اوراق سلف چیست؟

از فردا اوراق سلف سنگ آهن دانه بندی گل گهر با روش جدید بازارگردانی در بورس کالا عرضه می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل تامین سرمایه امید با اشاره به اینکه عرضه اولیه به روش عرضه گسترده با قیمت ثابت صورت می پذیرد، گفت: حجم عرضه اولیه حداکثر 500 هزار تن سنگ آهن دانه بندی شده است.

فاضلیان ارزش تقریبی این اوراق را حداکثر 100 میلیارد تومان به صورت ریالی (بر مبنای واحد پولی ریال) اعلام کرد و افزود: اوراق سلف سنگ آهن دانه بندی شده یک ساله است و سرمایه گذاران در سررسید می توانند درخواست خود را جهت تسویه فیزیکی به بورس کالا ارایه کنند یا در صورت عدم تمایل به تسویه فیزیکی، به قیمت های از پیش تعیین شده درخواست تسویه نقدی کنند.

مدیرعامل تامین سرمایه امید گفت: مهلت تسویه در عرضه اولیه، یک روز کاری بعد از روز انجام معامله است و به منظور معاملات ثانویه، 10 روز کاری پس از پایان عرضه اولیه، نماد معاملاتی قرارداد سلف موازی گشایش می یابد.

وی در خصوص  مهلت تسویه معاملات طی دوره خاطرنشان کرد: مهلت تسویه یک روز کاری بعد از روز انجام معامله است. در عین حال، تسویه به طور کامل و به صورت نقدی در روز اول بعد از انجام معامله انجام می‌شود. تسویه به صورت کارگزار محور بوده و خالص ارزش معاملات باید توسط هر کارگزار تسویه شود.

فاضلیان در ادامه به دوره تحویل کالای موضوع قراردادهای سلف استاندراد اشاره کرد و افزود: دوره تحویل سنگ آهن دانه بندی شده طبق مشخصات قرارداد سلف موازی استاندارد یک دوره 3 ماه پس از سررسید قرارداد است. به عنوان مثال در قرارداد سلف موازی استاندارد سنگ آهن دانه بندی شده گل گهر سررسید خرداد 93 از اول تیر93 تا 31 شهریور 93 است.

مدیرعامل تامین سرمایه امید افزود: در صورتی که سرمایه گذاران در سررسید اقدام به تسویه فیزیکی کنند، از بازدهی حداقل 25.5 و حداکثر 30 درصد با نرخ روزشمار برخوردار خواهند شد. اما در صورتی که دارنده اوراق فوق در سررسید تمایل به تحویل فیزیکی داشته باشد، می تواند همانند سایر قراردادهای متداول در بورس کالا، نسبت به تحویل کالا در زمان تحویل اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه اوراق سلف مبتنی بر قرارداد سلف است، در خصوص مزیت های این روش گفت: شرکت هایی که جریان نقدینگی مثبت داشته باشند و کالاهای قابل عرضه و قابل احصا باشند، می توانند از این روش استفاده کنند.

فاضلیان خاطرنشان کرد: بازارگردانی این اوراق بر اساس شیوه جدید بازارگردانی طراحی شده و توسط شرکت تامین سرمایه امید انجام خواهد شد و سرمایه گذاران طی عمر اوراق امکان فروش اوراق به قیمتی حداقل 23 درصد بالاتر از قیمت خرید به صورت سالانه را خواهند داشت.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امید وجه تمایز اوراق سلف موازی استاندارد با اوراق مبتنی بر بدهی را عدم پرداخت سود بین دوره اعلام کرد و افزود: عدم پرداخت سود بین دوره برای سرمایه گذار این جذابیت را به همراه دارد که نیاز به سرمایه گذاری مجدد ندارد و در ذات این اوراق، سرمایه گذاری مجدد دیده شده است و برای عرضه کننده نیز این مزیت را دارد که در بین دوره هیچ سودی پرداخت نخواهد کرد و مدیریت جریان وجوه بسیار سهل و روان خواهد شد.

وی تصریح کرد: از ویژگی های این دارایی اختیار فروش برای دارنده اوراق در بازدهی زیر 25.5 درصد و اختیار خرید برای عرضه کننده در بازدهی بالای 30 درصد است.

 

فاضلیان با اشاره به اینکه در این حالت، سرمایه گذار برای تسویه فیزیکی باید مابه التفاوت قیمت سررسید اوراق سلف و قیمت روز را به عرضه کننده بپردازد یا تسویه نقدی انجام دهد، گفت: شرکت تامین سرمایه امید علاوه بر بازارگردانی، متعهد پذیره نویسی آن بوده و کارگزار عرضه کننده هم کارگزاری بانک سپه است.

وی در خصوص حداقل میزان خرید این اوراق ابراز داشت: هر سند این اوراق معادل 5 تن سنگ آهن به ارزش تقریبی 750 هزار تومان است. در عین حال این اوراق از مالیات معاف است اما اگر کالا تحویل گرفته شود، مالیات بر ارزش افزوده باید پرداخت شود.

مدیرعامل تامین سرمایه امید در پایان تاکید کرد که سرمایه گذاران برای خرید اوراق سلف سنگ آهن دانه بندی باید از طریق مراجعه به کارگزاری های بورس کالا نسبت به دریافت کد بورسی مخصوص بورس کالا اقدام کنند.

 

/ 0 نظر / 84 بازدید