شرایط و قیمت عرضه بلوکی ۳ شرکت بزرگ

معاون سازمان خصوصی‌سازی قیمت و شرایط واگذاری بلوک‌های 45، 56 و 87 درصدی پالایشگاه بندرعباس، ذوب‌آهن و حمل و نقل را اعلام کرد.

ابوالقاسم شمسی جامخانه درگفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس،با اشاره به جلسه روز گذشته هیئت واگذاری که با تصویب واگذاری 45 ، 56 و 87 درصدی پالایشگاه بندرعباس، ذوب‌آهن و حمل و نقل خلیج فارس و همچنین دو نیروگاه همراه بود، قیمت و شرایط فروش سه بلوک فوق را اعلام کرد.

وی با بیان اینکه شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس از بزرگترین شرکت های حمل و نقل کشور محسوب می شود، اظهار داشت: در پی عرضه و عدم معامله بلوک 17 درصدی این شرکت در 30 آبان سال جاری، بررسی ها نشان داد متقاضیان بالقوه به دنبال بلوک کنترلی این شرکت هستند.

وی با اشاره به سرمایه اسمی 34.9 میلیارد تومانی حمل و نقل خلیج فارس ادامه داد: به این ترتیب هیئت واگذاری مقرر کرد 87.04 درصد از سهام آن به صورت بلوک کنترلی عرضه شود. قیمت پایه هر سهم این بلوک براساس قیمت تابلوی بورس در روز عرضه بعلاوه 50 درصد به شرطی که از 135 تومان کمتر نباشد، تعیین شده که به صورت 25 درصد نقد و باقی اقساط 4 ساله عرضه می شود.

این معاون سازمان خصوصی سازی در مورد ذوب آهن هم توضیح داد: در حالی دولت73 درصد از سهام این شرکت را در اختیار داشته و منابع حاصل از فروش این درصد را بابت رد دیون در نظر گرفته که بلوک 17 درصدی آن عرضه شد،اما به فروش نرفت. به این ترتیب این بلوک بابت انتقال صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد به سازمان تامین اجتماعی داده شد.قیمت هر سهم این بلوک هم سه هزار و 551 ریال بعلاوه 20 درصد تعیین شده است.

شمسی جامخانه افزود: بنابراین 56 درصد سهام باقی مانده ذوب آهن به صورت یکجا و در قالب یک بلوک کنترلی عرضه خواهد شد. قیمت هر سهم بلوک هم به قیمت تابلوی فرابورس در روز عرضه بعلاوه 50 درصد به شرطی آنکه از 4 هزار و 982 ریال کمتر نباشد، تعیین شده که به صورت 30 درصد نقد و باقی اقساط 4 ساله عرضه می شود.

 

وی در مورد پالایشگاه بندرعباس هم گفت: با توجه به تخصیص 40 درصد سهام این شرکت به سهام عدالت ، سهم دولت از آن 60 درصد شد. از این درصد هم 1.27 درصد به سهام ترجیحی ، 7 درصد در عرضه اولیه و ایفای تعهد و 6.52 درصد دیگر هم بابت رد دیون به بانک ملت ( به قیمت هر سهم حدود 406 تومان) واگذار شد.

شمسی جامخانه ادامه داد: به این ترتیب 45.21 درصد سهام پالایشگاه بندرعباس باقی مانده بود که دیروز هیئت واگذاری تصویب کرد این بلوک به صورت 30 درصد نقد و باقی اقساط عرضه شود. قیمت هرسهم این بلوک هم به قیمت تابلوی بورس در روز عرضه بعلاوه 30 درصد به شرط انکه از 4 هزار و 765 ریال کمتر نباشد، تعیین شده است.

وی در خاتمه گفت: آگهی عرضه این سه بلوک طی هفته جاری در روزنامه ها درج خواهد شد تا در مرحله مسئولان شرکت های بورس و فرابورس زمان دقیق عرضه ها را تعیین کنند.


/ 0 نظر / 12 بازدید