 درصد کاهش خواهد یافت ، ژاپن با کاهش 6.5 درصدی رشد با بیشترین کاهش رشد اقتصادی در بین کشورهای توسعه یافته روبرو می شود .
رشد اقتصادی آمریکای لاتین نیز 2 درصد کاهش خواهد یافت . رشد اقتصادی آفریقا و آسیا نیز طی سال 2009 به ترتیب به 1.2 و 2.6 درصد خواهد رسید

 

آیا خطر حباب بورس تهران جدی است؟

حمید زمانزاده


1 - بازار سهام تهران، دوران رونق خود را سپری می‌کند. از ابتدای سال جدید، رونق به بازار سهام بازگشته و بورس اوراق بهادار طی هفته‌های اخیر با رشد شاخص‌ها، ...


... قیمت سهام معاملات و بازدهی سرمایه‌گذاران حقوقی و حقیقی و همچنین با چشم‌انداز مثبت فعالان بازار به آینده مواجه شده است. شاخص کل در طی کمتر از پنج ماه با رشدی بیش از 45‌درصد مواجه شده است و سرمایه‌‌های مالی جدید به بازار سهام قدم می‌گذارند. روند حاکم بر بازار سهام تهران، از یک طرف امیدهای فراوان آفریده و بسیاری را خوشحال و مسرور کرده است و از طرف دیگر در بردارنده بیم‌ها و هشدارهایی است که البته اکنون، چندان جدی گرفته نمی‌شود. بیم‌های روند حاکم بر بورس از آنجا ناشی می‌شود که فرآیندهای حاکم بر بورس و اقتصاد کشور می‌تواند زمینه‌های جدی برای شکل‌گیری یک حباب قیمتی در بازار سهام را فراهم کند. سوال اساسی این است که آیا این نگرانی‌ها جدی است؟2 - هنگامی که قیمت جاری یک دارایی از ارزش بنیادی آن فراتر می‌رود و این انحراف به صورت مداوم طی یک بازه زمانی افزایش می‌یابد، ما به اصطلاح با یک حباب دارایی مواجه هستیم.


براساس دیدگاه اقتصاددانان کینزی، ظهور و سقوط حباب‌ها ناشی از رفتارهای غیرعقلایی، هوش هیجانی و احساسات فوق‌العاده زیاد انسان‌ها و حرص و طمع آنان برای کسب سود از طریق فعالیت‌های سفته‌بازی است که جان مینارد کینز از آن به عنوان خوی حیوانی یاد می‌کند؛ بنابراین حباب‌ها از نظر آنان غیرعقلایی‌اند، اما از نظر بخشی از اقتصاددانان نئوکلاسیک، حباب‌ها می‌توانند عقلایی باشند.


در واقع به وجود آمدن حباب‌های دارایی به این معنا نیست که فعالان بازار غیرعقلایی رفتار می‌کنند و دچار توهم شده‌اند و قیمت‌های حبابی دارایی را به اشتباه به عنوان ارزش بنیادی دارایی ارزیابی کرده و دارایی را به خاطر ارزش بنیادی آن تقاضا کرده و می‌خرند، بلکه آنها در انتظار افزایش بیشتر و بیشتر قیمت دارایی و بنابراین کسب سود سرمایه‌ای حاصل از دارایی در کوتاه‌مدت می‌باشند.


ادامه دارد....
.

 

 

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes