بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸۸/۱٠/٧

نکته ممتاز صندوق‌های سرمایه گذاری  این است که سرمایه‌گذاران در این صندوق در صورت تمایل در پایان هر روز معاملاتی، می‌توانند به مدیر صندوق مراجعه و سرمایه‌گذاری خود را بر اساس قیمت روز به نقد تبدیل کنند.

به گزارش روابط عمومی و بورس اوراق بهادار تهران، سید روح‌الله حسینی مقدم، ضمن بیان مطلب فوق افزود:   صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، نهادهایی هستند که با فروش واحدهای سرمایه‌گذاری خود به مردم، وجوهی را تحصیل و آنها را در ترکیب متنوعی از اوراق بهادار شامل سهام، اوراق قرضه، ابزارهای کوتاه‌مدت بازار پول و دارایی‌های مالی دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند و خریداران واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها، به نسبت سهم خود، بخشی از مالکیت صندوق را به دست می‌آورند و در سود بدست آمده شریک خواهند بود.

 وی تصریح کرد: سرمایه گذاران با خرید گواهی یا واحد "صندوق مشترک" نیازی نیست خود را درگیر تحلیل در بازار اوراق بهادار کنند.

ویژگی‌ها و مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری

 کارشناس بورس اوراق بهادار تهران،  اقبال عمومی در جهان به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک را به دلیل وجود خصوصیات و عملکرد این قبیل صندوق‌ها ارزیابی کرد و اظهار داشت: یکی از مهمترین ویژگی این صندوق‌ها نقدشوندگی است. و از آنجا که صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک قابلیت بازخرید را دارند، از این رو نقدشوندگی آنها نسبت به همه اوراق بهادار موجود بالاتر است.

وی گفت: یـکی از خصوصیات صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، سادگی در سرمایه‌گـذاری بــرای سـرمایه‌گذاران جـزء، مبتدی و غیرحرفه‌ای است.

وی مدیریت حرفه‌ای، تنوع سرمایه‌گذاری، مدیریت حرفه‌ای در صندوق‌ها، کاهش هزینه‌های خرید و فروش سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک نسبت به خرید و فروش مستقیم سهام را از دیگر عوامل اقبال آنها دانست.

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری

 حسینی مقدم فعالیت صندوق‌های مشترک را در دو بخش جداگانه بلندمدت و کوتاه‌مدت مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: صندوق‌های مشترک بلندمدت بیشتر در زمینه سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت ( مانند اوراق‌مشارکت ) فعالیت دارند که جزئی از بازار سرمایه هستند. صندوق‌های مشترک کوتاه‌مدت نیز شامل صندوق‌های مشترک بازار پول هستند که تعدادی مشمول مالیات و برخی معاف از مالیات می‌شوند.

ارزش خالص دارایی‌ها یا NAVصندوق سرمایه‌گذاری

حسینی مقدم ادامه داد: ارزش خالص دارایی (NAV) اصطلاحی است که هم برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هم برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک به‌کار می‌رود که بیان کننده ارزش دارایی‌های صندوق در هر لحظه است و در پایان روز از طریق سایت شرکت، اطلاع‌رسانی می‌شود. نحو
ه عملکرد

وی افزود: هر صندوق سرمایه‌گذاری مشترک می‌بایستی امیدنامه (چشم‌انداز) صندوق شامل اهداف و اشکال سرمایه‌گذاری، هزینه‌ها، نحوه فروش و بازخرید سهام صندوق و سایر موارد را به سرمایه‌گذاران بالقوه و عموم ارایه کند، کلیه عملیات صندوق در چارچوب امیدنامه به انجام خواهد رسید

صندوق‌ها بدون صف فروش

کارشناس بورس تهران تصریح کرد: با توجه به ویژگی‌های بورس تهران و وجود تجمع برای خرید و فروش سهام در ساعات معاملاتی، مشارکت در این صندوق‌ها نه با صف فروش و خرید متوقف و نه درگیر توقف نماد معاملاتی می‌شود.

 واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری مشترک به طور مستقیم از صندوق یا کارگزار صندوق خریداری می‌شود، همچنین گواهی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک قابل بازخرید توسط مدیر صندوق است.

حسینی مقدم در پایان به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک در کشور اشاره و خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیست صندوق سرمایه‌گذاری مشترک در کشور فعال است که مدیریت آن را شرکت‌های کارگزاری و موسسات تامین سرمایه به عهده دارند. یک صندوق سرمایه‌گذاری نیز در اوراق با درآمد ثابت فعالیت می‌کند.

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes