بورس (زندان جذاب نقدینگی)
این یک وبلاگ آموزشی درباره آشنایی با بازارهای مالی و به ویژه بازار اوراق بهادار یا بورس است. هر یک از بازدید کنندگان حتی می توانند در قالب سوال طرح موضوع نمایند و در اولین فرصت مطالب مورد نیاز آموزشی در این خصوص در همین وبلاگ ارایه خواهد شد.
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سید روح الله حسینی مقدم - ۱۳۸٩/۱/۱٧

بورس اوراق بهادار تهران در چند سال اخیر همواره از یک چرخه تجاری کم‌وبیش یکسان رونق و رکود پیروی کرده است. بر اساس این چرخه، روند نماگرهای فعالیت بورس در نیمه اول هر سال رو به رشد بوده و اخبار و گزارش‌های بازار، ارائه کننده تصویری جذاب و پررونق از بازار سرمایه بوده است. اما غالبا در نیمه دوم سال این رونق فروکش کرده و حتی گاه به رکود منتهی می‌شده است. به‌گونه‌ای که بخشی از عملکرد مثبت نماگرها در نیمه ابتدایی هم از دست می‌رفته است. اما سال 1388 کم و بیش از این قاعده مستثنی بوده است و رشد شاخص در تمام ماه‌های سال، بجز آبان و آذرماه، چرخه یادشده را با تغییراتی مواجه کرده است. رشد 45 درصدی شاخص در شش ماهه نخست سال، در کنار رشد34 درصدی ارزش بازار، بورس را به یکی از فرصت‌های جذاب سرمایه‌گذاری در این دوره تبدیل کرد و این امر در کنار عرضه اولیه سهام بانک‌های تجارت، صادرات و شرکت حفاری شمال موجب تمایل مجدد سرمایه‌گذاران برای ورود و سرمایه‌گذاری در این بازار شد. این رونق که حاصل بهبود وضعیت اقتصاد جهانی، رشد قیمت  نفت و مواد معدنی، عرضه‌های اولیه جذاب در بازار و همچنین رکود نسبی سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری بود، توانست به غیر از دو ماه پایانی پاییز و نااطمینانی‌های موجود در بازار که بیشتر ناشی از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها بود، به حرکت خود ادامه دهد.


بازده کل بورس در سال 1388 به 57 درصد رسید که در سنجش با تورم موجود و همچنین بازده حاصل از سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری، یکی از بالاترین نرخ‌های واقعی بازده سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران طی این دوره بوده است. از نظر رشد ارزش بازار و ارزش معاملات نیز دوره یادشده یکی از دوره‌های پررونق از بدو تاسیس بورس تاکنون محسوب می‌شود.


عملکرد کلی بازار اوراق بهادار در سال 1388، در جدول شماره 4 ارائه شده است. در این سال ارزش معاملات بورس تهران به 184 هزار میلیارد ریال رسید که نشان دهنده رشد 34 درصدی است. متوسط ارزش روزانه معاملات هم از رشد 6/30 درصدی برخوردار بود. تعداد دفعات معاملات نیز با رشد بیش از 61 درصدی به 3،023 هزار دفعه بالغ شد. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران نیز از 7،966 در ابتدای سال به 12،536 رسید که بیانگر بازدهی بیش از 57 درصدی است. ارزش بازار بورس تهران هم به بیش از 65 میلیارد دلار رسید که حکایت از رشد 45 درصدی اندازه بازار در سال یادشده دارد. تعداد شرکت­های پذیرفته شده هم در این سال با ورود شرکت­های بانک تجارت، بانک صادرات، حفاری شمال، بیمه البرز، سیمان فارس نو و بیمه آسیا و حذف 15 شرکت توسط هیئت پذیرش، به 337 شرکت رسید.

 

در سال 1388، شاخص جدیدی به نام شاخص سهام شناور آزاد و با عدد پایه 10،000 به مجموعه شاخص‌های بورس تهران اضافه شد. در این شاخص، وزن موثر شرکت‌ها بر اساس درصد سهام شناور آزاد ‌آن‌ها تعیین می‌شود و از این‌رو شاخص، کمتر تحت تاثیر اندازه مطلق شرکت‌ها است و می‌تواند به شکل دقیق­تری تحرکات بازار را ارائه ‌کند. رشد این شاخص در سال 1388 نزدیک به 64 درصد بود که 7 درصد بیشتر از رشد شاخص کل است. رشد شاخص کل در این سال ناشی از رشد 34 درصدی قیمت و ٢٣ درصدی بازده نقدی بوده است.

 

در میان شاخص‌های اصلی بورس، بیش‌ترین میزان رشد مربوط به شاخص سهام شناور آزاد بود که طی آن شاخص در اثر رشد قابل‌توجه قیمت سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده و سود نقدی توزیع شده نزدیک به 64 درصد افزایش یافت.  همچنین بررسی روند رشد ماهانه شاخص نشان می‌دهد که بیشترین بازده ماهانه بورس مربوط به مرداد ماه است که طی آن شاخص با ١٠  درصد رشد روبرو بوده است.

 


 

 

سید روح الله حسینی مقدم
کارشناسی ارشد اقتصاد کارشناس بازار سرمایه از سال 1383 مدرس دانشگاه
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
Monex Live Gold Price
web polls
کدهای اضافی کاربر :


unction keep_alive() { xmlhttp = new XMLHttpRequest(); xmlhttp.open('GET', "path_to_your_server_stock_data_code"); xmlhttp.send(null); xmlhttp.onreadystatechange = function(){ if (xmlhttp.readyState == 4) { if(xmlhttp.status == 200 ){ var receivedText = xmlhttp.responseText; if(document.getElementById){ document.getElementById('updatesuff').innerHTML = receivedText; } }else{ alert("Unable to transmit your changes to the server."); return false;}}}}; setInterval(keep_alive,840000); //My session expires at 15 minutes