وضعیت صنعت فولاد و سنگ آهن در آینده ایران

تحلیلی از وضعیت صنعت فولاد و سنگ آن کشور

عدم توازن چشم انداز صنعت فولاد و  سنگ آهن: به نفع سنگ آهنی‏ها

 

 

ظرفیت و تولید فولاد خام (شمش، بیلت، بلوم و اسلب) کشور تا پایان سال 89 به­ترتیب به  18 و 12 میلیون تن افزایش یافته است که برآورد می‏شود تا پایان سال 1393 با بهره­برداری طرح‏های توسعه شرکت‏های فولادی موجود به ظرفیت 11 میلیون تن، هشت طرح استانی ( فولاد نی‏ریز، میانه، بافق و ...) به ظرفیت 6.4 میلیون تن و طرح‏های جدید فولادی ( فولاد ارفع، غدیر ایرانیان، طرح‏های فولادی گل گهر و چادرملو و ...) به ظرفیت 7.6 میلیون تن، میزان کل ظرفیت فولاد خام کشور به بیش از 43 میلیون تنبرسد.

این در حالیست که برای تولید 43 میلیون تن فولاد خام کشور به بیش از 62 میلیون تن گندله (یا به 63 میلیون تن کنسانتره) نیاز خواهیم داشت.

 در حالیکه ظرفیت فعلی کنسانتره کشور حدود 24 میلیون تن و ظرفیت فعلی گندله 18 میلیون تن (5 میلیون تن گل گهر، 3.4 میلیون تن چادرملو و نیز فولاد خوزستان و مبارکه هر کدام به ظرفیت 5 میلیون تن ) است و با به بهره‏رسیدن طرح‏های توسعه کنسانتره شرکت‏های سنگ آهنی و گندله تا انتهای سال 93، ظرفیت کنسانتره و گندله کشورمان به ترتیب به 46 و 40 میلیون تن خواهد رسید که این میزان، جوابگوی تولید 62 میلیون تن فولاد خام نخواهد بود.

بنابراین تا انتهای سال 93 با 17 میلیون تن کمبود ظرفیت کنسانتره و 22 میلیون تن کمبود ظرفیت گندله مواجه خواهیم بود.


 در چنین شرایطی (کمبود کنسانتره و گندله) انتظار می‏رود به دلیل مازاد تقاضای کنسانتره و گندله، هم شرکت‏های سنگ آهنی از بازار فروش بسیار خوبی برخوردار بوده و هیچ­گونه نیازی به صادرات کنسانتره و گندله نداشته باشند و هم اینکه قیمت‏های کنسانتره و گندله به دلیل مازاد تقاضا و متعاقب آن افزایش قدرت چانه زنی سنگ آهنی‏ها از رشد قابل توجهی برخوردار باشند.

بنابراین انتظار می‏رود چشم انداز بسیار مساعد و خوشایندی در انتظار سهامداران هلدینگ‏های سنگ آهنی (از جمله مدیریت سرمایه‏گذاری امید و توسعه معادن و فلزات ) و نیز قیمت سهام شرکت‏های سنگ آهنی ( از جمله گل گهر و چادرملو) ‏باشد.

شایان ذکر است که عمده صادارت کنسانتره در طی سال‏های گذشته توسط شرکت سنگ آهن گل گهر انجام می‏گرفت که با توجه به کمبود کنسانتره در داخل کشور طی سال‏های آتی، نه تنها شرکت گل گهر دیگر هیچگونه نیازی به صادرات محصولات خود نخواهد داشت حتی انتظار می‏رود محصولاتش را در سال‏های آتی پیش فروش کند.


از آنجا که تبدیل کنسانتره به گندله، ارزش افزوده بسیار بالایی را برای شرکت‏های سنگ آهنی به همراه دارد برای همین شرکت‏های سنگ آهنی (از جمله گل گهربه ظرفیت 5 میلیون تن و چادرملوبه ظرفیت 3.4 میلیون) اقدام به احداث واحد گندله سازی نموده‏اند و طرح‏های توسعه دیگری را نیز در جهت افزایش ظرفیت گندله‏سازی(از جمله طرح افزایش ظرفیت 1.6 میلیون تن گندله چادرملو) در اولویت کاری خود قرار دادند و  در سال‏های آتی از ارزش افزوده این طرح‏ها بهره‏مند شده و سودآوری‏شان از رشد قابل ملاحظه‎ای برخوردار خواهد بود.

علاوه بر این، شرکت‏های بورسی سنگ آهن گل گهر و چادرملو در راستای تکمیل چرخه ارزش افزوده محصولات خود، طرح‏های فولادی از جمله فولاد ارفع، فولاد ثامن، فولاد چادرملو و فولاد گل گهر ... را در دستور کار خود قرار دادند. بنابراین در سال‏های آتی باید منتظر چندین برابر شدن سودآوری این دو شرکت سنگ آهنی بورسی باشیم. به عنوان مثال،کارشناسان و تحلیلگران بنیادی بازار سرمایه سود هر سهم گل گهر را برای سال‏های 90، 91، 92 و 93 به ترتیب بیش از 1500 ریال، 2030 ریال،  3460 ریال و 4490 ریال برآورد می‏کنند.

شایان ذکر است که در حال حاضر کنسانتره شرکت چادرملو به شرکت‏های فولاد مبارکه و فولاد خوزستان به ترتیب 10 درصد و 12 درصد قیمت بیلت فولاد خوزستان و نیز قیمت کنسانتره گل گهر به فولاد خوزستان و فولاد مبارکه به ترتیب 9 درصد و 9.62 درصد بیلت فولاد خوزستان فروخته می‏شود. در حالی که در بازارهای جهانی «نسبت قیمت کنسانتره سنگ آهن به بیلت» بیش از 20 درصد می‏باشد. با تکیه بر کمبود کنسانتره کشورمان نسبت به تقاضای شرکت‏های فولادی‏ طی سال‏های آتی به نظر می‏رسد که شرایط و پتانسیل  افزایش «نسبت قیمت کنسانتره به بیلت» در کشورمان فراهم شود.

/ 1 نظر / 54 بازدید

مرسي